Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 03.12.2021 || EUR 25,415 || USD 22,509
pátek 3.prosince 2021, Týden: 49, Den roce: 337,  dnes má svátek Svatoslav, zítra má svátek Barbora
3.prosince 2021, Týden: 49, Den roce: 337,  dnes má svátek Svatoslav
 Věda -
Exoplanety.czcheck
datum vydání: 3/12/2021 11:47:32 dnes Astronomové objevili jednu z nejmenších exoplanet. Je to ohnivý kus železa
Astronomové prostřednictvím družice TESS objevili další malou planetu. GJ 367 b je v mnoha ohledech extrémní. Mateřskou hvězdu pozorovala TESS na přelomu února a března roku 2019. U hvězdy objevila planetu, která ji oběhne za 7,7 hodin. GJ 367 b je představitelkou tzv. USP alias planet s ultrakrátkou oběžnou dobou. Kromě doby oběhu v řádu […] The post Astronomové objevili jednu z nejmenších exoplanet. Je to ohnivý kus železa appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2021/12/03/astronomove-objevili-jednu-z-nejmensich-exoplanet-je-to-ohnivy-kus-zeleza/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Pravda o vodě. Planety v systému TRAPPIST-1 nezažily velké bombardování
  Nachází se v mořích, jezerech, řekách, ledovcích, půdě, teče z kohoutků. Kde se ale vzala? Řeč je samozřejmě o vodě. Zatím stále úplně přesně nevíme, kolik vody bylo na Zemi od jejího vzniku a kolik se sem dostalo díky dopadům. Naše Země v minulosti zažila fázi bombardování. Nepochybně největší náraz byl ten, po kterém vznikl […] The post Pravda o vodě. Planety v systému TRAPPIST-1 nezažily velké bombardování appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2021/11/27/pravda-o-vode-planety-v-systemu-trappist-1-nezazily-velke-bombardovani/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré TESS našla extrémního horkého jupitera
  Objev horkého jupitera dnes už nikoho nevyvede z míry. Obří planety obíhají okolo svých hvězd s periodou několika dní. Existují ale i planety s kratší oběžnou dobou, která se počítá na hodiny. Obvykle jde o planety o velikosti Země nebo o něco větší. Možná jsou to jádra bývalých planet, které přišly o svou atmosféru. Existují […] The post TESS našla extrémního horkého jupitera appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2021/11/23/tess-nasla-extremniho-horkeho-jupitera/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Až železo naprší a uschne. Jak extrémní je exoplaneta WASP-76 b?
  Exoplaneta WASP-76 b byla objevena v roce 2013. Je to typický horký jupiter, který okolo své hvězdy oběhne za necelé dva dny. Jeho hmotnost je srovnatelná s Jupiterem, ale je o 80 % větší. Před časem se exoplaneta dostala do médií a to díky extrémním podmínkám, které panují v její atmosféře. V atmosféře má pršet […] The post Až železo naprší a uschne. Jak extrémní je exoplaneta WASP-76 b? appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2021/11/10/az-zelezo-naprsi-a-uschne-jak-extremni-je-exoplaneta-wasp-76-b/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Ztraceno v překladu: První planeta z jiné galaxie a jiný objev, o kterém se nepsalo
  Médii se šíří informace o objevu první exoplanety z jiné galaxie. Dokonce má být její existence už potvrzena. To první je pravda, to druhé nikoliv. Objev je to hodně nejistý, ale nepochybně zajímavý. Tak trochu se očekávalo, že planety v jiné galaxii budeme hledat prostřednictvím gravitačních mikročoček a ona je to nakonec tranzitní metoda! Pravda, […] The post Ztraceno v překladu: První planeta z jiné galaxie a jiný objev, o kterém se nepsalo appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2021/11/01/ztraceno-v-prekladu-prvni-planeta-z-jine-galaxie-a-jiny-objev-o-kterem-se-nepsalo/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré TESS hledala tranzity u Proximy Centauri. Nenašla nic
  Okolo Proximy Centauri obíhá nejméně jedna exoplaneta. Proxima b má hmotnost 1,1 Země a oběžnou dobu 11 dní. Objevena byla měřením radiálních rychlostí a už v době objevu to vypadalo, že s největší pravděpodobností netranzituje. Pokud by přecházela před svou hvězdou, znali bychom jej poloměr a mohli prozkoumat atmosféru. Okolo hvězdy možná obíhá ještě další […] The post TESS hledala tranzity u Proximy Centauri. Nenašla nic appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2021/10/23/tess-hledala-tranzity-u-proximy-centauri-nenasla-nic/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Internetoví lovci mohou hledat exoplanety i z dat ze Země
  Astronomové už objevili tisíce tranzitujících exoplanet. Některé v obrovském množství dat uniknou. Do hry proto přichází internetoví lovci exoplanet, kteří data z dalekohledů prochází. Nejdříve takhle v rámci projektu Planet Hunters prohledávali data z dalekohledu Kepler, následně z jeho druhé mise K2 a nyní z družice TESS. A rozhodně to nebyla marná snaha. Lovci exoplanet […] The post Internetoví lovci mohou hledat exoplanety i z dat ze Země appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2021/10/20/internetovi-lovci-mohou-hledat-exoplanety-i-z-dat-ze-zeme/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Našli dalšího obra u bílého trpaslíka. Je to jako pohled do naší trpké budoucnosti
  Astronomové nedávno pomoci družice TESS objevili první obří planetu u bílého trpaslíka. Nyní přidali další objev, který je ale hodně odlišný. Zatímco planeta WD 1856 b obíhá okolo bílého trpaslíka velmi blízko (s oběžnou dobou 1,4 dne), nový objev je mnohem podobnější situaci ve Sluneční soustavě. Novou exoplanetu se podařilo objevit pomoci gravitačních mikročoček, což […] The post Našli dalšího obra u bílého trpaslíka. Je to jako pohled do naší trpké budoucnosti appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2021/10/16/nasli-dalsiho-obra-u-bileho-trpaslika-je-to-jako-pohled-do-nasi-trpke-budoucnosti/
 • https://www.exoplanety.cz
 • www.kosmonautix.czcheck
  staré Robotická paže do velkých mrazů
  Zařízení pojmenované COLDArm (Cold Operable Lunar Deployable Arm) společně vyvíjí kalifornská Jet Propulsion Laboratory a firma Motiv Space Systems, která tak sídlí v Pasadeně. Po dokončení by měl tento projekt významným způsobem zlepšit schopnosti lunárních landerů. Robotický manipulátor totiž bude schopen pohybu i za velmi nízkých teplot, včetně těch, které nastávají během lunární noci. Tehdy bychom totiž na mnoha místech bez problémů naměřili i -173 °C. Robotická paže vyvíjená pro lunární lander využívá zkušeností velmi schopných výpočetních technologií z chytrých mobilních telefonů, které se používají i na marsovském vrtulníku Ingenuity a zvládnou provádět široké spektrum úkolů v extrémně nízkých teplotách bez potřeby vyhřívání.
  staré CAPSTONE se chystá na let k Měsíci
  Malý CubeSat, který má startovat ještě letos, bude hrát velkou roli v průzkumu Měsíce. Týmy zodpovědné za CubeSat CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) již provádí závěrečné přípravy družice, která si v této rozměrové kategorii připíše další prvenství. CAPSTONE má letět do cislunárního prostoru, tedy do oblasti v okolí Měsíce a prokázat inovativní technologii navigace mezi družicemi. Kromě toho má tento CubeSat také otestovat specifickou oběžnou dráhu kolem Měsíce, kterou má za několik let využívat kosmická stanice Gateway.
  staré Kosmotýdeník 464 (2.8. – 8.8.)
  Co si budeme povídat, i přes blížící se (nicméně zatím neuskutečněný) start lodě Starliner, tento týden zcela opanovala SpaceX a historicky první sestavení nosiče Super Heavy Starship – byť to bylo sestavení jen na chvíli a na zkoušku. Děly se však i řekněme vědecky podstatnější události, které vám Kosmotýdeník přináší v hlavním tématu. Budeme se totiž věnovat prvnímu odběru vzorků vozítkem Perseverance, který však nebyl bohužel úspěšný. Dále se budeme věnovat zmíněným odkladům startu lodi Starliner. Nepřijdete nakonec ani o skvělé snímky z Boca Chica. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
  staré Vesmírná technika: Pádová věž ZARM v Brémách
  Relativně blízko od českých hranic se nachází naprosto unikátní výzkumné centrum světové úrovně pádová věž ZARM, kterou bychom našli v německých Brémách. Zmíněná unikátnost tkví především ve dvou parametrech – délce navozeného stavu mikrogravitace a také kvalitě tohoto stavu. Za určitých podmínek totiž v tomto betonovém tubusu, který geniálně využívá fyziku, může být navozena mikrogravitace o celý řád lepší, než je na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS!
  staré Europa Clipper už pomalu vzniká
  Hardware, který bude tvořit americkou sondu Europa Clipper, už dostává svou finální podobu. Jednotlivé systémy i přístroje totiž jsou dokončovány a brzy budou připraveny na doručení do čisté místnosti na Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii. V laboratořích a dílnách nejen v USA, ale i v Evropě pracují týmy specialistů na výrobě komplexních dílů, které budou tvořit celou misi. Na vše pak dohlíží vedoucí mise, kteří pečlivě koordinují složitou choreografii stavby nové mise z kategorie vlajkových lodí, kam patří ty největší, nejdražší a nejsložitější kosmické projekty agentury NASA.
  staré Perseverance odebrala první vzorek
  Fotografie ukazuje místo, kde vrtání proběhlo. Vzorek bude nyní uložen do prvního pouzdra. 6. srpna 15:45
  staré SLEDUJEME: První spojení Super Heavy a Starship
  Včera večer jsme vydali krátkou zprávu, která zvala diváky ke sledování přímého přenosu ze základny Boca Chica. Mělo zde totiž dojít k historicky prvnímu spojení nosné rakety Super Heavy s kosmickou lodí Starship, což na Twitteru potvrdil také Elon Musk. Jenže čas plynul a Starship S20 zůstávala stále sedět na zemi, byť k její špičce byl připojen velký jeřáb. Elon Musk po několika hodinách oznámil, že z dnešního pokusu nebude nic kvůli silnému větru. Týmy se prý o spojení pokusí druhý den ráno místního času. A jelikož v Texasu za chvilku bude svítat, je čas Vás pozvat ke sledování přímého přenosu, který doplníme psaným online přenosem. Dost možná budeme za pár hodin vůbec poprvé svědky sestavení 120 metrů vysoké konstrukce - tu bude tvořit Super Heavy B4 sedící na orbitální rampě a Starship S20. A mimochodem ani přes noc nebyl na Boca Chica úplný klid - pracovníci se věnovali doplňování destiček tepelného štítu na břiše S20.
  staré TOP 5: Moduly, které na ISS nedostaly příležitost
  Připojení modulu Nauka bylo první zásadní změnou ve vzhledu ISS po mnoha letech. Z tohoto úhlu pohledu by se stanice mohla zdát jako nesmírně statické těleso. Nebylo tomu tak vždy: ISS svoji zamýšlenou podobu mnohokrát změnila, v nejednom případě dokonce „za pochodu“ – po zahájení výstavby. Dnes se podíváme na pětici modulů, se kterými bylo pro ISS vážně uvažováno. V některých případech se dokonce „stříhal plech“ a došlo k výrobě letového hardware. Všechny moduly ale mají jedno společné: nikdy se na oběžnou dráhu nevydaly.
  Prirodacheck
  staré Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme! Vedle obcí má vzniknout gigantické úložiště o velikosti 450 fotbalových hřišť
  Jak se s tím obyvatelé vypořádávají? Proč proti tomu někteří nic nenamítají? Můžou vůbec státu odmítnout? A co by se stalo pak? Poslechněte si dokument (Ne)chceme jaderné úložiště.
  staré S koňmi mezi paneláky. Dokument o koňákovi, mladých lidech z pražského sídliště a jejich přátelství
  Pavla Radu můžete téměř každý den potkat na sídlišti v pražských Modřanech. A určitě ho hned poznáte. Většinou sem totiž vodí své koně na pastvu. Často ho doprovází i pár teenagerů a mladých lidí z okolních paneláků. Právě o tomto přátelství dvou generací a o chovu koní v městském prostředí je dokument z cyklu Dobrá vůle
  staré Veveřáci. Dokumentární reportáž ze záchranné stanice pro veverky
  Co všechno obnáší provoz unikátní stanice? Jak se dlouhodobě vyrovnat s nedostatkem spánku při krmení veverčích miminek a s únavou po rušné sezoně? A jak je pro Kateřinu Soukupovou těžké se se svými „chlupatými dětmi“ rozloučit?
  staré Sportovci mezi čápy doletí nejdál
  Ne všichni evropští čápi doletí na zimu až do Afriky. Nejnovější výzkumy čápů, které využívají speciální sledovací zařízení napojená na GPS, přinášejí nečekané výsledky. Podobě jako u lidí jsou i mezi čápy zdatnější a sportovně méně nadaní jedinci. Kde zimují ti méně zdatní?
  staré V Kopřivnici cvičí psy na vyhledávání rakoviny. Uspět může voříšek i starý pes
  Možná i váš pes nebo třeba voříšek od sousedů může diagnostikovat rakovinu dřív než lékařské přístroje. Dokázat se to snaží výzkumníci v Kopřivnici. Dvakrát do týdne k nim docházejí dobrovolníci se svými psy a trénují na vzorcích krve.
  staré Víte, co jíte? Ostrovy z plastů brázdí oceány, řešení zatím neexistuje, varuje Jan Freidinger z Greenpeace
  Kosmetika, syntetické oblečení nebo otěr pneumatik. To všechno je zdrojem takzvaných mikroplastů – různorodých úlomků plastů menších než 5 milimetrů. A ty jsou dnes prý doslova všude. „Dokonce i ve vzduchu,“ varuje v rozhovoru s Lucií Výbornou Jan Freidinger z hnutí Greenpeace.
  staré Magickou sílu mají prý léčivky nasbírané o svatojánské půlnoci

  staré Ladislav Miko: Nepoužívajte plasty tam, kde to není nezbytně nutné
  Plovoucí kontinenty z plastů brázdí světová moře a oceány. Proto Evropská komise navrhuje zákaz jednorázových plastových výrobků. Přichází takový návrh včas nebo už je pozdě?
  Scienceworldcheck
  staré Jak příchod zemědělství proměnil lidi?
  Asymetrie horní končetiny se v průběhu posledních 30 tisíc let měnila jak u mužů, tak u žen. U žen v době přechodu k zemědělství prakticky zmizela.
  staré Na planetě trvá rok 900 tisíc let
  V posledních dnech se toho napsalo hodně o planetě Devět. Pokud vůbec existuje, dostává se na své dráze více než 1000 AU od Slunce. To je poměrně hodně, ale není to nic proti 2MASS J2126.
  staré Střevní bakterie ovlivňují růst dětí
  Ústřední molekulou regulující růst je inzulínu podobný růstový faktor-1.
  staré Pes na klávesnici vyjádří, co je pro něj morče
  Trénoval svoji fenku, aby používala klávesnici se symboly, které představovaly procházku, potravu, vodu, hračku, hru a její krabici. Když Sofia stiskla jeden ze symbolů na klávesnici, vyslovilo se příslušné slovo.
  staré Pyrit do baterií
  Na Vanderbilt University zjistili, že vlastnosti běžných lithiových baterií by mohly vylepšit kvantové tečky z pyritu (disulfidu železnatého).
  staré Pátrání po teorii mysli
  Jestliže dotyčný člověk byl během ukrývání hračky v místnosti, Filip se s klíči nebo s označením skříňky velmi často vůbec nenamáhal.
  staré Proč egyptský stát vznikl v Horním Egyptě
  Horní Egypt mohl těžit z námořního kontaktu s Mezopotámií. Jednotný stát v deltě Nilu možná nikdy neexistoval, alespoň po něm nemáme žádné stopy. Sjednocení země mělo povahu připojování malých státečků v Dolním Egyptě.
  staré Terestické exoplanety mají také jádro ze železa a niklu
  Přestože jsou pro nás exoplanety podobné Zemi jen množstvím bodů v grafu, vědci se pokouší zjistit, jakou mají vnitřní strukturu.
  IHNED.cz - Techcheck
  datum vydání: 3/12/2021 09:12:29 dnes Jak získat nejlepší zvuk k filmům: Stačí soundbar před televizí, nebo to chce něco víc?
  Zážitek z filmů jako v kině, ale bez davů, předraženého popcornu a s ještě lepším obrazem a zvukem je na dosah. Jak se dostat k obrazu, který překoná kvalitou i velikostí filmové plátno v multiplexu, jsme už probrali. A zjistili jsme, že v kině...
  datum vydání: 2/12/2021 10:19:07 včera Qualcomm s novým Snapdragonem 8 nestačí na Apple, tak to zkouší s konkurencí pro Nintendo
  Qualcomm na tradiční akci uprostřed Pacifického oceánu oficiálně představil svou novou vlajkovou loď, na kterou sází většina výrobců chytrých telefonů. Čipy se „šťastným“ označením Snapdragon 888 dostanou nástupce v podobě Snapdragonu 8...
  datum vydání: 1/12/2021 08:12:56 2 dny Digitronový budík NoyceJoyce je menší, ale praktičtější a levnější než původní hodiny
  Energeticky efektivní LED svítidla všech možných tvarů s výkonem, který osvítí i fotbalový stadion jsou praktická. Existují i retro „žárovky“ s LED zdroji světla, které jen imitují tvar a teplejší tón světel s uhlíkovými a později...
  datum vydání: 30/11/2021 07:58:20 3 dny Obraz jako v kině i doma? Můžete mít mnohem lepší a může to být i celkem levné
  Televize a kino, to se nedá srovnat! Tenhle výkřik kinofilů je poměrně rozšířený, ale s největší pravděpodobností vychází z jiných parametrů, než je kvalita obrazu a zvuku. Moderní kinosály se chlubí velkými plátny, spoustou reprosoustav, pohodlným...
  datum vydání: 29/11/2021 15:12:25 4 dny Už nejen Apple a Google. Také Microsoft čelí v Evropě stížnostem kvůli zneužívání monopolního postavení
  Americký technologický gigant Microsoft dostal od Evropské komise v minulosti pokuty v hodnotě 2,2 miliardy dolarů za to, že bránil propojení svého operačního systému Windows se serverovými produkty konkurence, a za to, že nedával uživatelům výběr...
  datum vydání: 29/11/2021 10:03:58 4 dny Už nejen Apple a Google, stížnostem kvůli zneužívání monopolního postavení čelí i Microsoft
  Microsoft dostal od Evropské komise v minulosti pokuty v hodnotě 2,2 miliardy dolarů za to, že bránil propojení Windows se serverovými produkty konkurence, a za to, že nedával uživatelům výběr při používání internetového prohlížeče. Nyní může dostat...
  staré Týden s technologiemi: černý pátek s českou radostí a konec iPhonů, který měl nastat už loni
  Desátý černý pátek pro Alzu, ale první opravdový v tomto roce přišel, pro vás možná už odešel, ale spolu s kybernetickým pondělkem zůstává výborným okamžikem, kdy nakupovat elektroniku. Nebojte, nečtete reklamní leták, ale shrnutí aktuálního dění. A...
  staré Sony Bravia X95J: Kontrolovaná tma i bez OLED panelu a k tomu služby Google TV
  Vánoční pohádky, moderní videohry, populární sportovní utkání, v nejhorším i televizní zpravodajství. To všechno musí zvládnout špičková televize – ve dne, v noci a ideálně i hodiny v jednom zátahu. Ukázat obraz z televizního vysílání nebo ze...
  LIVING fUTUREcheck
  datum vydání: 3/12/2021 14:06:38 dnes Planeta z kovu: Nově objevená exoplaneta GJ 367 b je hustá, jako by byla celá ze železa
  Exoplaneta GJ 367 b (Gliese 367 b, TOI 731) je velká asi jako Mars a obíhá svou hvězdu velmi blízko, oběhne ji za necelých 8 hodin. Na to, jak je drobná, má nicméně velkou hmotnost: podle nové studie je v průměru téměř hustá jako železo. Díky její blízkosti je exoplaneta GJ 367 b vhodným kandidátem na další průzkum.
  datum vydání: 3/12/2021 06:46:25 dnes Ve vzdálenosti 90 milionů světelných se nachází nejbližší pár supermasivních černých děr
  Pomocí observatoře VLT se astronomům podařilo najít zatím nejbližší pár supermasivních černých děr. Nachází se ve středu galaxie NGC 7727 ve vzdálenosti 90 milionů světelných let od Mléčné dráhy. Kromě toho je také dělí rekordně malá vzdálenost - pouhých 1 630 světelných let. Dvojice černých děr je výsledkem dávného splynutí menší galaxie s NGC 7727. Do milionu let dojde ke splynutí obou černých děr za vzniku gravitačních vln.
  datum vydání: 2/12/2021 06:52:13 včera První detekce rádiových vln z rázové vlny u masivní rentgenové binární hvězdy Vela X-1
  Vela X-1 je binární systém tvořený neutronovou hvězdou a masivním veleobrem. Tyto dvě hvězdy jsou si tak blízko, že se vzájemně oběhnou za pouhých 9 dní. Při tomto tanci vysává malá neutronová hvězda materiál se svého souseda, který zároveň generuje intenzivní hvězdné větry. Tyto větry vytváří při kontaktu s mezihvězdným médiem rázovou vlnu, kterou astronomové pozorují v infračerveném spektru a podle nově publikované studie také v rádiovém.
  datum vydání: 1/12/2021 07:21:04 2 dny Ke spalování lithia dochází u hnědých trpaslíků hmotnějších než 50 Jupiterů
  Teorie vývoje substelárních objektů předpokládá existenci jasné hranice mezi tzv. lithiovými hnědými trpaslíky a těmi ne-lithiovými. Nový výzkum tento předpoklad potvrzuje a odhaduje hodnotu této hranice na hmotnost kolem 52 Jupiterů (0,05 hmotnosti Slunce). V těžších trpaslících probíhá po jejich vzniku spalování lithia a dochází rychle k jeho vyčerpání.
  datum vydání: 30/11/2021 06:38:49 3 dny Doposud neznámé vlákno plynů spojuje dvě galaktická ramena Mléčné dráhy
  Astronomům z Německa, Itálie a Velké Británie se podařilo najít dlouhé tenké vlákno, které propojuje dvě z ramen Mléčné dráhy. Podobná struktura už byla pozorována u jiných galaxií, u té naší to je ale novinka. Vlákno vědci pojmenovali Vlna Gangotri podle masivního ledovce, jehož tání přináší vodu do řeky Gangy.
  datum vydání: 29/11/2021 07:50:18 4 dny Orbitální rezonance exoplanet u hvězdy TRAPPIST-1 ukazuje, že se jejich oběžné dráhy příliš nemění
  Sedm exoplanet podobných Zemi obíhá hvězdu TRAPPIST-1 v téměř dokonalé harmonii. Například za každých 8 oběhů hvězdy planetou b, oběhne planeta c mateřskou hvězdu 5x, planeta d 3x a podobně. Tato rezonance podle vědců zřejmě vznikla ještě v protoplanetárním disku a přetrvala dodnes. Fakt, že rezonance v tomto systému přetrvává, podle vědců znamená, že oběžné dráhy jeho exoplanet nic výrazně nenarušilo.
  staré Malé galaxie v okolí Mléčné dráhy ji zřejmě neobíhají, mají příliš velkou rychlost
  V okolí Mléčné dráhy se nachází desítky menších galaxií. Astronomové předpokládali, že se jedná o objekty, které naši galaxii už dlouho obíhají. Nová data ale ukazují, že mají příliš velkou rychlost na to, aby byly na stabilní oběžné dráze kolem Mléčné dráhy. Podle nové studie by tak mohlo jít o galaxie, které do našeho sousedství teprve dorazily.
  staré Sonda New Horizons detekovala galaktické lyman-alfa záření
  Záření Lyman-alfa vzniká v atomu vodíku přeskokem elektronu z druhé energetické hladiny na první. Toto specifické ultrafialové záření vzniká ve hvězdách a není tedy překvapením, že ve sluneční soustavě pochází primárně od Slunce. Vesmírná sonda New Horizons je už nicméně daleko za oběžnou drahou Pluta a pozoruje tento druh záření z mezihvězdného prostoru.
  Planetariumcheck
  staré Dvojitá hvězdokupa v Perseu a superúplněk: Procházka únorovou oblohou
  Řada nádherných objektů hlubokého vesmíru je vidět pouhým okem. A Měsíc nabízí pěknou podívanou i bez zatmění.
  staré Na slovíčko s Galileem Galileim aneb Nejsme pupkem světa!
  Fiktivní rozhovor s geniálním hvězdářem, filozofem a fyzikem, který se narodil před 455 lety, 15. února 1564, v italské Pise.
  staré Norek americký: Nepříjemný host
  V České republice žijí volně desetitisíce invazních norků amerických. Kde se tu vzali, čím naší přírodě škodí a jak je těžké se jich zbavit?
  staré Náboženství Mayů: Bohové, mýty, rituály a představy
  Rozhovor s mayistkou a religionistkou Zuzanou Marií Kostićovou - nad stránkami její, v mnohém unikátní, nové publikace.
  staré Mokře chodí v suše: Vodník v české literatuře
  Studie Pavla Šidáka je věnována fenoménu vodníka, který v moderní české umělecké literatuře zakotvil už v jejich počátcích a dodnes v ní setrvává.
  staré Méně jasných hvězd a krása galaxií: Procházka březnovou oblohou
  Obloha na přelomu zimy a jara nabízí méně jasných hvězd, planety jsou – kromě Neptunu – na obloze všechny.
  staré Zákony, diskursy a trocha ekonomie
  Povídání o tom, jak se moderní ekonomie v jedné malé středoevropské zemi dočkala svého Koperníka.
  staré Etruské vápencové lomy a badatelé z Čech
  Čeští archeologové za pomoci nejmodernějších metod zkoumají technologie starověké těžby vápence poblíž etruských Tarquinií.
  Cesky rozhlas Leonardocheck
  staré Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
  Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
  staré Proč se víc bojíme parazitů než bakterií? Protože je vidíme
  Neopodstatněný strach z parazitů, který šíří různé alternativní servery, přiměl vědce z Univerzity Karlovy k vydání osvětové knihy s názvem „O parazitech a lidech“. V ní si můžete přečíst, co paraziti jsou, jak žijí a jak se promítli třeba do umění.
  staré Pravděpodobnost srážky Země s planetkou je sice malá, ale ne nulová, říká astronom
  Kromě planet obíhají kolem Země i planetky, malá a většinou kamenná tělesa různé velikosti. Astronomové odhadují, že existuje asi 10 tisíc těch, jejichž průměr je větší než 10 kilometrů. Vědci se v poslední době zaměřují na výzkum těch planetek, které by se mohly střetnou se Zemí.
  staré Opakujeme Kingovo „Mám sen“, ale rasová segregace v USA dál trvá, tvrdí expert
  Před 50 lety zahynul při atentátu reverend a aktivista Martin Luther King bojující za lidská práva Afroameričanů v USA. „I have a dream," začínal jeho legendární projev ze srpna roku 1963, který patří mezi nejslavnější v americké historii. King ho pronesl na schodech Lincolnova památníku ve Washingtonu před 200 tisíci lidmi. Mluvil v něm o rasové segregaci, ale také o sjednocení amerického národa.
  staré Mít společný příběh je důležité pro soudržnost, říká o významu paměti historička
  Lidská paměť individuální i kolektivní patří ke klíčovým tématům společenskovědních i přírodovědných oborů. Tento fenomén láká nejen mnohovrstevnatostí, ale i tajemstvím, které v sobě vždy obsahuje. O výzkumném programu nazvaným Paměť v digitálním věku hovořila v Magazínu Leonardo Radka Šustrová z Masarykova ústavu.
  staré Laťka v kvalitě péče je u nás vysoko, tvrdí odbornice na nemoc motýlích křídel
  Brno opět hostí konferenci pacientské organizace DEBRA Česká republika. Ta dlouhodobě pomáhá rodinám pacientů s nemocí motýlích křídel neboli epidermolýzou (Epidermolysis bullosa). Na léčbu tohoto vzácného genetického onemocnění kůže se zaměřuje Hana Bučková, zakladatelka jediného specializovaného EB Centra v České republice a primářka Kožního oddělení Pediatrické kliniky FN Brno.
  staré Hluboká stimulace mozku pomůže, ale musí nastoupit včas, tvrdí neurolog
  Hluboká stimulace neuronů v mozku dnes pomáhá stále širšímu spektru pacientů. Umí potlačit esenciální třes, mimovolné svalové křeče nebo Tourettův syndrom. Do budoucna by se mohla uplatnit i při léčbě depresí. O této metodě, která pomáhá také nemocným Parkinsonovou chorobou, hovořil v Magazínu Leonardo neurolog Robert Jech z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
  staré Antarktická příroda je otevřená učebnice, říká po návratu z expedice mladá vědkyně
  Česká vědecká expedice se vrátila zpět z Antarktidy. Nejen o tom, co na české polární základně Johanna Gregora Mendela zkoumali, hovořili v Magazínu Leonardo vědecký koordinátor expedice, rostlinný fyziolog Miloš Barták a geomorfoložka Lenka Ondráčková, oba z Masarykovy univerzity v Brně.
  logo EuroZprávy.CZ - Internet, věda a technikacheck
  datum vydání: 3/12/2021 13:41:08 dnes BioNTech očekává, že vakcína vyvinutá s Pfizerem bude chránit i před omikronem
  Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer, očekává, že její očkovací látka bude chránit před těžkým průběhem onemocnění i u lidí nakažených novou variantou omikron. Dnes to řekl šéf firmy Ugur Sahin a dodal, že by BioNTech byl schopen poměrně rychle svou vakcínu upravit "na míru" omikronu, pokud by to bylo nutné.
  datum vydání: 2/12/2021 09:35:24 včera Lidé, kteří přežili těžký covid, mají výrazně vyšší šanci, že příští rok zemřou
  U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že zemřou v následujícím roce, než u lidí, kteří se koronavirem nenakazili vůbec nebo měli jen mírný průběh nemoci.
  datum vydání: 30/11/2021 18:32:31 3 dny Twitter zásadně mění pravidla. Zakazuje sdílení snímků osob bez jejich souhlasu
  Sdílet na sociální síti Twitter fotografie či videa běžných lidí bez souhlasu zobrazených jednotlivců je nově proti pravidlům platformy. Ta dnes změnu oznámila s tím, že když jim lidé nahlásí záběry zveřejněné bez jejich svolení, bude tento obsah odstraněn. Výjimku však mají snímky známých osobností či jiných lidí publikované "ve veřejném zájmu".
  datum vydání: 30/11/2021 14:29:11 3 dny Vysoce nakažlivá, ale s menšími následky? Varianta omikron pod drobnohledem vědců
  První případy nákazy omikronem naznačují, že tato potenciálně vysoce nakažlivá varianta koronaviru by mohla způsobovat lehčí onemocnění covidem-19 než doposud známé koronavirové varianty.
  staré Jihoafrická varianta covidu: Proč se svět bojí mutace omikron a co o ní zatím víme?
  Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to dnes oznámila po konzultacích s experty. Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron, u níž není jisté, jestli vůči ní bude aktuální očkování fungovat tak, jako na mutace předchozí. Co vše o jihoafrické variantě zatím víme?
  staré Vědci otestovali žvýkačku, která snižuje množství koronavirů ve slinách
  V boji proti pandemii covidu-19 může pomoci i experimentální žvýkačka, kterou vyvinuli vědci v USA. Žvýkačka obsahuje kopie enzymu ACE2, který funguje jako receptor viru na povrchu lidských buněk, a dokáže tak významně snížit množství viru ve slinách. Člověk s infekcí, který by žvýkačku používal, by tak nakazil mnohem méně lidí, napsala agentura Reuters.
  staré Kvůli problémům s Google Cloudem vypadly weby i aplikace
  Problém v cloudové infrastruktuře firmy Google dnes vyřadil na krátkou dobu z provozu několik internetových stránek a aplikací, včetně Spotify, Snapchat, Etsy a Discord, uvedl server engadget.com.
  staré Lidé s negativním testem mohou mít po kontaktu s nakaženým imunitní paměť
  Část lidí, kteří mají po kontaktu s lidmi nakaženými koronavirem negativní test, mohla prožít takzvanou "neúspěšnou nákazu". Tvrdí to skupina vědců z londýnské univerzity UCL, jež se snažila vysvětlit fenomén, který řada lidí zná: Covidem-19 se nakazila téměř celá domácnost, přesto má některý její člen negativní test na koronavirus.
  Zoom World - Svět zblízkacheck
  staré Děti narozené od poloviny 90. let budou dělat v budoucnu profese, které ještě neexistují
  Trh práce se během nejbližších let promění k nepoznání. Tak rychle, že školství na to bude jen těžko reagovat. Roboti nahrazují člověka ve výrobě, logistice, dokážou být dokonce i společníky. I když se dobře... Příspěvek Děti narozené od poloviny 90. let budou dělat v budoucnu profese, které ještě neexistují pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/deti-narozene-od-poloviny-90-let-budou-delat-budoucnu-profese-ktere-jeste-neexistuji/
 • http://zoomworld.cz
 • staré Jak se mění naše planeta v průběhu časů
  Naše planeta se neustále vyvíjí a mění. Některé z těchto změn souvisí se změnami klimatu, jiné jsou způsobené rozvojem civilizace či přírodními katastrofami. Podívejte se, jak se měnila tvář naší planety v průběhu časů... Příspěvek Jak se mění naše planeta v průběhu časů pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/se-meni-nase-planeta-prubehu-casu/
 • http://zoomworld.cz
 • staré Asteroid velikosti obřího mrakodrapu by mohl jednou zasáhnout Zemi, varuje NASA
  Asteroid 2015 BN509, dle zahraničních zdrojů větší než slavný mrakodrap Empire State Building, sice naši planetu nedávno minul, nemusí však být po nebezpečí. Upozornil na to americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).... Příspěvek Asteroid velikosti obřího mrakodrapu by mohl jednou zasáhnout Zemi, varuje NASA pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/asteroid-velikosti-obriho-mrakodrapu-by-mohl-zasahnout-zemi-varuje-nasa/
 • http://zoomworld.cz
 • staré Nově objevený druh gekona může vyskočit z kůže
  Gekon z Madagaskaru se při střetnutí s dravcem raději vzdá šupin, než by přišel o život. Ve vápencovém krasu na Madagaskaru nedávno objevili nový druh gekona, který dostal jméno Geckolepis megalepis. Má na těle... Příspěvek Nově objevený druh gekona může vyskočit z kůže pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/nove-objeveny-druh-gekona-muze-vyskocit-kuze/
 • http://zoomworld.cz
 • staré Lidé žijí v australském městě jako krtci
  Daleko od australských velkoměst se nachází městečko Coober Pedy. Jelikož tu přes den slunce skutečně pálí, rozhodli se už v minulosti jeho obyvatelé přesunout pod zem. Před více než 100 lety začali budovat příbytky... Příspěvek Lidé žijí v australském městě jako krtci pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/lide-ziji-australskem-meste-jako-krtci/
 • http://zoomworld.cz
 • Techblogcheck
  staré Jak běhat a jak si vybrat boty na běhání­
  Ví˝běr správní˝ch běžeckí˝ch bot nelze diskutovat, aniž bychom se blí­že podí­vali na to, jakí˝m stylem můžeme běhat. Jakí˝ styl je pro nás přirození˝ a ...
  forum.kosmonautix.czcheck
  staré Jaký dalekohled pro začátečníka
  od ptpc (Napsal čtv, 11 led 2018 22:18:25 GMT)lamid: v prvom rade ďakujem za odkazy. Ale situácia sa časom vyvinula tak, že kamarát si chce kúpiť tento ďalekohľad: http://www.astroobchod.sk/telescope_sky ... an_842223/Viem že nie som na astro-fóre ale keby sa tu náhodou niekto našiel čo s ním má skúsenosti bol by som rád za jeho názor... Read Main Topic
 • http://www.astroobchod.sk/telescope_sky_watcher_8_200_1000_heq_5_pro_synscan_842223/
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=44&t=910
 • staré NROL
  od Dugi (Napsal čtv, 11 led 2018 22:40:43 GMT)Start se posouvá na 23:05 SEČ.Read Main Topic
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=45&t=258
 • staré Ptejte se Ing. Tomáše Přibyla
  od TomasPribyl (Napsal čtv, 11 led 2018 23:04:20 GMT)hulvath píše:Po asi 10 otevreni se vazba zacala rozpadat a ted mam salatove vydani.Ještě drobná poznámka k tomu rozpadání: přiznám se, že s tímto jsem se ještě u žádného výtisku nesetkal. Graficky a typograficky zvěrstvo, souhlasím. Mě vždycky bijí do očí obrázky: jeden s červeným podkladem, druhý v rámečku, třetí takový, čtvrtý makový... Toto bych nikdy nenechal svoje děti udělat ani jako školní projekt.Ale k rozpadání: sám mám několik výtisků, prošly mnoha rukama, často s nimi pracuji (jasně, člověk musí mnohé informace brát s rezervou, neb dnes jsou jiné zdroje než v roce 1997, ale jako základní orientace dodnes slušné) a nechci říkat, že jsou jako nové, ale hodně, hodně se novým podobají.Read Main Topic
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=338
 • staré Rady, tipy, návrhy
  od hulvath (Napsal čtv, 11 led 2018 23:04:41 GMT)Probuh upravte si systemovy cas na serveru tohoto fora Ted jsem si vsiml ze cas zadani prispevku to hazi o hodinu dopredu. Co kdyz budu jednou potrebovat presne alibi ze jsem toho chlapa nepropichl, pac jsem v te dobe psal na forum ? Read Main Topic
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=28&t=102
 • staré Mars Reconnaissance Orbiter
  od marekS (Napsal čtv, 11 led 2018 22:25:27 GMT)Strmé svahy odhaľujú štruktúru vodného ľadu:Vedci ktorí používajú MRO našli 8 miest, kde sa nachádzajú hlboké ložiská ľadu pod povrchom v miestach erodujúcich svahov.Zásoby tvoria pomerne čistý vodný ľad.Na niektorých miestach je ložisko vodného ľadu viac ako 100 metrov hrubé.zdroj: https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7038Read Main Topic
 • https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7038
 • https://photojournal.jpl.nasa.gov/figures/PIA22078_fig1.jpg
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=161
 • mezera
  OSEL.czcheck
  datum vydání: 3/12/2021 15:33:44 1-3 h Průlom v elektrolýze amoniaku by mohl konečně vyřadit Haber-Boschovu syntézu
  Výroba amoniaku je jedním z nejdůležitějších chemických procesů dnešní doby. Zároveň je ale extrémně „špinavá“ a značně zatěžuje životní prostředí. Nový postup pro praktickou výrobu amoniaku elektrolýzou s fosfoniovými solemi by mohl změnit situaci. Časem se možná dočkáme zeleného amoniaku.
  datum vydání: 2/12/2021 21:34:01 včera Gravitační vlny mohou odhalit mračna temné hmoty kolem černých děr
  Jestli temnou hmotu tvoří ultralehké bosony, mohla by vytvářet mračna na orbitě rychle rotujících černých děr. Taková mračna by mohla černé díry brzdit a generovat při tom specifické gravitační vlny. Pátrání bylo prozatím neúspěšné a vyloučilo některé typy bosonů i bosonových mračen. Vědci to ale nevzdávají.
  datum vydání: 30/11/2021 21:29:35 3 dny Neurální nanokamera velikosti zrnka soli pořizuje kvalitní barevné snímky
  Nová kamera s metapovrchem se téměř ztrácí na prstu. Díky těsnému propojení metapovrchu s algoritmy strojového učení pořizuje kvalitní barevné snímky, které z ní dělají nejlepší současné zařízení tohoto typu. Těšit se mohou v medicíně i v robotice. Časem se možná objeví chytré telefony, které budou mít jako kameru celou zadní stranu s metapovrchem.
  datum vydání: 30/11/2021 05:27:12 3 dny Nekromanteion – Věštírna mrtvých
  Odeysseia popisuje také Věštírnu mrtvých. Kupodivu jde o reálné místo na severozápadě řecké pevniny, takže je můžeme navštívit, dokonce se tam dá fotografovat. Prohlédneme si Hádův palác i s věštírnou a podzemím, zlatým hřebem bude zbytek mechanismu (asi) na vyjevování duší.
  datum vydání: 30/11/2021 05:27:12 3 dny Pokrok syntetického života: Xenoboti se naučili replikovat
  Populární zombie strojky, poskládané ze živých žabích buněk, čili xenoboti, dostali od svých stvořitelů další dovednost. Teď se dovedou sami replikovat. Dospělí xenoboti sbírají jednotlivé žabí buňky a skládají z nich zárodky nových xenobotů. Ideální tvar xenobotů pro replikaci spočítala umělá inteligence, díky které připomínají Pac-Mana.
  staré Nejvíce žhavý bílý trpaslík terorizuje svého partnera
  Na povrchu extrémního bílého trpaslíka KPD 0005+5106 je teplota nevídaných 200 tisíc kelvinů. Podle pulzů rentgenového záření s periodou 4,7 hodiny to souvisí s přítomností partnera, nejspíše exoplanety o velikosti Jupiteru, která krouží kolem trpaslíka v dramatické blízkosti. Trpaslík ji drásá takovým způsobem, že to vydrží maximálně pár milionů let.
  staré Proti hypersonickým útokům by mohla fungovat hypersonická obrana
  Hypersonické kluzákové útoky by mohly snadno překonat soudobé systémy protiraketové obrany, které jsou nastavené na velmi předvídatelné balistické rakety. Situaci by mohl změnit hypersonický obranný systém GDI s raketami odpalovanými raketovými křižníky s Aegisem, podpořený sítí pokročilých satelitů Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor. Vývoj běží na plné obrátky.
  staré Nové ultratvrdé diamantové sklo vyrobili z rozmačkaných fullerenů
  Recept na slibné diamantové sklo: 1. Vezměte hrst fullerenů, takových těch „fotbalových míčů“ z atomů uhlíku. 2. Zahřejte na 900-1000 °C. 3. Důkladně stlačte. Vzniklý materiál je slušně pevný a má největší tepelnou vodivost ze všech známých amorfních materiálů. Možných aplikací se nabízí spousta.
  www.astro.cz - článkycheck
  staré Stárnoucí hvězda vyfoukla kouřovou bublinu
  Astronomové využili schopnosti radioteleskopu ALMA a pořídili překrásný záběr bubliny odvrženého materiálu, která obklopuje exotickou červenou hvězdu U Antliae. Tato pozorování vědcům pomohou lépe pochopit, jak se hvězdy vyvíjejí v pozdních stadiích svého života.
  staré Pekelný svět s titanovou oblohou
  Astronomům využívajícím dalekohled ESO/VLT se poprvé podařilo detekovat molekuly oxidu titanatého v atmosféře extrasolární planety. Objev u exoplanety WASP-19b, která je typu horký Jupiter, učinili vědci s pomocí výkonného zařízení FORS2. Přináší unikátní informace o chemickém složení, teplotě a tlaku v atmosféře tohoto neobvyklého a velmi horkého světa. Výsledky byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Nature.
  staré První kosmická družice Sputnik 1 bude mít stříbrnou minci
  Pražskou prodejnu jablonecké České mincovny dnes navštívili zástupci ruské Federální kosmické agentury Roskosmos, která 4. října 1957 vypuštěním první umělé družice Sputnik 1 započala vesmírný program a odstartovala významnou kosmickou éru lidstva. K této příležitosti Česká mincovna vydává stříbrnou jednouncovou minci, která se stává již čtvrtou v pořadí ve sběratelské minisérii z cyklu Století létání.
  staré Planetka se roztrhla na dva kusy a chová se jak kometa
  Velké překvapení čekalo astronomy, když se podrobně podívali na planetku 288P obíhající v hlavním pásu planetek. Ukázalo se, že jde o dvě kolem sebe obíhající tělesa. Navíc je obklopuje koma, kterou normálně pozorujeme jen u komet. Vysvětlení přinesl tento týden časopis Nature.
  staré Původ komety 67P je starší, než se očekávalo
  Ačkoliv je mise sondy Rosetta a modulu Philae na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko a kolem ní již dávno minulostí, vědci i nadále analyzují data, která byla touto misí nasbírána. Nyní došli k zajímavému zjištění týkajícího se původu komety.
  staré Navštivte 49. konferenci o proměnných hvězdách
  Konference je tradiční akcí pořádanou Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS, v letošním roce ve spolupráci s Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 49. konference o výzkumu proměnných hvězd se uskuteční od pátku 3. do neděle 5. listopadu 2017 v Brně. Cílem konference je vytvářet vazby mezi profesionálními astronomy a astronomy amatéry na poli proměnných hvězd a exoplanet. Jsou zváni všichni zájemci!
  staré Komety vizuálně v době novu 20. 9. 2017
  Měsíc se přehoupl přes fázi poslední čtvrti, což znamená, že vstupujeme do další lunace, v níž budeme mít příležitost pozorovat slabší, mlhavé objekty, jakými jsou například i komety. Těch by mělo být ve vizuálním dosahu celkem devět, půjde tak o lunaci na komety jednoznačně bohatou.
  staré Kolem vzdálené galaxie objevena „palivová nádrž“ pro vznik hvězd
  V mladém vesmíru přeměňovaly zářivé galaxie s bouřlivým vývojem doslova zběsilým tempem obrovské zásoby plynného vodíku na nové hvězdy. Zásoby vodíku se tedy logicky v průběhu času ztenčovaly. Z tohoto důvodu není jasné, jakým způsobem si dokázaly některé galaxie udržet vysoké tempo tvorby mladých hvězd i dlouho po svém vzniku.
  21stoleti.czcheck
  datum vydání: 1/12/2021 15:58:00 2 dny Ženy a dívky jsou žádané pro technické pozice
  Automobilka Toyota spustila program, jehož cílem je zvýšit podíl žen na vědeckých a technologických pozicích. Jmenuje se Girls STEM a má inspirovat studentky k zájmu o technická místa. Spolupracovat na něm bude největší poskytovatel vzdělávacích programů na kontinentu JA Europe a Inspiring Girls International. Povolání v oblasti vědy, technologie, inženýringu a matematiky, si podle posledních
  datum vydání: 30/11/2021 10:55:40 3 dny Módní trendy 21. století
  Móda by se dala přirovnat k designové architektuře šatníku. Vrstvení kousků, kombinace nejrůznějších vzorů a střihů nebo strohý minimalismus pokládají základy vašeho každodenního oblékání. Móda před dvaceti lety však byla diametrálně odlišná od toho, co nosíte dnes. Jaké trendy vznikly ve 21. století a které z nich jsou in i v současnosti? Móda v roce 2000 Každé období charakterizují
  datum vydání: 29/11/2021 21:56:31 4 dny Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
  V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve věku 83 let prof. RNDr. František Sehnal, CSc., světově uznávaný odborník v oboru entomologie. Ve své výzkumné práci se zabýval fyziologií hmyzu se zaměřením na hormonální regulaci jeho vývoje.   Významným způsobem se zasloužil o rozvoj Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), jehož byl ředitelem v
  datum vydání: 29/11/2021 19:08:25 4 dny Starověké praktiky kojení v Andách
  Podle výzkumného projektu na archeologickém nalezišti v Caral, nejstarší civilizaci v Americe a oblasti původu andské kultury, zůstaly po tisíce let zvyky kojení v peruánských Andách téměř nezměněny.   Na hřbitově plném dětských ostatků, o nichž se věřilo, že byly pohřbeny kolem roku 500 př. n. l., vědci zjistili, že způsob kojení těchto dětí byl
  datum vydání: 29/11/2021 15:01:27 4 dny Ivermektin: Zázračný lék, nebo zdraví ohrožující přípravek?
  Měla to být velká bomba: lék používaný proti parazitickým hlísticím a některým ektoparazitům zvaný Ivermektin je údajně velmi účinný proti nemoci Covid-19. Studie, na které bylo tvrzení postaveno, však byla již před časem stažena, protože v ní byly zjištěny vážné nedostatky. Preprint studie o účinnosti a bezpečnosti Ivermektinu – léku používaného proti parazitům, jako jsou
  staré Jak dlouho žijí Evropané?
  V rámci celosvětové populace se lidé průměrně dožívají 73,3 let. Evropský kontinent tento průměr vysoce přesahuje, ale i zde jsou patrné rozdíly. Obecně se dá říci, čím více na východ, tím více se snižuje naděje, že se člověk dožije vyššího věku. Naopak, nejdéle žijí Seveřané a také středomořské národy. Očekávaná doba dožití při narození v
  staré 6 netušených věcí o mravencích
  Mravenci jsou fascinující tvorové. Patří mezi nejúspěšnější druhy na této planetě, což je dáno především jejich sociální skladbou. Malí tvorové, kteří se leckdy chovají jako superorganismy, mají přitom spoustu tajemství, které věda odkrývá jen pomalu a stěží. 1) Většina mravenců jsou holky Zapomeňte na Ferdu. Mravenci mají kastovní systém, ve kterém jsou povinnosti rozděleny více
  staré První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
  Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro až 450 000 Čechů nabízí brýle EnChroma. Právě tolik lidí totiž podle odhadů v České republice trpí barvoslepostí.   Brýle mají speciální filtr, který pomáhá barvoslepým úplně poprvé vidět široké barevné spektrum, a zlepšit tak kvalitu jejich života. Všechny barvy duhy Rozeznat všechny barvy duhy, různé odstíny
  Technický týdeníkcheck
  datum vydání: 3/12/2021 16:25:40 1-3 h Ve třetím ročníku soutěže Czech DIGI@MED Award ocenila společnost Roche projekty Nepanikar.cz, Neurologický rehabilitační nástroj, Carebot a MOÚ MEDDI
  Již třetím rokem letos odborná porota vybírala nejlepší projekty...
  datum vydání: 3/12/2021 11:11:03 dnes V národním kole Mezinárodní ceny inovací zazářily projekty z IT, leteckého průmyslu nebo strojírenství
  Klání je vyhlašováno ve spolupráci s Evropskou organizací pro kvalitu. Národním vyhlašovatelem je Česká společnost pro jakost. Firmy mají možnost porovnávat svoji inovaci z mezinárodního pohledu, kdy se hodnotí především inovativnost ve smyslu míry novosti a použitelnosti v praxi, její účinnost
  datum vydání: 3/12/2021 07:05:39 dnes Technologie čištění pomocí CO2
  Bezvadně čisté povrchy zboží a výrobních zařízení jsou nezbytným předpokladem kvalitní výroby. Jedná se většinou o povrchy forem v gumárenském a plastikářském průmyslu, ve slévárnách a v neposlední řadě v lakovnách plastů. Nároky na čištěné plochy se neustále zvyšují. Pro zajištění
  datum vydání: 2/12/2021 17:53:11 včera Siemens spojuje reálný a digitální svět pro flexibilitu a udržitelnost firem
  Společnost Siemens uspořádala v rámci veletrhu SPS svůj vlastní virtuální projekt pod heslem „Nekonečné možnosti z nekonečných dat" (Infinite opportunities from infinite data). Využila tak tuto příležitost k prezentaci nových produktů, služeb a řešení z portfolia Digital Enterprise...
  datum vydání: 2/12/2021 15:10:46 včera Mezi českými nejlepšími jsou nově také strojaři
  Poprvé po více než čtvrtstoletí od vzniku prestižního ocenění Českých 100 nejlepších byla vyhlášena také strojírenská kategorie. Mezi laureáty se z oboru zařadily společnosti ITECO, MSR Engines, ROKA Industry, TOS Varnsdorf a WALMAG MAGNETICS. Zástupci
  datum vydání: 2/12/2021 07:16:28 včera Výrobce obráběcích nástrojů Dormer Pramet zvýšil pomocí nového e-commerce portálu kvalitu online služeb
  Společnost Dormer Pramet, výrobce obráběcích nástrojů, zprovoznil na platformě SAP Commerce Cloud nový e-commerce portál pro B2B prodej a podporu zákazníků. Projekt, který realizovala partnerská společnost ACTUM Digital, ovlivní nákupní zkušenost a zvýší kvalitu online služeb...
  datum vydání: 2/12/2021 07:16:28 včera Dekorativní mramorování najde využití ve výrobě nádobí, elektroniky i elektrotechniky
  Díky unikátní technologii BASF lze z plastů značky Ultrason nově sériově vyrábět díly s efektem mramorování standardním vstřikovacím procesem. Tato dekorativní technika otevírá designérům prakticky neomezené možnosti v navrhování barvených plastových komponent například pro oblast spotřební techniky či kuchyňského nádobí, zkrátka tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na estetiku. Je to poprvé, kdy se barevné efekty jako odstíny či vzory dají úspěšně reprodukovat.
  datum vydání: 1/12/2021 16:13:49 2 dny Konec požárům: umělá inteligence pomůže předejít milionovým škodám
  Vědět o požáru dříve, než vyskočí první plameny, nebo vypnout stroj ještě předtím, než se přehřeje a dojde k jeho poškození. To je něco, co může zabránit nejen značným materiálním škodám, ale i ohrožení zaměstnanců. Podle průzkumu, který si nechala
  . Pokud chcete stíhat, tak se hodí přesný čas. Jak je venku zjistíte na Aktuální teploty :) Šikovná předpověd počasí  Další partnerské stránky: Fantastický Android  :).
  Kontakt: info zavináč aktualnizpravy.cz | ochrana soukromí
  [phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 174: fopen(./cache/details/detail_veda.cache): failed to open stream: Operace zam�tnuta
  [phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 175: fwrite() expects parameter 1 to be resource, bool given
  [phpBB Debug] PHP Warning: in file /var/www/vhosts/aktualnizpravy_cz/aktualnizpravy.cz/details.php on line 176: fclose() expects parameter 1 to be resource, bool given