Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 20.09.2019 || EUR 25,910 || USD 23,490
neděle 22.září 2019, Týden: 39, Den roce: 265,  dnes má svátek Darina, zítra má svátek Berta
22.září 2019, Týden: 39, Den roce: 265,  dnes má svátek Darina


( Nalezeno 100 článků )

Lesní požár na Gran Canarii není pod kontrolou- Evakuovány byly tisíce lidí

staré Lesní požár na Gran Canarii není pod kontrolou- Evakuovány byly tisíce lidí
Požár na španělském ostrově Gran Canaria zničil od soboty už na 5000 hektarů a bylo kvůli němu evakuováno asi 8000 lidí, uzavřena je také desítka silnic. Boj s plameny ztěžuje nepřístupný horský terén v národním parku, kde je jeho hlavní ohnisko, v některých místech požár "zcela mimo možnost dostat ho pod kontrolu". Do boje s ohněm je nasazeno na 700 lidí a 16 letadel....chcete vědět víc?
datum vydání: 21/09/2019 09:48:01 včera Lesy ČR v září vyhlásí lesnický tendr 2020+
Tendr na provádění lesnických činností od roku 2020 vyhlásí 23. září Lesy České republiky. Připraveno je 54 zakázek tří kategorií – 23 kalamitních, 9 postkalamitních a 22 nekalamitních. Nabídky mohou zájemci podávat do 25. října. Pětileté smlouvy podnik připraví k prosincovému podpisu.
staré Vinařství v Africe, lesnictví v Mongolsku. Brněnští studenti míří do světa
Značí turistické trasy na Filipínách, v Jordánsku zase s tamními odborníky spolupracují na rozvoji cestovního ruchu. Teď pro pobyty studentů mimo Evropu získala brněnská Mendelova univerzita rekordních 23 milionů korun, což je nejvíc ze všech českých vysokých škol.Další články k tématu:V Mongolsku mizí lesy, protože překážejí lidem. Čeští vědci to chtějí změnitBrno budou vylepšovat zahraniční studenti, mají přinést nápady z domovinyNejvětší organismus váží jako tisíc slonů, stáří zkoumají i vědci z Brna
 • V Mongolsku mizí lesy, protože překážejí lidem. Čeští vědci to chtějí změnit
 • Brno budou vylepšovat zahraniční studenti, mají přinést nápady z domoviny
 • Největší organismus váží jako tisíc slonů, stáří zkoumají i vědci z Brna
 • staré Vinařství v Africe, lesnictví v Mongolsku. Brněnští studenti míří do světa
  Značí turistické trasy na Filipínách, v Jordánsku zase s tamními odborníky spolupracují na rozvoji cestovního ruchu. Teď pro pobyty studentů mimo Evropu získala brněnská Mendelova univerzita rekordních 23 milionů korun, což je nejvíc ze všech českých vysokých škol.
  staré Bavorské ministerstvo, navzdory lesnickým organizacím, nežádá zásahy proti kůrovci v NP Šumava
  Bavorské zemské ministerstvo životního prostředí nežádá, aby Česká republika zasahovala v národním parku Šumava proti kůrovci. Příroda v národních parcích se má podle bavorské zemské vlády nechat samovolnému vývoji, uvedla v prohlášení za bavorské ministerstvo radní Ulrike Lorenzová.Další články k tématu:OBRAZEM: Fotoreportér LN vzlétl nad středočeskou krajinu a zachytil kůrovcovou zkázuKůrovec nezná vlastnické hranice. Nezodpovědné majitele může čekat nucená správaRozpor kvůli kůrovci. Vědci neočekávají masivní šíření škůdce na Šumavě, kraj s nimi nesouhlasíPřemnožený kůrovec může v Krkonoších ohrozit tisíce hektarů lesa, místy jde o kalamitu
 • OBRAZEM: Fotoreportér LN vzlétl nad středočeskou krajinu a zachytil kůrovcovou zkázu
 • Kůrovec nezná vlastnické hranice. Nezodpovědné majitele může čekat nucená správa
 • Rozpor kvůli kůrovci. Vědci neočekávají masivní šíření škůdce na Šumavě, kraj s nimi nesouhlasí
 • Přemnožený kůrovec může v Krkonoších ohrozit tisíce hektarů lesa, místy jde o kalamitu
 • staré Česko zanedbalo lesnictví
  staré LESNICTVÍ: Stav je katastrofální – ale mimořádný stav to není!
  Ve večerním televizním zpravodajství 30. srpna 2019 jsme mohli vidět (předpokládám, že na úplně všech tuzemských stanicích) napínavou reportáž z nasazení německé armády proti kůrovci na německé straně Krušných hor. Nebyla to náhodná reportáž, ale dobře připravená PÍÁR akce, o čemž svědčila přítomnost tiskové mluvčí německé armády. Pokusím se „přeložit do češtiny“, o co šlo.
  staré Lesy ČR: Ve státních lesích působí letos v létě 170 studentů lesnictví
  Pracovní výzvu stát se na zkoušku adjunktem Lesů České republiky letos v létě využilo 170 studentů středních i vysokých lesnických škol.
  staré LESNICTVÍ: Rozhodující bitva s kůrovcem
  Zprávy o kůrovci problesknou čas od času, podle toho, jaká se nabídne příležitost. V uplynulém týdnu vláda schválila dvě miliardy na podporu výsadby lesa pro nestátní instituce a veřejná debata na to reagovala pokřikem o nebezpečných změnách klimatu a o nevhodné skladbě českých lesů.
  staré Piráti: MPO a lesnický fond PGRLF dál schvalují dotace Agrofertu
  Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) podle Pirátů nadále schvalují dotace pro koncern Agrofert. Nepřistoupily tak ke kroku Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) či Státního fondu životního prostředí (SFŽP), které v návaznosti na předběžné auditní zprávy Evropské komise (EK) o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) finanční podporu pro holding neschvalují. Piráti o tom informovali v dnešní tiskové zprávě.
  staré LESNICTVÍ: O tom našem kůrovci, lékaři lesa
  Můj tatík stejného jména i příjmení jako já dosáhl požehnaných devadesáti let věku a celý život prožil u jednoho zaměstnavatele, původně Státních lesů, později u jejich nástupce. Byl lesák. Odpovídal dlouhá léta za těžbu a obnovu lesa v oblasti Jizerských hor v nelehkých podmínkách lesů oslabených a ničených především imisemi z blízkého přeshraničí.
  staré Piráti: MPO a lesnický fond PGRLF dál schvalují dotace Agrofertu
  Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) podle Pirátů nadále schvalují dotace pro koncern Agrofert. Nepřistoupily tak ke kroku...
  staré Piráti: MPO a lesnický fond PGRLF dál schvalují dotace Agrofertu
  Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) podle Pirátů nadále schvalují dotace pro koncern Agrofert. Nepřistoupily tak ke kroku...
  staré Piráti: Lesnictví potřebuje přístupy bližší přírodě – moderní i ty již téměř zapomenuté
  Zatímco česká veřejnost netrpělivě čeká, až stát konečně začne systematicky řešit kritický stav našich lesů, předložilo Ministerstvo zemědělství novelu lesního zákona, ve které se řeší důsledky, nikoli příčiny, a to jen velmi nedostatečně.
  staré LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem – rok poté
  Je to něco přes rok, kdy byla na Neviditelném psu publikována moje úvaha Vrtěti kůrovcem. V neděli 28. července 2019 jsem otevřel Seznam a uviděl bombastický titulek Švédský stůl pro kůrovce vysadili naši předci. Teď se řeší, jak nezopakovat chybu.
  staré V Česku stoupl počet neschopenek kvůli pracovním úrazům a nemocem. Denně chybělo v práci přes 211 tisíc lidí, nejvíce v zemědělství, lesnictví a rybářství
  V Česku loni stoupl počet neschopenek kvůli nemocem a pracovním úrazům. Denně chybělo v práci 211 391 tisíc lidí, což je o 12,3 tisíc více než v roce 2017. Největší absence kvůli úrazům v přepočtu na 100 tisíc pojištěnců byla v zemědělství, lesnictví a rybářství, pokud zohledníme zaměstnanost v jednotlivých odvětvích. Vyplývá to z nejnovějších údajů ČSÚ a Státního úřadu inspekce práce za rok 2018.
  staré Civilizace bez stromů vymřely, říká lesnický expert. Koloběh vody, jak jej známe, už prý nefunguje
  Snažit se zadržet vodu v krajině je sice žádoucí, ale samo o sobě to proti suchu nepomůže. V Interview ČT24 to řekl Petr Horáček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, podle kterého je klíčová role vegetace, především stromů. Ke zvýšení srážek je totiž nutný vyšší výpar, přičemž hodně vody dokážou vypařit právě ony.
  staré Lesy ČR: Společný lesnický projekt s Hnutím Duha začal
  Dobrovolníci tento týden v režii státních lesníků opravují, stavějí i bourají lesní oplocenky v Českém ráji. Příští týden bude další skupina vysévat na vytěžených plochách ve Městě Albrechtice na severní Moravě semena břízy. Ochrana a obnova lesa je společným tématem Lesů České republiky i Hnutí Duha.
  staré Národní kolo lesnické soutěže Mladí lidé v evropských lesích YPEF 2019 zná své vítěze
  Ve dnech 17. a 18. června uspořádala Česká lesnická společnost v prostorách a za organizačního zajištění Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (FLD ČZU) národní kolo 9. ročníku mezinárodní soutěže Mladí lidé v evropských lesích (Young People In European Forests - YPEF). Mezinárodní znalostní a praktická lesnická soutěž YPEF, která... ...
  staré Vojenské lesy a statky: Lesnický den - davy lidí, rekordní účast vystavovatelů a stovky dětí
  Tisíce lidí opět v sobotu zaplnily areál VLS na Skelné huti v Ralsku a potvrdily, že Lesnický den v Ralsku je stále i po třiačtyřiceti letech konání nejatraktivnějším lesnickým svátkem pro veřejnost.
  staré LESNICTVÍ: Kulatý stůl a princip předběžné opatrnosti
  Od začátku měsíce června je možné si přečíst přepis z Kulatého stolu z 31. května 2019 konaného na půdě Senátu k petici „Za zákon pro zelené lesy Šumavy“.
  staré Ministr Toman: Na nákup lesnické techniky máme připraveno až 210 milionů
  Lesníci mohou ještě letos získat až 210 milionů korun na nákup techniky, kterou můžou využít k péči o lesy a lesní školky. Je to další krok Ministerstva zemědělství, jak jim usnadnit boj s kůrovcovou kalamitou. Nový program Investiční úvěry Lesnictví Ministerstvu schválila vláda.
  staré Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí
  Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo legendárního lesního strážce leželo dva až tři dny ve stanici pro hendikepovaná zvířata v Hradčanech v Ralsku, než jej objevili. O zvířata se prozatím postaralo město, stanice ale další nepřijímá a bude uzavřena.
  staré Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí
  Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo legendárního lesního strážce leželo dva až tři dny ve stanici pro hendikepovaná zvířata v Hradčanech v Ralsku, než jej objevili. O zvířata se prozatím postaralo město, stanice ale další nepřijímá a bude uzavřena.Další články k tématu:Z pohodlí paneláku prchl do lesa, kde pomáhá nemocným zvířatůmLesní muž se ve zvířecí nemocnici stará o ptáky, zvěř i divočáka KalouskaSoujmenovce podporuji, prohlásil politik Kalousek a slíbil peníze kanci
 • Z pohodlí paneláku prchl do lesa, kde pomáhá nemocným zvířatům
 • Lesní muž se ve zvířecí nemocnici stará o ptáky, zvěř i divočáka Kalouska
 • Soujmenovce podporuji, prohlásil politik Kalousek a slíbil peníze kanci
 • staré Student lesnické školy narazil s traktorem do stromu a musel na operaci
  Student odborné střední školy ve Frýdlantu ve čtvrtek havaroval s traktorem, když svážel z areálu školy v Hejnicích dřevo do Lázní Libverda. Stroj narazil do stromu u cesty, mladý řidič utrpěl zranění hlavy. Už je po operaci a komunikuje s okolím.Další články k tématu:Škola si vaří pivo z vlastního chmele, ležák dostal jméno HospodářZedník či tesař mladé neláká, školy uvažují o rušení oborů
 • Škola si vaří pivo z vlastního chmele, ležák dostal jméno Hospodář
 • Zedník či tesař mladé neláká, školy uvažují o rušení oborů
 • staré Student lesnické školy narazil s traktorem do stromu a musel na operaci
  Student odborné střední školy ve Frýdlantu ve čtvrtek havaroval s traktorem, když svážel z areálu školy v Hejnicích dřevo do Lázní Libverda. Stroj narazil do stromu u cesty, mladý řidič utrpěl zranění hlavy. Už je po operaci a komunikuje s okolím.
  staré LesnickĂ˝ mĂĄg Miloslav Kobza = specialista na Postřelmov
  Lesnice – Snad kaĹždĂ˝ fotbalista mĂĄ během svĂŠ kariĂŠry oblĂ­benĂŠ a neoblĂ­benĂŠ soupeře. LesnickĂ˝ rychlonoĹžka Miloslav Kobza je specialistou na Postřelmov. V přímĂŠm souboji o vedoucĂ­ pozici vstřelil veledĹŻleĹžitĂ˝ prvnĂ­ gĂłl a přispěl velkou měrou k moĹžnĂĄ klíčovĂŠmu vĂ­tězstvĂ­ celĂŠ sezĂłny.
  staré Vyhodnocení Národního lesnického programu II
  Dokument k plnění jednotlivých opatření od doby schválení NLP vládou (2008) včetně kvantitativních ukazatelů. Související odkazy Vyhodnocení Národního lesnického programu II ...
  staré Bazén pod lesnickou školou stopli. Stěhuje se do kasáren
  Písek - Sedmnáct let příprav a diskuzí, desítky investovaných milionů a Písečtí jsou opět na začátku. Zastupitelé na svém čtvrtečním mimořádném jednání zastavili stavbu nového bazénu pod lesnickou školou a schválili zahájení prací na jeho vybudování v areálu bývalých Žižkových kasáren společně se sportovní halou. Návrh získal podporu osmnácti zastupitelů.
  staré Lesnice udeřila v zĂĄvěru a zlomila nerozhodnĂŠ skĂłre. TečovanĂ˝ míč skončil za brankovou čárou o malĂ˝ kousek
  Libina – Jan Trefil = prĂĄce vĹĄeho druhu. KdyĹž je libinskĂŠ áčko v nesnĂĄzĂ­ch, mĹŻĹže se spolehnout, Ĺže ho zkuĹĄenĂ˝ univerzĂĄl ve ĹĄtychu nenechĂĄ. Za normĂĄlnĂ­ch okolnostĂ­ fotbalovĂ˝ ĂştočnĂ­k v nedělnĂ­m ĹĄlĂĄgru kola zaskakoval na dĹŻleĹžitĂŠm postu brankáře. Přes snaĹživĂ˝ vĂ˝kon porĂĄĹžce nezabrĂĄnil.
  staré Česká "lesní fabrika" zkrachovala. Příkladem nám může jít Bavorsko, kde si s kůrovcem poradili, říká děkan brněnské lesnické fakulty Jankovský
  staré Lesy ČR: Léto 2019 - lesnická pracovní výzva pro studenty
  Studenti středních a vysokých lesnických škol se už druhým rokem mohou stát „letními adjunkty“ podniku Lesy České republiky. Ve státních lesích si od června do září prověří znalosti, získají praxi i mzdu a pomohou zejména na kalamitních lesních správách.
  staré LESNICTVÍ: Problém je o pár pater výše
  Největší kůrovcová kalamita v novodobých dějinách naší země, o jejíchž důsledcích se v poslední době, také v souvislosti s blížícím se jarem, opět intenzivně diskutuje, může být startovací plochou k zásadním změnám v našem lesnictví. Bude-li k tomu ale dostatek politické vůle, a nejen té.
  staré Václav Kovalčík: Více druhů a větší počet dřevin zachrání naše lesnictví a krajinu
  Boj proti kůrovci, vysychání a znečišťování krajiny - toť problémy našeho lesnictví a krajinotvorby, která je v rádoby vyspělé době velmi zanedbaná a pořád zanedbávána. Zemědělská půda je dlouhodobě zamořena monokulturami, zasažena skládkami a montovnami, ubývá lesních porostů na politickou objednávku!
  staré Dodávky lesnickĂ˝ch pletiv a souvisejĂ­cĂ­ho sortimentu (DNS)
  Předmětem plnění veřejné zakázky jsou dodávky drátěných pletiv (uzlových, zahradních a oborních) pro potřeby OJ zadavatele. Podrobnosti budou specifikovány ve Výzvě k podání nabídek č. 1/2015 - Dodávky lesnických pletiv a souvisejícího sortimentu (DNS).
  staré LESNICTVÍ: Nenechme se klamat
  Ministerstvo životního prostředí právě připravuje vyhlášku, kterou se má zvýšit rozloha území, kde se nezasahuje proti kůrovci a tím v budoucnu uschnou další tisíce hektarů lesů nejen na Šumavě, ale i ve vnitrozemí.
  staré Lesnická výzva k zodpovědnému přístupu k národnímu bohatství – lesům
  České lesy jsou v bezprostředním ohrožení. Další podceňování následků sucha a kůrovcové kalamity bude mít negativní dopady na celou společnost!
  staré Lesy Praha: Pyrotechnický průzkum na lesnickém úseku Šárka odhalil starou munici
  Práce lesníka může být někdy nebezpečným povoláním. Kromě pádů stromů či rychle rotujícího řetězu motorové pily se v lese při práci lze setkat i se starou municí coby pozůstatkem válečných let.
  staré Ministr Toman: Se Saskem chceme spolupracovat v lesnictví i moderních technologiích
  Společný postup při projednávání budoucí podoby Společné zemědělské politiky (SZP), řešení Afrického moru prasat (AMP) nebo kalamity v lesích, moderní technologie v zemědělství i ochranu tetřívka obecného řešil dnes ministr Miroslav Toman se saským protějškem Thomasem Schmidtem.
  staré Hledám investora 1 500 000 do lesnictví
  Dobrý den, působím v lesnictví již od roku 2010 a dospěl jsem do fáze, kdy se chci rozrůst. Hledám investora, který by zafinancoval lesní techniku, nabízím buď to podíl, nebo 20% navíc. Investice...
  staré VLS: Místní kolo soutěže pro starší žáky a studenty o přírodě a lesnictví
  Mezinárodní soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný postup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící budou ovládat anglický jazyk.
  staré Lesy ČR část lesnických tendrů opakují, uzavřely 70 pct smluv
  Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat další kontrakt, takže pod smlouvami bude mít přes 70 procent jednotek. U sedmi jednotek byl tendr z různých důvodů zrušen a opakuje se. Na zbylých sedmi jednotkách jsou tendry napadeny námitkami, a smlouvy proto zatím nelze uzavřít. ČTK to dnes řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
  staré LESNICTVÍ: Toč se a vrč, můj kolovrátku…
  Tyto verše Karla Jaromíra Erbena se mi vybavily 17. prosince 2018 při sledování Interview ČT24, v kterém zpovídala moderátorka Zuzana Tvarůžková Mgr. Richarda Brabce, místopředsedu vlády a ministra životního prostředí.
  staré Lesnický analytik Erber: Stát u kůrovcové kalamity zaspal
  Správně, ale možná „s křížkem po funuse“. Tak hodnotí opatření navrhovaná ministerstvem zemědělství pro boj s kůrovcem pro příští rok lesnický analytik Aleš Erber. „Postup je to správný, ale přesto již nemusí šíření kůrovce zabránit,“ řekl Erber Deníku. Nejde jen o to, že se kůrovec šíří z jedné oblasti Česka do druhé jako lavina. „Smrk často roste na nevhodných stanovištích, kde je oslabený suchem,“ vysvětlil.
  staré Aktuálně vychází již páté vydání rozebrané lesnické knihy Jana Metzla a Milana Košuliče st. ,,100 otázek a odpovědí k obhospodařování lesa přírodě blízkým způsobem"
  Na 100 otázek, jak pěstovat přírodě blízký les v době aktuálních klimatických změn, odpovídá nové aktualizované vydání populární knihy autorů Jana Metzla a Milana Košuliče st.Čtenářům nejen z lesnické veřejnosti nabízí možnosti, jak opustit les věkových tříd, upřednostňovat přirozenou obnovu pod porostem, omezit pěstební zásahy na drobné korigující... ...
  actual not cached