Aktuálně.cz - ekonomika
včera
Mléčnou krizi pomáhá v USA hasit letecký most z Německa. Biden oprášil nouzový zákon

Prioritně se přiváží mléka pro děti se speciálními potřebami a alergiemi, která jsou podle americká veřejnoprávní stanice NPR hůře dostupná.
Na řešení stávající situace stále silněji naléhá také Kongres, Sněmovna reprezentantů jen pár hodin před oznámením Bílého domu schválila dodatečné finance pro Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a uvolnila pravidla sociálního programu, který umožňuje rodičům nakoupit výživu s podporou státu.
Kojení není ve Spojených státech tolik rozšířené, umělá mléka živí podle FDA tři čtvrtiny šestiměsíčních dětí. Důvodem je i to, že matky se často musí vrátit do práce, protože ve Spojených státech nefunguje žádný státní systém mateřské dovolené.
"Vím, že se rodiče napříč zemí obávají toho, že nenajdou dostatek výživy k nakrmení svých dětí," řekl Biden ve videoprojevu zveřejněném minulý týden. "Jako rodič a prarodič vím, jak moc je to stresující," dodal.
Biden využil nouzového zákona přijatého v roce 1950 po začátku korejské války, kterým přikázal dodavatelům, aby prioritně vyřizovali objednávky od výrobců kojeneckých výživ. Prezident rovněž přikázal úřadům, aby po světě nalezly dostupné zásoby kojenecké výživy vyhovující americkým normám. Ministerstvo obrany následně spustí zvláštní operaci, jejímž cílem bude přivážet výživu ve speciálním režimu do USA komerčními nákladními lety.
Nedostupnost dětské výživy pramení z obecnějších problémů americké ekonomiky a dodavatelských řetězců, narušených v důsledku pandemie.
Situace se navíc výrazně zhoršila v únoru, kdy se uzavřel největší výrobní závod na kojeneckou výživu v USA společnosti Abbott Nutrition, v němž panovalo podezření na špatné hygienické podmínky a bakteriální kontaminaci výrobní linky. Abbott je největším americkým dodavatelem mléčné výživy a jednou z hrstky firem, které stojí za drtivou většinou produkce výživ v USA.
Úřady nicméně v pondělí oznámily, že dosáhly dohody s firmou Abbott ohledně rychlého znovuotevření výrobního závodu. I tak však nová produkce vyrobená za zpřísněných hygienických podmínek dorazí do obchodů až za osm až deset týdnů.
FDA rovněž v pondělí zrychlil proces, jímž posuzuje vhodnost výrobků zahraničních výrobců. Sněmovna reprezentantů pak schválila rozvolnění sociálního programu, který rodičům přispívá na nákup určitých typů kojeneckých výživ.
Nově by pomocí programu, přes který se v USA nakupuje asi polovina veškeré kojenecké výživy, mělo být možné pořídit jakýkoliv podobný produkt, který je zrovna dostupný. Opatření nyní projedná Senát.
včera
Praha hledá nový hlas hromadné dopravy. Rozhodnou o něm lidé v anketě

Lidé mohou hlasovat jen jednou pro jeden ze čtyř hlasů, které do finále vybrala odborná komise. "Rovnocenně jsou v nich zastoupeny dámy i pánové po dvou hlasech. Nejspíše se vám budou zdát povědomé, slyšeli jste je v dabingu nebo na divadelních představeních. Jejich identitu ale odhalíme až po skončení ankety, aby jména neovlivňovala vaše rozhodnutí," uvedl dopravce.
Naživo mohou cestující soutěžící hlasy slyšet na vybraných spojích tramvajové linky 9 a autobusové linky 136.
"Každý hlas je nahrán v jedné tramvaji a jednom autobusu, přičemž tato vozidla jsou označena speciálním vnějším i vnitřním polepem upozorňujícím na anketu, včetně QR kódu, po jehož načtení se cestující dostane přímo do online ankety," upozornil server Zdopravy.cz.
Výsledky budou známy do konce června, první nahrávky nového hlasu by se mohly objevit na přelomu září a října.
V síti pražské integrované dopravy, tedy v hlavním městě i okolních středočeských regionech, je přes čtyři tisíce zastávek. Nahrávky zastávek se musí průběžně doplňovat, hlášení vznikají postupně podle potřeby.
Svůj hlas má i každá ze tří linek pražského metra. Na lince A hlásí názvy stanic a další pokyny Světlana Lavičková, na lince B zní hlas zesnulé Evy Jurinové, hlášení na lince C namluvil Tomáš Černý. Letos zahájil dopravní podnik stavbu nové linky D, která má vést z Pankráce do Písnice.
Osmaosmdesátiletá rozhlasová hlasatelka Dagmar Hazdrová je hlasem pražských tramvají a autobusů posledních skoro 30 let. Její hlas mohli cestující slyšet i v jiných městech. S nahráváním se ale před časem rozhodla skončit, a dopravní podnik proto začal hledat náhradu.
Letos v březnu se Hazdrová stala čestnou občankou Prahy. Ocenění získala za mimořádné činy během srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968, kdy v Československém rozhlase pravdivě informovala o tehdejším dramatickém dění.
včera
Dřevo je nejdražší za dvacet let. Na trhu chybí hlavně to levné z Ruska a Běloruska

"Ceny dřeva meziročně stoupají o desítky procent a vzhledem k aktuálnímu růstu energií se zatím nedá pokles očekávat," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová. Zdražování se týká kulatiny, dřeva i palivového dříví.
"Například sortiment vlákniny, tedy dříví horší kvality určené pro výrobu papíru, obalových materiálů a dřevotřískových desek, stál před dvěma lety cca 250 korun za metr čtvereční. Dnes tento sortiment vyjde na více než 1100 korun za metr čtvereční, cena se tedy zvýšila téměř pětinásobně," doplnil Jouklovou lesní poradce a hospodář Aleš Erber.
Předseda Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů v ČR (SVOL) Jiří Svoboda minulý měsíc uvedl, že se ceny dřeva v tuzemsku pohybují nejvýše za poslední dvě desetiletí. Obvykle se měnily po čtvrtletích, teď stoupají i rychleji.
Například cena smrkové pilařské kulatiny v nejvyšší kvalitě se nyní na odvozním místě pohybuje okolo 3300 korun za metr krychlový. "Což je cena, která tady dlouho nebyla," řekl Svoboda.
Za rostoucími cenami stojí vícero faktorů. V případě zdražování vlákniny je podle Erbera na vině vysoká poptávka po energetickém využití dřeva - tedy spalování. Zmiňuje také skutečnost, že vlákniny ubývá v návaznosti na pokles těžby.
U kulatiny pak hraje roli celosvětová poptávka a také omezení dodávek dříví z Ruska, Běloruska a Ukrajiny do Evropské unie.
"Ne však v tom smyslu, že by Česko bylo závislé na dovozu dřeva z Ruska a Běloruska nebo například napadené Ukrajiny. Toto z pohledu cen velmi levné dřevo však chybí na trzích v Polsku nebo v severských zemích a zvýšená poptávka zejména velkých dřevozpracovatelů tlačí ceny dřeva nahoru také u nás," vysvětlil místopředseda SVOL Petr Bláha.
V Česku jinak produkce dřeva doposud vždy převyšovala tuzemskou poptávku, což momentálně platí stále. "Až se vypořádáme s kůrovcovou kalamitou, bude se však situace měnit a měli bychom na to myslet už nyní," upozornil Bláha.
Problémy na trhu se dřevem potvrzují i truhláři. Dominik Vyoral, majitel zlínského truhlářství Vyoral interiéry, vidí problém hlavně v nabídce. "Zdražování dřeva je dlouhodobý problém, ale z mého pohledu je problém hlavně v jeho nedostatku - záleží, o jaké jde, ale některého je nedostatek. V tom je teď hlavní kámen úrazu," míní Vyoral.
Majitel truhlářství Euro Urban v Plzeňském kraji Pavel Urban upozornil, že komplikací je teď především zdražování ze dřeva zpracovaného materiálu, jako jsou překližky, dřevotřísky nebo OSB desky. Podle Jouklové je všech typech dřeva vysoká poptávka nejen v Evropě, ale i v Asii a USA.
2 dny
Rusnok: Pokud vývoj potvrdí odhady ČNB, sazby zřejmě ještě v červnu porostou

"Aktualizace ukáže, zda se potvrzuje stávající prognóza. Pokud by se potvrzovala, tak ta pravděpodobnost (pozn. růstu úrokových sazeb) je vysoká," uvedl Rusnok. Naposledy rada ČNB zvýšila úrokové sazby na jednání 5. května. Základní úroková sazba stoupla o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Zároveň šlo o šesté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.
Červnové zasedání bude posledním pro Rusnoka, který ke konci června ve své funkci končí. Novým guvernérem se stane stávající člen rady Aleš Michl. Ten již avizoval, že na svém prvním měnovém zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb.
Na konci června kromě Rusnoka končí šestiletý mandát viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Prezident Miloš Zeman může přitom Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, ale i jmenovat místo nich úplně nové členy rady. Zároveň musí jmenovat nového člena sedmičlenné rady za Rusnoka. Michl s dalším členem rady Oldřichem Dědkem nejsou v současnosti příznivci zvyšování sazeb, přičemž jsou v tomto názoru v bankovní radě v menšině.
2 dny
Důchody se letos zvedají třikrát. Kalkulačka spočítá, o kolik přesně vzroste ten váš

První letošní zvyšování důchodů už mají čeští senioři za sebou. Řádná valorizace jim už v lednu přinesla navýšení průměrné starobní penze o 805 korun.
O první mimořádnou valorizaci se pak "postarala" rostoucí inflace. Ta totiž v Česku dosáhla v období po červnu 2021 v součtu alespoň pět procent. Od června 2022 se tedy za těchto podmínek průměrná penze zvýší o dalších 1017 korun.
Inflace, z níž se tají dech. Najděte si, co z vašich běžných útrat zdražuje nejvíce
A z důvodu pokračujícího růstu cen je v plánu také druhá mimořádná valorizace, která zvedne důchody v průměru o 700 korun hned po prázdninách, v září 2022.
Mimořádné přidání se týká starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. Bude započítáno do všech penzí přiznaných až do konce roku 2022.
O miliony méně: Inflace rekordně rozevírá nůžky mezi předčasným a řádným důchodem
Pro představu, na konci letošního března vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení celkem přes 2,84 milionu penzí, z toho přes 2,36 milionu starobních. Průměrný starobní důchod činil na konci prvního čtvrtletí 16 249 korun.
Důchod se přitom skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná. Odpovídat má desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Zbytek důchodu je zásluhová část podle odpracovaných let a výše výdělků a odvodů.
Čtvrtina penze padne na základní potraviny. Přehled srovnává příjmy seniorů ve světě
U mimořádné valorizace se zvyšuje pouze procentuální výměra. Takže od průměrné penze, která je nyní 16 249 korun, se odečte základní výměra, která je pro všechny stejná a činí 3900 korun. Zůstane částka 12 349 korun. Ta se zvýší o 8,2 procenta v červnu a 5,2 procenta v září.
Od ledna 2023 by také mělo dojít ke zvýšení starobních a předčasných starobních důchodů o 500 Kč za každé vychované dítě. Změnu schválila sněmovna, ale legislativní proces dosud nebyl ukončen a může proto dojít k dalším úpravám. U již přiznaných důchodů nebude nutné o přiznání výchovného žádat, bude přiznáno automaticky.
3 dny
Nová várka cedulí ukazuje to nejlepší, co vás v ulicích rozesmálo. Inspiroval i covid

Aktuálně.cz nedávno opět vyzvalo čtenáře, aby zasílali vtipné cedule či nápisy. Podívejte se, které snímky se probojovaly do užšího výběru.
3 dny
Slyšel o ní každý, málokdo ale ví, jak funguje. ČNB se lidem otevírá v novém centru

Celkové náklady včetně revitalizace prostor dosáhly 124 milionů korun.
staré
Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, jednou z možností je rozdělení firmy

"Nemohu popřít, že o restrukturalizaci ČEZ uvažujeme. Ale ještě to vyžaduje důkladnější analýzy. Ano, jde o jednu z možností, jak postupovat dál. Ale nechci a nemohu jít do podrobností," odpověděl Fiala v rozhovoru Hospodářských novin na otázku, zda vláda uvažuje o tom vydělit z ČEZ část vlastněnou pouze státem.
Premiér připomněl, že stát v ČEZ sice vlastní sedmdesátiprocentní podíl, ale s akciemi firmy se zároveň obchoduje na burze. "Hledáme to správné místo ČEZ z hlediska jeho budoucích úkolů," doplnil.
Obecně platí, že každý stát musí mít nějaké nástroje, aby zajistil kritickou infrastrukturu a aby lidem a firmám zabezpečil dostatek energie v kritické situaci, řekl Fiala k důvodům úvah o rozdělení ČEZ. "Těch možností je víc - kritickou infrastrukturu může stát vlastnit, může vlastnit obchodníka s energiemi nebo jeho část nebo může mít takovou legislativu, která umožní do tržního prostředí v kritické situaci zasáhnout," podotkl. Ceny energií včetně elektřiny v posledních měsících výrazně rostou, třeba v dubnu elektřina pro spotřebitele podle Českého statistického úřadu meziročně zdražila o víc než 30 procent.
O rozdělení nebo transformaci ČEZ uvažovala také předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Důvodem tehdy bylo, aby čistě státní firma mohla jednodušeji stavět nové jaderné bloky. Taková změna by ale mohla být nevýhodná pro minoritní akcionáře.
Stát svůj většinový podíl v ČEZ drží přes ministerstvo financí. Čistý zisk skupiny ČEZ v letošním prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun, oznámila firma minulý týden. Analytici pak uvedli, že státu nic nebrání využít zisk ČEZ k pomoci lidem s cenami energií.