Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 16.04.2021 || EUR 25,925 || USD 21,633
sobota 17.dubna 2021, Týden: 16, Den roce: 107,  dnes má svátek Rudolf, zítra má svátek Valérie
17.dubna 2021, Týden: 16, Den roce: 107,  dnes má svátek Rudolf


( Nalezeno 100 článků )

Mars Reconnaissance Orbiter

staré Mars Reconnaissance Orbiter
od marekS (Napsal čtv, 11 led 2018 22:25:27 GMT)Strmé svahy odhaľujú štruktúru vodného ľadu:Vedci ktorí používajú MRO našli 8 miest, kde sa nachádzajú hlboké ložiská ľadu pod povrchom v miestach erodujúcich svahov.Zásoby tvoria pomerne čistý vodný ľad.Na niektorých miestach je ložisko vodného ľadu viac ako 100 metrov hrubé.zdroj: https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7038Read Main Topic...chcete vědět víc?
datum vydání: 16/04/2021 07:24:51 včera Nové knihy: Pekárková, Woolfová a Marshall
V této nabídce knih najdeme publikaci o slavné operní pěvkyni Dagmar Peckové. Dále román Ivy Pekárkové, cestopis, který napsal autor motorkář, i dílo z doby druhé světové války. A také audioknihu slavného románu Už zase skáču přes kaluže.
datum vydání: 16/04/2021 06:44:20 včera Skleník pro Mars: Farmář na rudé planetě vyřeší překážky nafouknutím
Stavba modulů pro pěstování rostlin na Marsu nebude jednoduchá. Farmář na rudé planetě se bude potýkat s různými překážkami. Spoustu z nich ale vyřeší prostý nafukovací skleník PNEUMO PLANET. Co musí takový zvládat? Není toho málo. 
datum vydání: 15/04/2021 07:33:54 2 dny Spojené arabské emiráty plánují po Marsu dobýt také Měsíc, už příští rok tam chtějí poslat rover
Japonská firma ispace oznámila, že v příštím roce plánuje dopravit na povrch Měsíce rover spojených arabských emirátů. Zařízení o váze 10 kilogramů nese jméno Rashid a do vesmíru jej vynese raketa Falcon 9. Společnost iSpace poskytne přistávací modul a komunikaci pro misi. Sonda Hope Spojených arabských emirátů letos v únoru úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu.
datum vydání: 14/04/2021 14:25:11 3 dny Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu
Na konci minulého týdne se měla poprvé do vzdušného prostoru Marsu dostat helikoptérka Ingenuity, ovšem přípravy na první let byly nakonec zrušeny, neboť se vyskytla jistá chyba. Nyní se čeká na softwarovou záplatu. 
datum vydání: 13/04/2021 19:54:01 4 dny Unikla voda na Marse do vesmíru, alebo ju môžeme nájsť niekde inde? Nový výskum prináša odpovede
Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov Mars vyzeral úplne inak. Dôkazy naznačujú, že v tom období sa na jeho povrchu nachádzali jazerá, rieky a aj oceány, píše portál SciTech Daily. Dnes je Mars úplne inou, suchou planétou a vedci sa pýtajú, kam sa všetka voda podela. Podľa nového výskumu vedcov z Caltech a NASA’s Jet Propulsion Laboratory sa môže … The post Unikla voda na Marse do vesmíru, alebo ju môžeme nájsť niekde inde? Nový výskum prináša odpovede appeared first on Vosveteit.sk.
 • Unikla voda na Marse do vesmíru, alebo ju môžeme nájsť niekde inde? Nový výskum prináša odpovede
 • Vosveteit.sk
 • datum vydání: 13/04/2021 16:49:34 4 dny Firma, kterou ovládá spolumajitel Fio banky Marsa, je obviněná z dotačního podvodu za čtvrt miliardy
  Miliardář Petr Marsa je známý jako spoluvlastník páté největší české banky – Fio banky. Vedle ní také dlouhodobě ovládá technologický podnik Variel. Tuto společnost však teď podle zjištění HN navrhují detektivové obžalovat z dotačního podvodu...
  datum vydání: 13/04/2021 13:56:06 4 dny NASA hovorí, že všetko ide zatiaľ ako má. Dron Ingenuity v atmosfére Marsu vzlietne 14. apríla. Tu to môžete sledovať!
  Dron Ingenuity v posledných dňoch zapĺňa plátky viacerých médií. Dôvodom je, že ide o lietajúci objekt, s ktorým sa pokúsime, ako ľudia, o prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty, ako je Zem. Pôvodne sa mal konať 12. apríla, nakoniec však NASA ohlásila problémy, ktoré odsunuli tento let na 14. apríla. Dôvodom posunutia letu bol … The post NASA hovorí, že všetko ide zatiaľ ako má. Dron Ingenuity v atmosfére Marsu vzlietne 14. apríla. Tu to môžete sledovať! appeared first on Vosveteit.sk.
 • NASA hovorí, že všetko ide zatiaľ ako má. Dron Ingenuity v atmosfére Marsu vzlietne 14. apríla. Tu to môžete sledovať!
 • Vosveteit.sk
 • datum vydání: 13/04/2021 13:40:30 4 dny Elon Musk se označil za imperátora Marsu
  Elon Musk je nejen skvělý vizionář, ale i osoba, která dokáže zaujmout svými prohlášeními. Pokud pohlédnete momentálně na jeho twitterový účet, můžete vedle popisu „Technoking of Tesla“ nově vidět také „Imperator of Mars“. Samozřejmě takové označení žádnou váhu nemá. Jde ale ovšem opět vidět, že jeho ambice ohledně Marsu jsou skutečně velké.
  datum vydání: 13/04/2021 13:31:34 4 dny Už zase skáču přes kaluže [Alan Marshall / Radioservis]
  Příběh statečného chlapce s velkou touhou.Román australského spisovatele Alana Marshalla Už zase skáču přes kaluže, který prvně vyšel v roce 1955, se brzy stal světovým bestsellerem a oslovuje čtenáře i dnes.
  datum vydání: 13/04/2021 12:51:06 4 dny Elon Musk se označil za imperátora Marsu
  Elon Musk je nejen skvělý vizionář, ale i osoba, která dokáže zaujmout svými prohlášeními. Pokud pohlédnete momentálně na jeho twitterový účet, můžete vedle popisu „Technoking of Tesla“ nově vidět také „Imperator of Mars“. Samozřejmě takové označení žádnou váhu nemá. Jde ale ovšem opět vidět, že jeho ambice ohledně Marsu jsou skutečně velké.
  staré Modré duny na rudé planetě: NASA zveřejnila další úžasný snímek z Marsu
  NASA minulý týden zveřejnila další úchvatný snímek. Ten zachycuje modré duny nacházející se nedaleko polární čepičky Marsu. „Moře temných dun, vytvarovaných větrem do dlouhých linií, obklopuje severní polární čepičku Marsu a pokrývá oblast velkou jako Texas,“ uvedla jmenovaná kosmická agentura ve ...
  staré NASA se pochlubila úžasnou fotografií Marsu
  Je to t0 20 let od vynesení sondy Odyssey do vesmíru. NASA toto krásné výročí oslavila zveřejněním ještě krásnější fotografie. Jde o fotografie povrchu Marsu, na kterých jde vidět duny modré barvy. Obrázek zachytává povrch o šířce přibližně 30 kilometrů a byl pořízen díky systému zobrazování termálních emisí. Na fotografii se můžete podívat pod odstavcem.
  staré NASA se pochlubila úžasnou fotografií Marsu
  Je to t0 20 let od vynesení sondy Odyssey do vesmíru. NASA toto krásné výročí oslavila zveřejněním ještě krásnější fotografie. Jde o fotografie povrchu Marsu, na kterých jde vidět duny modré barvy. Obrázek zachytává povrch o šířce přibližně 30 kilometrů a byl pořízen díky systému zobrazování termálních emisí. Na fotografii se můžete podívat pod odstavcem.
  staré Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu se posunul, možná na středu
  První testovací let malého vrtulníku Ingenuity (Vynalézavost) na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na neděli 11. dubna.
  staré Týden na ITBiz: Helikoptéra Ingenuity zvládla první samostatnou noc na Marsu
  Google vyhrál s Oraclem velkou soudní bitvu o Android. HPE přichází s novými procesory AMD EPYC 7003.  Serverový trh se zotavuje jen zvolna.   Helikoptéra Ingenuity zvládla první samostatnou noc na Marsu HPE přichází s novými procesory AMD EPYC 7003 Nové portfolio serverů HPE ProLiant a systémů HPE Apollo založené na třetí generaci procesorů AMD …
  staré Dron Ingenuity v atmosfére Marsu nakoniec 12. apríla nevzlietne. NASA hlási problémy. Toto je náhradný termín!
  V posledných dňoch sa oči vedeckej komunity sústreďujú na Dron Ingenuity. Ide o dron, ktorý sa aktuálne nachádza na Marse. Na červenú planétu sa dostal v rámci misie Perseverance, ktorej primárnym cieľom je objaviť známky po živote. Dron Ingenuity je prvým lietajúcim objektom, s ktorým sa ako ľudia, pokúsime o kontrolovaný let v atmosfére inej … The post Dron Ingenuity v atmosfére Marsu nakoniec 12. apríla nevzlietne. NASA hlási problémy. Toto je náhradný termín! appeared first on Vosveteit.sk.
 • Dron Ingenuity v atmosfére Marsu nakoniec 12. apríla nevzlietne. NASA hlási problémy. Toto je náhradný termín!
 • Vosveteit.sk
 • staré Premiérový let vrtulníčku nad Marsem se odkládá. Při testu došlo k chybě
  Den před výročím letu prvního člověka do kosmu se měl uskutečnit jiný zajímavý vesmírný počin. Nad povrch cizí planety se měl poprvé vznést malý vrtulník. Jmenuje se Ingenuity (Důvtip) a na Mars dorazil spolu s pojízdnou laboratoří Perseverance (Vytrvalost). Předstartovní testy se však nepovedly.
  staré NASA odložila let vrtulníku Ingenuity na Marsu. Odstartuje nejdříve ve středu
  První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. V sobotu o tom informoval na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Americká vesmírná agentura předběžný termín prvního letu Ingenuity původně stanovila na tuto neděli. První možný termín letu je však kvůli odložení středa 14. dubna.
  staré NASA hlásí úspěch: Vrtule helikoptéry na Marsu se točí, v pondělí poprvé vzlétne
  Testy proběhly úspěšně, hlásí NASA. Helikoptéra Ingenuity je připravena na historicky první let vrtulově poháněného stroje na jiné planetě. Ingenuity na Marsu úspěšně dosedla na povrch společně s roverem Perseverance. Ten měl malou 2 kg vážící helikoptéru přichycenou na spodku. Po odhození ochranného štítu, odklopení čtveřice nohou a následném odhození na povrch rudé planety začíná zásadní část mise. Prvním důležitým krokem bylo přečkání první noci na Marsu. Nízké teploty atakující – 100 °C mohou nenávratně poškodit elektroniku zařízení. To se naštěstí nestalo a Ingenuity přečkala první kritickou noc na Marsu. Jen 50 otáček za minutu? Důležité nyní je, že se
  staré Duch z marshmallow je zpět! Nový trailer k Ghostbusters: Afterlife
  staré Někdo chce ukázat, že zvládneme doletět na Mars, já zase, že dokážeme žít čistěji.
  Před šesti lety se úspěšný manažer Pavel Podruh rozhodl, že je čas na velkou životní změnu a na to, začít se věnovat svému snu: soběstačnému domu, který není napojený na inženýrské sítě, a přesto se v něm žije takřka bez omezení. Čtyři roky strávil...
  staré Vrtulníček Ingenuity na Marsu prochází posledními testy - historický okamžik prvního startu nastane v neděli
  Marťanský vrtulníček Ingenuity prochází posledními testy před svým víkendovým prvním ostrým nasazením v atmosféře rudé planety. Absolvoval mj. první noc odděleně od své "matky", vozítka Perseverance. Prošel tak významným testem, při němž potvrdil schopnost "přežít" v drsných, nehostinných a mrazivých podmínkách, pro které byl konstruován. Následně provedl sérii zahřívacích cvičení. První let absolvuje v neděli.
  staré Dron Ingenuity: Kedy vzlietne v atmosfére Marsu a čo všetko potrebuje vedieť o tomto lete?
  Rover americkej NASA, Perseverance, odštartoval zo Zeme 30. júla 2020 a na Marse pristál 18. februára 2021. Ide o doteraz najambicióznejšiu misiu, ktorá bude hľadá stopy života v kráteri Jezero, no nie len to. Na palube rovera sa nachádza ešte jeden robot, ktorý má svoju vlastnú misiu, prvú svojho druhu. Je to dron Ingenuity, ktorý … The post Dron Ingenuity: Kedy vzlietne v atmosfére Marsu a čo všetko potrebuje vedieť o tomto lete? appeared first on Vosveteit.sk.
 • Dron Ingenuity: Kedy vzlietne v atmosfére Marsu a čo všetko potrebuje vedieť o tomto lete?
 • Vosveteit.sk
 • staré Marseille – druhé největší město Francie
  Marseille je město na pobřeží francouzského departmentu Provence a zároveň hlavním městem oblasti. Rozkládá se v nádherném historicky významném kraji, plném romantických vesniček s poli vonícími levandulí a zářícími slunečnicemi. Důležitou součástí města je přístav, který sloužil od starověku pro obchodování se zbožím ze zemí orientu. Historie Původní Marseille bylo založeno jako kolonie Massalia v roce 600 ... Celý článek > Příspěvek Marseille – druhé největší město Francie pochází z Autovýlet.cz
 • Celý článek >
 • Marseille ? druhé největší město Francie
 • Autovýlet.cz
 • staré Dnešní výročí: Start Mars Odyssey, 20 let
  Mise Mars Odyssey 2001 překonává očekávání. Je nejstarší umělou družicí Marsu, na orbitě od 24. 10. 2001. Sleduje klima a stále přenáší data ze sond na povrchu. 7. dubna 17:02
  staré Andy Marsh: Avon and Somerset Police chief to leave role
  Avon and Somerset Police has faced criticism of its handling of Black Lives Matter and Kill the Bill protests.
  staré Zpátky do minulosti: Přichází IBM System 360 a startuje Mars Odyssey (7. 4. 2021)
  Také v dnešním díle našeho pravidelného seriálu se podíváme do vesmíru. Tentokrát se vrátíme do roku 2001, kdy byla do vesmíru vypuštěna sonda Mars Odyssey. Kromě této události si připomeneme také představení počítačů produktové řady System 360 od společnosti IBM. IBM představuje System 360 (1964) Společnost IBM představila 7. dubna roku 1964 produktovou řadu svých počítačů System 360. Jednalo se tehdy celkem o pět modelů, přičemž cílem […]
  staré Helikoptéra Ingenuity poslala z Marsu svou první barevnou fotografii
  První helikoptéra vytvořená člověkem pro let na Marsu se již připravuje na svůj první let. Zatím je tedy potřeba provést ještě několik testů, ovšem helikoptéra Ingenuity již poslala na Zemi svou první barevnou fotografii. Vidět ji můžete pod odstavcem. Pokud jde o samotný let, ten by se mohl uskutečnit 11. dubna. Držme palce.
  staré Helikoptéra Ingenuity poslala z Marsu svou první barevnou fotografii
  První helikoptéra vytvořená člověkem pro let na Marsu se již připravuje na svůj první let. Zatím je tedy potřeba provést ještě několik testů, ovšem helikoptéra Ingenuity již poslala na Zemi svou první barevnou fotografii. Vidět ji můžete pod odstavcem. Pokud jde o samotný let, ten by se mohl uskutečnit 11. dubna. Držme palce.
  staré Helikoptéra Ingenuity přežila svou první noc na Marsu, 12. dubna poprvé poletí
  První helikoptéra na cizí planetě, konkrétně na povrchu Marsu, tam úspěšně přečkala svou první noc. Nejsledovanější helikoptéra současnosti úspěšně přežila první noc na povrchu chladného Marsu. Noční teploty v kráteru Jezero mohou spadnout až na -90 stupňů celsia, což není pro elektronické komponenty stroje nic příjemného. Ingenuity bezpečně dosedla, největší zkouška ji ale teprve čeká Pro helikoptéru vážící necelé 2 kilogramy šlo o těžkou zkoušku, která inženýrům NASA dala naději, že průzkumné mise maličké Ingenuity mohou proběhnout úspěšně – a již brzy, první let se má uskutečnit 12. dubna a agentura ho chce streamovat živě. 12. dubna: Let nad kamenitou pustinou
  staré Ako by mohli vyzerať prvé základne na Marse? Tu je niekoľko zaujímavých konceptov
  Na začiatku roka pristál na povrchu Marsu rover Perseverance, ktorý bude pátrať po stopách života na planéte. O pár dní by mala odštartovať historická misia drona Ingenuity, ktorá sa pokúsi o prvý let na červenej planéte. Vesmírne agentúry sa zameriavajú na Mars a pomaly plánujú túto planétu navštíviť. Povrch Marsu skúmame už viac ako 50 … The post Ako by mohli vyzerať prvé základne na Marse? Tu je niekoľko zaujímavých konceptov appeared first on Vosveteit.sk.
 • Ako by mohli vyzerať prvé základne na Marse? Tu je niekoľko zaujímavých konceptov
 • Vosveteit.sk
 • staré Vesmírné zprávy: Vrtulník Ingenuity se na Marsu chystá ke vzletu
  Na Marsu se schyluje k prvnímu vrtulovému letu. Rover Perseverance vysadil na povrch vrtulník Ingenuity. Prvním krokem bylo odhození krytu, který poskytoval ochranu při přistání na planetě. Následně došlo k postupnému odklopení nohou. Celý proces trval několik dní. 5. dubna se od Mezinárodní ...
  staré Dron Ingenuity poslal zo susedného Marsu na Zem prvú farebnú fotografiu
  Americká NASA ešte koncom minulého mesiaca zverejnila prvé informácie ohľadne plánovaného letu drona Ingenuity. Pôjde vôbec o prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty, aký ľudstvo kedy realizovalo. Stane sa tak 8. apríla v atmosfére nášho suseda, planéty Mars. Na svete je prvá fotografia z drona Ingenuity Najnovšie NASA zverejnila prvú fotografiu v nízkom rozlíšení … The post Dron Ingenuity poslal zo susedného Marsu na Zem prvú farebnú fotografiu appeared first on Vosveteit.sk.
 • Dron Ingenuity poslal zo susedného Marsu na Zem prvú farebnú fotografiu
 • Vosveteit.sk
 • staré První helikoptéra na Marsu přežila mrazivou noc a chystá se k letu
  První „vrtulník“ na Marsu se chystá na start. Zatím má za sebou jeden důležitý krok: bez úhony přečkala první mrazivou noc na rudé planetě.
  staré Helikoptéra Ingenuity zvládla první samostatnou noc na Marsu, oznámila NASA
  Malá výzkumná helikoptéra americké vesmírné agentury NASA jménem Ingenuity úspěšně přečkala první samostatnou noc na Marsu po oddělení od roveru Perseverance. Ten ji v únoru na rudou planetu dopravil. NASA to oznámila ve svém pondělním prohlášení, podle nějž je to zásadní krok na cestě k prvnímu mimozemskému motorizovanému letu.
  staré NASA InSight zaznamenal na Marsu velké otřesy a začal zahrabávat kabel
  Modul NASA InSight se v posledních měsících dostal do stínu roveru Perseverance, ale nyní se opět přihlásil. Zaznamenal totiž dva otřesy s magnitudou nad 3 a také začal se svou lopatkou pracovat na tepelné izolaci svého kabelu. 
  staré Helikoptéra Ingenuity zvládla první samostatnou noc na Marsu
  Malá výzkumná helikoptéra americké vesmírné agentury NASA jménem Ingenuity úspěšně přečkala první samostatnou noc na Marsu po oddělení od roveru Perseverance, který ji v únoru na rudou planetu dopravil. NASA to oznámila ve svém pondělním prohlášení, podle nějž je to zásadní krok na cestě k prvnímu mimozemskému motorizovanému letu.
  staré Čínský rover přistane na povrchu Marsu v polovině května
  Čínská sonda Tianwen-1 obíhá planetu Mars od února tohoto roku. Na její palubě se ukrývá přistávací modul a rover, které čekají na signál z operačního střediska k oddělení. Ten by měl přijít někdy v polovině května. Přistávací modul s roverem potom zamíří do oblasti Utopia Planitia, kde budou provádět vědecky výzkum. V uplynulých týdnech Čína potvrdila, že vědecká data z mise bude sdílet s mezinárodními partnery včetně NASA.
  staré Rudá planeta by mohla být vulkanicky aktivní. Sonda InSight zachytila další silná marsotřesení
  Sonda Insight zachytila na Marsu další silná marsotřesení • Pochází z oblasti, která je geologicky mladá • Sonda má pracovat nejméně do konce příštího roku
  staré Helikoptéra Ingenuity úspěšně dopadla na povrch Marsu
  Až doposud ležela helikoptéra Ingenuity bezpečně přichycena na spodku roveru Perseverance. Právě odtud má pokračovat k dalším fázím mise. Jedna z nich dnes úspěšně proběhla. Rover Perseverance po úspěšném přistání provedl první měření a poslal zpět na Zemi řadu fotografií. Následovala řada úkonů, ale mezi nejsledovanější patří v tuto chvíli dění kolem helikoptéry Ingenuity. K čemu slouží helikoptéra Ingenuity? Jde o první helikoptéru na jiné planetě. Cílem 2 kg vážícího stroje je průzkum terénu v okolí vozítka Perseverance. Uvnitř svého těla nese helikoptéra mj. kus látky z letadla bratří Wrightů. When will the #MarsHelicopter drop? Soon! First we need to
  staré Ingenuity sám na povrchu Marsu
  Vrtulníček byl vysazen na povrch Marsu a na jeho fotovoltaický panel dopadá sluneční záření. Nyní musí přežít marsovské noci a pak přijdou testy. 4. dubna 11:15
  staré Mars je stále aktívnym! NASA na planéta po dlhšom čase opäť zaznamenala ďalšie dve veľké zemetrasenia!
  Mars je planéta, ktorá je v hľadáčiku mnohých vesmírnych agentúr na čele s americkou NASA. Tá má na planéte okrem iného aktuálne rover Perseverance, ktorého cieľom je objaviť známky po živote. Nie je to však jediný cieľ. Zaujíma nás aj samotná planéta, ktorá by mohla byť do budúcnosti potenciálnym domovom ľudí. Najnovšie sa tejto planéte … The post Mars je stále aktívnym! NASA na planéta po dlhšom čase opäť zaznamenala ďalšie dve veľké zemetrasenia! appeared first on Vosveteit.sk.
 • Mars je stále aktívnym! NASA na planéta po dlhšom čase opäť zaznamenala ďalšie dve veľké zemetrasenia!
 • Vosveteit.sk
 • staré Vesmírná technika: Mars Pathfinder – vědecké vybavení roveru Sojourner
  Posledně jsme se zaměřili obecně na vozítko Sojourner, zejména na jeho konstrukci. Na konec naší minisérie věnované americké misi Mars Pathfinder jsme si nechali vědecké vybavení tohoto roveru. Na jeho palubě byl sice formálně jediný vědecký přístroj, ale ve skutečnosti bychom zde našli několik různých zajímavých experimentů, které posunuly naše znalosti o Marsu.
  staré Magazín Experiment: Nad povrch Marsu se už brzy vznese první dron. NASA jeho start o tři dny odložila
  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír se chystá na další přelomovou událost – na start malé helikoptéry, kterou na Mars dovezl rover Perseverance. Experti teď ale první experimentální let na jiné planetě v historii posunuli, a to nejdříve na příští neděli, tedy na 11. dubna. Jak to komentuje Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy? Jiří Chum
  staré InSight detekovala na Marsu dva silnější otřesy
  Se sondou InSight jsme se minule loučili, když bylo rozhodnuto o konci pokusů zahrabat krtka, přístroj HP3, který měří přechod tepla z nitra planety. Ale když se dokázal dostat jen tak hluboko, jak je sám dlouhý, s dalšími pokusy se přestalo. Nyní může předávat data alespoň z těsně podpovrchové vrstvy. Naopak nejdůležitější přístroj, seismometr SEIS, pracuje nadále. Aby jeho měření bylo co nejpřesnější, má na sobě světlý poklop s drátěnou košilkou dole, který jej má chránit i před nepatrnými otřesy vyvolanými větrem. Nakonec se ukázalo, že otřesy se na něj přenáší i přes komunikační kabel. Bylo proto rozhodnuto, že se jej sonda pokusí zasypat půdou odebranou za pomoci lopatky. Tento proces už započal a ať už tak, nebo onak, nese to své ovoce v detekci dalších silnějších otřesů.
  staré Seismometr sondy InSight zaznamenal v březnu na Marsu 2 silné otřesy
  Během března se v oblasti Cerberus Fossae na Marsu vyskytly dva výraznější otřesy o síle 3,1 a 3,3 na Richterově stupnici. Zachytila je stacionární sonda InSight svým přístrojem SEIS. Otřesy o podobné síle a se stejným epicentrem už sonda zaznamenala před jedním marsovským rokem (2 roky na zemi).
  staré Muži jsou z Marsu Ženy z Venuše [John Gray / Práh]
  Praktický návod, jak zlepšit vzájemné porozumění a dosáhnout v partnerských vztazích toho, co od nich očekáváme. Nová předmluva autora po 30 letech, psaná jen pro české modernizované vydání.
  staré Pavúky na Marse? Pokus dokázal vysvetliť vznik záhadných útvarov
  Vedeli ste, že aj na Marse existujú pavúky? V tomto prípade nejde o desivé živočíchy, ktoré máme u nás na Zemi, ale o topologické korytá, o ktorých vedci donedávna len teoretizovali píše portál Universe Today. Nová štúdia, ktorú vytvoril tím vedcov z Trinity College Dublin, tvrdí, že marťanské „pavúky“ vznikli keď suchý ľad sublimoval (pozn. … The post Pavúky na Marse? Pokus dokázal vysvetliť vznik záhadných útvarov appeared first on Vosveteit.sk.
 • Pavúky na Marse? Pokus dokázal vysvetliť vznik záhadných útvarov
 • Vosveteit.sk
 • staré Haraburdí 2021 z Marsu
  Šťastní Američané – to jsou poslední dvě slova básně Měsíční haraburdí, kterou napsal J. Seifert (Nobelova cena za literaturu). Ve sbírce Deštník z Piccadilly ji najdete. Šel jsem kolem televize, když zrovna ukazovali, jak Perseverance přistála na Marsu. Ten večer jsem nemohl usnout, převaloval jsem se, počítal ovečky, jak přecházejí potok, ale nebylo mi to nic
  staré Máme hosty - Kdy přistane člověk na Marsu? Až se vrátí na Měsíc
  Fanoušci kosmonautiky mají o zábavu postaráno. Už přes měsíc zkoumá rudou planetu vozítko Perseverance. Expert na dění ve vesmíru Milan Halousek říká, že se každý den na Marsu něco děje.
  staré Laudát (KAN): Konečně by svitla naděje na rychlou cestu k Marsu
  Komentář na facebookovém profilu k premiérově výzvě, aby národ zhubl
  staré Jihočeské nebe - Mohla by někdy na Marsu být atmosféra podobná té naší na Zemi? Plány na to existují, ale...
  V tomto vydání Jihočeského nebe budeme zabydlovat Mars. Proč je tato planeta menší, než Země? Věřte tomu, nebo ne, ale podle astronoma Miloše Tichého za to může Jupiter.
  staré Jihočeské nebe - Mohla by na Marsu být atmosféra podobná té naší na Zemi? Plány na to existují, ale...
  V tomto vydání Jihočeského nebe budeme zabydlovat Mars. Proč je tato planeta menší, než Země? Věřte tomu, nebo ne, ale podle astronoma Miloše Tichého za to může Jupiter.
  staré Trojice kráterů na Marsu připomíná část olympijského loga
  Orbiter Mars Express od European Space Agency (ESA) na povrchu rudé planety zaznamenal zajímavý útvar: tři krátery, které se zdánlivě částečně překrývají a připomínají tak část olympijského loga. Neobvyklý triplet se nachází nedaleko jižní hemisféry Marsu, v tzv. Noachis Terra. Vědci se domnívají, ...
  staré Fotky Marsu od Tianwen-1
  První samostatná čínská sonda na oběžné dráze Marsu rozhodně nezahálí. Tianwen-1 se na oběžné dráze usadila již před měsícem a půl a od té doby posílá na Zemi povedené fotografie Rudé planety. V dnešním článku Vás seznámíme s několika vybranými. Už samotná náhledová fotka článku stojí za to. Sonda Tianwen-1 ji pořídila v době, kdy se nacházela 11 000 kilometrů od planety. Na barevném snímku je perfektně vidět slaboučká vrstva marsovské atmosféry, která je dobře vidět díky vhodnému nasvětlení Sluncem.
  staré V bývalém dole u Ostravy by měly vzniknout podzemní laboratoře za dvě miliardy. Mohou pomoci cestě na Mars nebo pobytu na Měsíci
  Dobývání černého uhlí v Česku se blíží ke svému konci. Od března je v provozu na Karvinsku už jen jeden černouhelný důl a ty ostatní se postupně likvidují. Zasypání kamením by se však mohlo vyhnout jámě Staříč u Frýdku-Místku, která patří k bývalému...
  staré Vesmírná technika: Mars Pathfinder – rover Sojourner
  Další díl se zaměří na součást mise, která byla z hlediska dalšího vývoje sond pro Rudou planetu hodně důležitá. První vozítko pracující na povrchu Marsu bylo na dnešní standardy opravdu malé, ale přesto znamenalo velký pokrok. Sojourner umožnil průzkum nejen v těsném místa přistání, ale i v jeho blízkém okolí. Dnes se podíváme na konstrukci tohoto šestikolového průzkumníka.
  staré „Bratři Wrightové na rudé planetě”. NASA plánuje let helikoptéry na Marsu na začátek dubna
  Malá výzkumná helikoptéra Ingenuity (Vynalézavost) na povrchu Marsu zřejmě poprvé vzletí začátkem dubna. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož by v případě úspěchu šlo o milník srovnatelný s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, který roku 1903 předvedli bratři Wrightové.
  staré Perseverance poslouchá zvuky Marsu a pálí laserem
  Výzkum rudé planety se posunul do další fáze. Planetární sonda Perseverance přistála v půlce února na Marsu a po prvním rozkoukání se vydala na cestu. Jejím hlavním úkolem je zkoumat povrch planety, fotografovat ji a poslouchat. 
  staré První let helikoptéry Ingenuity na Marsu proběhne začátkem dubna
  S roverem Perseverance přiletěla na Mars také malá dvouvrtulová helikoptéra Ingenuity. Do dnes zůstává zařízení ve spodní části trupu roveru, i když Perseverance už odhodil kryt, který helikoptéru chránil při průletem atmosférou. Rover je nyní na cestě k místu, kde bude helikoptéra vypuštěna a kde proběhnou první testy. Podle NASA historicky první let helikoptéry na Marsu proběhne nejdříve 8. dubna.
  staré NASA zverejnila termín prvého, historického letu na Marse: Kedy sa Ingenuity dostane do vzduchu?
  Na Marse sa okrem roveru Perseverance nachádza aj malý dron, s názvom Ingenuity. Dron nemá špecifické vedecké ciele, no jeho misia je rovnako dôležitá, ako misia rovera. Ingenuity sa totiž pokúsi o prvý kontrolovaný let na povrchu inej planéty, píše portál Space. Tento let by sa mohol odohrať už čoskoro. NASA oznámila, že Ingenuity by … The post NASA zverejnila termín prvého, historického letu na Marse: Kedy sa Ingenuity dostane do vzduchu? appeared first on Vosveteit.sk.
 • NASA zverejnila termín prvého, historického letu na Marse: Kedy sa Ingenuity dostane do vzduchu?
 • Vosveteit.sk
 • staré NASA se chystá odhodit na povrch Marsu helikoptérku Ingenuity
  NASA se už pomalu chystá k odhození Ingenuity, čili prvního létajícího zařízení, které kdy lidstvo vyslalo na cizí planetu. Již dříve bylo zvoleno vhodné místo, které NASA prohlásila za "helipad". 
  staré Vrtulníček Ingenuity na Marsu vzlétne na začátku dubna, oznámila NASA
  Malá výzkumná helikoptéra Ingenuity na povrchu Marsu zřejmě poprvé vzlétne začátkem dubna. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož by v případě úspěchu šlo o milník srovnatelný s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, který roku 1903 předvedli bratři Wrightové.
  staré NASA plánuje let helikoptéry Ingenuity na Marsu na začátek dubna
  Washington - Malá výzkumná helikoptéra Ingenuity na povrchu Marsu zřejmě poprvé vzletí začátkem dubna. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož...
  staré Mars prichádza o svoju vodu: Tá cez atmosféru uniká do vesmíru
  Voda môže unikať z atmosféry Marsu do vesmíru a podľa dvoch nových štúdií za to môže zmena ročných období, píše portál Space. Voda sa na červenej planéte ukrýva buď v polárnych ľadových čiapočkách vo forme ľadu, alebo ako plyn v jej tenkej atmosfére. Podľa vedcov ale voda môže z planéty unikať už niekoľko miliárd rokov, … The post Mars prichádza o svoju vodu: Tá cez atmosféru uniká do vesmíru appeared first on Vosveteit.sk.
 • Mars prichádza o svoju vodu: Tá cez atmosféru uniká do vesmíru
 • Vosveteit.sk
 • staré Zkoumáme Mars s Vytrvalostí – 1. díl
  Vážení čtenáři. Velice nás těší váš zájem o dění na Marsu. Pochopitelně i my v redakci sledujeme s napětím každý další krůček vozítka Perseverance. Rozhodli jsme se pro jistotu vytvořit seriál, který postupně pokryje dění kolem tohoto vozítka i jeho úžasného technologického demonstrátoru, vrtulníčku Ingenuity. U ostatních sond jsme vždy přinášeli ohlédnutí za tím, co zajímavého se dělo a budeme v tom pokračovat, což se týká nejen Curiosity, ale i dalších. V případě sondy Perseverance (česky Vytrvalost) však cítíme, že jsme svědky něčeho ještě většího – výzkumu, který vstoupí do dějin přelomovými kroky, jako je test helikoptéry na jiném tělese Sluneční soustavy, nebo odběr vzorků, které by měly být v budoucnu zkoumány v pozemských laboratořích. O hledání stop dávného života ani nemluvě. Seriál pro vás bude psát více redaktorů. Věříme, že o to zajímavější bude pro nás všechny. The post Zkoumáme Mars s Vytrvalostí – 1. díl first appeared on kosmonautix.cz.
 • Zkoumáme Mars s Vytrvalostí – 1. díl
 • kosmonautix.cz
 • staré NASA: Helikoptéra na Marsu nese kus látky z letadla bratří Wrightů
  Wright Flyer bylo první motorové letadlo těžší než vzduch, které úspěšně vzlétlo. Kus látky z jeho trupu se nyní nachází i na Marsu uvnitř helikoptéry Ingenuity. Informaci dnes potvrdila agentura NASA. 17. prosince roku 1903 bratři Wrightové provedli první úspěšný let motorem poháněného letadla. Wright Flyer se vznesl do vzduchu na pouhých 12 sekund a urazil jen 36,5 metru, i tak však byl prvním z mnoha krůčků vedoucích k dnešní letecké dopravě. Ingenuity je „pouze“ experimentem Ingenuity je podle NASA experimentálním strojem podobně jako letadlo bratří Wrightů na Zemi. Nikdy předtím neletěla helikoptéra na jiné planetě. V řídké atmosféře Marsu
  staré Jihočeské nebe - Poslechněte si unikátní nahrávku zvuku větru ševelícího na Marsu
  ...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje s astronomem Milošem Tichým.
  staré Soud potrestal čtyři fotbalové fanoušky za výtržnosti v Marseille
  Soud v Marseille potrestal čtveřici fotbalových fanoušků za podíl na lednových výtržnostech v tréninkovém centru Olympique. Nespokojení příznivci při protestech proti špatným výsledkům vnikli do areálu klubu a napadli ochranku.
  staré Data z mise InSight pomohla vědcům odhadnout velikost jádra Marsu
  Mars je po Zemi a Měsíci třetí objekt, u kterého se podařilo změřit velikost jeho jádra. Pomohly k tomu data ze sondy InSight, která zkoumá otřesy planety. Pomocí těchto seismologických dat vědci odhadli poloměr planetárního jádra na zhruba 1 850 kilometrů, tedy asi polovinu jádra zemského.
  staré Vize Elona Muska: jak bude vypadat prvních 10 000 dnů na Marsu?
  Elon Musk často prohlašuje, že když člověk ráno vstává, měla by ho z tepla postele vystrkovat touha po úžasné budoucnosti. Pro původem jihoafrického miliardáře je takovým snem to, že se lidstvo stane multiplanetárním druhem. K této myšlence se Musk dopracovával nějakou dobu. Původně měl za cíl dopravit na Mars skleník, ve kterém by žily rostliny. Chtěl tím vylepšit obraz Rudé planety v očích veřejnosti a znovu zažehnout touhu po dobývání vesmíru, která šla v posledních dekádách stranou. Poté, co se mu podařilo prodat svůj startup Zip2 společnosti PayPal, vložil z nabytých peněz rovných 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy Kč) do společnosti SpaceX. Její kousky jste již možná zaznamenali – specialitou společnosti je přistávat s prvním stupněm rakety na plovoucí plošině v oceánu. Firma se zaměřuje především na efektivní využívání zdrojů, takřka veškeré používané díly si sama navrhuje a vyrábí, a díky tomu se jí podařilo oproti ostatním společnostem snížit … Přečtěte si celý článek Vize Elona Muska: jak bude vypadat prvních 10 000 dnů na Marsu?
 • Vize Elona Muska: jak bude vypadat prvních 10 000 dnů na Marsu?
 • staré Plavkyně Horská získala na závodech v Marseille tři medaile
  Plavkyně Kristýna Horská, česká reprezentantka a opora plzeňské Slavie VŠ, ukázala nadějnou formu na závodech Meeting Open de la Méditerranée ve francouzském Marseille. Na mítinku, který byl pro české plavce první významnější akcí od loňského listopadu, vybojovala tři medailová umístění.
  staré Planetárium - Přistání marsovského vozítka Perseverance, jeho plány na průzkum kráteru Jezero a první děti s cíleně upravenými geny
  Poslechněte si:01:08 - Objevy a události04:22 - Marsovské vozítko Perserevance: přistání a očekávání21:03 - Historie vědy: O bohatství národů a velké depresi26:03 - Soutěž o Knihu měsíce27:17 - Geneticky vylepšené lidstvo, 1. část: Nana a Lulu
  staré Planetárium: Přistání vozítka Perseverance, jeho plány na průzkum Marsu a první děti s cíleně upravenými geny
  Poslechněte si:01:08 - Objevy a události04:22 - Marsovské vozítko Perserevance: přistání a očekávání21:03 - Historie vědy: O bohatství národů a velké depresi26:03 - Soutěž o Knihu měsíce27:17 - Geneticky vylepšené lidstvo, 1. část: Nana a Lulu Frederik Velinský
  staré Vesmírná technika: Mars Pathfinder – konstrukce a vědecké vybavení povrchové platformy
  Americká sonda Mars Pathfinder přistála na Marsu 4. července 1997 a již za několik desítek minut došlo k rozložení její povrchové platformy. Ta obsahovala systémy nutné k fungování, ale i sadu vědeckých přístrojů – především pak stereokameru IMP. Ta i přes rozlišení, které je dnes úsměvné, dokázala přinést mnoho důležitých informací o místě přistání.
  staré Rover Perseverance poslal další nahrávky z Marsu. Takto zní jízda po povrchu
  Mise na Marsu pokračuje a rover Perseverance posílá další zajímavosti. Nově si můžete poslechnout, jak zní jízda roveru po povrchu Marsu. Zvuk je to skutečně děsivý. Ostatně posuďte sami v odkaze pod odstavcem.
  staré Rover Perseverance poslal další nahrávky z Marsu. Takto zní jízda po povrchu
  Mise na Marsu pokračuje a rover Perseverance posílá další zajímavosti. Nově si můžete poslechnout, jak zní jízda roveru po povrchu Marsu. Zvuk je to skutečně děsivý. Ostatně posuďte sami v odkaze pod odstavcem.
  staré Perseverance spatřil na Marsu pohybující se prašný vír
  Angličtina má pro prašný vír mnohem poetičtější název dust devil a přesně tento úkaz nyní na Marsu spatřil rover Perseverance. Tamní atmosféra je přitom mnohem tenčí než u nás na Zemi.   
  staré Vrzání a bouchání. NASA zveřejnila zvuk, který vydává Perseverance při jízdě po Marsu
  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance (Vytrvalost) při jízdě po povrchu Marsu. Jde o silné rachocení, místy vrzání, skřípání a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující, poznamenala agentura AP.
  staré Poslechněte si, jak to zní, když jezdí marsovské vozítko po rudé planetě
  Mikrofon na palubě stroje Perseverance se činí. Nedlouho po přistání vozítka na Marsu zachytil a poslal k Zemi první zvuky. Nyní NASA zveřejnila další záznam. V něm můžete slyšet, jak to zní, když se stroj pohybuje.
  staré Perseverance na Marsu nafilmovala raráška a nahrála skřípavé zvuky vlastního pohybu
  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.
  actual not cached