EUR 24,280
||
JPY 13,087
||
USD 20,866
|| Projekt, který mnozí považovali za aprílový žert, nabírá reálné obrysy. Technologická společnost AŽD dokončila přesun svého unikátního vozidla LENKA (Lehké Elektrické Nabíjecí Kolejové vozidlo AŽD) na trať mezi Kopidlnem a Dolním Bousovem. Přestavěná tramvaj, která má v budoucnu nahradit vysloužilé motorové vozy na lokálních tratích, je nyní připravena na první sérii testovacích jízd.
--=0=--
---===---Čas načtení: 2026-05-25 09:26:13
Kuriozita na kolejích, nebo vážný plán: Který kraj otestuje vlakotramvaje jako první?
Ani vlak, ani tramvaj, ale hybrid obou strojů dohromady. Může využívat klasické železniční koleje, ale i ty tramvajové. Vydobudou si takzvané vlakotramvaje v Česku své místo? Debatu opět rozproudila společnost AŽD, která testuje na železniční trati Kopidlnka na Jičínsku experimentální bateriovou vlakotramvaj. Že by dal šanci vlakotramvajím, zvažuje například Středočeský kraj.
Čas načtení: 2026-04-07 15:45:00
Odborníci z AŽD otestují na Jičínsku upravenou bateriovou vlakotramvaj • Vyřazená brněnská šalina proto projde rozsáhlou přestavbou pro železnici • Tento inovativní projekt nabídne levnější alternativu ke klasickým vlakům
Čas načtení: 2026-05-15 15:00:00
V Brně spojili vlak a tramvaj. Unikátní vozidlo bude jezdit po známé železnici
Tramvaj typu KT8 s evidenčním číslem 1719, která jezdila v brněnských ulicích od roku 1990 do loňského roku, prošla zásadní proměnou. Zaměstnanci ústředních dílen Dopravního podniku města Brna v Medlánkách ji přestavěli na takzvanou vlakotramvaj. Vůz je na baterie a bude jezdit po železnici. Dostal jméno Lenka.