Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 07.10.2022 || EUR 24,515 || USD 25,028
pátek 7.října 2022, Týden: 41, Den roce: 280,  dnes má svátek Justýna, zítra má svátek Věra
7.října 2022, Týden: 41, Den roce: 280,  dnes má svátek Justýna


( Nalezeno 100 článků )

staré
...chcete vědět víc?
datum vydání: 7/10/2022 12:20:06 dnes Brněnská kauza přidělování bytů se přímo dotýká politiků ODS i ANO
Když policisté zadrželi začátkem týdne osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování obecních bytů v Brně, objevovalo se pouze jméno vlivného člena ODS Otakara Bradáče, který zůstal ve vazbě. Ve čtvrtek ho tam doplnil realitní makléř společnosti PJ Reality Zdeněk Červinka a obviněn byl také zastupitel za hnutí ANO Radim Suchánek.
datum vydání: 6/10/2022 16:22:53 včera ANO proniká do vedení větších měst. Komunální politika má jinou logiku než ta celostátní, říká politolog
Je pravděpodobné, že hnutí ANO bude alespoň s jednou z vládních stran společně vést 12 z 27 statutárních měst. Ačkoliv někde ještě není koaliční dohoda podepsaná, je na ní už shoda. Vyjednávání probíhají dál v jedenácti městech.
datum vydání: 6/10/2022 16:20:02 včera Opozičního politika Kara-Murzu obvinili v Rusku z vlastizrady. Hrozí mu 20 let
Policie jednačtyřicetiletého politika zadržela v dubnu a soud ho odsoudil k 15 dnům vězení za neuposlechnutí policejního příkazu. Následně ho úřady obvinily z šíření nepravdivých informací o ruské armádě, když hovořil k zákonodárcům v americkém státě Arizona. Kara-Murza obvinění odmítl jako politicky motivované. V srpnu Kara-Murzu obvinili také v souvislosti s činností nežádoucí organizace za to, že se loni v Moskvě podílel na uspořádání konference na podporu politických vězňů v zemi, kterou sponzorovala Nadace svobodné Rusko, připomíná rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Tato organizace sídlí v zahraničí a ruské úřady ji už dříve označily za nežádoucí. Vladimir Kara-Murza býval koordinátorem opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil někdejší nejbohatší Rus a později vězeň režimu Vladimira Putina Michail Chodorkovskij. Byl rovněž blízkým spolupracovníkem zavražděného opozičního vůdce Borise Němcova. V letech 2015 a 2017 jej hospitalizovali s příznaky otravy. Lékaři diagnostikovali selhávání ledvin, napojili jej na umělou ledvinu a uvedli do umělého spánku, uvedl už dříve list RBK. Český Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v roce 2019 udělil Kara-Murzovi ocenění za hájení svobody, demokracie a lidských práv. Letos v září Knihovna Václava Havla informovala, že tento bojovník za demokracii je jedním z finalistů letošní Ceny Václava Havla za lidská práva. Jméno laureáta bude oznámeno 10. října při Valné schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku.
datum vydání: 6/10/2022 10:42:56 včera Politika si s vesmírem netyká. V raketě SpaceX letí poprvé ruská kosmonautka, válce navzdory
Složení mise, kterou vypravila NASA, úplně nekoresponduje s geopolitickou situací. Důvodem je technika na Mezinárodní vesmírné stanici. Příspěvek Politika si s vesmírem netyká. V raketě SpaceX letí poprvé ruská kosmonautka, válce navzdory pochází z CzechCrunch
 • Politika si s vesmírem netyká. V raketě SpaceX letí poprvé ruská kosmonautka, válce navzdory
 • CzechCrunch
 • datum vydání: 6/10/2022 06:08:59 včera POLITIKA: Trochu jsme to projeli všichni
  Titulek jistě nabízí, že jedině všehoministr ptakopysk Karel Havlíček Jindra neprohrál nic, toho však nyní ponechejme ve vizích toho neštěstí dvou ze tří senátníků, proč nezbyl jen jeden proměněný post – panečku, to by byl teprv triumf ANO!
  datum vydání: 6/10/2022 05:29:35 včera POLITIKA: Trochu jsme to projeli všichni
  Titulek jistě nabízí, že jedině všehoministr ptakopysk Karel Havlíček Jindra neprohrál nic, toho však nyní ponechejme ve vizích toho neštěstí dvou ze tří senátníků, proč nezbyl jen jeden proměněný post – panečku, to by byl teprv triumf ANO!
  datum vydání: 5/10/2022 19:43:04 2 dny Nacher (ANO): Komunální politika by měla být o obsahu
  Komentář na facebookovém profilu k jednání o spolupráci na pražském magistrátu
  datum vydání: 5/10/2022 18:39:23 2 dny Jiří Paroubek: Z vládních politiků jedovatá nenávist jen kape
  Shodou smutných okolností, nezájmu voličů a také neschopnosti hnutí ANO formulovat úderná programová témata pro senátní volby, které by zvedly občany a „donutily“ je, aby věnovali svou vzácnou pozornost volbám, vládní koalice v druhém kole senátních voleb utrpěla vítězství.
  datum vydání: 5/10/2022 15:54:01 2 dny Komentář: Kvůli politikům jsme zdětinštěli. Nárok na blahobyt neexistuje
  Svět ve vnímání mnoha voličů není tím, čím vždy byl, ale pravým opakem: předvídatelným, bezpečným a pohodlným místem, v němž je vše nárokové a snadno dostupné.
  datum vydání: 5/10/2022 15:04:28 2 dny Z vládních politiků jedovatá nenávist jen kape
  Shodou smutných okolností, nezájmu voličů a také neschopnosti hnutí ANO formulovat úderná programová témata pro senátní volby, které by zvedly občany a „donutily“ je, aby věnovali svou vzácnou pozornost volbám, vládní koalice ve druhém kole senátních voleb utrpěla vítězství. Týden předtím ovšem bylo zřejmé, že jim v komunálních volbách hnutí ANO vyprášilo kožich a oněch osmnáct postupů kandidátů ANO do druhého kola senátních voleb ukázalo9⁸⁸8 skutečnou náladu ve společnosti.Koaliční strany, tedy hlavně ODS, která získala největší počet mandátů v senátních volbách, se dnes tetelí blahem, neboť získaly nezaslouženou a přechodnou jistotu pro svou vládu.Je potřeba si ovšem všimnout jednoho rysu, který českou pravici a zejména její vrcholné politiky po dlouhá léta neopouští. A to je sprosťáctví... paroubek ilustrace Promo článek:  Promo článek číst dál
 • číst dál
 • datum vydání: 5/10/2022 13:45:36 2 dny Razie na radnici Brno-střed: Osm obviněných! Stopy vedou k vlivným politikům z ODS a ANO
  Pouhý den po razii Národní centrály proti organizovanému zločinu v Brně oznámilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zahájení stíhání osmi lidí. Jsou podezřelí ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině.
  datum vydání: 5/10/2022 13:04:51 2 dny Hrob Václava Havla v den jeho nedožitých 86. narozenin nezasypaly květiny a svíčky. Z politiků si málokdo vzpomněl. Promluvil exministr vnitra
  Přesně 5. říjen by znamenal významné životní jubileum pro jednu z nejvýznamnějších osobností české politické scény. Bývalý prezident Václav Havel (†75) by oslavil 86. narozeniny. Vzpomínka na něj zůstává i po letech velmi emotivní. Místo posledního odpočinku prvního polistopadového prezidenta nezdobí početné množství květin a svíček, jako tomu bylo loni. Dokonce to působí, že na muže, který se výrazně zapsal do historie hned z mnoha důvodů, si vzpomněli jen nejbližší a fanoušci. Pro ŽivotvČesku.cz o muži, který navždy bude jedním ze symbolů polistopadové éry, promluvil právník, člen ODS a ministr v Topolánkově vládě Ivan Langer (55).
  datum vydání: 5/10/2022 05:29:12 2 dny POLITIKA: Zblbnutí Rogera Waterse
  Skvělý herec Gérard Depardieu, který zahořel láskou k Vladimíru Putinovi, jenž ho na oplátku obdařil ruským občanstvím. Pravda, byly za tím i daně, které se herci jaksi příliš nechtělo platit, ale to byla jistě jen nehorázná pomluva, která očernila jinak zcela čistý vztah k imperátorovi.
  datum vydání: 5/10/2022 05:24:24 2 dny Pražská politika a zákulisní jednání
  A také o těch „podruzích“ ve volebních komisích, aneb počítání volebních hlasů jako počtu vypitých piv v hospodě…Mefisto (zaříkává): Zkřivím slovo nebo tvar – smysl změním a už není, co tu bylo. Ve zmatení ze shody je rázem svár. Vyznám se v tom jenom sám – tady kdo je, ať je tam.J. W. Goethe, Faust, překlad: Karel KrausPraha je zároveň obcí i krajem současně. A tak se stává, že stejní lidé na sebe v pondělí vytahují tu nejhorší špínu na obecních zastupitelstev, jelikož jsou tzv. v opozici, aby ve čtvrtek na zastupitelstvu Magistrátu hlavního města Prahy seděli spokojeně vedle sebe (zde jsou totiž jejich strany zase v koalici) a společně napadali jejich obecního kolegu z pondělního zastupitelstva jejich obce. A přijde jim to úplně normální – taková je politika.
  datum vydání: 5/10/2022 01:02:39 2 dny POLITIKA: Zblbnutí Rogera Waterse
  Skvělý herec Gérard Depardieu, který zahořel láskou k Vladimíru Putinovi, jenž ho na oplátku obdařil ruským občanstvím. Pravda, byly za tím i daně, které se herci jaksi příliš nechtělo platit, ale to byla jistě jen nehorázná pomluva, která očernila jinak zcela čistý vztah k imperátorovi.
  datum vydání: 3/10/2022 18:46:21 4 dny Ministryně životního prostředí Hubáčková rezignuje. „Zdraví je přednější než politika“
  Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) končí ve vládě a rezignuje na svůj post kvůli zdravotním komplikacím. Oznámil to ministr práce a sociálních věcí a šéf KDU-ČSL Marián Jurečka po zasedání širšího stranického vedení. Do čela ministerstva životního prostředí lidovci navrhli jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka.
  datum vydání: 3/10/2022 18:28:33 4 dny Povolební vyjednávání v Praze: Spolu a Piráti budou dál jednat. Nevyřešili otázku trestně stíhaných politiků v radě
  Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti budou pokračovat v jednání, i když se stále neshodli na pirátské podmínce, že nezasednou v radě s trestně stíhanými politiky. Tuto otázku zatím ponechají stranou a další jednání se zaměří na programové otázky. Novinářům to po pondělní schůzce řekli členové obou vyjednávacích týmů. O případné koaliční dohodě bude podle současného pražského primátora a lídra Pirátů Zdeňka Hřiba finálně rozhodovat krajské fórum Pirátů, tedy všichni členové v metropoli.
  datum vydání: 3/10/2022 16:59:50 4 dny Rakouský kancléř Nehammer: Migrační politika EU ztroskotala
  Rakouský kancléř Karl Nehammer v rozhovoru pro Kronen Zeitung řekl, že migrační politika EU selhala hlavně proto, že se nedostává silnější ochraně vnějších hranic států.
  datum vydání: 3/10/2022 10:34:01 4 dny Rakouský kancléř: Migrační politika EU se zhroutila
  Migrační politika Evropské unie ztroskotala především proto, že chybí silná ochrana vnějších hranic Unie. Pátečnímu listu Kronen Zeitung to řekl rakouský kancléř Karl Nehammer.
  staré Přála bych si, aby politika nebyla svinstvo, říká odstupující Mračková Vildumetzová
  Vedení Poslanecké sněmovny k pátku opouští Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Důvodem její rezignace je, že obviněný podnikatel v kauze Dozimetr Zakaría Nemrah byl svědkem na její svatbě a je i kmotrem jejího syna. ANO zatím za ni nemá náhradu, bude to řešit za dva týdny, do té doby bude tak post neobsazený.
  staré Erdogan žaluje německého politika za pomluvu, nazval prezidenta krysou
  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu za pomluvu na německého politika Wolfganga Kubického, který ho nazval „malou krysou z kanalizace“. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na německého advokáta Mustafu Kaplana, který Erdogana v Německu zastupuje. Kubicki, který je místopředsedou Spolkového sněmu a členem vládních liberálních svobodných demokratů (FDP), se žaloby neobává.
  staré Ekonomika Liz Trussové se ukázala jako dětinská absurdita. Její politika je ještě horší
  Každý, kdo slyšel Liz Trussovou v její předvolební kampani na funkci britského premiéra, tušil, že konzervativci  udělají chybu. Teď už to víme. Je nepředstavitelné, že by Británie byla tam, kde je dnes, kdyby se premiérem stal Rishi Sunak. I tak si ale málokdo dokázal představit rozsah této katastrofy. Kabinet opilý miliardami, které vydal v boji s covidem, si myslel, že totéž může znovu vydat za bezdůvodné politické gesto v podobě nefinancovatelného snížení daní pro superbohaté, píše Simon Jenkins. Vlády v celé Evropě se svíjejí v křečích proti rostoucí vlně inflace a prudce rostoucím úrokovým sazbám. To, že si Británie dopřála opětovné obrovské navýšení státních výdajů, bylo až neuvěřitelné. Vystrašilo to trhy, zničilo penzijní a hypoteční systémy a rozzuřilo příznivce Konzervativní strany. Tato britská vláda se dostala k moci s národem sjednoceným po dvou týdnech monarchistického sebeoslavování. Okamžitě poté zničila všechny tyto  volební líbánky. Ministr financí Trussové  Kwasi Kwarteng se ocitl pod palbou požadavků, aby odstoupil.
  staré MonetárnĂ­ politika nedává smysl, Fed dÄ›lá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu - Siegel
  Jeremy Siegel z Wharton School míní, že současná situace na straně monetární politiky v USA je až zábavná. Před rokem totiž prudce rostly ceny komodit, to samé se dělo na realitním trhu.
  staré Česká politika je mužský skanzen. Teď ale přichází tichá revoluce žen
  ANALÝZA. Skromného zastoupení žen na nejvyšších politických postech v Česku si často všímají i v zahraničí. Ale věci se mění. Do Sněmovny proniklo historicky nejvíc žen. Političky se už navíc nebojí říkat, že jsou feministkami.
  staré ŠAMANOVO DOUPĚ: Minely našich (ne)milých politiků
  Minela je podle slovníku cizích slov „nepovedená akce, překvapivá chyba, obvykle s fatálními následky“. Také bychom mohli říci nášlapná mina, na kterou politik nevědomky stoupne. A ona pak vybouchne
  staré ŠAMANOVO DOUPĚ: Minely našich (ne)milých politiků
  Minela je podle slovníku cizích slov „nepovedená akce, překvapivá chyba, obvykle s fatálními následky“. Také bychom mohli říci nášlapná mina, na kterou politik nevědomky stoupne. A ona pak vybouchne
  staré Novinářské organizace píší politikům, ať urychleně projednají mediální zákony
  Syndikát novinářů, Nadační fond nezávislé žurnalistiky a česká odbočka Mezinárodního tiskového institutu vyzývají k urychlenému projednání novel mediálních zákonů. V otevřeném dopise poslancům zdůrazňují, že je třeba snížit politický vliv na Českou televizi a Český rozhlas.
  staré Zdeněk Hraba odchází od Starostů. Politika hnutí se podle senátora změnila
  A
  staré Uchrání nová evropská legislativa nezávislost médií před tlaky politiků?
  Svobodná a nezávislá média jsou důležitým pilířem zdravé a fungující demokracie a právního státu, neboť zaručují objektivní kontrolu politiků a brání porušování pravidel demokratické politické soutěže. Minulý týden proto Evropská komise zveřejnila návrh pravidel na ochranu plurality a nezávislosti médií v Evropské unii — takzvaný Akt pro svobodná média. Dle dostupných dat Rady pro redakční nezávislost téměř polovina Čechů vnímá ohrožení svobody médií — soukromých i těch veřejnoprávních. Svobodu médií jako společenskou hodnotu přitom vnímá až 86 procent Čechů. Obdobné obavy o svá média mají i naši sousedé v rámci zemí visegrádské čtyřky: konkrétně 63 procent Poláků, 49 procent Slováků a 49 procent Maďarů. V Maďarsku a v Polsku demokracie upadá a svůj díl viny na tom nese právě sepětí médií s vládnoucími stranami. Viktor Orbán víceméně zlikvidoval maďarská nezávislá média, nemalou část médií vlastní, a snadno je proto využívá k propagaci svého narativu. Jeho manipulaci s informacemi jsme mohli vidět i v nedávné předvolební kampani, kdy využil války na Ukrajině k oslabení opozice. Klíčový význam naprosté nezávislosti médií na politicích pro fungování demokracie ukazují i data The Press Freedom Index, který dlouhodobě sleduje svobodu médií ve světě. Maďarsko se za dobu Orbánovy vlády propadlo z 23. příčky (2010) na 85. (2022). Podobný vzorec vidíme i v Polsku, které se za dobu vlády strany Právo a spravedlnost propadlo z 54. příčky (2017) na 66. (2022).Česká republika se podle tohoto indexu za dobu vlády Andreje Babiše propadla z 23. (2017) na 40. příčku (2021). V letošním žebříčku pozorujeme opětovné zlepšení a posun na 20. příčku. Dle Reportérů bez hranic, kteří index vytvořili, je toto zlepšení důsledkem změny vlády.Právní rámec, který by nezávislost médií zajistil na evropské úrovni, chybí již dlouho. V loňské Zprávě o stavu Unie byla problematika svobodných a nezávislých médií reflektována, ale konkrétní řešení poněkud vázlo. Vydání návrhu se několikrát posouvalo, zatímco se situace v Maďarsku, Polsku i Slovinsku, které až do posledních voleb balancovalo na hraně, rychle zhoršovala.Nová pravidla na ochranu nezávislosti médiíNyní je návrh konečně na stole. Nová pravidla počítají se zvýšením průhlednosti financování médií i vlastnické struktury. Novým prvkem je i proaktivní informování ze strany daného média o skutečném vlastníkovi. V praxi to může být například formou informačního odstavce v novinách, QR kódu s odkazem na vlastníka nebo třeba databáze vlastníků médií a jejich napojení na jednotlivé osoby a další společnosti. Návrh neupravuje jen transparentnost vlastnictví médií a jejich nezávislost na politicích, ale má ukončit i zneužívání státem placené reklamy. Dle nových pravidel bude muset být zadávání reklamy vždy transparentní a spravedlivé. Tím bychom se tedy měli vyhnout kauzám podobným té mezi lety 2015 a 2020, kdy České dráhy inzerovaly netransparentně a bez výběrového řízení v médiích, která patřila tehdejšímu premiéru Andreji Babišovi, a MAFRA za tuto reklamu Českých drah dostávala o řád vyšší částky než jiné mediální domy. Zneužívání státní reklamy je běžnou praxí i v Maďarsku. Nákupem reklamy pouze ve spřátelených médiích Viktor Orbán zlikvidoval nezávislá média, která právě z reklamního prostoru žijí a jsou na něm existenčně závislá. Momentálně Orbán rozhoduje o financování téměř osmdesáti procent médií v zemi a nezávislá média v Maďarsku takřka neexistují. Politická polarizace společnosti se odráží i ve vnímání svobody a nezávislosti médií. V případě Maďarska považuje 89 procent příznivců nevládní Demokratické koalice svobodu médií za problém, stejnou obavu pak vyjádřila pouze desetina příznivců maďarské vládní strany Fidesz. Podobně v Polsku obavy vyjadřuje pouze 34 procent příznivců vládní strany Právo a spravedlnost, zatímco mezi příznivci opozice je to 90 procent.Nezávislost médií je alfou a omegou zdravé a fungující demokracie. Akt pro svobodná média proto přichází s novými požadavky na větší rozmanitost médií. Občané musí mít k dispozici celou řadu názorů, myšlenek či analýz, aby si uměli sami udělat názor na jakékoli téma. Situace jako v Maďarsku, kde Viktor Orbán de facto drží v rukou většinu médií a skrze ně ovládá veřejné mínění, nebo v Polsku, kde vládnoucí strana Právo a spravedlnost do vedení státní televize dosadila své lidi, efektivně blokuje přístup opozice do vysílání a navíc v rámci vysílání účelově manipuluje diváky, je zkrátka nepřípustná.Evropská komise dlouhodobě zkoumá navrhované fúze a akvizice velkých ekonomických subjektů především proto, aby nedocházelo ke vzniku monopolních molochů. V minulosti například zablokovala fúzi společností Siemens a Alstom. Tato pravidla však nebyla dostačující pro mediální trh, kde je kromě ekonomického rozměru třeba vnímat i dopad na svobodu a pluralismus médií. Návrh Komise proto nově upravuje také pravidla pro zahraniční fúze a akvizice velkých ekonomických subjektů, a především dopad takových fúzí na mediální trh.Jako příklad akvizice nebezpečné pro svobodu médií lze uvést koupi několika televizí spadajících pod CME skupinou PPF. Petr Kellner se po akvizici sešel s Janezem Janšou, kterému se ne nadarmo přezdívá slovinský Orbán. Jedná se o téhož Janšu, který byl s Petrem Fialou a Mateuszem Morawieckim v Kyjevě letos v březnu. Janša se dlouhodobě snažil omezit svobodná média ve Slovinsku a ostře napadal novináře. Samotná schůzka Kellnera s Janšou proběhla v roce 2020 krátce poté, co Kellner v rámci mediální akvizice CME získal i slovinskou televizi POP TV. Ta objektivně informovala o slovinské vládě a Janšových kauzách, a proto čelila jeho kritice. Poměrně vyhrocenou situaci nakonec vyřešily tamější volby, ve kterých Janša prohrál. Návrhem to zdaleka nekončíKomise zveřejnila návrh nových pravidel řešících svobodu a nezávislost médií a nyní na něm začneme pracovat v Evropském parlamentu. Při své práci se zaměřím na tvorbu pravidel ohledně transparentnosti. Zároveň budu prosazovat, aby politici nemohli vlastnit média nejen napřímo, ale ani přes svěřenské fondy, jako tomu je třeba u nás v případě Andreje Babiše. Demokracie, kde někdejší předseda vlády vlastní nebo přímo ovlivňuje zhruba třetinu privátního mediálního trhu, nemůže být zdravou demokracií. Nicméně vyřešit pouze otázku vlastnictví médií politiky, a to i skrze složité vlastnické struktury, nebude stačit. Musíme zajistit i to, aby politici na média neměli vliv a nemohli zasahovat do redakční svobody.Ačkoli na národní úrovni v Česku funguje zákon o střetu zájmů, lze ho snadno obejít za pomoci svěřenských fondů. Alespoň na národní úrovni se tento problém snaží řešit pirátský legislativní návrh, který nyní leží ve Sněmovně a bojuje proti korupci evidencí skutečných majitelů formou elektronického rejstřík veřejné správy, v němž jsou evidováni skuteční majitelé firem, ale i svěřenských fondů. Původní znění návrhu bylo smeteno ze stolu hnutím ANO, protože obsahovalo paragraf, dle kterého by musel být Andrej Babiš uveden jako vlastník Agrofertu.Svoboda médií je v zemích visegrádské čtyřky zřetelně ohrožena. I proto je nesmírně důležité sjednotit pravidla na evropské úrovni, aby se k těmto zemím nepřidávaly další a bylo možné účinně bojovat za svobodu médií veřejné služby.
  staré V italských volbách vyhrál blok pravicových stran, reakce politiků jsou opatrné
  Řím/Paříž/Brusel - Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty voličské podpory. Nejsilnějším jednotlivým politickým subjektem se stala...
  staré V italských volbách vyhrál blok pravicových stran, reakce politiků jsou opatrné
  Řím/Paříž/Brusel - Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty voličské podpory. Nejsilnějším jednotlivým politickým subjektem se stala...
  staré V italských volbách vyhrál blok pravicových stran, reakce politiků jsou opatrné
  Řím/Paříž/Brusel - Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty voličské podpory. Nejsilnějším jednotlivým politickým subjektem se stala...
  staré Cash Only: Rizika inflace aneb Když je z měnové politiky jen politika
  Příští týden bude bankovní rada ČNB opět rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Už nyní lze předpovědět, že svou základní sazbu nechá na současných sedmi procentech.
  staré Jansta pálí do politiků: Udělali z nás žebráky a sportovci jsou jim pro smích
  Říká, že se český sport řítí do své největší krize od pádu Sazky. A že pokud stát akutně nepomůže živořícím klubům se šplhající cenou energií, velká část z nich zkrachuje a ukončí činnost. Jenže vláda zatím ohledně pomoci sportu mlčí, a tak Miroslav Jansta, šéf České unie sportu (ČUS), v rozhovoru pro Sport.cz rázně říká: "Jsme zase jako žebráci, co prosí o peníze, které už dávno měli mít. Jenže politikům jsme pro smích."
  staré Poslední předvolební speciál Silničáře je tady! Tentokrát o parkování politiků
  V rámci předvolebního období jsme se zaměřili na sliby politiků v jednotlivých městech. V poslední speciální epizodě si posvítíme na jejich parkování.
  staré Ekonomika a politika se zastavila evolučně na Windows XP
  Z dálky vypadá ekonomika a politika jako Windows 11 ale z blízka spatříme Windows XP, myslíme pořád jako uživatelé Windows XP a nedokážeme myslet jako uživatelé Windows 11, příčinou je to že nám vládnou velmi staří lidé, co se už nedokážou přizpůsobit tomu co nám nabízí Windows 11. Naše konzumní společnost funguje pořád jako armáda, ve které je vše založeno na centrální totalitě, z lidí se tak stali jenom porouchané stroje, které nejdou už opravit! Pořád platí to, že z díla spatříme tvůrce, nevěřte propagandě a cenzuře, protože ta z vás dělá pitomce! Koupil jsem si notebook a nahradil jsem Windows 11 za Linux KDE neon, potřebuji, aby počítač fungoval a neměl jsem s ním neustálé problémy, programátoři Windows to jsou porouchané stroje, a tak je Windows chybně naprogramovaný. Podívejme se na prohlížeč internetu ve Windows 11 je to jenom upravený Googe Chrome, to jenom dokazuje to, že programátoři Windows jsou porouchané stroje. Vše evolučně směřuje k tomu, že robot prezident bude vyznamenávat roboty, nejsou lidi tak nejsou s lidmi problémy!
 • Windows XP
 • notebook
 • Windows 11
 • KDE neon
 • prohlížeč internetu ve Windows 11
 • staré POLITIKA: SPD trpí lidskou a myšlenkovou prázdnotou
  Okamurovská partaj nasazuje do komunálních voleb neschopné kandidáty a sází na neoblíbenost vlády. Nabízí zboží mizerné kvality a chce, aby si je lidé bezmyšlenkovitě kupovali.
  staré Proč se u nás nedělá skutečná dopravní politika?!
  Smysluplná dopravní politika státu, speciálně ve vleklé energetické krizi, je důležitá okolnost. Vlastně tahle politika u nás zatím spíš neexistuje. Je tu nepochybně nějaký plán budování či revitalizace dopravních cest a jejich vybavení, to ale nezbytně není politika. Na to stačí schopný technik, který si udělá harmonogram podle skutečné společenské důležitosti jednotlivých projektů. Co se týká běžných oprav, také nejde primárně o politiku, ale o povinnou péči řádného hospodáře jednoznačně spojenou s jeho zodpovědností. Dělat z toho politikum je sice politiky oblíbené, ale úplně zbytečné.
  staré POLITIKA: SPD trpí lidskou a myšlenkovou prázdnotou
  Okamurovská partaj nasazuje do komunálních voleb neschopné kandidáty a sází na neoblíbenost vlády. Nabízí zboží mizerné kvality a chce, aby si je lidé bezmyšlenkovitě kupovali.
  staré Spatně diagnostikovaná ekonomika a politika
  Ekonomika a politika je těžce nemocná a ti co by měli určit diagnózu ekonomiky a politiky nerozumí ekonomice a politice profesionálně. V ekonomice a politice vše souvisí se vším stačí jedna chybná změna a následkem je mnoho změn, a to vede k nemoci ekonomiky a politiky, podívejme se na nepřizpůsobivé příživníky, se kterými je všude mnoho problémů, protože se nechovají jako lidi a chovají se jako dobytek. Do vysokých funkcí se dostali pitomci, co dělají pitomosti, a tak nemáme existenční koncepci, a to se řeší pomocí antikoncepce. Vše je o tom že slepý nemůže vést slepé, je třeba konečně svěřit vládu nad všemi lidmi jenom umělé inteligenci a autonomním robotům, aby tak skončili chyby, co dělali lidi. Každý člověk dostane do hlavy bezdrátové rychlé napojení na globální umělou inteligenci, a tak už nebude znát ubohou realitu, ale bude znát jenom virtuální realitu ve které lidi nedělají chyby, protože vše je pod kontrolou umělé inteligence. Takto skončí snaha mít se dobře díky tomu, že se cizí lidi mají zle, nebude zde už možnost lhát a krást pro nikoho, a tak zvítězí konečně na věčné digitální časy všude pravda a láska.
  staré Kdo nejčastěji převlékl kabát? Tenhle web vám krásně ukáže historii politiků
  Tento pátek a sobotu probíhají komunální volby. Domů už vám přišly modré obálky s kandidátními listinami a programy stran či hnutí slibující hory doly. Co vám však neprozradí, je historie kandidátů. S tím ale pomůže užitečný web Programy do voleb vyvíjený Štěpánem Ryšavým. Kromě toho, že ...
  staré Farmáři vezli Náchodem zabité ovce. Protestovali proti vlkům i politikům
  Rozzlobení farmáři z Broumovska znovu varovali před ochranou vlků, kvůli níž trpí jejich stáda. Na valníku dovezli do Náchoda několik ovcí, které nedávno potrhali vlci. Průvod zčásti blokoval dopravu v centru.
  staré Farmáři vezli Náchodem zabité ovce. Protestovali proti vlkům i politikům
  Rozzlobení farmáři z Broumovska znovu varovali před ochranou vlků, kvůli níž trpí jejich stáda. Na valníku dovezli do Náchoda několik ovcí, které nedávno potrhali vlci. Průvod zčásti blokoval dopravu v centru.
  staré Farmáři vezli Náchodem zabité ovce. Protestovali proti vlkům i politikům
  Rozzlobení farmáři z Broumovska znovu varovali před ochranou vlků, kvůli níž trpí jejich stáda. Na valníku dovezli do Náchoda několik ovcí, které nedávno potrhali vlci. Průvod zčásti blokoval dopravu v centru.
  staré Video na počest královny: Loučení syna, světových politiků i návštěva Česka
  Velká Británie a s ní celý svět se v pondělí naposledy rozloučí se zesnulou panovnicí. Připomeňte si její život i uplynulý smuteční týden v sestřihu složeném z klíčových chvil, ale i projevů syna či zahraničních státníků.
  staré Malostranský zápisník: Politika a chlebíčky, to vždycky smrdí Pankrácí
  Veka, vlašák, šunka, vajíčko – ale ty konce… Jak se ze sprostého slova „zastropování“ stal podzimní hit. Kazatel vody Adam Scheinherr načapán ve vaně plné Hennessy. A jak to udělat, aby pan ministr vyplázl jazyk?
  staré Koudelka (Trikolora): Energetická politika je zločin Fialovy vlády
  Proč jsou ceny elektřiny vysoké, když máme stejně elektráren jako před rokem a jsme schopni vyrobit stejné množství elektřiny jako před rokem a v její výrobě jsme soběstační?
  staré Protestující zemědělci vyrazili s traktory na silnice. Vadí jim Zelená dohoda i dotační politika
  A
  staré Lachnit (ANO): Apolitická politika
  Někdy skokově, někdy pozvolna, ale v posledním období stále výrazněji klesá podpora politických stran občany. Někdy se sekáváme s názorem, že to je trend současného století. Nemyslím si to.
  staré Živíme tuto zemi. Zemědělci vyjeli na I/35 s traktory, vadí jim dotační politika
  Je čtvrtek půl jedenácté dopoledne a na pětatřicítku v Litomyšli vjíždí dva traktory za sebou, v protisměru přijíždí další a ještě nákladní auto. Protest zemědělců začíná. „Naším cílem není dopravu blokovat, ale upozornit lidi na problémy v zemědělství, které se týkají všech,“ vysvětlila Vanda Rektorisová, ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje.
  staré Protestující zemědělci vyrazili s traktory na silnice. Vadí jim Zelená dohoda i dotační politika
  A
  staré Jednoho z nejvýraznějších českých politiků zastavila nemoc ve 43 letech. Takhle vypadá jeho hrob. O Josefu Luxovi promluvil ministr vnitra
  Když se vysloví jméno Josef Lux, mnozí mají stále v paměti, že jde o jednu z největších postav české politiky 90. let. Zemřel před více než 22 lety – konkrétně 21. listopadu 1999. Zprvu šlo o poměrně nenápadného politika z venkova, který ve vládě Václava Klause (81) zastupoval stranu KDU-ČSL, jednu ze dvou menších stran, jež doplňovaly koalici ODS. Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala na místo jeho posledního odpočinku, na dotaz o něm promluvil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (43).
  staré PĹ™edseda Senátu uctil památku prezidenta TGM slovy: Politika se má dÄ›lat poctivÄ›, odvážnÄ› a s Ăşctou k druhĂ˝m
  Předseda Senátu Miloš Vystrčil14. září 2022, Lány. Předseda Senátu Miloš Vystrčil v den 85. výročí úmrtí bývalého prezidenta T. G. Masaryka uctil jeho památku u rodinné hrobky Masarykových v Lánech.
  staré Předseda Senátu uctil památku prezidenta TGM slovy: Politika se má dělat poctivě, odvážně a s úctou k druhým
  Předseda Senátu Miloš Vystrčil v den 85. výročí úmrtí bývalého prezidenta T. G. Masaryka uctil jeho památku u rodinné hrobky Masarykových v Lánech. Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl: „V současné době více než kdy jindy je důležité si uvědomit a připomínat, že politika se má dělat poctivě, odvážně a s úctou k druhým. Svou odvahu […]
  staré Rusko utratilo miliardy za ovlivnění politiků v cizině, zjistily americké rozvědky
  Rusko vydalo od roku 2014 na financování zahraničních politických stran, kandidátů a politiků ve dvou desítkách států přes 300 milionů dolarů (přes sedm miliard korun). Dospěly k tomu americké tajné služby, z jejichž zprávy poskytl informaci světovým agenturám zdroj z administrativy prezidenta Joea Bidena.
  staré Nakupoval bych ruský plyn a zrušil sankce. To ze mě ale nedělá proruského politika, říká Okamura
  Nejsem proruský, to je lživé nálepkování ze strany vlády, hájím české zájmy, říká v rozhovoru předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. Podle něj letošní zimu bez ruského plynu nelze zvládnout.
  staré POLITIKA: Rath, Babiš a tzv. politické procesy
  Je tomu skoro přesně deset let, kdy obviněný a zadržený poslanec David Rath hovořil ve Sněmovně. Tehdy řekl, že jeho trestní stíhání je připravená politická pomsta, směřující k odstranění tvrdého kritika.
  staré POLITIKA: Rath, Babiš a tzv. politické procesy
  Je tomu skoro přesně deset let, kdy obviněný a zadržený poslanec David Rath hovořil ve Sněmovně. Tehdy řekl, že jeho trestní stíhání je připravená politická pomsta, směřující k odstranění tvrdého kritika.
  staré Rozvědky USA: Rusko vydalo na ovlivnění politiků v cizině miliony dolarů
  Washington - Rusko vydalo od roku 2014 na financování zahraničních politických stran, kandidátů a politiků ve dvou desítkách států přes 300 milionů dolarů (přes sedm miliard korun)....
  staré Rusko vydalo na ovlivnění politiků v cizině miliony dolarů, tvrdí USA
  Od roku 2014 vydalo Rusko na financování zahraničních politických stran, kandidátů a politiků ve dvaceti státech přes 300 milionu dolarů (přes 7 miliard Kč). Dospěly k tomu americké tajné služby ve své zprávě. Informaci poskytl světovým médiím zdroj z administrativy amerického prezidenta Joea Bidena.
  staré Rozvědky USA: Rusko vydalo na ovlivnění politiků v cizině miliony dolarů
  Washington - Rusko vydalo od roku 2014 na financování zahraničních politických stran, kandidátů a politiků ve dvou desítkách států přes 300 milionů dolarů (přes sedm miliard korun)....
  staré „Putin je prostě borec.“ Soud potrestal politika za příspěvek na Facebooku
  Bruntálský zastupitel za SPD Daniel Makay, jenž na Facebooku v únoru schvaloval útok Ruska na Ukrajinu, dostal u soudu peněžitý trest. Měl by zaplatit 45 000 korun, hrozilo mu několikaleté vězení. Muž se proti verdiktu odvolal.
  staré Vzpoura proti Putinovi: Za blamáž na Ukrajině to schytává už i od politiků v Moskvě
  Několik dalších komunálních politiků z Moskvy a Petrohradu se postavilo proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a vyzvalo ho k rezignaci. Ve zveřejněném prohlášení, které podepsali někteří zastupitelé 17 městských částí Moskvy a Petrohradu a také zastupitel města Kolpino, politici uvedli, že Putin "škodí Rusku a jeho občanům". Dnes o tom informoval ruský investigativní portál The Insider.
  staré AktuálnĂ­ vĂ˝voj na trhu nemovitostĂ­ a spotĹ™ebitelská inflace, mÄ›nová politika a ceny nemovitostĂ­
  Centrální banky sledují vývoj na trhu nemovitostí z řady důvodů – například prasknutí realitní bubliny je potenciálním rizikem pro finanční stabilitu, investice do nemovitostí tvoří část HDP a ceny nemovitostí nebo od nich odvozené ukazatele jsou rovněž&h
  staré Ondra (30) požádal Aleše (33) o ruku, místo svatby chystá registraci: Zklamání z politiků i šikana
  Skupina poslanců napříč politickým spektrem předložila na konci července novelu, která by ústavně zakotvila ochranu manželství jako svazku muže a ženy. Je to jejich odpověď na předložení zákona, který by stejnopohlavním párům umožnil uzavřít svazek se všemi právy a povinnostmi. Ondřej (30) v loňském roce pln optimismu, že manželství pro všechny konečně politici schválí, požádal svého partnera Aleše (33) o ruku. Nyní je ale čeká uzavření registrovaného partnerství. Ondra Blesk Zprávám řekl, že ačkoliv pochází ze silně věřící rodiny, jeho blízcí si přejí, aby byl šťastný. A prozradil, kteří politici ho nejvíce zklamali.
  staré Polský premiér omlátil Němcům o hlavu obchody s Ruskem: Vaše politika způsobila Evropě obrovské škody
  „Německá politika způsobila Evropě obrovské škody,“ vyjádřil se v rozhovoru pro německý Der Spiegel polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož Němci Evropu ohrozili svou energetickou politikou a tím, jak se „klaněli před Ruskem“. Němcům připomenul, s kýmže to obchodují nejvíce a zmínil Českou republiku a další země V4. Německo podle něj také ukázalo, nakolik je „dobrým“ partnerem. „Kdyby byla Ukrajina v rámci evropské obranné politiky závislá na Německu, dnes by již neexistovala,“ uhodil polský premiér na Berlín.
  staré Politika Německa způsobila Evropě obrovské škody, tvrdí polský premiér
  Německá vláda v krizi kolem Ukrajiny selhala, prohlásil v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel polský premiér Mateusz Morawiecki. Váhání a nečinnost Berlína podle něj zpochybňuje hodnotu spojenectví s Německem.
  staré POLITIKA: K rezignaci Jany M. Vildumetzové
  Ve vztahu k Janě Mračkové Vildumetzové jsem zažil stejnou turbulenci jako k novináři Martinu Komárkovi. Toho jsem do jisté doby považoval za brilantního komentátora. Pak přišel rok 2013 a cosi se změnilo.
  staré POLITIKA: K rezignaci Jany M. Vildumetzové
  Ve vztahu k Janě Mračkové Vildumetzové jsem zažil stejnou turbulenci jako k novináři Martinu Komárkovi. Toho jsem do jisté doby považoval za brilantního komentátora. Pak přišel rok 2013 a cosi se změnilo.
  staré Proč česká politika nefunguje
  Česká demokracie už od svého obnovení v roce 1989 trpí řadou problémů. Ty zásadnější už byly mnohokrát popsány. Patří k nim kupříkladu slabé a personálně podvyživené politické strany nebo silné propojení ekonomických hráčů stvořených v procesu privatizace s politikou, což vyústilo do systémové korupce, klientelismu a kmotrovství. Přidat bychom mohli účelovou ideologičnost, která byla, zejména v prvních letech po pádu komunistického režimu, jen fasádou pro bezhodnotovou, často cynickou postkomunistickou politickou praxi. Zásadním problémem také byla dlouhodobě slabost občanské společnosti, kterou navíc politické strany vnímaly nikoliv jako partnera a inspiraci, ale jako soupeře. Jak nedávno napsal ve svém komentáři Jan Urban, česká demokracie byla spíše „hrou na demokracii“, v níž byla důležitější institucionální fasáda, než budování skutečné demokratické politické kultury. Představitelé ratingových agentur, kteří pravidelně navštěvují Českou republiku, se opakovaně ptají, jak je možné, že Česká republika ekonomicky prosperuje, když je politika země v podstatě neracionální a věčně rozhádaná. To dokumentuje dobře i skutečnost, že z dosavadních vlád odsloužila od roku 1992 celý čtyřletý mandát jen menšina. Role státuTo, že si česká ekonomika počíná poměrně úspěšně, není zásluhou politiky, ale děje se to jí navzdory. Jinými slovy: hospodářství dlouhodobě funguje na „autopilota“. Jeho páteří se po ukončení privatizace staly nadnárodní korporace a banky. Nejtalentovanější a nejvzdělanější lidé odešli do světa financí a podnikání, nikoliv do politiky. Pokud nepracovali pro nadnárodní korporace, rychle pochopili, že uspět mohou jen „navzdory“ pokleslé české politice a byrokratickému státu, nikoliv s jejich pomocí. Důležitá také byla role Evropské unie a dalších mezinárodních institucí. Českou republiku „vpletly“ do sítě pravidel, která se už předtím osvědčila ve vyspělých demokraciích. Česká politika tak uspěla alespoň v tom, že dokázala navzdory brblání řady svých představitelů o ztrátě suverenity a jejich blouznění o tom, jak bychom si věci lépe dělali po svém, zemi do tohoto nadnárodního rámce integrovat — jakkoliv s nesnázemi a přežívajícími předsudky.Tento poněkud nepřirozený stav věcí, kdy politika není pro ekonomiku určující, ovšem funguje jen v obdobích, která jsou relativně klidná. V krizích se rychle ukáže, že představy české pravice, podle nichž je stát spíše na obtíž a v jejích očích vždy zásadně přebujelý, jsou mylné. I proto česká politika zvládla mnohem hůře než její sousedi dopady světové finanční krize z roku 2008, pandemii covid-19 nebo nyní zvládá s většími potížemi energetickou krizi a inflační tlaky. Stát byl a je pro hlavní proud české politiky spíše otloukánek, jehož údajně přebujelou administrativu je nutné nejrůznějšími způsoby postihovat za to, že vůbec existuje. Místo modernizace a profesionalizace státní správy tak česká politika, napříč politickým spektrem, odkládala přijetí zákona o státní službě, akceptovaného jen pod tlakem Bruselu coby podmínka vstupu do Evropské unie v roce 2002, až do roku 2014. Politické strany, které vládly, pak bez ohledu na ideologické zabarvení, dosazovaly do státní správy svoje lidi.V roce 2014 byl pod hrozbou sankcí zákon v přepracované podobě konečně aktivován, ale hned první vláda Andreje Babiše, kterou prezident Miloš Zeman ustavil bez toho, že by měla většinovou podporu, začala pracovat na rozmělnění zákona tak, aby se kupříkladu ministři mohli snadněji zbavovat vysokých úředníků a náměstků. Současná vláda v tom pokračuje. Ve Sněmovně leží zákon, který by vysoké úředníky nutil podrobovat se každých pět let výběrovému řízení, zrušil by pozice odborných náměstků, a povolil by ministrům neomezený počet náměstků politických.Nedostatek odvahy, politika strachuProblémem české politiky je dlouhodobě i nedostatek odvahy prosazovat řešení, která mohou být účelná, i když možná dočasně nepopulární. To, že se česká politika často řídí více veřejným míněním než racionálním přístupem k řešení problémů, není samozřejmě její specifikum. Je ale možné argumentovat, že zejména v krizích jsou sklony české politické reprezentace k „oportunismu“ silnější než v mnoha jiných zemích.Je v tom obsažen jistý paradox, protože zatímco dobrá demokratická politika má být službou veřejnosti, správná řešení, naplňující tuto aspiraci, nejsou vždy ta, která většinově veřejnost preferuje. Není divu, že právě malá odvaha politických elit jít občas proti proudu, podtrhovaná vzýváním „klidu k práci“ a „pohody“, nakonec otevřela cestu do hlavního proudu politiky populistům, kteří v podobě vlády Andreje Babiše v minulých letech vládli už zcela podle „nasliněného prstu“.Nástrojem populistů byla a je politika strachu. Sami často uměle vytvářeli umělé hrozby, aby pak vyděšené společnosti nabízeli „řešení“, která si údajně přála. V „migrační krizi“, která se spustila v roce 2015, se tak nakonec nenašla téměř žádná strana, která by se postavila proti demagogickému a nepravdivému vykreslování migrace coby hlavní hrozby pro Českou republiku, nebo alespoň proti odmítání vlády být solidární s Evropskou unií. Tomuto stylu vládnutí a politické praxe se nakonec přizpůsobily i strany, které na Západě naopak představují alternativu k pokleslému populismu. Česká strana sociálně demokratická tak během této doby zcela ztratila i zbytky jakýchkoliv ambicí být moderní levicovou stranou a přidala se ke xenofobnímu běsnění populistů a extrémistů. Ztratila tím své opodstatnění, a i kvůli tomu vypadla ze Sněmovny.Nesystémová opoziceDůsledkem fiaska demokratické levice mimo jiné je, že parlamentní opozici tvoří u nás nyní jen populisté a extrémisté. A s politikou strachu pracují důsledně dál. Energetická krize a inflace jsou jistě vážnými problémy, o ruské agresi na Ukrajině ani nemluvě, ale v podání české opozice jsou tato témata účelově zneužívána k vyvolávání strachu, ba hysterie. Zda by opozice měla na krizi lepší řešení než poněkud chaotická vláda, je přitom nemožné určit, protože žádný ucelený recept nenabízí. Z minulosti ovšem víme, že když se hnutí ANO v čele vlády mělo utkat s krizí v podobě dopadů epidemie covidu-19, nedopadlo to dobře. A to nejen pokud jde zdravotnická data a počet zemřelých, ale i o ekonomická řešení. Výsledkem byl neobyčejný nárůst zadlužení, přičemž utrácení ve velkém výsledky vládní „práce“ vůbec neodpovídaly.To, že tvoří opozici dvě nesystémové strany vůdcovského typu, je pro českou politiku velký problém. Ve všech demokratických zemích mezi sebou vedou vládní tábor a opozice po většinu času tuhý boj, ale v dobách skutečných krizí jsou často schopné hledat řešení společně, protože součástí opozice jsou vedle populistů a extrémistů i systémové strany. U nás se zejména demokratická levice vyšachovala z parlamentní politiky, což bude mít v současné krizi vážné dopady. Kdybychom měli skutečnou sociální demokracii, která by nyní byla součástí opozice, existovala by v jejím podání přinejmenším kvalifikovaná oponentura vůči vládním řešením, která jsou pod taktovkou nejsilnější vládní strany, ODS, zabarvená ideologií neoliberalismu. Při absenci demokratické opozice mají nesystémové strany tvořící jedinou parlamentní alternativu vládě volné ruce k neodpovědnému zneužívání politiky strachu. Oprávněná kritika některých vládních kroků, či malé akceschopnosti vlády, pak zaniká v populistickém vyvolávání strachu z budoucnosti, pepřeném podprahovými útoky na některé pilíře samotného demokratického systému.Chromá vládaUkazuje se, že vláda složená z pěti stran, může jen těžko fungovat jako integrovaný celek v časech krize. Zvlášť když současná vládní koalice spoléhá na to, že každá z pěti stran řídí ministerstva, jež získala, víceméně autonomně.Vládě tak nejen chybí společný étos, ale také společná odpovědnost za případné prohřešky stran, které ji tvoří. Série nedávných skandálů, způsobná chybnou personalistikou hnutí STAN, tak nakonec byla vykreslována především jako problém této strany, k němuž se vládní koalice jako celek vyjadřovala jen občas. I řešení jednotlivých aspektů současné krize je víceméně ponecháno na jednotlivých ministrech, potažmo na stranách, které je nominovaly. Ve skutečnosti za chyby a pomalost v řešení rostoucích cen energií, ale nenese primárně odpovědnost ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela, jak se argumentuje, ale vláda jako celek, zejména její premiér. Řešení různých akutních problémů při současném způsobu práce vlády, která působí jako jakási „konfederace“ ministerstev, spíše než jako funkční celek, tak často troskotají nejen kvůli rozdílným komunikačním schopnostem jednotlivých ministrů, ale i kvůli tomu, že jakékoliv účinné řešení musí být výsledkem integrované práce vlády jako celku. Takovou vládu ovšem nemáme.Vládní koalice navíc trpí tím, že ve snaze odstavit Babiše od moci odsunula do pozadí některá zásadní témata, na nichž se jednotlivé strany neshodnou. Máme tak poněkud schizofrenní politiku vůči EU. Na jedné straně dokonce i premiér, dříve známý spíše skeptickými pohledy na EU, nyní volá po celoevropských řešeních. Na straně druhé je vláda kvůli dlouhodobým postojům premiérovy ODS neschopná překročit stín české politiky, kterým je malá solidarita se zbytkem Evropské unie, odpor ke společným řešením migrace, nebo odpor k zavedení společné evropské měny.Podobně je tomu s kulturně-politickými tématy. I v jejich případě se pohledy jednotlivých stran liší. Nakonec ale převažují spíše pohledy konzervativních stran koalice, k nimž patří i nejsilnější vládní strana ODS. Umíme si vládnout?Už Němci se kdysi Čechům vysmívali, že si neumějí vládnout. Za poslední více než tři dekády, které uplynuly od pádu minulého režimu, bohužel jako by česká politická reprezentace chtěla potvrdit, že s racionálním vládnutím opravdu máme vážný problém.Můžeme sice argumentovat, že k chaotickému a pomalému počínání současné vlády, stejně jako k nesystémovému charakteru „hysterické“ opozice, přispěly konkrétní události, jako jsou výsledky minulých voleb. Jenže bohužel lze také argumentovat, že právě politický nástup Andreje Babiše v roce 2013 byl výsledkem dlouhodobých problémů v předešlé politické praxi. A to včetně toho, že Babiše už ekonomicky „stvořila“ politika a praxe vlád, které stály v čele prvních fází transformace.Relativně stabilní politický režim, v němž se od roku 1992 až do roku 2017 střídaly u moci „tradiční strany“ levice a pravice, byl nakonec rozbit i proto, že obě dominantní politické síly, ČSSD a ODS, se stále více zaplétaly do osidel systémové korupce a byly v dobách krize málo schopné nabízet racionální řešení. K jejich pádu přispělo dlouhodobé pohrdání rolí státu a neschopnost zajistit jeho racionální fungování. A také jejich dlouhodobě nepřátelský postoj k občanské společnosti, jež za jiných okolností mohla hrát mnohem větší a prospěšnější roli.Špatná politika dokonce negativně ovlivnila i naše vztahy se zbytkem Evropské unie, která spolu s některými dalšími mezinárodními organizacemi fakticky přispěla k tomu, že se český politický systém už dávno nezřítil zpět k autoritářské praxi. Naštěstí se ve vztazích s EU a NATO ukázalo, že institucionální prostředí a vliv obou organizací je tak silný, že se mu Česká republika musela přizpůsobit i navzdory brblání českých euroskeptiků a „vlastenců“. Za to patří těmto mezinárodním institucím nemalé uznání. To, že i s jejich pomocí se Česká republika může navenek jevit jako víceméně standardně fungující demokracie, by ovšem nemělo zakrýt skutečnost, že úkol vytvořit zdravý demokratický režim a systém racionálního vládnutí nás teprve čeká.
  staré KOMENTÁŘ: Pochybnosti o zapojení VOP CZ do zakázky na BVP zaznívají roky. Od koaličních i opozičních politiků
  Pokračujeme v tématu otázky zapojení státního podniku VOP CZ do zakázky na pásová bojová vozidla pěchoty. V reakcích na články kritické vůči výkonům a možnostem tohoto Ministerstvem obrany zřizovaného podniku občas zaznívá výhrada jakýchsi postranních úmyslů a snahy naší redakce vycházet vstříc neurčité objednávce - s věcnými argumenty ovšem polemika neprobíhá. Tématu VOP CZ se věnujeme intenzívně od chvíle, kdy byla na tomto ztrátovém podniku vystavěna celá konstrukce tři roky se vlekoucího a bezvýsledně zrušeného tendru. Naším záměrem je vyvolat společenskou diskuzi k tématům, která nechávají ostatní mainstreamová média stranou. Slabé výkony VOP a specifická pozice státního podniku, jimž jsme se věnovali, jsou dlouhodobě důvodem kritiky ze strany řady politiků i odborné veřejnosti.
  staré Služba monarchii, pokora, vznešenost. Reakce českých politiků na úmrtí Alžběty II.
  Službu monarchii i vznešenost ocenil český prezident Miloš Zeman na britské královně Alžbětě II., která v úterý zemřela. Slova uznání i soustrasti zaznívají i od dalších tuzemských politiků.
  staré Vildumetzová v slzách rezignovala. „Zamilovala se do partnera, ne politika,“ hájí ji Babiš
  Kvůli kontaktům s obviněným z kauzy Dozimetr skončí Jana Mračková Vildumetzová ve vedení dolní komory Parlamentu. Na funkci po tlaku koalice sama rezignovala.
  staré Koudelka (Trikolora): Hrůznost energetické burzy a (ne)odpovědnost politiků
  Nic lépe nedokresluje nemravnost rozhodnutí současných držitelů moci jako obchod s elektřinou.
  actual not cached