Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 03.12.2021 || EUR 25,415 || USD 22,509
pátek 3.prosince 2021, Týden: 49, Den roce: 337,  dnes má svátek Svatoslav, zítra má svátek Barbora
3.prosince 2021, Týden: 49, Den roce: 337,  dnes má svátek Svatoslav
 Ekologie -
Biom.cz - články jindecheck
datum vydání: 30/11/2021 13:21:31 3 dny Pro rozvoj čisté mobility potřebujeme nové obnovitelné zdroje
Roční­ spotřebu dvojnásobného počtu elektromobilů, než kolik jich ve svém nejoptimističtější­m scénáři očekává v roce 2030 Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tolik elektřiny ročně vyrobí­ existují­cí­ obnovitelné zdroje umí­stěné méně než půl kilometru od hlavní­ch silniční­ch tahů. Takoví˝ je hlavní­ závěr analí˝zy, kterou zadala a dnes představila Komora OZE. [1] U velké většiny z těchto zdrojů by teoreticky mohly bí˝t vybudovány nabí­jecí­ stanice. Masivní­ ví˝stavbu nabí­jecí­ch či plní­cí­ch stanic však pří­mo u obnovitelní˝ch zdrojů nelze v praxi očekávat, domní­vají­ se zástupci Komory OZE. Jediná cesta pro obnovitelnou, opravdu čistou mobilitu je proto zví˝šení­ podí­lu čisté elektřiny a plynu v sí­tí­ch.
staré V elektrárně Tisová začali vyrábět teplo a elektřinu z biomasy
Tisová (Sokolovsko) 23. listopadu (čTK) - Až 40 procent uhlí­ spalovaného ve fluidní­m kotli Elektrárny Tisová (ETI) na Sokolovsku může už v nadcházejí­cí­ch měsí­cí­ch nahradit biomasa. Její­ spalování­ ve zdroji, kterí˝ zásobuje teplem tisí­ce domácností­ v Sokolově a širokém okolí­, je další­m krokem skupiny Sokolovská uhelná na cestě k odklonu od spalování­ uhlí­ a přechodu na ekologičtější­ zdroje energie. Firma o tom dnes informovala na svém facebookovém profilu.
staré E.ON investuje 27 miliard eur, aby se připravil na přechod k zelené energii
Frankfurt/Essen (Německo) 23. listopadu (čTK) - Německá energetická skupina E.ON do roku 2026 investuje kolem 27 miliard eur (ví­ce než 687 miliard Kč), aby připravila distribuční­ sí­tě i zákazní­ky na přechod k obnovitelní˝m zdrojům energie. Firma si také stanovila cí­le z hlediska tvorby zisku a plán ví˝platy dividend. E.ON se tak přidal ke sví˝m rivalům, kteří­ podobné plány buÄŹ již nastí­nili, nebo se k tomu chystají­.
staré Rolls-Royce zí­skal pení­ze na ví˝voj malého jaderného reaktoru
Londí˝n 9. listopadu (čTK) - Společnost Rolls-Royce zí­skala pení­ze od vlády a soukromí˝ch investorů na pomoc při ví˝voji první­ho malého modulární­ho jaderného reaktoru (SMR) v zemi, kterí˝ má bí˝t součástí­ snahy o dosažení­ nuloví˝ch čistí˝ch emisí­ oxidu uhličitého. Vláda poskytne firmě 210 milionů liber (6,2 miliardy Kč) a konsorcium soukromí˝ch investorů 195 milionů liber (4,9 miliardy Kč), uvedl zpravodajskí˝ server BBC.
staré Ekologové: Konference OSN bude hledat, jak dosáhnout cí­lů Paří­žské dohody
Praha 30. ří­jna (čTK) - Konference OSN o změně klimatu (COP 26), jež se uskuteční­ mezi 31. ří­jnem a 12. listopadem v Glasgow, bude podle Klimatické koalice hledat shodu na tom, jak udržet šanci na dosažení­ cí­lů Paří­žské dohody. Státy mají­ představit nové nebo naví˝šené klimatické závazky, uvedla koalice. členy koalice jsou ekologické organizace, napří­klad Hnudí­ Duha a Arnika. V pondělí­ na summit odletí­ z vládní­ch představitelů premiér Andrej Babiš a ministr životní­ho prostředí­ Richard Brabec (oba ANO).
staré MĹ˝P: Jednání­ v Glasgow budou zásadní­ pro dohodu k pravidlům Paří­žské dohody
Praha 29. ří­jna (čTK) - Klimatická konference (COP 26) v Glasgow bude zásadní­ pro jednání­ o zatí­m neschválení˝ch pravidlech Paří­žské dohody. čTK to za ministerstvo životní­ho prostředí­ (MĹ˝P) napsala Dominika Pospí­šilová. českou delegaci povede ministr životní­ho prostředí­ Richard Brabec (ANO), ten se také s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zíşčastní­ íşvodní­ho summitu lí­drů. Ohledně tuzemskí˝ch potí­ží­ v ochraně klimatu Pospí­šilová zmí­nila dopad kůrovcové kalamity na cí­le snižování­ emisí­. Podle MĹ˝P je nutné problém zohlednit ve ví˝počtu emisí­. Konference OSN o změně klimatu začne v pondělí­, potrvá do 12. listopadu.
staré 71 milionů do fotovoltaiky. Ministr Brabec schválil první­ projekty z Modernizační­ho fondu
Jen dva měsí­ce uběhly od spuštění­ první­ch ví˝zev z Modernizační­ho fondu určení˝ch na ví˝stavbu fotovoltaickí˝ch elektráren a 12 íşspěšní˝ch žadatelů se už může pustit do realizace sví˝ch projektů. Jedná se o první­ schválené dotace z Modernizační­ho fondu, kterí˝ sehraje v nadcházejí­cí­ch letech ví˝znamnou roli v dekarbonizaci čR.
staré Lesy čR chystají­ na 16. ří­jna Den za obnovu lesa, lidé budou sázet stromky
Hradec Králové 7. ří­jna (čTK) - Státní­ podnik Lesy české republiky (LčR) připravuje na sobotu 16. ří­jna akci Den za obnovu lesa, při které mohou lidé pomoci s obnovou lesů zničení˝ch kůrovcem. Současně by se měli seznámit s prací­ lesní­ků a s budoucí­ podobou českí˝ch lesů po kůrovcové kalamitě. Akce bude na 13 mí­stech po celé čR, kromě Prahy v každém kraji. čTK to dnes řekla mluvčí­ LčR Eva Jouklová. Lesům čR patří­ téměř polovina lesů v zemi.
OSEL.czcheck
datum vydání: 3/12/2021 15:33:44 1-3 h Průlom v elektrolýze amoniaku by mohl konečně vyřadit Haber-Boschovu syntézu
Výroba amoniaku je jedním z nejdůležitějších chemických procesů dnešní doby. Zároveň je ale extrémně „špinavá“ a značně zatěžuje životní prostředí. Nový postup pro praktickou výrobu amoniaku elektrolýzou s fosfoniovými solemi by mohl změnit situaci. Časem se možná dočkáme zeleného amoniaku.
datum vydání: 2/12/2021 21:34:01 včera Gravitační vlny mohou odhalit mračna temné hmoty kolem černých děr
Jestli temnou hmotu tvoří ultralehké bosony, mohla by vytvářet mračna na orbitě rychle rotujících černých děr. Taková mračna by mohla černé díry brzdit a generovat při tom specifické gravitační vlny. Pátrání bylo prozatím neúspěšné a vyloučilo některé typy bosonů i bosonových mračen. Vědci to ale nevzdávají.
datum vydání: 30/11/2021 21:29:35 3 dny Neurální nanokamera velikosti zrnka soli pořizuje kvalitní barevné snímky
Nová kamera s metapovrchem se téměř ztrácí na prstu. Díky těsnému propojení metapovrchu s algoritmy strojového učení pořizuje kvalitní barevné snímky, které z ní dělají nejlepší současné zařízení tohoto typu. Těšit se mohou v medicíně i v robotice. Časem se možná objeví chytré telefony, které budou mít jako kameru celou zadní stranu s metapovrchem.
datum vydání: 30/11/2021 05:27:12 3 dny Nekromanteion – Věštírna mrtvých
Odeysseia popisuje také Věštírnu mrtvých. Kupodivu jde o reálné místo na severozápadě řecké pevniny, takže je můžeme navštívit, dokonce se tam dá fotografovat. Prohlédneme si Hádův palác i s věštírnou a podzemím, zlatým hřebem bude zbytek mechanismu (asi) na vyjevování duší.
datum vydání: 30/11/2021 05:27:12 3 dny Pokrok syntetického života: Xenoboti se naučili replikovat
Populární zombie strojky, poskládané ze živých žabích buněk, čili xenoboti, dostali od svých stvořitelů další dovednost. Teď se dovedou sami replikovat. Dospělí xenoboti sbírají jednotlivé žabí buňky a skládají z nich zárodky nových xenobotů. Ideální tvar xenobotů pro replikaci spočítala umělá inteligence, díky které připomínají Pac-Mana.
staré Nejvíce žhavý bílý trpaslík terorizuje svého partnera
Na povrchu extrémního bílého trpaslíka KPD 0005+5106 je teplota nevídaných 200 tisíc kelvinů. Podle pulzů rentgenového záření s periodou 4,7 hodiny to souvisí s přítomností partnera, nejspíše exoplanety o velikosti Jupiteru, která krouží kolem trpaslíka v dramatické blízkosti. Trpaslík ji drásá takovým způsobem, že to vydrží maximálně pár milionů let.
staré Proti hypersonickým útokům by mohla fungovat hypersonická obrana
Hypersonické kluzákové útoky by mohly snadno překonat soudobé systémy protiraketové obrany, které jsou nastavené na velmi předvídatelné balistické rakety. Situaci by mohl změnit hypersonický obranný systém GDI s raketami odpalovanými raketovými křižníky s Aegisem, podpořený sítí pokročilých satelitů Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor. Vývoj běží na plné obrátky.
staré Nové ultratvrdé diamantové sklo vyrobili z rozmačkaných fullerenů
Recept na slibné diamantové sklo: 1. Vezměte hrst fullerenů, takových těch „fotbalových míčů“ z atomů uhlíku. 2. Zahřejte na 900-1000 °C. 3. Důkladně stlačte. Vzniklý materiál je slušně pevný a má největší tepelnou vodivost ze všech známých amorfních materiálů. Možných aplikací se nabízí spousta.
www.astro.cz - článkycheck
staré Stárnoucí hvězda vyfoukla kouřovou bublinu
Astronomové využili schopnosti radioteleskopu ALMA a pořídili překrásný záběr bubliny odvrženého materiálu, která obklopuje exotickou červenou hvězdu U Antliae. Tato pozorování vědcům pomohou lépe pochopit, jak se hvězdy vyvíjejí v pozdních stadiích svého života.
staré Pekelný svět s titanovou oblohou
Astronomům využívajícím dalekohled ESO/VLT se poprvé podařilo detekovat molekuly oxidu titanatého v atmosféře extrasolární planety. Objev u exoplanety WASP-19b, která je typu horký Jupiter, učinili vědci s pomocí výkonného zařízení FORS2. Přináší unikátní informace o chemickém složení, teplotě a tlaku v atmosféře tohoto neobvyklého a velmi horkého světa. Výsledky byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Nature.
staré První kosmická družice Sputnik 1 bude mít stříbrnou minci
Pražskou prodejnu jablonecké České mincovny dnes navštívili zástupci ruské Federální kosmické agentury Roskosmos, která 4. října 1957 vypuštěním první umělé družice Sputnik 1 započala vesmírný program a odstartovala významnou kosmickou éru lidstva. K této příležitosti Česká mincovna vydává stříbrnou jednouncovou minci, která se stává již čtvrtou v pořadí ve sběratelské minisérii z cyklu Století létání.
staré Planetka se roztrhla na dva kusy a chová se jak kometa
Velké překvapení čekalo astronomy, když se podrobně podívali na planetku 288P obíhající v hlavním pásu planetek. Ukázalo se, že jde o dvě kolem sebe obíhající tělesa. Navíc je obklopuje koma, kterou normálně pozorujeme jen u komet. Vysvětlení přinesl tento týden časopis Nature.
staré Původ komety 67P je starší, než se očekávalo
Ačkoliv je mise sondy Rosetta a modulu Philae na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko a kolem ní již dávno minulostí, vědci i nadále analyzují data, která byla touto misí nasbírána. Nyní došli k zajímavému zjištění týkajícího se původu komety.
staré Navštivte 49. konferenci o proměnných hvězdách
Konference je tradiční akcí pořádanou Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS, v letošním roce ve spolupráci s Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 49. konference o výzkumu proměnných hvězd se uskuteční od pátku 3. do neděle 5. listopadu 2017 v Brně. Cílem konference je vytvářet vazby mezi profesionálními astronomy a astronomy amatéry na poli proměnných hvězd a exoplanet. Jsou zváni všichni zájemci!
staré Komety vizuálně v době novu 20. 9. 2017
Měsíc se přehoupl přes fázi poslední čtvrti, což znamená, že vstupujeme do další lunace, v níž budeme mít příležitost pozorovat slabší, mlhavé objekty, jakými jsou například i komety. Těch by mělo být ve vizuálním dosahu celkem devět, půjde tak o lunaci na komety jednoznačně bohatou.
staré Kolem vzdálené galaxie objevena „palivová nádrž“ pro vznik hvězd
V mladém vesmíru přeměňovaly zářivé galaxie s bouřlivým vývojem doslova zběsilým tempem obrovské zásoby plynného vodíku na nové hvězdy. Zásoby vodíku se tedy logicky v průběhu času ztenčovaly. Z tohoto důvodu není jasné, jakým způsobem si dokázaly některé galaxie udržet vysoké tempo tvorby mladých hvězd i dlouho po svém vzniku.
Biom.cz - novinkycheck
staré Registrace na konferenci Biomasa, Bioplyn & Energetika 2021 již jen pro ONLINE přenos!
Registrace na konferenci Biomasa, Bioplyn & Energetika 2021 již jen pro ONLINE přenos!
staré Současná činnost CZ Biom na podporu odbytu kompostu nejen na zemědělskou půdu
Současná činnost CZ Biom na podporu odbytu kompostu nejen na zemědělskou půdu
staré Představení­ nové vedoucí­ sekce kompostování­ a bioodpadů: Ing. Anna Tvrdí­ková
Představení­ nové vedoucí­ sekce kompostování­ a bioodpadů: Ing. Anna Tvrdí­ková
staré Tradiční­ podzimní­ konference Biomasa, Bioplyn & Energetika 2021
Tradiční­ podzimní­ konference Biomasa, Bioplyn & Energetika 2021
staré ROĹ KOSERVIS: Služby, servis a technika nejen pro bioplynové stanice
ROĹ KOSERVIS: Služby, servis a technika nejen pro bioplynové stanice
staré Novela zákona o podporovaní˝ch zdrojí­ch definitivně schválena
Novela zákona o podporovaní˝ch zdrojí­ch definitivně schválena!
staré Seznam vydaní˝ch státní­ch autorizací­ podle energetického zákona
Seznam vydaní˝ch státní­ch autorizací­ podle energetického zákona
staré Přehled vypsaní˝ch ví˝zev v rámci Podunajské Strategie s prioritní­ osou “Udržitelná energetika”
Přehled vypsaní˝ch ví˝zev v rámci Podunajské Strategie s prioritní­ osou “Udržitelná energetika”
EkoList po drátěcheck
datum vydání: 3/12/2021 18:22:33 nyní   Agrofert podal stí­žnost na odložení­ vyšetřování­ vysekání­ Pacmana v poli
Agrofert podal stí­žnost ke Krajskému ředitelství­ policie íšsteckého kraje na rozhodnutí­ policistů, kteří­ odložili pří­pad vysekání­ postavy Pacmana v řepkovém poli u Rovné na Litoměřicku. čTK to za koncern sdělila Adéla čabayová. O odložení­ pří­padu informovala ve středu česká televize, podle které se policistům nepodařilo vypátrat konkrétní­ho pachatele. K vysekání­ obrazce se už dří­ve přihlásila skupina Ztohoven. Na pozemku hospodaří­ firma Agrobech z koncernu Agrofert.
datum vydání: 3/12/2021 09:25:08 dnes Eva Balounová: Co přineslo klimatické jednání­ v Glasgow?
Ve dnech 31. ří­jna až 13. listopadu proběhla Konference OSN o změně klimatu (COP26) ve skotském Glasgow. Její­mi ví˝stupy jsou jednak oficiální­ rozhodnutí­ schválená smluvní­mi stranami, z nichž nejví˝znamnější­ je závěrečná klimatická dohoda – Glasgow Climate Pact – která byla jednomyslně schválena všemi íşčastní­ky, a jednak celá řada dí­lčí­ch dohod ujednaní˝ch různě velkí˝mi skupinami států a další­mi aktéry.
datum vydání: 3/12/2021 05:21:44 dnes Libereckí˝ kraj a ekologové žádají­ vyšší­ pokuty za ilegální­ těžbu v dole Turíłw
Libereckí˝ kraj žádá vyšší­ pokuty za ilegální­ těžbu uhlí­ v polském dole Turíłw u hranice s českem a projednávání­ na plénu Evropského parlamentu. čTK o tom informovala mluvčí­ kraje Andrea Fulková. Podle vedení­ kraje se situace nezměnila, dopady činnosti polského dolu na české íşzemí­ jsou prokazatelné a dvouletá jednání­ s Polskem o dohodě, která bude dlouhodobě a íşčinně chránit české obyvatele a íşzemí­ před negativní­mi vlivy těžby, jsou neíşspěšná.
datum vydání: 3/12/2021 05:21:44 dnes Shell stále potřebuje pří­jmy z prodeje ropy, aby splnil klimatické cí­le
Britsko-nizozemskí˝ těžební­ gigant Royal Dutch Shell bude nadále potřebovat pří­jmy z prodeje ropy a zemní­ho plynu, aby mohl financovat přechod k šetrnější­m zdrojům energie. Pak bude i schopen zajistit, že do roku 2050 dosáhne takzvané uhlí­kové neutrality. V rozhovoru s BBC to řekl šéf podniku Ben van Beurden.
datum vydání: 2/12/2021 17:24:13 včera Svitavy komplexem opatření­ zlepšily kvalitu vody v rybní­ku Rosnička
Svitavy letos dokončily tří­letí˝ zkušební­ provoz komplexu opatření­ pro revitalizaci rybní­ku Rosnička. V roce 2018 hygienici v oblí­bené rekreační­ nádrži za městem kvůli sinicí­m zakázali koupání­ již v polovině června, později v rybní­ku uhynuly všechny ryby. Město téhož roku navázalo spolupráci s Blahoslavem Maršálkem, vedoucí­m Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny v Brně, kterí˝ je odborní­kem na sinice, a kvalita vody se od té doby ví˝razně zlepšila. Novinářům to dnes řekl vedoucí­ odboru životní­ho prostředí­ svitavské radnice Marek Antoš.
datum vydání: 2/12/2021 17:24:12 včera Za Zemanem dorazila kandidátka na ministryni životní­ho prostředí­ Hubáčková
Na zámek do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem dnes odpoledne dorazila senátorka Anna Hubáčková, kandidátka lidovců na ministryni životní­ho prostředí­. Na twitteru o tom informoval mluvčí­ Hradu Jiří­ Ovčáček. Jde o předposlední­ jednání­ hlavy státu s nominanty na členy nové vlády Spolu (ODS, KDU-čSL, TOP 09) a Pirátů a STAN v tomto tí˝dnu, v pátek dopoledne se Zeman sejde ještě s kandidátem na vicepremiéra a ministra práce a sociální­ch věcí­ Marianem Jurečkou (KDU-čSL).
datum vydání: 2/12/2021 13:22:23 včera čR převede Slovinsku 465 gigawatthodin energie z obnovitelní˝ch zdrojů
česká republika převede Slovinsku 465 gigawatthodin (GWh) energie z obnovitelní˝ch zdrojů. Pro česko to znamená pří­jem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlí­kové ekonomice. Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlí­ček (ANO) a slovinskí˝ ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. čTK o tom informovala mluvčí­ ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Ĺ těpánka Filipová.
datum vydání: 2/12/2021 13:22:23 včera Ochránci pří­rody vykoupili pří­rodně cenné pozemky u Valašskí˝ch Klobouk
českí˝ svaz ochránců pří­rody (čSOP) vykoupil v rámci kampaně Mí­sto pro pří­rodu další­ pří­rodně cenné pozemky v Bí­lí˝ch Karpatech. Pozemky jsou součástí­ lokality Bí­lé potoky nedaleko Valašskí˝ch Klobouk na Zlí­nsku, sdělil Jan Moravec z čSOP, kterí˝ je koordinátorem kampaně Mí­sto pro pří­rodu.
Biom.cz - článkycheck
datum vydání: 30/11/2021 14:21:53 3 dny Online seminář: Hlášení­ přes ISPOP za rok 2021
[Akce] Seminář bude zaměřen na praktickou ukázku zpracování­ vybraní˝ch legislativní­ch hlášení­, které máte jako provozovatel zaří­zení­ povinnost zasí­lat v zákonní˝ch termí­nech každoročně přes systém ISPOP. Seminář se bude konat v íşterí˝Â 11. ledna 2022 od 9 hod on-line přes aplikaci Zoom.
datum vydání: 30/11/2021 13:21:28 3 dny Pro rozvoj čisté mobility potřebujeme nové obnovitelné zdroje
[Zpráva z tisku] Roční­ spotřebu dvojnásobného počtu elektromobilů, než kolik jich ve svém nejoptimističtější­m scénáři očekává v roce 2030 Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tolik elektřiny ročně vyrobí­ existují­cí­ obnovitelné zdroje umí­stěné méně než půl kilometru od hlavní­ch silniční­ch tahů. Takoví˝ je hlavní­ závěr analí˝zy, kterou zadala a dnes představila Komora OZE. [1] U velké většiny z těchto zdrojů by teoreticky mohly bí˝t vybudovány nabí­jecí­ stanice. Masivní­ ví˝stavbu nabí­jecí­ch či plní­cí­ch stanic však pří­mo u obnovitelní˝ch zdrojů nelze v praxi očekávat, domní­vají­ se zástupci Komory OZE. Jediná cesta pro obnovitelnou, opravdu čistou mobilitu je proto zví˝šení­ podí­lu čisté elektřiny a plynu v sí­tí­ch.
staré V elektrárně Tisová začali vyrábět teplo a elektřinu z biomasy
[Zpráva z tisku] Tisová (Sokolovsko) 23. listopadu (čTK) - Až 40 procent uhlí­ spalovaného ve fluidní­m kotli Elektrárny Tisová (ETI) na Sokolovsku může už v nadcházejí­cí­ch měsí­cí­ch nahradit biomasa. Její­ spalování­ ve zdroji, kterí˝ zásobuje teplem tisí­ce domácností­ v Sokolově a širokém okolí­, je další­m krokem skupiny Sokolovská uhelná na cestě k odklonu od spalování­ uhlí­ a přechodu na ekologičtější­ zdroje energie. Firma o tom dnes informovala na svém facebookovém profilu.
staré E.ON investuje 27 miliard eur, aby se připravil na přechod k zelené energii
[Zpráva z tisku] Frankfurt/Essen (Německo) 23. listopadu (čTK) - Německá energetická skupina E.ON do roku 2026 investuje kolem 27 miliard eur (ví­ce než 687 miliard Kč), aby připravila distribuční­ sí­tě i zákazní­ky na přechod k obnovitelní˝m zdrojům energie. Firma si také stanovila cí­le z hlediska tvorby zisku a plán ví˝platy dividend. E.ON se tak přidal ke sví˝m rivalům, kteří­ podobné plány buÄŹ již nastí­nili, nebo se k tomu chystají­.
staré Kurz: Energetickí˝ specialista s oprávnění­m ke zpracování­ PENB
[Akce] íščelem kurzu je připravit zájemce na vykonání­ odborné zkoušky energetického specialisty s oprávnění­m ke zpracování­ průkazů energetické náročnosti budov (PENB) dle § 10 zákona č. 406/2000 Sb. v platném znění­, kterou lze složit u Ministerstva průmyslu a obchodu čR. Kurz je akreditován jako vzdělávací­ program na Ministerstvu vnitra čR.
staré Seminář: Zelené střechy a kde na ně zí­skat dotaci
[Akce] Seminář na téma zelení˝ch střech a možnosti zí­skání­ dotace, kterí˝ pořádá Energy Centre české Budějovice, z.s., se bude konat 29. listopadu v českí˝ch Budějovicí­ch.
staré Ekologové: Konference OSN bude hledat, jak dosáhnout cí­lů Paří­žské dohody
[Zpráva z tisku] Praha 30. ří­jna (čTK) - Konference OSN o změně klimatu (COP 26), jež se uskuteční­ mezi 31. ří­jnem a 12. listopadem v Glasgow, bude podle Klimatické koalice hledat shodu na tom, jak udržet šanci na dosažení­ cí­lů Paří­žské dohody. Státy mají­ představit nové nebo naví˝šené klimatické závazky, uvedla koalice. členy koalice jsou ekologické organizace, napří­klad Hnudí­ Duha a Arnika. V pondělí­ na summit odletí­ z vládní­ch představitelů premiér Andrej Babiš a ministr životní­ho prostředí­ Richard Brabec (oba ANO).
staré MĹ˝P: Jednání­ v Glasgow budou zásadní­ pro dohodu k pravidlům Paří­žské dohody
[Zpráva z tisku] Praha 29. ří­jna (čTK) - Klimatická konference (COP 26) v Glasgow bude zásadní­ pro jednání­ o zatí­m neschválení˝ch pravidlech Paří­žské dohody. čTK to za ministerstvo životní­ho prostředí­ (MĹ˝P) napsala Dominika Pospí­šilová. českou delegaci povede ministr životní­ho prostředí­ Richard Brabec (ANO), ten se také s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zíşčastní­ íşvodní­ho summitu lí­drů. Ohledně tuzemskí˝ch potí­ží­ v ochraně klimatu Pospí­šilová zmí­nila dopad kůrovcové kalamity na cí­le snižování­ emisí­. Podle MĹ˝P je nutné problém zohlednit ve ví˝počtu emisí­. Konference OSN o změně klimatu začne v pondělí­, potrvá do 12. listopadu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život...check
staré Sýkora lužní - Poecile montanus
Dnes si něco málo povíme o jedné ze sýkorek, sýkoře lužní. Celkově je velmi podobná rozšířenější sýkoře babce. Ale lze je s jistotou odlišit. A na to jakým způsobem, na to přišli celkem nedávno angličtí ornitologové.
staré Huawei Nova 9 – mobil který padne do ruky
Jak je možné, že Huawei Nova 9 padne krásně do ruky? Odpověď je jednoduchá. Tento chytrý telefon má speciální povrchovou úpravu s dvojitým povlakem, díky které telefon snadno uchopíte a nebude vám z rukou vyklouzávat. Co dalšího nabízí špičkový telefon? Dozvíte se v následujícím článku.
staré Etna nám vyrostla
Díky sopečné činnosti měří jeden z vrcholů tohoto italského vulkánu více. Jakým způsobem to vědci zjistili, se dozvíte v dnešním článku. A víte, že i naše hora Sněžka už neměří 1602 metrů nad mořem, jak jsme se učili ještě před 15 lety?
staré Přidávání řas do žrádla skotu pomůže zmírnit skleníkový efekt
Krávy běžně pšoukají a říhají. Metan vzniká v jejich střevech tím, že zde mikrobi rozkládají žrádlo. Tento proces se podobá fermentaci. Budou-li ovšem zvířata navíc krmena i Asparagopsis taxiformis, které jsou známé jako červené řasy, tak se jejich trávení znatelně uklidní. Chuť mléka ani masa není navíc řasami nijak ovlivněna.
staré Den Země: Jak to bylo s ochranou přírody v minulosti?
Řada lidí má dnes pocit, že se o ochraně životního prostředí sice hodně mluví, ale reálně se nic nedělá. A že dříve měli lidé k přírodě daleko blíž než dnes. Nabízíme vám proto zajímavé srovnání, které vám ukáže reálný stav ochrany přírody zhruba před zhruba 150 lety.
staré Jaký vliv má počasí na rozšiřování koronaviru
Experti zodpověděli otázku, zda souvisí rozšíření koronaviru se sezonními podmínkami počasí? Dva kyperští vědci došli k názoru, že ano. V datech k modelaci by měly být zohledněny teplota, vzdušná vlhkost a rychlost větru. Jen tak podle vědců mohou být opatření lépe a dlouhodobě plánována.
staré Letní čas – a zase je tu
Již tuto neděli ráno se probudíme do o hodinu kratšího dne. Možná je tento časový posun již poslední, a tak si i letos užívejte prodloužené vlahé večery. Jste pro jeho celoroční zavedení? Mnoho zastánců tohoto času si ovšem neuvědomuje, že naše děti by s ním chodily do školy potmě. A věděli jste také například, že označení zimní čas není úplně správné pro ten standardní?
staré Roušky a respirátory versus ekologie
V době současné koronavirové krize jsou v podstatě nepostradatelní. Nikdo se ovšem doposavaď nezabýval otázkou jejich likvidace. Je pravdou, že některá města mají na ně dokonce speciální kontejnery. Ale to nic nemění na faktu, že se skládají především z plastů, s nimiž si příroda neumí poradit.
Gnosis9.netcheck
staré Zachrání zalesňování korálové útesy před katastrofou?
Korálové útesy patří k nejrozmanitějším ekosystémům na Zemi. Přestože zabírají méně než jednu desetinu procenta plochy světového oceánu, jsou domovem více než čtvrtiny všech mořských druhů. Druhovou pestrostí jsou srovnatelné jen s amazonským deštným pralesem. Korálové útesy se vyskytují nejčastěji v mělkých vodách v tropických oblastech. Od poloviny minulého století dochází v důsledku lidských aktivit…
staré V Praze 12 „počítáme s vodou“
Městská část Praha 12 se věnuje hospodaření s dešťovou vodou (DV) dlouhodobě. Z projektu Počítáme s vodou má zpracovanou Strategii, jak s DV správně hospodařit. Z ní jsme vycházeli při návrhu, jakým způsobem vodu využívat, aby neodtékala do kanalizace. Realizovali jsme několik nádrží na objektech městské části. Největší je akumulační nádrž o kapacitě 40 metrů…
staré POZVÁNKA: Celostní pohled na město při plánování modro-zelené infrastruktury na mezinárodní konferenci
V pořadí již sedmá mezinárodní konference Počítáme s vodou se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu 2021. Letošní konference nese podtitul Celostní pohled na město při plánování modro-zelené infrastruktury a proběhne v Kongresovém centru Vavruška v Praze. Pozvání přijali inspirativní mluvčí, mezi které patří Joshua Lighthipe z USA, Jamie Kukadia a Michael Shorey z Velké Británie, Ingrid Konrad…
staré Rozloha mořského ledu na severní polokouli dosáhla letošního minima
16. září poklesla rozloha mořského ledu v Arktidě na pravděpodobně nejnižší hodnotu v letošním roce. Celkový rozsah mořského ledu dosahoval 4,72 milionů kilometrů čtverečních. To je o 1,5 milionu kilometrů čtverečních méně, než byl minimální průměr v letech 1981 až 2010, ale o 1,33 milionu kilometrů čtverečních více, než byl rozsah mořského ledu při…
staré Cesta k harmonii za zpěvu tibetských mís
Lidé používali hudební nástroje už v paleolitu. Kostěné flétny, bubínky, štěrchátka, lastury. Základním materiálem pro výrobu bylo nepochybně dřevo, využívány však byly také kosti, suché plody nebo schránky živočichů. Teprve mnohem později spolu s rozvojem zpracování mědi, bronzu a železa začali naši předci vytvářet první kovové hudební nástroje. Jedním z nejstarších je mísa…
staré První polovina letošního roku byla o 1,07 stupně Celsia teplejší než průměr v minulém století
První polovina letošního roku byla s teplotní odchylkou 1,07 stupně Celsia oproti průměru ve 20. století druhá nejteplejší od začátku monitorování v roce 1880. Nejvýznamnější teplotní anomálie se vyskytly ve střední a východní Evropě a na severu Asie, kde byly teploty nadprůměrné o více než 2 stupně Celsia. Naopak podprůměrné teploty (o více…
staré Jak se bránit suchu a využít vodu ve městě?
3. června 2020 proběhlo neformální setkání akademiků a odborníků z cyklu „Smart café“, jednalo se on-line debatu na téma „Jak se bránit suchu a využít vodu ve městě?“. Organizátorem akce byla asociace ekologických organizací Zelený Kruh, která se zabývá ochranou životního prostředí. Sdružuje 86 ekologických neziskových organizací z ČR. Společně hájí životní prostředí…
staré Červen 2020 byl v ČR nejdeštivější od začátku sledování
Letošní červen byl na území České republiky srážkově mimořádně nadnormální. Napršelo v průměru 151 milimetrů srážek, což je 191 procent normálu (1981-2010). Jde o nejvyšší červnový úhrn od začátku sledování v roce 1961. Srovnatelné množství srážek napršelo pouze v červnu 2013 (146 milimetrů). V Čechách spadlo v průměru 141 milimetrů srážek (186 procent normálu), na…
Inuru Magazine Poslední článkycheck
staré Jak se připravit na meditaci dodelat
{youtube}nnXhFpaNdcw{/youtube}
staré Jak se jídlo stává zbraní hromadného ničení aneb budeme tím, co budeme jíst
Nechť jídlo je tvým lékem a lékem je tvé jídlo, pravil kdysi Hippoocratos. Definoval tak jednoduše nejen jak funguje naše tělo, ale také jak závisí délka našeho života na jídle, jehož kvalita přímo určuje proces stárnutí a počet nemocí. Když se zamyslíme nad současným stavem výroby a distribuce potravin, zjístíme, jak neuvěřitelně jednoduše může někdo v budoucnu ovládat celé skupiny lidí.
staré J.Y.Cousteau o vodě a budoucnosti
Voda. Dva atomy vodíku a jeden kyslíku. Nejobyčejnější, nejhojnější ubstance na Zemi, nejvzácnější kapalina ve zbytku sluneční soustavy a snad i v galaxii. Proč měl by měla Země plýtvat tak drahoceným řírodním zdrojem, když tak málo vodních stop bylo nalezeno kdekoli na dosah našich dalekohledů nebo kosmických sond?
staré Jak si správně zavázat tkaničky u bot
Vím, že to zní absurdně. Vím, že to zní směšně. A věřte mi, že jsem si ve věku 50 let myslel, že jedna z schopností, kterou jsem opravdu zvádl, bylo zavazování tkaniček. Bohužel jsem se mýlil. Nechte mě to demonstrovat....Terry Moore
staré Noam Chomsky. Pravda vyděsí aneb hlavní způsoby manipulace s veřejným míněním
Chomsky sestavil seznam deseti nástrojů manipulace našich médií. V podstatě, povzbuzují hloupost, podporují pocit viny, vytvářejí rozptylování pozornosti nebo vykonstruují umělé problémy a pak je magicky vyřeší. Tyto nejdůležitější techniky jsou zde:
staré Navigace z hvězd a tichomořské plavby Polynésanů
Kromě Vikingů byli obyvatelé Oceánie pravděpodobně nejlepšími námořníky na světě předtím, než moderní přístroje udělaly z navigace při plavbách na velké vzdálenosti poměrně spolehlivou záležitost. Dlouho před Kolumbem byly běžnou záležitostí plavby tam a zpět mezi mnoha rozptýlenými ostrovy a napříč velkou rozlohou tichomořského trojúhelníku svazujícího dohromady Velikonoční ostrovy, Havajské ostrovy a Nový Zéland. Pro lidi z Oceánie stejně jako pro Polynésany a Mikronésany sloužila nebeská tělesa jako přesný navigační nástroj.
staré Smajs Josef, Evoluční ontologie kultury a problém podnikání
Josef Šmajs ve své nejnovější publikaci rozpracovává koncept evoluční ontologie a na jeho základě hledá příčiny existenciálního konfliktu přirozené a kulturní evoluce, který ohrožuje samotné přežití lidského druhu na planetě Zemi.
staré Severní pól, Arktida, stručná historie objevování
Severní pól na rozdíl od Jižního pólu leží na dně moře, v hloubce cca 4000m. Musí se k němu po ledu a o to je to obtížnější. Můžete být proto překvapeni, kdo všechno se o Severní pól pokoušel a že vůbec není jisté, kdo byl první.
Biom.cz - burzacheck
staré ROĹ KOSERVIS A čIĹ TÄšNíŤ BPS
Nabí­zí­me komplexní­ i dí­lčí­ čištění­ bioplynoví˝ch stanic, zemní­ práce zemní­mi stroji, kontejnerovou dopravu a práci bagrem.
staré Biodrtič a homogenizátor kompostu DEMETRA 9 m3
Prodám noví˝ biodrtič a homogenizátor o objemu 9 mc pro pohon traktorem s cca. 90 PS a nakládací­m jeřábem 6 m.
staré Překopávač kompostu
Prodám málo využití˝ překopávač kompostu.
staré Překopávač kompostu
Prodám málo využití˝ překopávač kompostu.
staré Prodám malou ORC jednotku.
Prodám malou ORC jednotku: využití­ odpadní­ho tepla, turbí­na z USA, pro průmyslové využití­, nevhodné pro domácí­ použití­
staré Zemědělské pozemky v Polsku na prodej
Prodám zemědělské pozemky v Polsku.
logo EnviWeb.cz - zpravodajství životního prostředí, ekologie, příroda, diskuze...check
datum vydání: 3/12/2021 12:22:51 dnes Advent naruby den 3.
. ...
datum vydání: 3/12/2021 11:23:13 dnes Prázdný bílý papír jako nástroj mocných? Teplárny brání moderním dodavatelům tepla ve výstavbě
Na energetickém trhu přituhuje. Provozovatelé neekologických uhelných tepláren se musí vypořádat nejen se zdražením kvůli nákupu drahých energií, ale i rostoucím cenám emisních povolenek, kterými si kupují právo na své k přírodě nešetrné provozy. Po přechodu na ekologické zdroje pro své teplárny ani vidu ani slechu, a tak si brání svá teritoria zuby nehty. V... ...
datum vydání: 3/12/2021 07:21:32 dnes Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 1. prosinci 2021
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb. Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 47. týdnu na území ČR celkově normální. Vydatnost pramenů byla v tomto týdnu celkově silně... ...
datum vydání: 3/12/2021 07:21:32 dnes Mikuláš netradičně. Obdarujte a pozorujte ptáky na krmítku, vyzývají ornitologové
Nadílka pro opeřence. Kosům jablka, brhlíkům slunečnicová semena a sýkorám vlašské ořechy. Česká společnost ornitologická vyzývá veřejnost, aby na Mikuláše myslela také na drobné volně žijící ptactvo a obdarovala ho vhodným krmivem. Pozorování ptáků na krmítku a jejich poznávání je skvělou aktivitou pro děti, které z pohodlí domova zjistí víc o životě... ...
datum vydání: 3/12/2021 06:20:43 dnes Pod Vídní dřímá obří zdroj tepla pro statisíce domácností. Město ho chce využít do deseti let
Tři kilometry pod Vídní se v miliony let staré geologické vrstvě nachází ohromné zásoby horké vody. Metropole ji chce využít jako zdroj tepla pro vytápění statisíců domácností, a to nejpozději do roku 2030. Geotermální energie sehraje podle Vídně zásadní roli v přechodu na bezemisní energetiku. Dálkové zásobování teplem patří mezi nejvýznamnější položky v... ...
datum vydání: 3/12/2021 05:21:13 dnes Připomínky ČAOH k návrhu POH ČR
Návrh aktualizace Plánu odpadového hospodářství České republiky je ve fázi meziresortního připomínkového řízení. Státní úřady i řada organizací zaslala MŽP své připomínky k POH ČR. Mezi odbornými připomínkami jsou i připomínky České asociace odpadového hospodářství. Jako obvykle jsou naše připomínky k dispozici i veřejně. Níže je uveden plný text... ...
datum vydání: 3/12/2021 05:21:13 dnes Pro rozvoj čisté mobility potřebujeme nové obnovitelné zdroje
Roční spotřebu dvojnásobného počtu elektromobilů, než kolik jich ve svém nejoptimističtějším scénáři očekává v roce 2030 Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tolik elektřiny ročně vyrobí existující obnovitelné zdroje umístěné méně než půl kilometru od hlavních silničních tahů. Takový je hlavní závěr analýzy, kterou zadala a dnes představila Komora OZE. [1]... ...
datum vydání: 3/12/2021 05:21:13 dnes ŠKODA AUTO se novým směřováním oblasti nákupu NEW PROCUREMENT ještě více zaměří na udržitelný rozvoj
ŠKODA AUTO nově orientuje svou oblast nákupu. Kritéria udržitelného rozvoje budou v budoucnu hrát při nákupu materiálů a komponentů rozhodující roli. Podle principu cirkulární ekonomiky klade automobilka ještě větší důraz na recyklované a recyklovatelné suroviny a vychází tak vstříc i potřebám a očekáváním svých zákazníků. ,,Jako největší soukromá... ...
mezera
Prirodacheck
staré Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme! Vedle obcí má vzniknout gigantické úložiště o velikosti 450 fotbalových hřišť
Jak se s tím obyvatelé vypořádávají? Proč proti tomu někteří nic nenamítají? Můžou vůbec státu odmítnout? A co by se stalo pak? Poslechněte si dokument (Ne)chceme jaderné úložiště.
staré S koňmi mezi paneláky. Dokument o koňákovi, mladých lidech z pražského sídliště a jejich přátelství
Pavla Radu můžete téměř každý den potkat na sídlišti v pražských Modřanech. A určitě ho hned poznáte. Většinou sem totiž vodí své koně na pastvu. Často ho doprovází i pár teenagerů a mladých lidí z okolních paneláků. Právě o tomto přátelství dvou generací a o chovu koní v městském prostředí je dokument z cyklu Dobrá vůle
staré Veveřáci. Dokumentární reportáž ze záchranné stanice pro veverky
Co všechno obnáší provoz unikátní stanice? Jak se dlouhodobě vyrovnat s nedostatkem spánku při krmení veverčích miminek a s únavou po rušné sezoně? A jak je pro Kateřinu Soukupovou těžké se se svými „chlupatými dětmi“ rozloučit?
staré Sportovci mezi čápy doletí nejdál
Ne všichni evropští čápi doletí na zimu až do Afriky. Nejnovější výzkumy čápů, které využívají speciální sledovací zařízení napojená na GPS, přinášejí nečekané výsledky. Podobě jako u lidí jsou i mezi čápy zdatnější a sportovně méně nadaní jedinci. Kde zimují ti méně zdatní?
staré V Kopřivnici cvičí psy na vyhledávání rakoviny. Uspět může voříšek i starý pes
Možná i váš pes nebo třeba voříšek od sousedů může diagnostikovat rakovinu dřív než lékařské přístroje. Dokázat se to snaží výzkumníci v Kopřivnici. Dvakrát do týdne k nim docházejí dobrovolníci se svými psy a trénují na vzorcích krve.
staré Víte, co jíte? Ostrovy z plastů brázdí oceány, řešení zatím neexistuje, varuje Jan Freidinger z Greenpeace
Kosmetika, syntetické oblečení nebo otěr pneumatik. To všechno je zdrojem takzvaných mikroplastů – různorodých úlomků plastů menších než 5 milimetrů. A ty jsou dnes prý doslova všude. „Dokonce i ve vzduchu,“ varuje v rozhovoru s Lucií Výbornou Jan Freidinger z hnutí Greenpeace.
staré Magickou sílu mají prý léčivky nasbírané o svatojánské půlnoci

staré Ladislav Miko: Nepoužívajte plasty tam, kde to není nezbytně nutné
Plovoucí kontinenty z plastů brázdí světová moře a oceány. Proto Evropská komise navrhuje zákaz jednorázových plastových výrobků. Přichází takový návrh včas nebo už je pozdě?
. Pokud chcete stíhat, tak se hodí přesný čas. Jak je venku zjistíte na Aktuální teploty :) Šikovná předpověd počasí  Další partnerské stránky: Fantastický Android  :).
Kontakt: info zavináč aktualnizpravy.cz | ochrana soukromí
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 174: fopen(./cache/details/detail_ekologie.cache): failed to open stream: Operace zam�tnuta
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 175: fwrite() expects parameter 1 to be resource, bool given
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 176: fclose() expects parameter 1 to be resource, bool given