Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 15.11.2019 || EUR 25,580 || USD 23,185
pátek 15.listopadu 2019, Týden: 46, Den roce: 319,  dnes má svátek Leopold, zítra má svátek Otmar
15.listopadu 2019, Týden: 46, Den roce: 319,  dnes má svátek Leopold
 Věda -
Exoplanety.czcheck
datum vydání: 12/11/2019 17:49:36 3 dny Planetární zobrazovač pozoruje oběh planety 51 Eridani b okolo své hvězdy
Exoplaneta 51 Eridani b byla objevena před čtyřmi lety Geminiho planetárním zobrazovačem (GMI), který pohyb hvězdy od té doby průběžně sleduje. 51 Eridani b je trochu jiná ve srovnáni s ostatními přímo pozorovanými planetami. Má menší hmotnost (možná pod 2 Jupitery) a okolo hvězdy sice obíhá poměrně daleko, ale přesto mnohem blíže než ostatní planety, […] The post Planetární zobrazovač pozoruje oběh planety 51 Eridani b okolo své hvězdy appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2019/11/12/planetarni-zobrazovac-pozoruje-obeh-planety-51-eridani-b-okolo-sve-hvezdy/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré První exoplaneta pojmenovaná pro žijícím člověku: amatér našel unikátní svět 1600 světelných let od nás
  Exoplanety se pojmenovávají (bohužel) v různých lidových kampaních, ale tyto názvy nebere nikdo vážně. Jednomu astronomovi se ale podařil vskutku unikátní úlovek a právem tak exoplaneta dostala jeho jméno… přesněji řečeno z jeho jména bylo vytvořeno vědecké označení. Tadaši Kodžima z Japonska hledal na konci října 2017 novy v souhvězdí Býka. Povšiml si, že jedna […] The post První exoplaneta pojmenovaná pro žijícím člověku: amatér našel unikátní svět 1600 světelných let od nás appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2019/11/09/prvni-exoplaneta-pojmenovana-pro-zijicim-cloveku-amater-nasel-unikatni-svet-1600-svetelnych-let-od-nas/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré NASA uveřejnila fascinující panoráma jižní oblohy od TESS
  Pozorování TESS v primární části mise je rozděleno na dvakrát třináct sektorů. Od konce července 2018 do června letošního roku pozorovala TESS jižní oblohu. Nyní už pilně pracuje na té severní. Aktuálně pozoruje 18. z celkových 26 sektorů. Primární mise skončí v červenci příštího roku a začne prodloužená mise. Podle aktuálních plánů by měla družice […] The post NASA uveřejnila fascinující panoráma jižní oblohy od TESS appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2019/11/06/nasa-uverejnila-fascinujici-panorama-jizni-oblohy-od-tess/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Mohou mít exoplanety v obyvatelné oblasti červeného trpaslíka významné exoměsíce?
  Když se řekne obyvatelný exoměsíc, většinou tím myslíme objekt podobný Zemi, který obíhá planetu podobnou Jupiteru v obyvatelné oblasti nějaké hvězdy. Ze Sluneční soustavy ale víme, že zdrojem tepla může být i samotná obří planeta, takže měsíc vůbec nemusí obíhat okolo planety v obyvatelné oblasti. Nejpočetnějšími hvězdami v Galaxii jsou červení trpaslíci. Díky své menší […] The post Mohou mít exoplanety v obyvatelné oblasti červeného trpaslíka významné exoměsíce? appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2019/10/30/mohou-mit-exoplanety-v-obyvatelne-oblasti-cerveneho-trpaslika-vyznamne-exomesice/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Nobelovka v bezepečí: Gaia zařízla exoplanetu, kterou objevili ještě před 51 Peg b
  Před pár dny byla Nobelova cena za fyziku udělena mimo jiné za objev první exoplanety u hvězdy hlavní posloupnosti – 51 Peg b. Historie objevů prvních planet mimo Sluneční soustavu je ale trochu složitější. Nemyslíme tím jen to, že první exoplanety byly objeveny u pulsaru. Komplikací je více. Jednou z nich byla HD 114762 b. […] The post Nobelovka v bezepečí: Gaia zařízla exoplanetu, kterou objevili ještě před 51 Peg b appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2019/10/26/nobelovka-v-bezepeci-gaia-zarizla-exoplanetu-kterou-objevili-jeste-pred-51-peg-b/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Sledujte Exoplanety.cz na Twitteru
  The post Sledujte Exoplanety.cz na Twitteru appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2019/10/25/sledujte-exoplanety-cz-na-twitteru/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré JWST by mohl najít planety v obyvatelné zóně Alfy Centauri A
  Kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST) se připravuje na start, ke kterému by mělo dojít v březnu 2021. Od JWST si hodně slibují také lovci exoplanet a to zvláště nyní, kdy na konci ledna 2020 skončí kosmický dalekohled Spitzer. Podle nové studie by JWST mohl hledat exoplanety u Alfy Centauri A, což je největší hvězda v […] The post JWST by mohl najít planety v obyvatelné zóně Alfy Centauri A appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2019/10/25/jwst-by-mohl-najit-planety-v-obyvatelne-zone-alfy-centauri-a/
 • https://www.exoplanety.cz
 • staré Čeští astronomové potvrdili existenci vzácného hnědého trpaslíka, kterého našla TESS
  TESS pozoruje nepřetržitě velkou část oblohy a měří jasnost velkého množství hvězd. Hlavním cílem je sice objev planet u blízkých hvězd, ale fotometrická data – ta s dvouminutovou kadencí i celooblohové snímky (třicetiminutová kadence) lze použít pro mnoho různých oborů astronomie. Vedlejším produktem hledání tranzitujících exoplanet bývá často objev zákrytových dvojhvězd a také hnědých trpaslíků. Při […] The post Čeští astronomové potvrdili existenci vzácného hnědého trpaslíka, kterého našla TESS appeared first on Exoplanety.cz.
 • https://www.exoplanety.cz/2019/10/23/cesti-astronomove-potvrdili-existenci-vzacneho-hnedeho-trpaslika-ktereho-nasla-tess/
 • https://www.exoplanety.cz
 • www.kosmonautix.czcheck
  datum vydání: 15/11/2019 14:18:10 dnes B1048.4 dorazil do Port Canaveral
  První stupeň Falconu 9, který 4× odstartoval i úspěšně přistál, připlul do přístavu na plošině OCISLY poté, co pomohl vynést misi Starlink2. 15. listopadu 14:00
  datum vydání: 15/11/2019 11:09:45 dnes ŽIVĚ: Začíná unikátní oprava AMS-02
  Nebudeme chodit kolem horké kaše - tohle bude velké. Od legendární opravy Hubbleova teleskopu tu nebyl podobně komplexní a složitý úkol. AMS-02 je unikátní vědecký přístroj, který umožňuje vědcům porozumět podstatě temné energie a temné hmoty, které tvoří většinu vesmíru. Tento přístroj již překročil svou životnost a jeho chladicí systém se potýká s problémy, takže je potřeba jej opravit. Hák (tohle opravdu není malý háček) je v tom, že AMS-02 nikdy nebyl stavěn na opravy na oběžné dráze. Pozemní týmy proto musely vyvinout a otestovat unikátní postupy a nástroje. Dnes ve 11:30 začne přímý přenos prvního ze série plánovaných výstupů. Samotný výstup by měl začít ve 13:05 SEČ.
  datum vydání: 15/11/2019 01:00:19 dnes K záhadě metanu na Marsu přibyla nová – kyslík
  Vůbec poprvé v dějinách výzkumu vesmíru se vědcům podařilo změřit sezónní změny koncentrací plynů, které tvoří atmosféru těsně nad povrchem Marsu - konkrétně v kráteru Gale. Výsledek mnoho lidí hodně překvapil - kyslík, který velká část živých organismů na Zemi potřebuje k životu, vykazuje jevy, které se nedají uspokojivě vysvětlit s využitím známých chemických procesů. Vozítko Curiosity pracuje na Marsu již více než šest let a pomocí přístrojů zkoumá své kolo. Jedním z těchto přístrojů je SAM (Sample Analysis at Mars), což je v podstatě malá chemická laboratoř v těle vozítka. Kromě jiného dokáže analyzovat plyny odebrané z okolí a určit jejich složení. Právě SAM proto hraje hlavní roli v rámci aktuálního objevu.
  datum vydání: 14/11/2019 22:30:48 včera Pilotované mise komerčních lodí k ISS
  Podle zprávy generálního inspektora NASA: nejdříve v létě 2020. Vice-prezident Penc naproti tomu říká: dříve než příjde jaro. 14. listopadu 22:15
  datum vydání: 14/11/2019 18:21:34 včera Hayabusa 2 opouští Ryugu
  Po roce a půl výzkumu, měření, výsadcích několika landerů a dvou odběrech vzorků zažehla sonda Hayabusa 2 včera své trysky a zamířila k Zemi i s tmavým materiálem v odběrném pouzdru. Sonda se od planetky začala vzdalovat rychlostí 9,2 cm/s, přičemž zanedlouho dojde k aktivování iontových motorů pro úpravu dráhy, která sondu zavede koncem roku 2020 k naší planetě. Řídící středisko ve městě Sagamihara včera ve 2:24 SEČ potvrdilo, že odlet byl zahájen a sonda začala opouštět svou domácí pozici zhruba 20 km od Ryugu. Mise byla doslova napěchována úkoly a ani odlet není jen tak - sonda má za úkol snímkovat až do 18. listopadu postupně se vzdalující planetku o průměru 900 metrů. Odhaduje se, že focení bude ukončeno ve vzdálenosti 50 kilometrů od Ryugu.
  datum vydání: 14/11/2019 00:49:21 včera Cesta Apollo 12 na Měsíc (1)
  Před padesáti lety odstartovala druhá mise Apollo s cílem přistát na povrchu Měsíce. Během startu bylo tak špatné počasí, že diváci jen těžko hledali siluetu rakety Saturn V. Alespoň do chvíle, než nebe rozsvítil blesk a prošel přes stoupající nosič až k mobilní věži. Posádka v lodi zažila totální blackout. Na palubě dočasně vypadl proud a následně se rozeznělo množství výstrah. A aby toho nebylo málo, tak se celá situaci opakovala v 52. sekundě letu. Naštěstí oba incidenty neměly na fungování kosmické lodi velký vliv a členové posádky mise Apollo 12 – Pete Conrad, Alan Bean, Richard Gordon, zamířili 14. listopadu 1969 k Měsíci. O programu Apollo toho bylo napsáno již opravdu mnoho a jen těžko se dá najít něco, co ještě nebylo řečeno, či popsáno. Proto jsme se rozhodli připomenout toto další významné výročí v pořadí trochu netradičně – obrazem. V těchto dnech totiž vydal grafik Tony Bela sérii povedených ilustrací, které jsou pro vzdělávací a neziskové účely volně k dispozici. Proto se je autor rozhodl přeložit a tím vlastně zmapoval cestu Apolla 12 na Měsíc a zpět. Infografiky jsou pro zpestření  prokládány zajímavostmi z této, tak trochu opomíjené mise. Pojďme si tedy společně připomenout události staré 50 let.
  datum vydání: 13/11/2019 21:44:32 2 dny Zážeh motorů SuperDraco
  Na floridské ploše LZ-1 došlo před pár minutami k úspěšnému zážehu motorů SuperDraco před prosincovým únikem Crew Dragonu od letící rakety. 13. listopadu 21:32
  datum vydání: 13/11/2019 18:02:19 2 dny První start projektu OneWeb z Bajkonuru se odkládá
  Původně měla raketa Sojuz vynést více než 30 družic pro síť zajišťující přístup k internetu v polovině prosince, ale nyní byl oznámen přesun startu zhruba o měsíc. Tiskový mluvčí projektu OneWeb uvedl, že družice budou převezeny z výrobního areálu nedaleko Kennedyho střediska na kazašský Bajkonur v průběhu příštího měsíce. „Věnujeme přípravám na start maximální péči a proto si vezmeme pár týdnů navíc, abychom provedli dodatečné zkoušky družic, které budou v průběhu prosince odeslány ke startu,“ říká Katie Dowd, tisková mluvčí OneWeb a dodává: „Momentálně počítáme se startem ve druhé polovině ledna, načež chceme startovat každý měsíc. Služby v arktické oblasti spustíme koncem roku 2020 a globální pokrytí nabídneme v roce 2021.“
  Prirodacheck
  staré Terezínský rodinný tábor, Hugo Steiner-Prag a Protokoly sionských mudrců
  Na nádraží Praha-Bubny se ve čtvrtek uskuteční vzpomínkové setkání na vyvraždění obyvatel takzvaného Terezínského rodinného tábora v březnu roku 1944. Pražský výtvarník Hugo Steiner-Prag patří k neprávem opomíjeným umělcům předválečného Československa. Protižidovský pamflet „Protokoly sionských mudrců“ je stále v oběhu, proč mu ještě pořád někteří lidé věří?
  staré Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme! Vedle obcí má vzniknout gigantické úložiště o velikosti 450 fotbalových hřišť
  Jak se s tím obyvatelé vypořádávají? Proč proti tomu někteří nic nenamítají? Můžou vůbec státu odmítnout? A co by se stalo pak? Poslechněte si dokument (Ne)chceme jaderné úložiště.
  staré Mínakší aneb Ta, která rozuměla řeči slonů
  Příběh vás zavede až na indicko-nepálskou hranici. Za ženou, která možná opravdu ovládá schopnost rozumět řeči slonů. Poslouchejte do pondělí 20. srpna 2018.
  staré Ladislav Miko: Nepoužívajte plasty tam, kde to není nezbytně nutné
  Plovoucí kontinenty z plastů brázdí světová moře a oceány. Proto Evropská komise navrhuje zákaz jednorázových plastových výrobků. Přichází takový návrh včas nebo už je pozdě?
  staré S koňmi mezi paneláky. Dokument o koňákovi, mladých lidech z pražského sídliště a jejich přátelství
  Pavla Radu můžete téměř každý den potkat na sídlišti v pražských Modřanech. A určitě ho hned poznáte. Většinou sem totiž vodí své koně na pastvu. Často ho doprovází i pár teenagerů a mladých lidí z okolních paneláků. Právě o tomto přátelství dvou generací a o chovu koní v městském prostředí je dokument z cyklu Dobrá vůle
  staré Magickou sílu mají prý léčivky nasbírané o svatojánské půlnoci

  staré David Storch: Nikdy nebylo v biosféře tolik dusíku. Změny v zemědělství mají vliv na celou Zemi
  Industrializace, intenzifikace, zavádění nových plodin a masivní využívání dusíkatých hnojiv. To jsou ve zkratce nejzásadnější změny, kterými prošlo zemědělství za posledních 100 až 150 let.
  staré Veveřáci. Dokumentární reportáž ze záchranné stanice pro veverky
  Co všechno obnáší provoz unikátní stanice? Jak se dlouhodobě vyrovnat s nedostatkem spánku při krmení veverčích miminek a s únavou po rušné sezoně? A jak je pro Kateřinu Soukupovou těžké se se svými „chlupatými dětmi“ rozloučit?
  Scienceworldcheck
  staré Na planetě trvá rok 900 tisíc let
  V posledních dnech se toho napsalo hodně o planetě Devět. Pokud vůbec existuje, dostává se na své dráze více než 1000 AU od Slunce. To je poměrně hodně, ale není to nic proti 2MASS J2126.
  staré Proč egyptský stát vznikl v Horním Egyptě
  Horní Egypt mohl těžit z námořního kontaktu s Mezopotámií. Jednotný stát v deltě Nilu možná nikdy neexistoval, alespoň po něm nemáme žádné stopy. Sjednocení země mělo povahu připojování malých státečků v Dolním Egyptě.
  staré Pyrit do baterií
  Na Vanderbilt University zjistili, že vlastnosti běžných lithiových baterií by mohly vylepšit kvantové tečky z pyritu (disulfidu železnatého).
  staré Terestické exoplanety mají také jádro ze železa a niklu
  Přestože jsou pro nás exoplanety podobné Zemi jen množstvím bodů v grafu, vědci se pokouší zjistit, jakou mají vnitřní strukturu.
  staré Pátrání po teorii mysli
  Jestliže dotyčný člověk byl během ukrývání hračky v místnosti, Filip se s klíči nebo s označením skříňky velmi často vůbec nenamáhal.
  staré Brněnští vědci popsali novou antarktickou bakterii pojmenovanou po Mendelovi
  Odborníci také vystavili pět druhů lišejníků zhruba třikrát vyššímu UV záření, než jaké dopadá na Zemi při ozonové anomálii.
  staré Američané chtějí urychlit likvidaci nebezpečného jaderného paliva, pomáhají jim Češi
  Navzdory tendenci eliminovat z jaderné energetiky vysoce obohacené jaderné palivo funguje po celém světě 74 reaktorů, které jej používají, anebo to alespoň plánují.
  staré Pes na klávesnici vyjádří, co je pro něj morče
  Trénoval svoji fenku, aby používala klávesnici se symboly, které představovaly procházku, potravu, vodu, hračku, hru a její krabici. Když Sofia stiskla jeden ze symbolů na klávesnici, vyslovilo se příslušné slovo.
  KOMETY.czcheck
  staré Před a po, aneb změny na povrchu 67P ještě jednou
  Analýza obrázků jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko pořízených sondou Rosetta nadále pokračuje. Přibyly další důkazy ohledně změn povrchu jádra během oběhu kolem Sl...
  staré 1I aneb opět o prvním mezihvězdném poutníkovi
  O tomto tělese jsme již psali. Do pozorování se úspěšně zapojila i Evropská jižní observatoř (ESA) a pomohla tak poodhalit roušku tajemství tohoto objektu. vizu...
  staré Mezihvězdný posel
  Po dlouho dobu očekávalo lidstvo příchod něčeho mimozemského, něčeho mimo sluneční soustavu. A nyní tento okamžik nadešel. Malý, nedávno objevený objekt – nevíme úp...
  staré Padající útesy na 67P
  Analýza veškerých získaných dat misí Rosetta u komety 67P/Churyumov-Gerasimenko zdárně pokračuje. Mohlo by se zdát, že dramatické změny povrchu se týkají jen naší m...
  staré Kometární chemická ZOO
  Postupně odhaluje kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko další svá tajemnství, odhalená prostřednictvím sondy Rosetta. Přístroj ROSINA na její palubě nám kometu pěkně a pořá...
  LIVING fUTUREcheck
  datum vydání: 15/11/2019 07:07:08 dnes Rover Curiosity detekoval na Marsu sezónní změny v koncentraci kyslíku podobné jako u metanu
  To, že je kyslík je součástí atmosféry Marsu, se ví už dlouho, jeho podíl tvoří asi 0,16 %. Z dlouhodobých měření roveru Curiosity však vyplývá, že během léta jeho podíl narůstá až na 1,4 %. Podobně narůstají také koncentrace metanu, ale zatím není ani u jednoho zřejmé, co takovou fluktuaci způsobuje.
  datum vydání: 14/11/2019 17:22:55 včera Planetka v Kuiperově pásu s dočasným označením Ultima Thule dostala nové jméno: Arrokoth
  1. ledna 2019 prozkoumala vesmírná sonda New Horizons zatím nejvzdálenější objekt, planetku 2014 MU69. Ta byla doposud neoficiálně označovaná také jako Ultima Thule, podle nejvzdálenějšího místa na severu zmiňovaného starými Řeky. Nově má tento objekt také oficiální označení Mezinárodní astronomické unie: Arrokoth, podle indiánského výrazu pro oblohu.
  datum vydání: 14/11/2019 11:04:18 včera Orangutan je nejbližší žijící příbuzný obřího třímetrového primáta
  Primát nazvaný Gigantopithecus blacki žil před 1,9 miliony let v jižní Číně. Dosahoval váhy až 600 kilogramů a výšky 3 metry. Analýza genů nyní prokázala, že jeho nejbližším žijícím příbuzným jsou orangutani. Jde o první případ, kdy se podařilo získat genetický materiál z teplého a vlhkého prostředí.
  datum vydání: 14/11/2019 07:52:01 včera Crew Dragon zažehl při pozemním testu své SuperDraco trysky, následovat bude simulace přerušení letu

  datum vydání: 14/11/2019 07:01:00 včera Teleskop na ISS detekoval rekordní rentgenový záblesk, vznikl při interakci pulzaru a hnědého trpaslíka
  Teleskop NICER umístěný na Mezinárodní vesmírné stanici ISS detekoval v srpnu náhlý nárůst rentgenového záření. Bylo to způsobeno zábleskem, který přišel od vzdáleného pulzaru - rotující neutronové hvězdy, která s pravidelnou periodou bliká. Záblesk byl zatím nejsilnější, který byl tímto teleskopem zachycen, navíc v sobě kombinuje několik různých úkazů, které dříve nikdy nebyly pozorovány pohromadě.
  datum vydání: 13/11/2019 19:04:42 2 dny Japonská sonda Hayabusa2 se vydala na cestu zpět k Zemi, na palubě veze vzorky hornin z planetky Ryugu
  Po roce a půl zkoumání planetky Ryugu se japonská sonda Hayabusa2 ve středu vydala zpět k Zemi. Na palubě veze vzorky hornin z planetky se kterými k Zemi dorazí ke konci roku 2020.
  datum vydání: 13/11/2019 08:38:53 2 dny Nová metoda elektrolýzy produkuje dvakrát více vodíku z molekul vody
  Vědcům z Velké Británie, Portugalska, Německa a Maďarska se podařilo přijít s novou metodou pro extrakci vodíku z vody. Ve studii publikované v magazínu Nature Communications vědci popsali, jak elektrické pulzy v kombinaci s molybdenovým katalyzátorem téměř zdvojnásobily produkci vodíku při stejném elektrickém napětí.
  datum vydání: 12/11/2019 17:25:53 3 dny Více než milion různých sloučenin by mohlo fungovat jako zdroj biologické informace podobně jako DNA
  Vědci odhalili prostřednictvím počítačových simulací více než milion chemických sloučenin, které by mohly v živých organismech zastávat podobnou funkci jako DNA nebo RNA.
  Planetariumcheck
  staré 1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů
  Historik a archeolog Eric H. Cline pátrá po příčinách kolapsu, který na sklonku doby bronzové uvrhl do chaosu vzkvétající civilizace východního Středomoří.
  staré Etruské vápencové lomy a badatelé z Čech
  Čeští archeologové za pomoci nejmodernějších metod zkoumají technologie starověké těžby vápence poblíž etruských Tarquinií.
  staré Méně jasných hvězd a krása galaxií: Procházka březnovou oblohou
  Obloha na přelomu zimy a jara nabízí méně jasných hvězd, planety jsou – kromě Neptunu – na obloze všechny.
  staré Zákony, diskursy a trocha ekonomie
  Povídání o tom, jak se moderní ekonomie v jedné malé středoevropské zemi dočkala svého Koperníka.
  staré Na slovíčko s Galileem Galileim aneb Nejsme pupkem světa!
  Fiktivní rozhovor s geniálním hvězdářem, filozofem a fyzikem, který se narodil před 455 lety, 15. února 1564, v italské Pise.
  staré 10. února 1879: Průval vody na dole Döllinger
  Před 140 lety měly léčivé prameny, které vyvěrají v Teplicích, opravdu namále.
  staré Mokře chodí v suše: Vodník v české literatuře
  Studie Pavla Šidáka je věnována fenoménu vodníka, který v moderní české umělecké literatuře zakotvil už v jejich počátcích a dodnes v ní setrvává.
  staré Náboženství Mayů: Bohové, mýty, rituály a představy
  Rozhovor s mayistkou a religionistkou Zuzanou Marií Kostićovou - nad stránkami její, v mnohém unikátní, nové publikace.
  Cesky rozhlas Leonardocheck
  staré Smrtící nervově paralytické látky není nijak složité vyrobit, upozorňuje expert
  Člověk začal jedy objevovat, měnit, využívat i zneužívat už dávno. O tom, jaký je svět jedů dnes a jaké prostředky proti nim máme, hovořil v Magazínu Leonardo lékař, toxikolog a specialista na bojové prostředky Jiří Kassa z Katedry toxikologie a vojenské farmacie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně se sídlem v Hradci Králové.
  staré Antarktická příroda je otevřená učebnice, říká po návratu z expedice mladá vědkyně
  Česká vědecká expedice se vrátila zpět z Antarktidy. Nejen o tom, co na české polární základně Johanna Gregora Mendela zkoumali, hovořili v Magazínu Leonardo vědecký koordinátor expedice, rostlinný fyziolog Miloš Barták a geomorfoložka Lenka Ondráčková, oba z Masarykovy univerzity v Brně.
  staré Hluboká stimulace mozku pomůže, ale musí nastoupit včas, tvrdí neurolog
  Hluboká stimulace neuronů v mozku dnes pomáhá stále širšímu spektru pacientů. Umí potlačit esenciální třes, mimovolné svalové křeče nebo Tourettův syndrom. Do budoucna by se mohla uplatnit i při léčbě depresí. O této metodě, která pomáhá také nemocným Parkinsonovou chorobou, hovořil v Magazínu Leonardo neurolog Robert Jech z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
  staré Další výjimečný nález z Vyškovska: Neobvyklý hrob starší ženy a dítěte
  Archeologové vykopali ve vyškovské průmyslové zóně výjimečný nález: kostru ženy ze starší doby bronzové, která v hrobě objímá dítě. Takto pohřbená těla z té doby čeští experti zatím neviděli. Více o objevu v Magazínu Leonardo hovořila archeoložka Blanka Mikulková z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
  staré Mít společný příběh je důležité pro soudržnost, říká o významu paměti historička
  Lidská paměť individuální i kolektivní patří ke klíčovým tématům společenskovědních i přírodovědných oborů. Tento fenomén láká nejen mnohovrstevnatostí, ale i tajemstvím, které v sobě vždy obsahuje. O výzkumném programu nazvaným Paměť v digitálním věku hovořila v Magazínu Leonardo Radka Šustrová z Masarykova ústavu.
  staré Laťka v kvalitě péče je u nás vysoko, tvrdí odbornice na nemoc motýlích křídel
  Brno opět hostí konferenci pacientské organizace DEBRA Česká republika. Ta dlouhodobě pomáhá rodinám pacientů s nemocí motýlích křídel neboli epidermolýzou (Epidermolysis bullosa). Na léčbu tohoto vzácného genetického onemocnění kůže se zaměřuje Hana Bučková, zakladatelka jediného specializovaného EB Centra v České republice a primářka Kožního oddělení Pediatrické kliniky FN Brno.
  staré Pravděpodobnost srážky Země s planetkou je sice malá, ale ne nulová, říká astronom
  Kromě planet obíhají kolem Země i planetky, malá a většinou kamenná tělesa různé velikosti. Astronomové odhadují, že existuje asi 10 tisíc těch, jejichž průměr je větší než 10 kilometrů. Vědci se v poslední době zaměřují na výzkum těch planetek, které by se mohly střetnou se Zemí.
  staré Proč se víc bojíme parazitů než bakterií? Protože je vidíme
  Neopodstatněný strach z parazitů, který šíří různé alternativní servery, přiměl vědce z Univerzity Karlovy k vydání osvětové knihy s názvem „O parazitech a lidech“. V ní si můžete přečíst, co paraziti jsou, jak žijí a jak se promítli třeba do umění.
  logo EuroZprávy.CZ - Internet, věda a technikacheck
  datum vydání: 15/11/2019 15:32:23 dnes Astronauti z ISS opravují spektrometr, náročnou operaci lze sledovat online
  Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes prvním z několika plánovaných výstupů do volného prostoru zahájila náročnou opravu a údržbu magnetického spektrometru AMS. Práce na zařízení, jehož úkolem je měřit kosmické záření, je podle médií věnujících se kosmonautice největší výzvou od opravy Hubbleova vesmírného dalekohledu.
  datum vydání: 14/11/2019 23:42:25 včera Crew Dragon společnosti SpaceX se chystá na první let s posádkou
  Americká společnost SpaceX se o další důležitý krok přiblížila k prvnímu letu své lodi Crew Dragon s posádkou do vesmíru. Firma úspěšně provedla sérii statických zkoušek motorů, po nichž už bude následovat jen ostrá prověrka záchranného systému lodi. Na svém webu o tom informovala americká vesmírná agentura NASA.
  datum vydání: 14/11/2019 17:54:53 včera Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem
  Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému sklápěcímu telefonu Razr, takzvanému véčku, tentokrát ale s ohebným displejem. Jeho úhlopříčka bude 6,2 palce, tedy bezmála 16 centimetrů. Další, menší displej na notifikace bude na vnějším plášti přístroje.
  datum vydání: 14/11/2019 10:39:58 včera Tunel mezi Ruskem a USA? Už car Mikuláš II. chtěl spojit Aljašku se Sibiří
  Transsibiřská magistrála táhnoucí se téměř 10 tisíc kilometrů z Moskvy až do Vladivostoku platí za nejdelší železniční trať na světě. Co ale takhle kdyby se prodloužila až do New Yorku a v budoucnu třeba i do Buenos Aires? Ač se to zdá neuvěřitelné, Rusko skutečně s takovou možností počítalo. Informoval o tom německý deník Der Spiegel.
  datum vydání: 14/11/2019 09:36:55 včera Facebook je zahlcen falešnými účty, letos jich smazal přes pět miliard
  Sociální síť Facebook v prvních devíti měsících letošního roku zakročila proti 5,4 miliardám falešných účtů. Většinu zablokovala několik minut po založení, uvedla v novém vydání statistik ohledně vymáhání svých uživatelských pravidel. Facebook do tohoto přehledu poprvé zahrnul také čísla o sociální síti Instagram, kterou od roku 2012 vlastní.
  datum vydání: 13/11/2019 13:37:38 2 dny Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars
  Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není vůbec zasazená v půdě. Plodiny se pěstují pomocí speciální technologie zvané aeroponie. Nový výzkum týmu kosmického fyzika Jana Lukačeviče by měl v budoucnu pomoct s produkcí potravin na Marsu.
  datum vydání: 13/11/2019 10:27:44 2 dny Sonda Hajabusa 2 odlétá od asteroidu Ryugu, návrat na Zemi lze sledovat online
  Japonská sonda Hajabusa 2 po roce a půl odlétá od asteroidu Ryugu a vrací se zpět na Zemi, kam do konce roku 2020 dopraví odebrané vzorky. Aparát dnes úspěšně opustil oběžnou dráhu kolem asteroidu, který je nyní vzdálen od Země přes 252 milionů kilometrů, a do pěti dní se vymaní z jeho gravitačního vlivu.
  datum vydání: 11/11/2019 17:37:45 4 dny Češi měli smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo počasí
  Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z území Česka. Lidé v pražské Štefánikově hvězdárně tak místo pozorování přechodu dalekohledy sledovali přenos ze světových observatoří doplněný výkladem astronoma. Znovu se tato výjimečná nebeská událost odehraje až v roce 2032.
  Zoom World - Svět zblízkacheck
  staré Děti narozené od poloviny 90. let budou dělat v budoucnu profese, které ještě neexistují
  Trh práce se během nejbližších let promění k nepoznání. Tak rychle, že školství na to bude jen těžko reagovat. Roboti nahrazují člověka ve výrobě, logistice, dokážou být dokonce i společníky. I když se dobře... Příspěvek Děti narozené od poloviny 90. let budou dělat v budoucnu profese, které ještě neexistují pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/deti-narozene-od-poloviny-90-let-budou-delat-budoucnu-profese-ktere-jeste-neexistuji/
 • http://zoomworld.cz
 • staré Jak se mění naše planeta v průběhu časů
  Naše planeta se neustále vyvíjí a mění. Některé z těchto změn souvisí se změnami klimatu, jiné jsou způsobené rozvojem civilizace či přírodními katastrofami. Podívejte se, jak se měnila tvář naší planety v průběhu časů... Příspěvek Jak se mění naše planeta v průběhu časů pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/se-meni-nase-planeta-prubehu-casu/
 • http://zoomworld.cz
 • staré Nově objevený druh gekona může vyskočit z kůže
  Gekon z Madagaskaru se při střetnutí s dravcem raději vzdá šupin, než by přišel o život. Ve vápencovém krasu na Madagaskaru nedávno objevili nový druh gekona, který dostal jméno Geckolepis megalepis. Má na těle... Příspěvek Nově objevený druh gekona může vyskočit z kůže pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/nove-objeveny-druh-gekona-muze-vyskocit-kuze/
 • http://zoomworld.cz
 • staré Lidé žijí v australském městě jako krtci
  Daleko od australských velkoměst se nachází městečko Coober Pedy. Jelikož tu přes den slunce skutečně pálí, rozhodli se už v minulosti jeho obyvatelé přesunout pod zem. Před více než 100 lety začali budovat příbytky... Příspěvek Lidé žijí v australském městě jako krtci pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/lide-ziji-australskem-meste-jako-krtci/
 • http://zoomworld.cz
 • staré Asteroid velikosti obřího mrakodrapu by mohl jednou zasáhnout Zemi, varuje NASA
  Asteroid 2015 BN509, dle zahraničních zdrojů větší než slavný mrakodrap Empire State Building, sice naši planetu nedávno minul, nemusí však být po nebezpečí. Upozornil na to americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).... Příspěvek Asteroid velikosti obřího mrakodrapu by mohl jednou zasáhnout Zemi, varuje NASA pochází z Zoom World
 • http://zoomworld.cz/asteroid-velikosti-obriho-mrakodrapu-by-mohl-zasahnout-zemi-varuje-nasa/
 • http://zoomworld.cz
 • Techblogcheck
  staré Jak běhat a jak si vybrat boty na běhání­
  Ví˝běr správní˝ch běžeckí˝ch bot nelze diskutovat, aniž bychom se blí­že podí­vali na to, jakí˝m stylem můžeme běhat. Jakí˝ styl je pro nás přirození˝ a ...
  PLANETKY.czcheck
  staré 42 tisíc kilometrů od Země
  Ve čtvrtek 12. října 2017 nás poměrně těsně, o 42 tisíc kilometrů, mine planetka 2012 TC4. Je to o něco víc než je desetina vzdálenosti ze Země na Měsíc. Velikost a...
  staré Kleťský zvířetník XVII.
  Ptal se mě kolega, zda vůbec letos budu psát zvířetník? Zda už se neopakuju? Kuňáci na větvi, veverky na větvi, Tichá z nich na větvi :-) Tak mne to nadzvedlo, že jsem...
  staré Cíl: Jižní Afrika aneb srážka s planetkou
  Potřetí v lidské historii byla předpovězena a zaznamenána srážka Země s planetkou. Planetka 2018 LA o velikosti většího balvanu – o průměru cca 2 metry – byla objev...
  staré Uprchlík v Kuiperově pásu
  S pomocí dalekohledů Evropské jižní observatoře (ESO) byla objevena první uhlíkatá planetka v Kuiperově pásu. Doposud všechna tělesa za planetou Neptum byla pokryta le...
  staré Kolik je planetek ? - XVII.
  Letos již posedmnácté. Začátkem roku bývá zvykem bilancovat a tak se o to opět pokusím, alespoň co se týče planetek. A kolik je vlastně planetek? Zdánlivě jednoduchá o...
  forum.kosmonautix.czcheck
  staré Rady, tipy, návrhy
  od hulvath (Napsal čtv, 11 led 2018 23:04:41 GMT)Probuh upravte si systemovy cas na serveru tohoto fora Ted jsem si vsiml ze cas zadani prispevku to hazi o hodinu dopredu. Co kdyz budu jednou potrebovat presne alibi ze jsem toho chlapa nepropichl, pac jsem v te dobe psal na forum ? Read Main Topic
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=28&t=102
 • staré Ptejte se Ing. Tomáše Přibyla
  od TomasPribyl (Napsal čtv, 11 led 2018 23:04:20 GMT)hulvath píše:Po asi 10 otevreni se vazba zacala rozpadat a ted mam salatove vydani.Ještě drobná poznámka k tomu rozpadání: přiznám se, že s tímto jsem se ještě u žádného výtisku nesetkal. Graficky a typograficky zvěrstvo, souhlasím. Mě vždycky bijí do očí obrázky: jeden s červeným podkladem, druhý v rámečku, třetí takový, čtvrtý makový... Toto bych nikdy nenechal svoje děti udělat ani jako školní projekt.Ale k rozpadání: sám mám několik výtisků, prošly mnoha rukama, často s nimi pracuji (jasně, člověk musí mnohé informace brát s rezervou, neb dnes jsou jiné zdroje než v roce 1997, ale jako základní orientace dodnes slušné) a nechci říkat, že jsou jako nové, ale hodně, hodně se novým podobají.Read Main Topic
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=338
 • staré NROL
  od Dugi (Napsal čtv, 11 led 2018 22:40:43 GMT)Start se posouvá na 23:05 SEČ.Read Main Topic
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=45&t=258
 • staré Mars Reconnaissance Orbiter
  od marekS (Napsal čtv, 11 led 2018 22:25:27 GMT)Strmé svahy odhaľujú štruktúru vodného ľadu:Vedci ktorí používajú MRO našli 8 miest, kde sa nachádzajú hlboké ložiská ľadu pod povrchom v miestach erodujúcich svahov.Zásoby tvoria pomerne čistý vodný ľad.Na niektorých miestach je ložisko vodného ľadu viac ako 100 metrov hrubé.zdroj: https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7038Read Main Topic
 • https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7038
 • https://photojournal.jpl.nasa.gov/figures/PIA22078_fig1.jpg
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=161
 • staré Jaký dalekohled pro začátečníka
  od ptpc (Napsal čtv, 11 led 2018 22:18:25 GMT)lamid: v prvom rade ďakujem za odkazy. Ale situácia sa časom vyvinula tak, že kamarát si chce kúpiť tento ďalekohľad: http://www.astroobchod.sk/telescope_sky ... an_842223/Viem že nie som na astro-fóre ale keby sa tu náhodou niekto našiel čo s ním má skúsenosti bol by som rád za jeho názor... Read Main Topic
 • http://www.astroobchod.sk/telescope_sky_watcher_8_200_1000_heq_5_pro_synscan_842223/
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=44&t=910
 • staré NROL
  od spacexfil (Napsal čtv, 11 led 2018 22:11:29 GMT)Livestream na youtube uz bezi, start planovany na 22:55 nasho casu.Read Main Topic
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=45&t=258
 • staré Narozeniny
  od MaG (Napsal čtv, 11 led 2018 20:58:49 GMT)Dugi píše:Hele to si fakt vůbec nepamatuju. A .. a a ... vo tom to je Read Main Topic
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=44&t=524
 • staré Vtípky a srandičky z kosmonautiky
  od Pospíšil (Napsal čtv, 11 led 2018 20:47:36 GMT)Please do not drink and operate spacecraft. Read Main Topic
 • https://pbs.twimg.com/media/DTOnpJ0VMAAYQOX?format=jpg&name=large
 • https://pbs.twimg.com/media/DTOnrmXVMAAjaa8?format=jpg&name=large
 • http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=44&t=260
 • mezera
  OSEL.czcheck
  datum vydání: 14/11/2019 18:45:48 včera V CERNu použili antihmotu při lovu na temnou hmotu
  Hon ta temnou hmotu pokračuje. Továrna na antihmotu Antimatter Factory v CERNu posloužila pro hledání axionů, nadějných kandidátů temné hmoty. Jak je zvykem, experiment BASE nenašel vůbec nic. Nicméně, alespoň vyloučil existenci axionů o hmotnostech 0,1 až 0,6 GeV.
  datum vydání: 13/11/2019 18:37:13 2 dny Nová umělá inteligence předpovídá smrt. A její tvůrci nevědí jak
  Inteligence vycvičená na 1,77 milionu elektrokardiogramů slušně předpoví, kdo do roka a do dne zemře. A kdo nikoliv. Odhalí dokonce i problémy se srdcem u lidí, které lékaři považovali za zdravé. Taková inteligence by nás mohla naučit, které přehlížené detaily v elektrokardiogramech jsou vlastně kriticky důležité.
  datum vydání: 13/11/2019 14:38:17 2 dny Kdy poprvé vyšlo slunce nad Atlantidou?
  To docela dobře víme, v polovině 4. století před n. l., alespoň pokud máme na mysli Atlantidu jako Platónovo literární téma. Žádný starší pramen ani jiný doklad není. Přesto může být zábavné po zreferování Platónova popisu pátrat taky po jeho inspiracích, i když zrovna Platón je při své mohutné fantazii moc nepotřeboval. Nepodceňujme ho, ale nepodceňujme ani možné inspirační zdroje!
  datum vydání: 12/11/2019 15:47:57 3 dny Pošleme na Mars geneticky vylepšené astronauty a kolonisty?
  Lidé jsou bohužel dost zranitelní zářením. Donedávna s tím nešlo nic moc dělat. Teď můžeme pomocí pokročilých genetických technologií manipulovat fungování lidské DNA i měnit její sekvenci genetickými editory. Pošleme do vesmíru GM astronauty, kteří budou odolnější vůči kosmického záření.
  datum vydání: 11/11/2019 19:28:33 4 dny Piatnitzkého ještěr
  …aneb Představuje se megalosauroid s neohrabaným jménem
  datum vydání: 11/11/2019 05:26:28 4 dny Jaká je pravděpodobnost vymření lidstva?
  Žádný druh netrvá věčně. Ani ten náš určitě nebude. Britští matematici vyčíslili pravděpodobnost, s jakou lidstvo vymře kvůli „přirozeným příčinám“, tedy kvůli asteroidům, supervulkánům nebo něčemu podobnému.
  datum vydání: 11/11/2019 05:26:28 4 dny Kam se má ubírat snaha o snížení emisí
  Nejen jako ohlas na studentské hnutí se stále více v řadě velmi různorodých médií diskutuje o možnostech cesty k nízkoemisní energetice. Je důležité, aby se od diskuzí postupně dospělo k reálným krokům, které by umožnily postupnou efektivní a dostupnou náhradu fosilních zdrojů u nás, bez ohrožení sociální stability a životní úrovně.
  staré Mravenci a vodouch inspirovali nepotopitelný kov
  Představte si nepotopitelné lodě. Nebo nepotopitelné autonomní námořní drony. Anebo ochranné kovové prvky, které by byly zároveň nepotopitelné. To všechno by mohlo vzniknout díky nové nanostruktuře na povrchu kovu i jiných materiálů, kterou vyčaruje femtosekundový laser.
  www.astro.cz - článkycheck
  staré Pekelný svět s titanovou oblohou
  Astronomům využívajícím dalekohled ESO/VLT se poprvé podařilo detekovat molekuly oxidu titanatého v atmosféře extrasolární planety. Objev u exoplanety WASP-19b, která je typu horký Jupiter, učinili vědci s pomocí výkonného zařízení FORS2. Přináší unikátní informace o chemickém složení, teplotě a tlaku v atmosféře tohoto neobvyklého a velmi horkého světa. Výsledky byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Nature.
  staré První kosmická družice Sputnik 1 bude mít stříbrnou minci
  Pražskou prodejnu jablonecké České mincovny dnes navštívili zástupci ruské Federální kosmické agentury Roskosmos, která 4. října 1957 vypuštěním první umělé družice Sputnik 1 započala vesmírný program a odstartovala významnou kosmickou éru lidstva. K této příležitosti Česká mincovna vydává stříbrnou jednouncovou minci, která se stává již čtvrtou v pořadí ve sběratelské minisérii z cyklu Století létání.
  staré Planetka se roztrhla na dva kusy a chová se jak kometa
  Velké překvapení čekalo astronomy, když se podrobně podívali na planetku 288P obíhající v hlavním pásu planetek. Ukázalo se, že jde o dvě kolem sebe obíhající tělesa. Navíc je obklopuje koma, kterou normálně pozorujeme jen u komet. Vysvětlení přinesl tento týden časopis Nature.
  staré Původ komety 67P je starší, než se očekávalo
  Ačkoliv je mise sondy Rosetta a modulu Philae na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko a kolem ní již dávno minulostí, vědci i nadále analyzují data, která byla touto misí nasbírána. Nyní došli k zajímavému zjištění týkajícího se původu komety.
  staré Komety vizuálně v době novu 20. 9. 2017
  Měsíc se přehoupl přes fázi poslední čtvrti, což znamená, že vstupujeme do další lunace, v níž budeme mít příležitost pozorovat slabší, mlhavé objekty, jakými jsou například i komety. Těch by mělo být ve vizuálním dosahu celkem devět, půjde tak o lunaci na komety jednoznačně bohatou.
  staré Kolem vzdálené galaxie objevena „palivová nádrž“ pro vznik hvězd
  V mladém vesmíru přeměňovaly zářivé galaxie s bouřlivým vývojem doslova zběsilým tempem obrovské zásoby plynného vodíku na nové hvězdy. Zásoby vodíku se tedy logicky v průběhu času ztenčovaly. Z tohoto důvodu není jasné, jakým způsobem si dokázaly některé galaxie udržet vysoké tempo tvorby mladých hvězd i dlouho po svém vzniku.
  staré Stárnoucí hvězda vyfoukla kouřovou bublinu
  Astronomové využili schopnosti radioteleskopu ALMA a pořídili překrásný záběr bubliny odvrženého materiálu, která obklopuje exotickou červenou hvězdu U Antliae. Tato pozorování vědcům pomohou lépe pochopit, jak se hvězdy vyvíjejí v pozdních stadiích svého života.
  staré Navštivte 49. konferenci o proměnných hvězdách
  Konference je tradiční akcí pořádanou Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS, v letošním roce ve spolupráci s Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 49. konference o výzkumu proměnných hvězd se uskuteční od pátku 3. do neděle 5. listopadu 2017 v Brně. Cílem konference je vytvářet vazby mezi profesionálními astronomy a astronomy amatéry na poli proměnných hvězd a exoplanet. Jsou zváni všichni zájemci!
  21stoleti.czcheck
  datum vydání: 15/11/2019 13:32:11 dnes Více než polovina kuřáků v ČR chce se svým zlozvykem skoncovat
  Závislost na tabáku je příčinou každého pátého úmrtí v České republice. Až polovině kuřáků zkracuje život průměrně o 15 let. O škodlivosti kouření se ví už řadu let a více než polovina kuřáků si přeje s tímto zlozvykem přestat. Dostupnost léčby závislosti na tabáku se proto stává celospolečenskou potřebou. Podporu při odvykání kouření nabízí svým...
  datum vydání: 14/11/2019 14:32:24 včera Spása pro pacienty s inkontinencí! Pomůže jim změna zákona o veřejném zdravotním pojištění
  Začátkem prosince 2019 vstupují v platnost změny zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, upravující výše finančních a kusových limitů na zdravotnické prostředky, které pojišťovny hradí pacientům. Mezi zdravotnické prostředky se řadí i inkontinenční pomůcky. Klíčovými změnami pro oblast inkontinenčních zdravotnických prostředků, které s sebou novela zákona přináší, jsou změna metodiky pro lékaře, podle níž se...
  datum vydání: 13/11/2019 19:21:13 2 dny V Číně se objevil plicní mor
  Dvěma lidem v ČLR byl diagnostikován plicní mor. Ten je ze všech forem moru nejnebezpečnější, protože se přenáší kapénkovou infekcí. Úmrtnost na tuto chorobu, pokud není urychleně léčena antibiotiky, se blíží ke stem procentům. Morové epidemie jsou spojovány především středověkem a raným novověkem. Avšak, mor není vymýcen dosud. Nyní se objevily nové dva případy na...
  datum vydání: 13/11/2019 13:36:21 2 dny Prastarý africký veletok je mnohem starší, než vědci předpokládali
  Nejznámější africký veletok – řeka Nil – je podle nejnovějších výzkumů více než 30 milionů starý. Nil byl velmi důležitý již v dobách starověké civilizace, kdy na něm závisela existence tehdejších obyvatel, a není opomíjený ani v současnosti, kdy slouží především jako dopravní tepna a zdroj pro zavlažování. Nil protéká ve východní Africe směrem od...
  datum vydání: 12/11/2019 14:53:39 3 dny Objeven nový druh nártouna
  Každoročně se učebnice biologie rozšiřují o nově objevené druhy. Většinou se jedná o bezobratlé, ale tu a tam se podaří odhalit i existenci dosud neznámých složitějších organismů, třeba i savců. A tak si můžeme zapsat, že rodina nártounů je početnější, než jsme si dosud mysleli. Malé poloopice nártouni jsou mezi lidmi populární zejména kvůli svým...
  datum vydání: 12/11/2019 13:46:00 3 dny Jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho konání?
  Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se rozhodli zjistit, do jaké míry působí umělecká díla či mediální obrazy na mozek a lidskou mysl. Napomohlo jim k tomu zobrazování mozku magnetickou rezonancí. Poznatky výzkumu by měly posloužit k lepšímu pochopení duševních poruch a ke zlepšení jejich diagnostiky.   „Cílem naší činnosti je teoretický a experimentální výzkum neurálních...
  datum vydání: 12/11/2019 13:45:56 3 dny Letadlové lodě jako zbraně minulosti? Možná je nahradí obří ponorky…
  Letadlové lodě jsou bezesporu nádherné a impozantní. Jenže také velice drahé a z určitého hlediska nepraktické. I proto americké námořnictvo koketuje s myšlenkou nahradit současné „plující obry“ méně nápadnými zbraněmi, které by navíc nebyly tolik zranitelné a náročné na posádku. Spojené státy chtějí v dohledné době svěřit více úkolů bojovým dronům i robotickým lodním systémům....
  datum vydání: 12/11/2019 13:45:55 3 dny Podílí se tabák na vzniku deprese a schizofrenie?
  Že má kouření vliv na vzniku rakoviny již potvrdilo mnoho klinických studií. Nově se ale vědci z univerzity v Bristolu zaměřili na jeho propojení se vznikem depresí a schizofrenie. Odborníci tvrdí, že kouření je typické pro pacienty trpící některou z psychických nemocí, především depresí. Dosud ale neuměli přesně popsat, zda je první kouření a pak až nemoc, nebo...
  Technický týdeníkcheck
  datum vydání: 15/11/2019 11:04:25 dnes Firmám chybí přes 100 000 IT specialistů – nabízejí nadprůměrné platy a řadu benefitů
  Mnozí ekonomové sice varují, že hospodářství zpomaluje a ekonomická krize už je na obzoru, jenže podle ukazatelů tuzemského trhu práce tomu zatím nic nenasvědčuje. Průměrná mzda v Česku letos překonala 34 000 Kč a míra nezaměstnanosti je podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu 2,2 procenta. Najít v takové situaci kvalifikované zaměstnance je velmi obtížné, zvlášť pokud se jedná o oblast informačních technologií. Poptávka po IT specialistech neustále roste a firmy se tak předhánějí ve výši nabízených platů nebo škále benefitů.
  datum vydání: 15/11/2019 11:04:25 dnes Festival kosmické vědy a průmyslu Czech Space Week oslavil tuzemské úspěchy ve vesmíru
  České družice ve vesmíru, nový systém řízení letového provozu nad Evropou, technologie pro drony nebo sondy směřující ke Slunci a Jupiteru. Tam všude lze nalézt českou stopu pocházející od předních tuzemských dodavatelů nebo výzkumných institucí. Druhý ročník vesmírného týdne Czech Space Week, který se konal minulý týden, přinesl oslavu českých kosmických úspěchů.
  datum vydání: 15/11/2019 11:04:25 dnes Dassault Systèmes představuje řešení SOLIDWORKS 2020 navržené pro portfolio 3DEXPERIENCE.WORKS
  Společnost Dassault Systèmes představila SOLIDWORKS 2020. Jde o nejnovější verzi portfolia aplikací pro 3D navrhování a konstruování. SOLIDWORKS 2020 má řadu vylepšení, nových funkcí a pracovních postupů, které šesti milionům uživatelů tohoto řešení umožní urychlit a zdokonalit vývoj produktu od prvotního návrhu až po samotnou výrobu.
  datum vydání: 15/11/2019 11:04:24 dnes Společnost LANXESS vstupuje do Síně slávy Automotive Innovation Awards sdružení SPE
  První hybridní konstrukce přední části šasi z plastu a kovu (PMH) vyrobená společností LANXESS s využitím vysoce funkčního plastu Durethan®, byla použita ve voze Ford Focus v roce 1999. Nyní získala hlavní cenu v automobilové inovační síni slávy 2019, kterou vyhlašuje automobilová divize sdružení Society of Plastics Engineers (SPE®). Společnost LANXESS, spolu se zástupci týmu společností podílejícími se na vývoji tohoto dílu, byla oceněna ve středu 6. listopadu v rámci 49. výročního udílení cen Automotive Innovation Awards sdružení SPE v centru Burton Manor v Livonii v Michiganu.
  datum vydání: 15/11/2019 11:04:24 dnes ABB představuje virtuální Smart City
  ABB Elektrotechnika spustila interaktivní Smart City na konci října před Světovým dnem měst. Online nástroj pro stolní počítače je přístupný přes abbsmartcities.com. Interaktivní mapa ukazuje některá z bezpečných, inteligentních a udržitelných řešení, která mohou přispět k vytvoření komplexního inteligentního města.
  datum vydání: 15/11/2019 07:39:56 dnes Y Soft podpoří vzdělávání učitelů zajištěním tiskových služeb v regionálních centrech Elixíru
  Společnost Y Soft® Corporation včera na veletrhu Prague Education Festival oznámila spolupráci se vzdělávací organizací Elixír do škol. Díky společnému partnerství Y Soft zajistí poskytování služeb a správu 3D tisku až ve 30 centrech napříč českými školami. Do každého z center Elixíru věnuje Y Soft dvě tiskárny YSoft be3D eDee a zajistí kromě dodávky filamentu i potřebnou podporu při instalaci a údržbě zařízení.
  datum vydání: 15/11/2019 06:31:11 dnes Cena Wernera von Siemense po dvaadvacáté ocení nejlepší studenty, mladé vědce a pedagogy
  Český Siemens již po dvaadvacáté udělí Ceny Wernera von Siemense nejlepším studentům technických a přírodovědných vysokých škol, mladým vědcům a pedagogům. Stejně jako v předchozím ročníku budou oceněny nejlepší diplomové a dizertační práce (ocenění zíkává student i vedoucí práce), nejlepší výsledek základního výzkumu, nejlepší pedagogický pracovník a nejlepší diplomová/disertační práce...
  datum vydání: 15/11/2019 06:31:11 dnes Společnost Dell Technologies představila strategii odpovědnosti do roku 2030 – chce měnit svět
  Dell Technologies vstupuje do nového desetiletí odpovědnosti a inovací s odvážnými cíli, které posílí sociální dopad na společnost po celém světě. Tyto ambiciózní cíle jsou základem plánu „Progress Made Real" společnosti Dell Technologies do roku 2030 a jsou založeny na přesvědčení, že technologie a data, ve spojení s lidským duchem, jsou a vždy budou pozitivními silami světa.
  Zajímavost: Všechny budoucí Xiaomi telefony nad 6 500 korun budou podporovat 5G 15.11.2019 . Pokud chcete stíhat, tak se hodí přesný čas. Jak je venku zjistíte na Aktuální teploty :) Šikovná předpověd počasí  Další partnerské stránky: Fantastický Android  :).
  Kontakt: info zavináč aktualnizpravy.cz | ochrana soukromí