Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 20.09.2019 || EUR 25,910 || USD 23,490
sobota 21.září 2019, Týden: 38, Den roce: 264,  dnes má svátek Matouš, zítra má svátek Darina
21.září 2019, Týden: 38, Den roce: 264,  dnes má svátek Matouš


( Nalezeno 100 článků )

GLOSA: Petříček dostal 13 %!

staré GLOSA: Petříček dostal 13 %!
Nemohu si pomoci, ale vše směřuje k ještě většímu trapasu, než jsem si dokonce představoval. V rámci akce „20 miliard“ pro resorty řízené ČSSD už své rozpočty projednali s ministryní financí Alenou Schillerovou ministr zemědělství Miroslav Toman a ministr zahraničí Tomáš Petříček....chcete vědět víc?
datum vydání: 21/09/2019 00:18:33 nyní   GLOSA: A Izrael jen zírá
Když volby nedopadnou, jak měly, když neumožní sestavit vládu, už klíčí myšlenka, že se musejí zopakovat. Ž
datum vydání: 20/09/2019 09:38:01 včera Glosa Petra Peška: Čapí kapky doktora Babiše
Zajímavé detaily, nic překvapivě nového. Tak by se dal shrnout dojem ze spisu o zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo, který zveřejnilo Městské státní zastupitelství v Praze. Tedy z odtajněné části dokumentu – z celkem 90 stran jich zůstalo několik desítek začerněných, překryté jsou i některé samostatné pasáže včetně jmen obviněných a prověřovaných firem. Byť premiérova stopa se dá v usnesení vcelku snadno objevit – podle „Ing.“ před začerněným jménem. 
datum vydání: 20/09/2019 00:11:55 včera GLOSA: Jako cedník
Komentáře k aktuálnímu dění v kauze Čapí hnízdo celkem otevřeně hovoří, zejména ty vzrušené z prvních okamžiků, o krizi justice a jejím selhání. Dovolím se ohradit, justice jsou soudy, notáři, exekutoři, státní zástupci a advokáti.
datum vydání: 20/09/2019 00:11:55 včera GLOSA: Chvála imperialismu
Zní to jak z povedené rasistické anekdoty: obyvatelé Hongkongu, tedy etničtí Číňané, demonstrují před britskou ambasádou, zpívají God save the Queen a prosí své bývalé koloniální vládce o pomoc před svými vlastními bratry z pevninské Číny. Je to vtipné i smutné zároveň.
datum vydání: 19/09/2019 09:24:27 2 dny Glosář k 37. týdnu ʹ19: Extrémisty za peníze, či zadarmo? Lze nenasytnou kulturní frontu nasytit? Fejky Jiřího Fajta
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Drobné poznámky na lem našeho politického dění; k upřesnění jeho významu, podle subjektivního výběru autora. Nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne. Extrémisty za peníze, či zadarmo? Promo článek:  Promo článek číst dál
 • číst dál
 • datum vydání: 19/09/2019 09:06:03 2 dny Glosa Petra Peška: Kvalitní nerovný život
  Dvě studie hodnotící život v Česku, dva závěry. Podle indexu firmy Deloitte a organizace Social Progress Imperativ si Česko v kvalitě života polepšilo o dvě příčky na  24. místo na světě, byť bodově si mírně pohoršilo. Kvalitnější máme stravu i lékařskou péči, též více lidských práv a osobních svobod. Jen s bydlením je to horší. Hodnotící zpráva české pobočky Social Watch naopak zdůrazňuje přetrvávající nerovnosti v odměňování mužů a žen či nerovný přístup ke vzdělání. Pranýřuje levnou práci, i když zároveň vychvaluje ekonomický růst a nízkou nezaměstnanost, což může být i v rozporu.
  datum vydání: 19/09/2019 01:01:04 2 dny GLOSA: Epopej dvou trampů
  Některé vymoženosti působí samozřejmě, ač nejsou. Jejich hodnotu si uvědomíme, až když je ohrožena nebo třeba v cizině vidíme jinou praxi.
  datum vydání: 18/09/2019 13:00:05 3 dny Glosa Jany Havligerové: Babiš touží po pomníku
  Premiér Babiš si vysnil vládní čtvrť v Letňanech a vyrazil si prohlédnout pole nedaleko tamní stanice metra. Ať už na něj lokalita ve skutečnosti udělala jakýkoli dojem, nejspíš se své představy bude dál držet zuby nehty. Navzdory tomu, že ho před záměrem varují zejména architekti. Například podle předsedy České komory architektů Ivana Plicky prostě symboly státu na periferii metropole nemají co dělat. A nejedná se jenom o symboly.
  datum vydání: 18/09/2019 09:25:34 3 dny RannĂ­ glosa: Fed opÄ›t sníží oficiálnĂ­ ĂşrokovĂ© sazby na 2 %
  Dolarová depozita se půjčovala nikoliv za sazby Fedu (tedy lehce přes 2 %), ale téměř za 10 %!
  datum vydání: 18/09/2019 00:10:06 3 dny GLOSA: Trousit spory je politika na houby
  Máme v poslední době těch problémů nějak požehnaně, včetně toho okrajového přechylování, zda ano či ne. Naopak zcela zásadní je otázka přichylování tam či onam.
  datum vydání: 18/09/2019 00:10:05 3 dny GLOSA: Lenin ve vyhnanství, maršál na odchodu
  Ve Fremontu, bohémském předměstí Seattlu, je několik zajímavých soch. Pod mostem se skrývá mohutná strašidelná nestvůra (troll) a na atobusove zastávce je několik postav místních občanů, kteří nikdy neodjedou.
  datum vydání: 17/09/2019 14:02:54 4 dny Glosa Petra Peška: Premiérovy vytáčky kolem Kosova
  Premiér Andrej Babiš je svými kritiky pranýřován za koncentraci moci a střet zájmů. Jak se ale už poněkolikáté ukazuje, jeho problém je také jinde – nedokáže či nechce držet své stanovisko, zvlášť pokud se na obzoru objeví riziko konfrontace s prezidentem Milošem Zemanem. 
  datum vydání: 17/09/2019 06:07:52 4 dny GLOSA: Kufr a lopata
  Minulý týden se hodně psalo o planetě K2-18B. Sonda Kepler ji objevila před čtyřmi lety, až teď se zjistilo, že v její atmosféře je voda a teplota na jejím povrchu by se mohla pohybovat mezi nulou a čtyřiceti stupni Celsia.
  datum vydání: 17/09/2019 06:07:52 4 dny GLOSA: Svoboda vlastního jména, nebo zmatek?
  Samozřejmě, že tu „stát není od toho, aby lidem říkal, jak se mají jmenovat“ píše v článku „Za svobodu vlastního jména“ Petr Zítek (LN 11.9). Stát je tu od toho, aby zajistil bezproblémové fungování věcí veřejných, k čemuž bezpochyby patří i přehledná a srozumitelná komunikace mezi občany i úřady.
  staré Glosa Petra Peška: Piráti a jejich cena
  Současná vláda je teprve před poločasem – tedy pokud se nedočkáme předčasných voleb – ale není od věci si zaspekulovat o tom, jak by mohl vznikat kabinet příští. Zvlášť, když některé strany, u nichž lze o vládní účasti uvažovat, vypouštějí podmínky jako pokusné balónky. Jako nyní Piráti. Což je vzkaz nejen jejich voličům, ale v neposlední řadě i možným koaličním partnerům.
  staré Glosa Petra Peška: Stát jsme my
  Narovnání podnikatelského prostředí? Když už nějakým výmyslem zatížíme jedny, tak ať se mají hůře i ti ostatní.
  staré GLOSA: Liberálové, nespěte
  Témata typu přechylování ženských příjmení jsou mediálně vděčná. Patří k těm, o něž vedou „kulturní války“ jurodiví stoupenci změny s jurodivými odpůrci.
  staré Glosa Pavla Maurera - V pizzerii chci dostat klasickou pizzu a ve francouzském bistru šneky, přeje si Pavel Maurer
  Jako jsou pro Italy klasikou pizza a špagety, pro Francouze je to auberge a víno. Jaké bylo překvapení Pavla Maurera, když ho v tradiční francouzské restauraci přivítaly orientální vůně krevet a pak choy. Jak moc globalizace poznamenala podobu místních kuchyní?
  staré GLOSÁŘ: Jak udělat z kanonády hudby a jiná kouzla na Dvořákově Praze
  Po rozpačitém zahájení letošní Dvořákovy Prahy si člověk v prvním festivalovém týdnu rychle spravil chuť. Koncerty Essenských filharmoniků a České filharmonie nabídly přesně to, co se od takové akce čeká.Další články k tématu:GLOSA: Italské slunce v Dvořákovi nehřálo. Pražilo až mocGLOSA: Místo dirigování by si Antonín Dvořák mohl zahrát bowling
 • GLOSA: Italské slunce v Dvořákovi nehřálo. Pražilo až moc
 • GLOSA: Místo dirigování by si Antonín Dvořák mohl zahrát bowling
 • staré GLOSA: Otázka pro voliče
  Zásadní věci někdy vyplavou na povrch spíše nechtěně. Třeba v úterý, když Ursula von der Leyenová představovala v Bruselu členy své Evropské komise.
  staré Glosa Petra Peška: Šťastný den Andreje Babiše
  Pátek třináctého a tolik dobrých zpráv…tedy pro premiéra. S koaličními partnery i odbory našel souznění v tom, kolik ještě přidat státním zaměstnancům. Sněmovna přehlasovala veto Senátu a odmávla mu další vlny EET. A především ve známost vešlo, že Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo stíhání účastníků padesátimilionové hry „Dotace pro Čapí hnízdo“ (tedy s výjimkou premiérova syna, jehož případ byl z hlavního šetření vyčleněn).
  staré RannĂ­ glosa: ECB se shodla na neomezenĂ©m QE...
  Depozitní sazba ECB klesá na -0,50%.
  staré GLOSA: Slib, nebo zákon?
  Vyjednávání o brexitu míří do finále, ale zájem o něj začíná trochu připomínat zájem o výzkum špičkových fyziků na poli základních částic. Lidi zajímá, že objevili boson, ale jen hrstka chápe podstatu i detaily toho výzkumu.
  staré GLOSA: Věda ano, ale která
  Klimatologie je věda o podnebí studující dlouhodobou podobu a celkové účinky meteorologických procesů na Zemi, čteme definici. Nějaký ten šťoural by možná mohl vyslovit nějaké pochybnosti.
  staré Glosa Martina Čabana: Rodinná naděje
  V temnotách zoufalství, které stát už dlouhá léta předvádí v rodinné politice, zablikala drobná světélka. Ministryně práce Jana Maláčová se jde bavit s vládními partnery o koncepci rodinné politiky. Z původního masivního a pravděpodobně nezaplatitelného konceptu stvořeného Sobotkovou vládou zbylo devět bodů, z nichž některé, a to je třeba říci, mají smysl. Nechme stranou diskutabilnější věci jako zálohové výživné nebo dotační programy kolem bydlení, u nichž je otázkou, zda vůbec pod rodinnou politiku spadají.
  staré Glosa Petra Peška: Toxický nediplomat Zeman
  Prezident Miloš Zeman dostal opět onu burianovskou potřebu, že se mu chce něco říct. A jelikož tak učinil v zahraničí, navíc v souvislosti s latentně napjatým vztahem mezi dvě balkánskými rivaly, „úspěch“ byl předem zaručen.
  staré Glosa Martina Čabana: Zlatonosné důchody
  Souboj o to, kdo se více zasloužil o tučnější peněženky českých důchodců, se odehraje mezi stranami vládní koalice. Nesmělý pokus ODS vstoupit na stejné hřiště nedopadne. Vláda chce příští rok zvýšit průměrný důchod o dalších 900 korun, příslušný návrh ovšem poslancům vrátil Senát s pozměňovacím návrhem právě z pera ODS. Podle něj by lidé, kteří jsou v důchodu 25 a více let, dostali k penzi navrch další tisícovku. S tím ovšem vláda nesouhlasí a svou sněmovní většinou posvětí původní verzi.
  staré RannĂ­ glosa: Situace na trhu práce zĹŻstává stále velmi napjatá
  V české ekonomice sice nepanuje nijak extra euforická nálada.
  staré GLOSA: Elginovy mramory
  Všiml jsem si minulý týden, že se Řekové hlásí o antické památky umístěné v západoevropských muzeích, v Londýně a Paříži. Není to žádný okamžitý nápad spadlý z nebe.
  staré GLOSA: Muž rasové revanše
  Ten muž nebyl výjimečný tím, že se dožil 95 let, vládl autokraticky 37 let a až před dvěma roky ho svrhli vojáci. Takových je víc. Robert Mugabe se zapsal do dějin něčím jiným než cestou od partyzána proti bělošské Rhodesii k premiérovi i prezidentovi nezávislého Zimbabwe.
  staré GLOSA: Italské slunce v Dvořákovi nehřálo. Pražilo až moc
  Zahajovací koncert letošní Dvořákovy Prahy vsadil na poněkud exotičtější kombinaci Dvořákovy hudby, italského orchestru a německého dirigenta. Sázka ovšem nevyšla, výsledný dojem byl dosti rozporuplný.Další články k tématu:GLOSA: Místo dirigování by si Antonín Dvořák mohl zahrát bowlingGLOSÁŘ: Nejlepší orchestr světa? Ten z Říma, od svaté Cecilie
 • GLOSA: Místo dirigování by si Antonín Dvořák mohl zahrát bowling
 • GLOSÁŘ: Nejlepší orchestr světa? Ten z Říma, od svaté Cecilie
 • staré RannĂ­ glosa: TĂ˝den ve znamenĂ­ brexitu a ECB
  Tento týden pravděpodobně trhy nejvíce rozhýbe opět dění kolem brexitu a posléze ECB.
  staré GLOSA: Ze zápisníku demonstranta
  Kdo si přečetl zadání písemné práce z českého jazyka a literatury podzimního termínu maturitní zkoušky ze dne 3. 9. 2019 až do konce, tedy k zadání číslo 6, mohl na chvilku zkoprnět.
  staré GLOSA: I svatý Boris naráží
  Od referenda, v němž se Britové rozhodli opustit EU, uběhly tři roky a tři měsíce, aniž by se přiblížil způsob odchodu. Zato se rozvinula argumentační figura „Počkejte, až se toho chopí XY“. Ale teď vidíme její limity.
  staré Glosa Pavla Maurera - Kvalitní jídlo ve školách? To už dávno není nepředstavitelná věc, chválí Pavel Maurer
  V září se děti nevracejí jen do školních lavic, ale taky do školních jídelen. Většina z nás si ale pamatuje, že úroveň tamního stravování není nijak vysoká. V posledních letech se ale ve školních jídelnách stále víc objevuje zdravá a pestrá strava.
  staré Glosář k 36. týdnu ʹ19: Extrémisté před občany kapitulovali. Peníze – toť karakter.
  Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Drobné poznámky na lem našeho politického dění; k upřesnění jeho významu, podle subjektivního výběru autora. Nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne. Extrémisté před občany kapitulovali  Promo článek:  Promo článek číst dál
 • číst dál
 • staré Glosa Pavla Maurera - Neprosí o pomoc a žijí hrdý život s přírodou. Pavel Maurer vzdává hold farmářům
  Brambory, mrkve, celer, ale i různé druhy masa běžně patří do českého jídelníčku. Ani taková obyčejná brambora ale nevyroste sama od sebe a za jejím vypěstováním a sklizením je dost práce. A ještě náročnější je farmaření pro lokální producenty.
  staré GLOSA: Jak auta přicházejí o zrcátka. Zůstane aspoň volant?
  Vlevo, vpravo, nikde. Někdo je ukradl? Urazil? Prostě tam nejsou. Honda ukázala pár dní před zahájením autosalonu ve Frankfurtu sériové provedení svého nového elektromobilu, který nebude mít klasická zpětná zrcátka. Zbyly jen dva malé pahýlky. Další články k tématu:Hromadná elektrifikace začíná: Audi e-tron startuje, už jsme s nim jeliVelorex z Galaxie VW je úžasná zbytečnost za 3 miliony. Jede za 0,3 litruAmerika dohání svět, povolí kamery místo zrcátek. Návrh je pět let starý
 • Hromadná elektrifikace začíná: Audi e-tron startuje, už jsme s nim jeli
 • Velorex z Galaxie VW je úžasná zbytečnost za 3 miliony. Jede za 0,3 litru
 • Amerika dohání svět, povolí kamery místo zrcátek. Návrh je pět let starý
 • staré GLOSA: Jak auta přicházejí o zrcátka. Zůstane aspoň volant?
  Vlevo, vpravo, nikde. Někdo je ukradl? Urazil? Prostě tam nejsou. Honda ukázala pár dní před zahájením autosalonu ve Frankfurtu sériové provedení svého nového elektromobilu, který nebude mít klasická zpětná zrcátka. Zbyly jen dva malé pahýlky. Další články k tématu:Hromadná elektrifikace začíná: Audi e-tron startuje, už jsme s nim jeliVelorex z Galaxie VW je úžasná zbytečnost za 3 miliony. Jede za 0,3 litruAmerika dohání svět, povolí kamery místo zrcátek. Návrh je pět let starý
 • Hromadná elektrifikace začíná: Audi e-tron startuje, už jsme s nim jeli
 • Velorex z Galaxie VW je úžasná zbytečnost za 3 miliony. Jede za 0,3 litru
 • Amerika dohání svět, povolí kamery místo zrcátek. Návrh je pět let starý
 • staré GLOSA: Dožínky, jak mají být
  Jistá pořekadla z éry komunismu se uplatní i dnes. Třeba toto: Kdo je největší nepřítel socialismu? No přece jaro, léto, podzim, zima a imperialismus. I dnes se hodí mít nepřítele, kterého můžeme označit za viníka problémů, a sebe stylizovat do role obětí.
  staré GLOSA: Pařím, tedy jsem?
  Láme-li někdo hůl nad mladou generací, mívá v lecčems pravdu. Neméně často ale přitom zapomíná, že sám byl příslušníkem generace, nad níž lámali hůl ti starší. A že i mladí, kteří se dnes místo diskotékám, paření a zábavě v hospodách věnují více chytrým telefonům a soukromí, budou lámat hůl nad generací svých dětí. Tak to bylo, je a bude.
  staré GLOSA: Od světla k apokalypse. Filharmonie zahájila sezonu
  Česká filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova zahrála na slavnostním koncertě českou a ruskou hudbu. Rozhodně bylo co poslouchat.Další články k tématu:Šéfdirigent Byčkov s filharmonií vzdá hold vlasti i Hieronymu BoschoviRECENZE: Svátek v České filharmonii. Dirigoval Rattle, zpívala KoženáRECENZE: Jako v tuctové krimi. Bájná Médeia vraždí u benzínové pumpy
 • Šéfdirigent Byčkov s filharmonií vzdá hold vlasti i Hieronymu Boschovi
 • RECENZE: Svátek v České filharmonii. Dirigoval Rattle, zpívala Kožená
 • RECENZE: Jako v tuctové krimi. Bájná Médeia vraždí u benzínové pumpy
 • staré Glosa Jaroslava Bukovského: Kult rizika
  Ty tam jsou dřevní doby startuperského řemesla, kdy ještě o dekádu zpět nezbývalo odvážlivci v barvách byznysového zelenáče nic jiného než vzít za ušmudlanou kliku lichváře. A mimo jiné se tak podívat hluboko do svého svědomí, zda chystaný velký plán, který má požrat takový balík tak zatraceně drahých peněz, má skutečně šanci na to, aby přerostl v lukrativní byznys.
  staré Glosa Petra Peška: Vyšší a ještě vyšší platy
  Ekonomice se zatím daří, příjmy lidem rostou. Při pohledu na požadavky levicovější části vlády a odborů to ale vypadá, že ve státní sféře v tomto ohledu panuje krize. 
  staré RannĂ­ glosa: Boris Johnson vyhroĹľuje pĹ™edÄŤasnĂ˝mi volbami, libra i koruna pod tlakem
  Brexit v tomto týdnu opět obstarává notnou dávku tržní nervozity.
  staré GLOSA: Sv. Matteo bojuje se sv. Gretou
  Sociálním sítím se říká asociální. Ví se, že diskuse na webu racionalitu nepřinášejí. Leč skýtají diagnostický materiál pro politology, sociology, psychology, ba i psychiatry. Stačí se podívat na iDnes a zprávu o tom, jak byl Matteo Salvini, italský vicepremiér, ministr vnitra a lídr Ligy, vyšachován z vlády.
  staré Glosa Martina Čabana: Osamělá ministryně
  Vládu čeká první kolo ostrých jednání o zvýšení věku pro odchod do důchodu. Situace v koalici je tentokrát trochu jiná než obvykle. Běžně na jedné straně stojí rozdavační sociální demokraté, jimž čelí premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová argumentující vlivem na veřejné finance. Po několika více či méně ostrých přestřelkách obvykle dojde na uskutečnění plánu ČSSD, což premiér obratem prodá jako své vítězství.
  staré GLOSA: Místo dirigování by si Antonín Dvořák mohl zahrát bowling
  Ještě před svým oficiálním zahájením pořádá každý rok festival Dvořákova Praha výlet na místa spojená se slavným českým skladatelem. Letos přišla na řadu Plzeň.Další články k tématu:Dvořákova Praha přivítá Izraelskou filharmonii a Zubina Mehtu
 • Dvořákova Praha přivítá Izraelskou filharmonii a Zubina Mehtu
 • staré GLOSA: Šakalí léta byla triumfem Soundtracku. Poděbradům přehlídka sluší
  Je potěšující sledovat, jak festival Soundtrack vyrostl, zmohutněl a dospěl. Přehlídka, kterou o posledním prázdninovém víkendu hostily Poděbrady, stála opět na dvou nohou: na hrstce exkluzivních představení a na bohatém doprovodném programu, jenž byl zdarma. Další články k tématu:Soundtrack uzavře letní sezonu s Amadeem a s hity kapely QueenV Poděbradech Forman rošťačil s Havlem. Teď tu zazní Amadeus s orchestrem
 • Soundtrack uzavře letní sezonu s Amadeem a s hity kapely Queen
 • V Poděbradech Forman rošťačil s Havlem. Teď tu zazní Amadeus s orchestrem
 • staré RannĂ­ glosa: Návrat z prázdnin ve znamenĂ­ obav - brexit, obchodnĂ­ války, Argentina a další...
  První zářijový týden a “den práce” v USA pravidelně označují na trzích konec prázdnin.
  staré GLOSA: Nepamětníci
  Osmdesáté výročí začátku druhé světové války působí vzdáleně. Už tři generace nebyla v Evropě kontinentální válka. Zažili ji jen dnešní osmdesátníci – i dobu, kdy mír byl takovou hodnotou, že část Evropy pro něj obětovala poválečnou svobodu a žila v komunismu.
  staré Glosář k 35. týdnu ʹ19
  Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne. Socha maršála Koněva a zákon Promo článek:  Promo článek číst dál
 • číst dál
 • staré Glosa Pavla Maurera - Plasty ovládly celou naši planetu. Přijde doba rozumná? ptá se Pavel Maurer
  Voda v PET lahvi nemusí být do plastů jen balená, může miniaturní plastové úlomky taky sama obsahovat. A mikroplasty jsou pak už podle vědců taky v potravinách, při jídle a pití se tedy dostanou i do našeho těla. Co s tím?    
  staré Glosa Pavla Maurera - Žádné zabalené kostky cukru. Pavel Maurer radí, jak vybrat správnou čokoládu
  Tabulka s příměsí chilli, máty nebo se zrnky mořské soli – pro milovníky čokolády určitě nejsou tyto trochu netradiční přísady žádnou novinkou. I největší čokoládové odborníky by ale mohla překvapit zadní strana obalů, kde výrobci malým písmem prozradí, co všechno oblíbená sladkost obsahuje.
  staré GLOSA: Povstání
  Osud Slovenského národního povstání se podobá osudu Lidic. V tom smyslu, že za komunismu se obě události staly součástí režimního kánonu, ideologického výkladu a podobně.
  staré GLOSA: Brenda už nefrčí. Novému Beverly Hills rychle klesá sledovanost
  Seriál Beverly Hills 90210 býval, alespoň po stránce sledovanosti, hitem. Ale to bylo před 25 lety. Nová řada seriálu s původními herci poměrně rychle ztratila diváky.
  staré GLOSA: Krotitel z Biarritzu
  Sejdou se prezidenti USA a Íránu? Kdyby ano, byl by to průlom. Šlo by o první kontakt po 40 letech od islámské revoluce a zadržování amerických rukojmí. Íránský prezident by poprvé mluvil s lídrem „velkého satana“ (kterému ještě letos při výročí revoluce dav skandoval „smrt“).
  staré GLOSA: Chov skotu a IPCC
  Vědci z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) ve své poslední zprávě doporučili snížit produkci skleníkových plynů v zemědělství, konkrétně snížit spotřebu masa.
  staré GLOSA: Když už citovat, tak přesně
  Každý z nás může udělat chybu. Pokud nás na ni někdo upozorní – a má pravdu -, sluší se poděkovat, omluvit se a chybu pokud možno napravit.
  staré GLOSA: Jak se vypořádat s šikanou zaměstnanců?
  Regulace podnikání a trhu práce zhoršuje zaměstnancům jejich podmínky a snižuje mzdu. Jak je to možné, vždyť tato státní agrese proti lidem na trhu má údajně zaměstnancům pomáhat?
  staré Glosa Martina Čabana: T jako tradice
  Je celkem zajímavé, že nejurputnější souboje o předsednictví se svádějí v menších stranách. Naposledy se loni zjara fest pobili komunisté, když Vojtěch Filip jen tak tak uhájil své křeslo před Josefem Skálou.
  staré GLOSA: Mezi čtrnácti očima
  Sejde-li se sedm největších potentátů Západu, sejdou-li se v době, kdy se globálně mění i rozpadá leccos z toho, co platilo za pevné jistoty, leckdo by čekal, že se na něčem zásadním shodnou.
  staré GLOSA: Koněva nečistit...
  Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.
  staré GLOSA: Dvojí metr německé spravedlnosti
  Po přečtení novinového titulku o nákladním vlaku s dřívím, který před několika dny nikým neřízen vyjel z chebského nádraží směrem do Německa, jsem se pořádně vyděsil. Zejména když jsem se dověděl, že vlak „utržený ze řetězu“ projel spoustou stanic, aby nakonec sám zastavil až zhruba po 100 kilometrech zběsilé jízdy.
  staré Glosář k 34. týdnu ʹ19
  Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky jazyk: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne. Z úst řiť Promo článek:  Promo článek číst dál
 • číst dál
 • staré Glosa Petra Peška: Vděčná a horlivá ministryně
  Klára Dostálová je žena na svém místě. Ve vládě, kde sedí jako aktivní nestranička za ANO (mj. vedla kandidátku hnutí na Královehradecku), horlivě brání svého šéfa. A nepochybně i své vlastní křeslo. Zároveň je ale ztělesněním problému, pro který se vžilo pro někoho možná abstraktní označení „střet zájmů“.
  staré Glosa Jany Havligerové: Živnostenské desatero
  Ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček představili konkrétní záměry, které by měly v úhrnu usnadnit život živnostníkům a drobným podnikatelům. 
  staré Glosa Martina Čabana: Nastupuje ministr-údržbář
  Česko má nového ministra kultury. Jeho uvedení do úřadu se obešlo bez zmínek o čtvrtroční ústavní anabázi s hledáním šéfa rezortu, což je asi dobře. Prezident Miloš Zeman promluvil stručně, ale nikoli bezobsažně. Důraz položil na chátrání kulturních památek jako charakteristických prvků české krajiny. „My jsme nedokázali tyto markanty, které vytvořili naši předci, téměř doplnit něčím jiným. Je to naše ostuda, ale tak se alespoň snažme zachránit to, co postavili jiní,“ děl prezident. 
  staré GLOSA: Konečně jsem pana prezidenta pochopil
  Vzpomínáte si na vyjádření Miloše Zemana z roku 2014 pro Čínskou ústřední televizi CCTV? Prý se chce v komunistické Číně poučit, jak stabilizovat společnost.
  staré GLOSA: Hořící Amazonie
  Hořící Mississippi je film, který zachytil historii USA. A to požár v alegorickém smyslu, boj za občanská práva v roce 1964. I nynější požáry v Amazonii mají svůj přenesený význam.
  staré GLOSA: Lež jak věž
  Nikdo mě nemusí přesvědčovat, že fotografie dovede být prolhanější než slovo. Tedy přesněji, samotné slovo nemůže být prolhané. Lež vzniká jen v souvislostech. Je to soud nad něčím nebo nad někým. Trvá to nějakou dobu, než sestavíme slova tak, aby vytvořila přesvědčivou lež.
  staré Glosa Petra Peška: Malá bruselská domů
  Výběr Věry Jourové jakožto české kandidátky na eurokomisařku je sázkou na jistotu. Těžko namítat, že by byla nezkušená – pět let už v Komisi sedí. A i její kritici musejí uznat, že v rámci možností byla také výrazná – a nejen kvůli tomu, že ji časopis Time v dubnu zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností roku.
  staré Glosa Martina Jůzka: Konec ústupků? Slavia vyhání „fanoušky“
  Fotbal láká nejrůznější lidi. Zjednodušeně řečeno, na tribuny v Česku chodí: 1. diváci, 2. fanoušci, 3. chuligáni. Když se divákovi něco nelíbí, zamračí se. Když se nelíbí něco fanouškovi, píská (i nadává). Ovšem když se nelíbí něco chuligánovi… Problém!
  staré Glosa Petra Peška: Kouřit, ale nešlukovat
  Polopřiznání někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona, že marihuanu „kouřil, ale nešlukoval“, má mnohem širší politické využití. Hned několik příkladů nabídli sociální demokraté. Kromě pátečního rozhodnutí o setrvání ve vládě také dali najevo, že senátní žalobu na prezidenta nebudou ve sněmovně blokovat.
  staré GLOSA: Vražda u pramene
  Byl to ďábelský, hnusný, odporný, zákeřný a zbabělý čin. Arabští teroristé útočící na Židy v jejich odvěké zemi opět ukázali svoji pravou tvář. Podle svých soukmenovců v Pásmu Gazy to byli hrdinové.
  staré GLOSA: České lesy – plíce Země
  Vlna kritiky z Evropy se snesla na brazilského prezidenta Bonsonara kvůli jeho rozhodnutí povolit těžbu v amazonských pralesích. Kampaň zesílila, když vypukly rozsáhlé požáry. Snad kvůli odlesňování, snad vinou neziskových organizací (podle Bonsonara mají na skandalizaci zájem).
  staré GLOSA: Kapku osvěty, pánové
  Co doložila středeční demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro demokracii? Pár postřehů se najde. Za prvé: je tu dost věcí zralých na kritiku, ba i veřejný protest, ale omezení svobody projevu na veřejnosti mezi ně nepatří.
  staré Glosa Pavla Maurera - Chováte se arogantně k obsluze? Pozor, můžete mít dražší pivo, varuje Pavel Maurer
  Někteří restauratéři dokážou být při své práci skutečně zábavní. A dobrý vtip může posloužit jako dobrý marketing. 
  staré Glosa Pavla Maurera - Biopotraviny chrání nás i naše okolí, zamýšlí se Pavel Maurer
  Jsou bio produkty předražené, nebo jsou to skutečně lepší potraviny? Podle Pavla Maurera jsou vypěstovány šetrněji k životnímu prostředí, zemědělci k jejich vypěstování postupovali podle tradičních metod a navíc chutnají lépe. Ostatně to prý poznají i jeho děti.
  staré Glosa Petra Peška: Oranžoví sobě
  Sociální demokraté udělali v pátek večer čáru za tahanicí, kterou odstartoval jejich požadavek na výměnu ministra kultury. Požadavek možná diskutabilní, špatně uchopený, ale zcela oprávněný. Rozhodli se zůstat ve vládě, přestože tam neprosadili svého původního kandidáta. Jejich poslanecký klub se neztenčil, i když z něj zaznívaly rebelantské hlasy o podpoře vlády i bez účasti ČSSD. A nakonec krizi ustál i šéf strany Jan Hamáček, byť z odbojného Ústecka zněly výzvy k jeho odchodu.
  staré Glosa Petra Peška: Oranžoví sobě
  Sociální demokraté udělali v pátek večer čáru za tahanicí, kterou odstartoval jejich požadavek na výměnu ministra kultury. Požadavek možná diskutabilní, špatně uchopený, ale zcela oprávněný. Rozhodli se zůstat ve vládě, přestože tam neprosadili svého původního kandidáta. Jejich poslanecký klub se neztenčil, i když z něj zaznívaly rebelantské hlasy o podpoře vlády i bez účasti ČSSD. A nakonec krizi ustál i šéf strany Jan Hamáček, byť z odbojného Ústecka zněly výzvy k jeho odchodu.
  staré RannĂ­ glosa: NÄ›meckĂ© firmy pod tlakem klesajĂ­cĂ­ch zakázek, hrozba brexitu
  Britský premiér nepochodil ani v Berlíně, ani v Paříži, a tak možnost tvrdého brexitu na konci října zůstává stále ve hře. V době, kdy evropské ekonomiky procházejí obdobím útlumu, německá je zřejmě už dokonce v recesi, to není rozhodně dobrá zpráva.
  staré RannĂ­ glosa: NÄ›meckĂ© firmy pod tlakem klesajĂ­cĂ­ch zakázek
  Britský premiér nepochodil ani v Berlíně, ani v Paříži, a tak možnost tvrdého brexitu na konci října zůstává stále ve hře.
  staré GLOSA: Volejte řediteli?
  Kvapem se blíží konec prázdnin a den, kdy žáci školou povinní, ale i středoškoláci – a že jich není zrovna málo – usednou do školních lavic. A právě o středoškolácích, ale i o jejich rodičích, je dnešní krátké zamyšlení.
  staré GLOSA: Pošlete Grétu na prázdniny
  Nejdříve jsme viděli fotografie holčičky s copánky, sedící na schodu švédského parlamentu s plakátem v ruce. Pak začali studenti středních škol v jejím jménu, ve jménu obav z budoucích klimatických změn, ve jménu idejí, které ona studentka hlásá, a ve jménu problému, o němž mnoho nevědí, absentovat páteční vyučování. Zprvu v zahraničí, ale později i u nás.
  staré Glosa Petra Peška: Vysmátá minulost
  Jak se postavit k problematické - v našem případě k narudlé - minulosti? Události posledních dnů a hodin nabídly hned tři cesty.
  staré GLOSA: Piknik pro pamětníky
  Nelze si nevšimnout, jak často je Maďarsko spojováno se slovy „neevropský“, ba „protievropský“. Nechme stranou, že se má říkat „neunijní“, neboť nejde o kontinent, ale o EU.
  staré Glosa Martina Čabana: Zaorálek přichází, hradní mise splněna
  Prezidentův souhlas s nástupem Lubomíra Zaorálka na ministerstvo kultury jen potvrdil to, co bylo patrné od samého začátku. Miloši Zemanovi čerta starého záleží na tom, kdo se bude z ministerské pozice starat o prospěch českého kulturního života. Technicky vzato nemá exministr zahraničí o nic větší předpoklady k řízení rezortu než Michal Šmarda, nepočítáme-li jeho krátké předlistopadové angažmá v Československé televizi.
  staré Glosa Jany Havligerové: Peníze, nebo život. Další rozpory mezi ČSSD a ANO se blíží
  Problém Šmarda je vyřešen, sporná otázka, zda sociální demokracie opustí, anebo neopustí Babišův kabinet, nikoli. Mezi vládními partnery leží nevybuchlý šrapnel větší ráže, než je jméno persony, která by měla vést rezort kultury. 
  staré GLOSA: Nová doba
  Za poslední roky se s podnebím na Zemi nic zvláštního nestalo. Přitom hlasitost hysterického alarmismu se zvýšila několikanásobně. O čem to svědčí?
  staré GLOSA: Ve stínu chrámu
  V pátek jsem slyšel tady v rádiu, že v nějaké anglické katedrále postavili velikánskou klouzačku. Má zvýšit atraktivitu katedrály a lákat lidi dovnitř. Přes den jsem pátral po internetu a našel zmínku, že v katedrále v Rochesteru instalovali minigolf.
  staré Glosář k 33. týdnu ʹ19
  Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky jazyk: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne. Juvenilie infantilní kinderkracie Promo článek:  Promo článek číst dál
 • číst dál
 • staré GLOSA: Koho baví Fridays for Forest?
  V německém Durynsku vyzvali lesníci školáky, studenty a všechny klimatické aktivisty, aby jim každý pátek pomohli sázet lesní stromy.
  staré GLOSA: Na co tu vládu máme?
  Co to zase je? Důchody mají pomoci zaplatit hlavně živnostníci, aby tak odvrátili další posouvání hranice odchodu do důchodu? Probůh proč?
  staré GLOSA: Tak co vlastně?
  Palestinští Arabové rádi odvozují svůj původ od starověkých Filistínů, ačkoli s nimi nemají nic společného. Filistíni nebyli Arabové – a oni Arabové jsou.
  staré GLOSA: Co bych si rád přečetl…
  Až si, jako každé ráno, otevřu noviny, byl bych moc rád, kdybych si mohl přečíst nějaký text k probíhající vládní krizi, který by se mohl líbit obyčejným lidem, kteří se jen obtížně orientují v ústavních paragrafech a zvyklostech, zato už chtějí mít řádnou pracující vládu.
  staré GLOSA: Černobylská katastrofa dvakrát jinak
  Po pětidílném seriálu společnosti HBO vzniká v Rusku jeho místní mutace. Jak lze předpokládat, oba seriály o jediné katastrofě se budou diametrálně lišit.
  staré Glosa Petra Peška: Rudí zachránci
  Současná vládní krize je další dobrou příležitostí připomenout si, co jsou nynější komunisté zač. Že jsou to ostřílení technologové moci, kteří ale zároveň nehodlají ani o píď ustoupit ze svých historických ideologických pozic. 
  staré RannĂ­ glosa: OstĹ™e sledovanĂ© Jackson Hole
  Šéf Fedu Jerome Powell nebude mít vůbec jednoduchý týden. Po opětovném rozjezdu obchodní války s Čínou jsou jeho kroky pod drobnohledem administrativy Donalda Trumpa. Navíc horší čísla z Číny a Evropy v kombinaci s propady akciových trhů přispěly k..
  actual not cached