Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 28.01.2022 || EUR 24,435 || USD 21,940
pátek 28.ledna 2022, Týden: 5, Den roce: 028,  dnes má svátek Otýlie, zítra má svátek Zdislava
28.ledna 2022, Týden: 5, Den roce: 028,  dnes má svátek Otýlie


( Nalezeno 41 článků )

Radeč - celodenní okruh v přírodním parku a hrad Mitterwald

staré Radeč - celodenní okruh v přírodním parku a hrad Mitterwald
...chcete vědět víc?
staré Český šlechtic Radecký byl vynikající vojevůdce Rakouska-Uherska
Mnoho lidí u nás v dnešní době již pravděpodobně netuší, čím se vlastně proslavil Josef Václav Radecký z Radče. Radeckého marš v podání Vídeňských filharmoniků, jehož tóny má v povědomí skoro každý, je nezbytnou součástí novoročního koncertu. Autorem řízného pochodu z roku 1848, věnovaného J.V. Radeckému, je hudební skladatel Johann Strauss starší.
staré Praha 1 podporuje návrat maršála Radeckého, projekt ale se sochou nepočítá
Kdy se uskuteční přibližně stomilionová a již několik let plánovaná rekonstrukce Malostranského náměstí v Praze, není jisté. Jasněji je však nyní ohledně sochy maršála Radeckého, ta si na návrat do této lokality bude muset počkat. Politici se zatím musí jasně vyjádřit, zda pomníku řeknou ano, či ne.
staré Praha 1 podporuje návrat maršála Radeckého, projekt ale se sochou nepočítá
Kdy se uskuteční přibližně stomilionová a již několik let plánovaná rekonstrukce Malostranského náměstí v Praze, není jisté. Jasněji je však nyní ohledně sochy maršála Radeckého, ta si na návrat do této lokality bude muset počkat. Politici se zatím musí jasně vyjádřit, zda pomníku řeknou ano, či ne.
staré Svět mezi vídeňským valčíkem a Radeckého maršem
Pražská Galerie Moderna připravila výstavu výtvarníka Adolfa Borna Poslední vlastenec, kterou si je možné prohlédnout do 28. listopadu. V komorním interiéru jsou rozvěšena díla natěsno vedle sebe, takže si návštěvník může dávno zaniklý svět užít v plné intenzitě.
staré Radecký uměl i to, co se nedokázal naučit Napoleon, říká šéf vojenské knihovny
O maršálu Josefu Václavu Radeckém z Radče se dnes debatuje hlavně v souvislosti s plánovaným návratem jeho pomníku na pražské Malostranské náměstí. „V naší vojenské historii máme jen málo osobností, které se mohou rovnat maršálu Radeckému co do světové proslulosti,“ upozorňuje historik upozorňuje Zdeněk Munzar.
staré Galerie: Pomahač Habsburků, nebo český vojevůdce? Patří maršál Radecký na Malostranské náměstí?
Řečeno s nadsázkou a Járou Cimrmanem, šlo o českého pomahače Habsburkům. A z jiného pohledu zase možná o nejvýznamnějšího českého vojevůdce, maršála Josefa Václava Radeckého z Radče, který sloužil pěti císařům a dokázal u Lipska porazit i samotného Napoleona. Od roku 1858 stál na Malostranském náměstí jeho pomník, který však jen o málo přežil vznik Československa a poté skončil v lapidáriu.
staré Reportéři ČT: Spory kolem sochy maršála Radeckého pokračují. Pro jedny „masový vrah“, pro jiné unikátní dílo
Jen co se trochu utišily kulturní války kolem sochy maršála Koněva, Mariánského sloupu a nejnověji Marie Terezie, je zde další spor o novou instalaci sochy česko-rakouského vojevůdce Josefa Václava Radeckého. Rodák ze středočeské Třebnice je známý jako vítěz nad Napoleonem v bitvě u Lipska, ale také jako potlačovatel italské národně osvobozenecké revoluce po roce 1848. Na to, kdo byl vlastně maršál Radecký, se pokouší v pořadu Reportéři ČT najít odpovědět David Vondráček.
staré Schwarzenberg: Maršálek Radecký byl Čech jak poleno
Poslanec TOP 09 a exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg odsoudil odpůrce návratu pomníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí v Praze, kteří používají německý tvar Radeckého jména a snaží se z něj „udělat Němce“ „Postupovat podle vzoru ‚uděláme z něj Němce, abychom obnovu pomníku znemožnili‘, je poněkud ubohé,“ ohradil se a začal jmenovat Radeckého životopis. Radecký dle něho byl „Čech jako poleno“.
staré Rok 1919: Patří do Prahy pomník Radeckého? Naši předci měli jasno
Po obnově Marianského sloupu se často hovoří i o pomníku maršála Radeckého. Přitom se ale zapomíná, že tento pomník byl na rozdíl od sloupu odstraněn oficiálně a byla plánována jeho náhrada pomníkem s významnější osobnostní našich dějin. Více v článku z roku 1919.
staré Vladimír Mertlík: Maršál Radecký nesmí mezi lidi. Jak to dopadá, když jsou lvi vedeni osly
Vedení metropole rozhodlo o rekonstrukci Malostranského náměstí, jehož součástí býval před 101 lety nádherný pomník maršála Radeckého, nejslavnějšího českého vojevůdce. Malicherné spory o jeho přínos českým dějinám, trvající více než sto let, byly na začátku odstranění pomníku a jsou i příčinou nechuti ho na místo vrátit. Kdo byl maršál Radecký? Jak jej vnímá historie dnes v den narozenin 2. listopadu (1766)?
staré Radeckého pochod životem
Unikátní interpretace vojenské kariéry maršála Radeckého,... | Praha 8 - (2020-10-09 19:30:00 - 2020-10-09 00:00:00)
staré Dům válečného hrdiny Kubiše i pomník maršála Radeckého usilují o vaše hlasy
Čtrnáct veřejných sbírek na opravu historických staveb v Česku, po jedné z každého kraje, usiluje právě teď v soutěži Máme vybráno o přízeň lidí, kterým není lhostejné kulturní dědictví. Hlasovat pro jednu z nich můžete i vy, a to až do konce srpna.
staré Schwarzenberg: Maršál Radecký, největší český vojevůdce. Sloužil císaři, neměl tehdy alternativu
Čestný předseda TOP 09 a exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se vyjádřil k Josefu Václavu Radeckému z Radče. Svůj komentář v Lidových novinách věnoval tomu, že si tento muž zaslouží pomník v Praze. Podle jeho slov byl totiž největším českým vojevůdcem.
staré Týdeník Echo: Rytíř Emil Škoda, selhávání státu a návrat maršála Radeckého
Přísným pohledem si z obálky nového čísla Týdeníku Echo měří čtenáře Emil Škoda, muž, jehož jméno stále žije ve slavné průmyslové značce. Zakladatele strojírenského impéria, od jehož smrti nás dělí 120 let, připomíná Tomáš Čechtický.
staré Mariánský sloup, Koněv, a teď Radecký. Praha řeší další sochu
Zatímco socha jednoho maršála letos z hlavního města zmizela, druhý se do ní má po více než sto letech vrátit. Koncem července vedení Prahy 1 podpořilo opětovnou instalaci pomníku habsburského vojevůdce Josefa Václava Radeckého v historickém středu...
staré Jak to vidí... - Jiří Hlaváč: Návrat pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí? Ať to rozhodnou historici
Po obnovení Mariánského sloupu na Staroměstkém náměstí se má na Malostránské náměstí v rámci celkové rekonstrukce vrátit pomník maršála Radeckého. Proč?
staré Praha 1 chce obnovit sochu Radeckého. Recesisté by raději uctili Járu Cimrmana
V hlavním městě se opět diskutuje o sochách. Po demolici Koněva, vztyčení mariánského sloupu, posprejování Churchilla či finalizaci příprav stavby Marie Terezie se stala ožehavým tématem myšlenka obnovit na Malostranském náměstí pomník maršála Radeckého z Radče. Dílo bratří Josefa a Emanuela Maxů bylo v centru Prahy do roku 1919. Po vzniku republiky došlo k odstranění, protože vojevůdce symbolizoval habsburskou monarchii.
staré Radeckého pochod: trik Johanna Strausse, který z pochodu udělal hudební hit
Mnoho lidí dnes už neví, čím se proslavil rakouský vojevůdce Josef Václav Radecký z Radče. Radeckého marš, která je dodnes nezbytnou součástí novoročního koncertu Vídeňských filharmoniků, ale slyšel skoro každý. Článek z roku 1933 vám prozradí, proč s ním Johann Strauss starší slavil takový úspěch.
staré Další socha plná emocí? Praha 1 souhlasí s obnovením pomníku maršála Radeckého
Hlavní město čeká v dalších měsících pravděpodobně další bouřlivá diskuze. Praha 1 totiž přijala usnesení, ve kterém souhlasí s obnovením pomníku maršála Josefa Václava Radeckého z Radče. Socha, jež byla rozebrána v roce 1919, stála na Malostranském náměstí 63 let. Nyní odpočívá v lapidáriu Národního muzea a čeká na svůj návrat.
staré Na obnoveném Malostranském náměstí má stát Radecký, žádá Praha 1
Vedení Prahy 1 bude na magistrátu prosazovat, aby se na Malostranské náměstí při plánované rekonstrukci vrátila jezdecká socha maršála Radeckého. První práce na dlouho plánované rekonstrukci náměstí by mohly začít koncem letošního roku.
staré Praha 1 chce po více než sto letech vrátit sochu Radeckého na Malostranské náměstí
O návrat pomníku roky usiluje Spolek Radecký Praha.
staré Do Prahy se má vrátit další sporný pomník. Radní schválili obnovení sochy Radeckého na Malostranském náměstí
Po více než sto letech by se na Malostranské náměstí v Praze mohl vrátit pomník maršála Radeckého. Návrh na obnovení sochy významného rakouského vojevůdce a českého šlechtice v úterý podpořili radní městské části Prahy 1. Pomník tam stál mezi lety 1858 a 1919, jeho návrat Praha 1 plánuje zakomponovat do rozsáhlé rekonstrukce náměstí, která má začít už letos.
staré Další socha, která vyvolává vášně. Pomník maršála Radeckého žádá zpět Praha 1
Návrat pomníku českého šlechtice, vítěze v Bitvě národů u Lipska, maršála Josefa Václava Radeckého z Radče, se velkým krokem přiblížil. Socha by se měla znovu vrátit na Malostranské náměstí, s čímž čerstvě souhlasí i Praha 1. Rada prvního pražského obvodu totiž přijala usnesení, ve kterém si přeje znovuobnovení pomníku, který byl rozebrán v roce 1919.
staré Nedoceněný Čech polní maršál Radecký. Muž, co porazil Napoleona, má v Praze schovaný pomník
Na Staroměstské náměstí se vrací Mariánský sloup, v Bubenči byla odstraněna socha maršála Koněva, ale o jednom pomníku se stále... Historie
 • Historie
 • staré Proměna Malostranského náměstí se blíží. Se sochou maršála Radeckého se nepočítá
  /VIZUALIZACE/ Příprava proměny Malostranského náměstí je blíže k naplnění. Pražští radní schválili uvolnit 73,5 milionů korun na stavební práce. Magistrát zároveň brzy vypíše veřejnou soutěž na provedení úprav podle návrhu trojice architektů, kteří zvítězili v soutěži uspořádané před šesti roky Institutem plánování a rozvoje (IPR Praha). Stavět by se mělo začít ještě letos.
  staré Radeckého pochod životem v Divadle U Valšů
  Unikátní interpretace vojenské kariéry maršála Radeckého,... | Praha 1 - (2020-03-24 19:00:00 - 2020-03-24 00:00:00)
  staré Radeckého pochod životem v Divadle U Valšů
  Hra Radeckého pochod životem, z pera výtvarníka a spisovatele Jana... | Praha 1 - (2020-02-14 19:00:00 - 2020-02-14 00:00:00)
  staré Mariánským sloupem to nekončí. Spolek chce vzkřísit pomník maršála Radeckého
  Sotva utichla napjatá diskuze okolo návratu Mariánského sloupu na pražské Staroměstské náměstí, znovu se vynořila myšlenka na obnovení pomníku maršála Josefa Václava Radeckého z Radče. Ten stál do roku 1921 na Malostranském náměstí a s jeho místem se počítá i po plánované rekonstrukci celého prostoru. Podle architekta a předsedy spolku Jana Bárty se spuštění kampaně plánuje na duben. Očekává však, že podobně jako u diskuze o návratu Mariánského sloupu se zvedne velká vlna nevole některých…
  staré KOMENTÁŘ: Pochod Radeckého a motivy ďáblů i ďáblíků
  Hudební skladby někdy budí polemiky. Ale Pochod Radeckého? A přece se tento parádní kousek Novoročních koncertů Vídeňských filharmoniků letos dostal do jiného než hudebního světla. A vůbec ne – jak by se mohlo zdát – kvůli osobě slavného maršála. Další články k tématu:Maršál Radecký zatím na Malostranském náměstí nebude, místo má však vyhrazenéFilharmonie Bohuslava Martinů s indickým dirigentem připomenou Gándhího odkazPropagování nacismu tleskal celý sál, říká Banga, který vypískal Ortela
 • Maršál Radecký zatím na Malostranském náměstí nebude, místo má však vyhrazené
 • Filharmonie Bohuslava Martinů s indickým dirigentem připomenou Gándhího odkaz
 • Propagování nacismu tleskal celý sál, říká Banga, který vypískal Ortela
 • staré Pryč s nacismem. Vídeňská filharmonie na novoročním koncertě změnila Radeckého pochod
  Vídeňská filharmonie na dnešním novoročním koncertě uvedla Radeckého pochod v jiném aranžmá. To původní bylo spojené s nacisty.
  actual not cached