Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 01.12.2020 || EUR 26,240 || USD 21,922
středa 2.prosince 2020, Týden: 49, Den roce: 337,  dnes má svátek Blanka, zítra má svátek Svatoslav
2.prosince 2020, Týden: 49, Den roce: 337,  dnes má svátek Blanka
 Linux -
Linuxsoft.cz - článkycheck
staré Perl 5.22.0 a vše okolo
Včera večer byla uvolněna jako každý rok na přelomu května a června nová verze perlu 5. Co se za poslední rok změnilo?
staré Perl 5.24.0 a vše okolo
Po roce tu dnes máme zase novou major verzi perlu 5. Stručně nahlédneme, co verze 5.24 přináší.
staré LinuxDays 2014: desktop, server, vývoj a dobré kafe
Zveme Vás na 3.ročník konference LinuxDays. Informace o konferenci v článku.
staré LinuxDays: letos zase o kus větší
Čtvrtý ročník otevřené konference LinuxDays bude letos opět o něco větší. Desítky témat v osmi přednáškových proudech, praktické workshopy, ale i ukázky zajímavých technologií nebo dobrá káva. To je LinuxDays v pražských Dejvicích o víkendu 10. a 11. října.
staré C++ a garbage collector
Často se mluví o tom, že C++ nemá garbage collector. Jenže ona to, přísně vzato, není ani trochu pravda. Už mnoho let tvrdím, že kdo v C++ ručně uvolňuje paměť a zavírá různé zdroje, ten neumí C++. Tento článek filozofuje s otázkou, zda C++ má či nemá garbage collector.
staré 3D rastrový obrázek v GIMPU
V článku si podrobně popíšeme, jak v grafickém editoru GIMP vyrobit 3D rastrový obrázek.
Linuxsoft.cz - zprávičkycheck
staré Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 ...
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
staré LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená. ...
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
staré Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento ...
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
staré Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu ...
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
staré 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška ...
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
staré 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již ...
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
LINUXEXPRES - Článkycheck
datum vydání: 1/12/2020 05:30:06 včera GhostBSD 20.11.28 bolo vydané so zaujímavými novinkami
Nová verzia GhostBSD bola vydaná. Zaujímavosťou tejto aktualizácie je výrazné zlepšenie kompatibility s linuxovými aplikáciami alebo tiež niekoľko funkcií súborového systému ZFS prebratých z FreeBSD.
datum vydání: 29/11/2020 05:29:40 3 dny KDE Plasma 5.21 sa posúva vo vývoji s dlhým zoznamom opráv
Desktopové prostredie KDE Plasma a jeho aplikácie každý týždeň predstavujú rady zmien, noviniek a opráv nájdených chýb. V tomto článku si zhrnieme prácu vývojárov za posledné týždne.
staré GIMP oslávil 25 rokov vývoja
Slobodný grafický editor GIMP oslávil 25 rokov aktívneho vývoja ako jeden zo základných nástrojov nie len pre systémy Linux. Ďalšou dobrou správou je zároveň blížiaci sa dátum vydania stabilnej verzie GIMP 3.0.
staré Praha 3 instaluje pro žáky Linux Mint
Radnice městské části Praha 3 se rozhodla do darovaných počítačů instalovat Linux Mint a další svobodný software. 
staré Ubuntu 20.10 na Raspberry Pi 4B
Linuxová distribuce Ubuntu 20.10 přinesla dlouho očekávanou podporu desktopu na Raspberry Pi 4B. Přišla opravdu vážná konkurence Raspberry Pi OS?
staré Nové pouzdro na Raspberry Pi 4 vzniklo díky kampani na Kickstarteru
Cooler Master uvádí na trh Pi Case 40, což je pouzdro pro Raspberry Pi 4, jehož vývoj získal obrovskou podporu prostřednictvím červencové kampaně na Kickstarteru. Poctou pro všechny podporovatele je poskytnutí otevřených dat kompletního produktu.
staré Inkscape 1.0.1 přichází s opravami i novými funkcemi
Nová verze vektorového editoru Inkscape 1.0.1 krom různých oprav a vylepšení umožňuje export do CMYKového PDF s využitím exportu PDF aplikace Scribus.
staré Veřejná správa 11/2020: otevřený ventilátor PolyVent, šifrování „pod palbou“, rozmanitost licencí trasovacích aplikací
Mezinárodní tým představil v rakouském Linci otevřený plicní ventilátor PolyVent. V Evropské unii sílí snahy oslabit šifrování komunikace. Trasovací aplikace typu české e-Roušky mají celou škálu různých licencí, převažuje ale EUPL.
LINUXEXPRES - Novinkycheck
staré Bitva o síťovou neutralitu v USA míří na půdu kongresu
Američtí zákonodárci mají možnost zvrátit zrušení síťové neutrality. Šance odpůrců jsou však zřejmě malé.
staré Jak se měnila rychlost Linuxu mezi verzemi řady 4?
Magazín Phoronix testoval linuxová jádra verzí od 4.0.0 po 4.15 Git z hlediska rychlosti pro různé benchmarky. Jak to dopadlo?
staré Jeffery: Zpráva, že uživatelské jméno nebo heslo je chybné, je nesmyslná
Vývojář Travis Jefferey tvrdí, že nemá smysl při neúspěšném přihlášení hlásit, že „uživatelské jméno nebo heslo je chybné“. Podle něj může útočník stejně uživatelské jméno poměrně snadno zjistit a jen se tím legitimní uživatel obírá o cenné informace.
staré Google migruje z Ubuntu na Debian
Firma Google přechází u svých desktopů ze systému Goobuntu (založeného na Ubuntu) na gLinux (založený na Debianu).
staré Novinky v Ansible Tower 3.4
RedHat nedávno vydal novú verziu Ansible Tower  3.4. Avizovanými novinkami je najmä zlepšenie práce s pracovnými postupmi (workflows). 
staré NTK má 150 nových počítačů, běží na nich Linux
Národní technická knihovna výrazně obměnila počítačové vybavení. Na 150 nových počítačích pro veřejnost běží linuxová distribuce Fedora.
staré NVIDIA končí s vývojem ovladačů pro 32bitovou architekturu
Firma NVIDIA oznámila, že už nebude vyvíjet ovladače pro 32bitovou architekturu. Poslední verzí bude 390.
staré Na video s bílým šumem přišlo pět hlášení, prý porušuje copyright
Služba YouTube obdržela pět hlášení na „porušení copyrightu“, která se týkala videa s bílým šumem.
Linuxsoft.cz - software a distribucecheck
staré spkg
Reimplementace pkgtools (balíčkovací manažer pro Slackware Linux) v C.
staré Pacman linux
Pacman linux je distribucia zamerana na desktop, urcena pre ludi ktory na pocitaci pracuju. Aby bola schopnost pracovat z pocitacom maximalizovana, v Pacmane nebezia standardne takmer ziadne sluzby ktore by vytazovali CPU/IO. Desktop ma dve povinne komponenty na vrchu je cca 20 pixlov vysoky riadok do ktoreho sa vypisuju pospustane aplikacie a v pravo je panel z ikonami (wharf). S tadial sa standardne spustaju aplikacie. Pacman pouziva vlastny balickovaci system - crane ktory pracuje z kontajnermi (cont). Pre Crane bolo uz v navrhu myslene na podpisovanie balikov, casom sa funkcionalita crane rozsirila o wharf_update_icons ktory sa stara o manazovanie ikon pre wharf. Pacman tiez pouziva vlastny instalacny system zalozeny na programe dialog. Pacman nema verzie/ releasy, ale jeho verziove cislo sa da odvodit podla balika small_core ktory je vlastne zakladny stavebny kamen systemu a ako jediny sa automaticky neupdatuje. Ostatne balicky su vlastne patche do tohto systemu. Distribucia je vyvyjana jednym clovekom, ktory +- dosiahol co potreboval a tympadom vyvoj za posledne mesiace razantne spomalil, to vsak neznamena, ze by bola mrtva. Medzi planovane zmeny parti podpora selektyvnych instalacii z opt (volitelnej) casti stromu.
staré VFU File Manager
VFU File Manager je textový súborový manažér pre Unixové systémy.
staré RDGS

staré LinPacker
Program, který dovoluje optimálně rozmístit jednotlivé obdélníky do předdefinovaného obdélníku. Vhodný jako např. nářezový plán.
staré xinetd
xinetd je náhrada inetd, demona internetových služeb.
RSS kanál portálu OpenOffice.czcheck
staré LibreOffice pro procesory M1, dotazník LibreOffice, 3D model LibreOffice 7
Collabora přepracovala LibreOffice pro použití na nových procesorech M1. Collabora Online je na GitHubu. Řada uživatelů odpověděla na dotazník LibreOffice. Bylo připraveno 3D model LibreOffice 7. 
staré Příručka pro LibreOffice Calc 7.0, Měsíc LibreOffice v poločase
Dokumentační tým TDF vydává příručku pro LibreOffice Calc 7.0. TDF hodnotí příspěvky v rámci akce Měsíc LibreOffice. 
staré Programovanie makier v LibreOffice: Otváranie súborov (3): Príkaz Print
Príkaz Write, ktorý sme rozoberali v predošlom dieli, nám síce postačuje na zápis dát do súboru v prípade sekvenčného prístupu, ale samotný zápis obsahuje zbytočné znaky. Alternatívny príkaz Print nielenže dokáže zapísať dáta do súboru bez postrádateľných znakov, ale ešte dovoľuje napríklad určiť počet medzier medzi textovými alebo číselnými premennými.
 • /navody/programovanie-makier-v-libreoffice-otvaranie-suborov-2
 • staré Vychází OpenOffice 4.1.8
  Po více jak roce je na světě nová verze Apache OpenOffice s označením 4.1.8. Jde o minor verzi, zaměřenou na opravu chyb. 
  staré Collabora Online 6.4 je na světě, poprvé s Notebookbarem
  Společnost Collabora oznamuje vydání Collabora Online 6.4. Nová verze je zaměřena na zlepšení kompatibility s formáty Microsoft Office a přináší uživatelské rozhraní Notebookbar.
  staré Konference OpenAlt 2020 již tento víkend
  Byla zveřejněna konečná podoba plánované konference OpenAlt, která startuje již tento víkend. 
  staré Listopad 2020 – měsíc LibreOffice
  Nadace TDF vyhlašuje listopad za Měsíc LibreOffice. Aktivní zájemci budou odměněni. 
  staré Italo Vignoli shrnuje stav LibreOffice
  Jednou z úvodních přednášek na konference LibreOffice a openSUSE 2020 bylo shrnutí Itala Vignoliho z nadace TDF o současném projektu LibreOffice. Připomeňme si zajímavé momenty z jeho přednášky.
  mezera
  logo Root.cz - článkycheck
  datum vydání: 1/12/2020 05:20:05 včera DNS-over-TLS (DoT) vs. DNS-over-HTTPS (DoH) a šifrování DNS v Knot Resolveru
  [8 minut čtení] Popíšeme si rozdíly mezi dvěma rozšířenými protokoly pro šifrování DNS: DNS-over-TLS (DoT) a DNS-over-HTTPS (DoH). Porovnáme technické aspekty těchto protokolů a jejich vliv na soukromí uživatelů. Než se pustíme do podrobností, koukněme na následující diagram, který stručně ilustruje klíčové rozdíly mezi DoT a DoH. První věc, které si můžete všimnout, je to, že DoH je uveden hned dvakrát: jako DoH s protokolem HTTP/2 a DoH s protokolem HTTP/1.1. Kromě podobného názvu nemají tyto protokoly nic společného – zatímco HTTP/2 je protokol binární, HTTP/1.1 je textově orientovaný.
  datum vydání: 1/12/2020 05:20:05 včera Pokročilý streaming založený na Apache Kafce, jazyku Clojure a knihovně Jackdaw
  [51 minut čtení] S nástrojem Apache Kafka jsme se již na stránkách Rootu ve stručnosti seznámili. Dnes si ukážeme, jak lze s Kafkou komunikovat z programovacího jazyka Clojure s využitím knihovny Jackdaw. 1. Pokročilý streaming založený na Apache Kafce, jazyku Clojure a knihovně Jackdaw
  datum vydání: 30/11/2020 05:20:05 2 dny Distribuční věstník: Sabayon oznámil spolupráci s Funtoo, Librem 5 jde do sériové výroby
  [1 minuta čtení] Sabayon oznámil vzájemnou spolupráci s projektem Funtoo. Společnost Purism zahájila sériovou produkci telefonu Librem 5. Tvůrci balíčku Debianu ignorují alternativní init software. Haiku podporuje jak souborový systém XDF, tak UFS. Sabayon je linuxová distribuce, která má svůj základ v Gentoo. Teď ale jeho vývojáři zahájili spolupráci s týmem kolem distribuce Funtoo a chtějí Sabayon přepracovat právě na jeho základě. Chtějí tak spojit síly a vzájemně přispívat do svých projektů. Tým kolem Sabayonu zároveň začal pracovat na novém projektu s názvem MocaccinoOS a novém správci balíčků s názvem Luet.
  datum vydání: 30/11/2020 05:20:04 2 dny Postřehy z bezpečnosti: zranitelný VMware a napadení domén u GoDaddy
  [3 minuty čtení] V dnešním díle postřehů se podíváme na zranitelnosti ve VMware, na problémy GoDaddy, na webové stránky v ohrožení, na zatýkání podvodníků v Nigérii a na jiné zajímavosti ze světa výpočetní techniky. VMware zveřejnil kritickou zero-day zranitelnost CVE-2020–4006 v několika komponentech VMware Workspace One a doporučil dočasné řešení do vyřešení problému. Chyba může být zneužita útočníky k provádění příkazů na hostitelském operačním systému Linux nebo Windows s pomocí zvýšeného oprávnění. Záležitost ovlivňuje administrativní konfigurátor několika verzí VMware Workspace ONE Access, Access Connector, Identity Manager a Identity Manager Connector.
  datum vydání: 29/11/2020 05:20:05 3 dny Dopad záplat na Intel Tiger Lake, GNOME 40 Mutter přesune vstupy do samostatného vlákna
  [6 minut čtení] YouTube umí 8k AV1 video na SmartTV, AMD a podpora nových GPU, QD-OLED v TV i monitorech, KDE vylepšuje Wayland, Fujifilm přidává pixel-shift pro GFX 100 se 400Mpix full-RGB RAWy, vyšel Blender 2.91. Vlastníci televizorů s 8k rozlišením obrazovky (typicky 7680×4320) a podporou formátu AV1 v hardwaru TV, mohou jásat a užívat si 8k videa v nativním rozlišení své monstr-TV. Poslední aktualizace aplikace YouTube od verze 2.12.08 pro operační systém Android TV zavádí podporu 8k AV1 pro Android 10 (a vyšší).
  staré Firemní sítě se mění, čím dál více provozu směřuje do internetu
  [8 minut čtení] Změny probíhající ve WAN sítích jsou rozsáhlé a letos je ještě urychlila koronavirová pandemie. Firemní sítě se přesouvají do hybridního režimu, kdy čím dál více služeb běží mimo místní síť. V úterý 24. listopadu proběhla konference SD-WAN aneb jak spolehlivě a bezpečně propojovat uživatele s aplikacemi, ať jsou kdekoliv, kterou pořádala společnost Cisco. K dispozici jsou záznamy z online konference. Root.cz byl mediálním partnerem online akce.
  staré Decentralizovaný vyhledávač YaCy: indexujte a vyhledávejte si po svém
  [12 minut čtení] Internet byl na začátku zamýšlen jako decentralizovaný, v posledních letech se ale prosazují velcí hráči a centralizace v jejich rukou kumuluje ohromnou moc. Je možné decentralizovat například vyhledávač? Myšlenka decentralizovaného vyhledávače není tak nereálná, jak by se mohla na první pohled zdát. V historii několik pokusů už bylo, projekty často zanikly, nenápadná řádka v logu webserveru mne ale nasměrovala na jeden, který se drží už 17 let a stále se rozvíjí. Jmenuje se YaCy.
  staré Knihovna Pandas: základy práce s datovými rámci
  [31 minut čtení] V dnešním článku se stručně seznámíme s takzvanými datovými rámci (data frame) používanými v knihovně Pandas. Budeme se zabývat načtením dat z externích souborů i přímo z internetu a jejich převodem na datový rámec. 1. Knihovna Pandas: základy práce s datovými rámci
  Zajímavost: Za pár týdnů dorazí i další Samsung sluchátka. Co o nich zatím víme? 1.12.2020 . Pokud chcete stíhat, tak se hodí přesný čas. Jak je venku zjistíte na Aktuální teploty :) Šikovná předpověd počasí  Další partnerské stránky: Fantastický Android  :).
  Kontakt: info zavináč aktualnizpravy.cz | ochrana soukromí
  [phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 174: fopen(./cache/details/detail_linux.cache): failed to open stream: Operace zam�tnuta
  [phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 175: fwrite() expects parameter 1 to be resource, bool given
  [phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 176: fclose() expects parameter 1 to be resource, bool given