Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 25.01.2022 || EUR 24,495 || USD 21,737
středa 26.ledna 2022, Týden: 5, Den roce: 026,  dnes má svátek Zora, zítra má svátek Ingrid
26.ledna 2022, Týden: 5, Den roce: 026,  dnes má svátek Zora


( Nalezeno 65 článků )

Planetka se roztrhla na dva kusy a chová se jak kometa

staré Planetka se roztrhla na dva kusy a chová se jak kometa
Velké překvapení čekalo astronomy, když se podrobně podívali na planetku 288P obíhající v hlavním pásu planetek. Ukázalo se, že jde o dvě kolem sebe obíhající tělesa. Navíc je obklopuje koma, kterou normálně pozorujeme jen u komet. Vysvětlení přinesl tento týden časopis Nature....chcete vědět víc?
datum vydání: 25/01/2022 05:20:29 včera Planetárium: Čeští vědci a šváb z novoguinejských jeskyní, sondy k planetkám a pohled za humna Sluneční soustavy
Jeskynní šváb z Nové Guineje (4:27) – Historie: Pohnutá historie evropských císařů (17:28) – Kosmonautika 2022, 4. část: k planetkám, Jupiteru a ještě dál (23:22)
staré V úterý kolem Země proletěla planetka 1994 PC1
V úterý večer proletěla kolem Země asi kilometrová planetka 7482 (1994 PC1). V nejbližším bodě se nacházela 0,01 AU od Země, tedy asi pětinásobek vzdálenosti Měsíce (1,6 milionu kilometrů).
staré Dovezené vzorky ukazují, že planetka Ryugu se od vzniku sluneční soustavy téměř nezměnila
Japonská sonda Hayabusa2 dovezla na Zemi materiál z planetky Ryugu už před více než rokem. V magazínu Nature nyní byly publikovány dvě vědecké studie s prvními závěry vycházející z jejich analýzy. V souladu se závěry, které vědci učinili když byla sonda ještě na oběžné dráze planetky, je toto těleso velmi tmavé a jedno z nejprimitivnějších ve sluneční soustavě.
staré V sobotu kolem Země proletí potenciálně nebezpečná planetka. Vědce ale bude zajímat kvůli možnosti těžby
A
staré Pekelná planetka obíhá naše Slunce: Je vzácná a rekordní
Astronomové objevili planetku 2021 PH27, která oběhne Slunce za rekordně krátkou dobu. Je členem obtížně objevitelé skupiny asteroidů. A je dost vzácná.
staré Slunci nejbližší asteroid 2021 PH27. Planetka s asi kilometrovĂ˝m prĹŻmÄ›rem obĂ­há Slunce nejrychleji
S pomocí výkonné 570megapixelové kamery DECam v Chile se astronomům podařilo objevit asteroid s nejkratší oběžnou dobou ze všech …
staré Sonda Lucy míří k Jupiteru a jeho planetkám. Po startu se objevil malý problém
Z floridského Mysu Canaveral odstartovala v sobotu 16. října raketa Atlas V, která vynesla do kosmu americkou sondu Lucy. Ta míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Nedlouho po startu však inženýři z vesmírného úřadu NASA zaznamenali malý problém.
staré Před 3600 lety explodovala nad městem Tall el-Hammam planetka, mohlo jít o zkázu Sodomy
Archeologické nálezy ze střední doby bronzové (kolem roku 1600 před naším letopočtem) naznačují, že se město Tall el-Hammam v Jordánu stalo dějištěm nezvyklé katastrofy. Ve vrstvě, která odpovídá tomuto období, se zde nachází roztavená keramika a další materiály, které podle vědců prošly teplotami až 2 000 °C. Podle nové studie by tyto následky mohla způsobit exploze planetky před dopadem, podobně jako se stalo v Tunguské oblasti na Sibiři v roce 1908.
staré Unikátní planetka připomínající hromadu suti má tvar kosti pro psa, zjistili vědci
Vědecký tým, jehož součástí jsou čeští vědci, zveřejnil nové objevy týkající se výjimečné planetky Kleopatra. Zjištění se týkají také jejích měsíců.
staré Objevena nejrychlejší planetka
Astronomové objevili planetku s nejkratší oběžnou dobou ze všech známých planetek ve Sluneční soustavě. Oběžná dráha tělesa o průměru přibližně 1 km ji přitom navíc každých 113 dní přiblíží ke Slunci na vzdálenost pouhých 20 milionů kilometrů (0,13 AU). Planetka 2021 PH27 má také nejmenší střední vzdálenost (poloosu) ze všech známých planetek ve Sluneční soustavě …
staré Nově objevená planetka PH27 obíhá tak blízko Slunce, že má nejkratší rok ze všech známých planetek ve sluneční soustavě
Začátkem srpna se astronomům podařilo identifikovat nový objekt v blízkosti Slunce. Následně výpočty ukázaly, že se jedná o planetku, která obíhá nezvykle blízko naší hvězdě. Nacházení těles v blízkosti Slunce je složité, lze je totiž pozorovat pouze těsně po západu nebo těsně před východem Slunce.
staré Planetka Phaethon se chová jako kometa, mohl by za tím stát unikající sodík z jejího nitra
Podobně jako komety vykazuje i planetka Phaethon aktivitu, když se na své eliptické oběžné dráze přiblíží Slunci. Na rozdíl od komet ale planetka Phaethon neobsahuje žádný led, který by tuto aktivitu způsobil. Podle nové studie by ji mohl způsobovat sodík. Phaethon patří mezi blízkozemní planetky (near Earth objects, NEO) a je zdrojem meteorického roje Geminidů.
staré Mezi Marsem a Jupiterem se nachází planetka pojmenovaná po českém městě Žebrák
Českým astronomům se podařilo prosadit pojmenování nově objevené planetky podle města Žebrák, které se nachází kousek od Berouna. Právě ve zdejší hvězdárně totiž byla tato planetka objevena astronomy Petrem Pravecem a Lenkou Kotkovou (Šarounovou). Planetka s katalogovým číslem 131181 obíhá Slunce v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Nově nyní nese planetka označení 131181 Žebrák, které je zapsáno u Mezinárodní astronomické unie.
staré Pavel Fritz: (téměř) neznámá planetka české sci-fi, která rozhodně stojí za prozkoumání
Máte rádi hutnou a k tomu českou sci-fi? Pak nasměrujte své zraky ke hvězdám a pokochejte se jejich studeným světlem. Pavel Fritz přináší v knize Studené světlo hvězd čtenářům deset žánrových kousků, které mají své kouzlo a dokážou mnohdy i pořádně překvapit.
staré Planetka Apophis Zemi v nejbližších 100 letech neohrozí
Planetka Apophis dá zatím pozemšťanům pokoj. Potenciálně nebezpečné těleso, které bylo objevené v roce 2004, Zemi podle výpočtů NASA v nejbližším století nezkříží dráhu. O kolizi Země s planetkou či třeba s kometou byla natočena spousta filmů. Vždy se v nich objevil nějaký ten Bruce Willis, který byť za cenu vlastního života, lidstvo hrdinně zachránil.
staré Planetka Apophis v následujících více než 100 letech Zemi neohrozí
Při průletu planetky Apophis kolem Země začátkem března se astronomům podařilo zjistit radarem nové informace o jejím pohybu kolem Slunce. Díky nově zpřesněné oběžné dráze planetky lze podle NASA s jistotou vyloučit srážku v roce 2029 i 2068. Vědci dál zkoumají získaná data a pokusí se z nich určit přesnější rozměry planetky a její rotaci.
staré V neděli proletí kolem Země letos největší planetka 2001 FO32
V neděli 21. března proletí kolem naší planety objekt 2001 FO32. S průměrem kolem půl kilometru půjde o největší planetku, která se letos k Zemi přiblíží. I při největším přiblížení se nicméně bude nacházet víc než 5x dá než Měsíc. Na rozdíl od jiných podobných průletů se bude planetka 2001 FO32 pohybovat relativně rychle - bude mít rychlost kolem 124 tisíc km/h.
staré Planetka Apophis, které se už dříve vědci obávali, míří k Zemi. Určili přesné datum, kdy se objeví
Už v noci z pátku na sobotu 6. března dojde k tomu, že se k Zemi přiblíží planetka Apophis s identifikačním označením 99942 a pro vědce se jedná o velkou událost. Budou moci vést pozorování, které může přinést potřebné bližší informace o vesmírném tělese, které se jednu dobu při prvních výpočtech vědců zdálo jako vážné riziko. The post Planetka Apophis, které se už dříve vědci obávali, míří k Zemi. Určili přesné datum, kdy se objeví first appeared on ŽivotvČesku.cz.
 • Planetka Apophis, které se už dříve vědci obávali, míří k Zemi. Určili přesné datum, kdy se objeví
 • ŽivotvČesku.cz
 • staré V březnu se k Zemi přiblíží planetka Apophis - naposledy před těsným průletem v roce 2029
  5. března se planetka Apophis na své oběžné dráze kolem Slunce přiblíží na 0,1 AU od naší planety. Půjde o bezpečné přiblížení, planetka bude víc než 40x dál od Země než Měsíc. Pro astronomy jde nicméně o poslední možnost zjistit o tomto tělese více informací, než se v roce 2029 přiblíží na 32 tisíc kilometrů. Ani za 8 let však srážka se Zemí nehrozí.
  staré Na oběžné dráze Země byla objevena druhá trojánská planetka
  Nedávno objevená planetka 2020 XL5 zřejmě patří mezi trojány Země. Zatím jsou známy pouhé dva objekty z této kategorie planetek, které s naší planetou sdílí oběžnou dráhu kolem Slunce. Oba trojány Země obíhají Lagrangeův bod L4 a obíhají tak Slunce o 60 stupňů před Zemí.
  staré Planetárium: K planetkám a ještě dál! Aktuální a chystané výzkumné mise na periférii Sluneční soustavy a eneolit, pravěká éra mezi kamenem a bronzem
  Poslechněte si:01:08 - Objevy a události04:16 - Kosmonautika 2021, 6. část: K planetkám a ještě dál17:19 - Příběh s jedničkou: První letecká pošta20:37 - Kniha: Ilustrovaný atlas nejpodivnějších pravěkých tvorů23:33 - Soutěž o Knihu měsíce24:36 - Eneolit nebylo jen intermezzo
  staré Planetárium - K planetkám a ještě dál! Aktuální a chystané výzkumné mise na periférii Sluneční soustavy a eneolit, pravěká éra mezi kamenem a bronzem
  Poslechněte si:01:08 - Objevy a události04:16 - Kosmonautika 2021, 6. část: K planetkám a ještě dál17:19 - Příběh s jedničkou: První letecká pošta20:37 - Kniha: Ilustrovaný atlas nejpodivnějších pravěkých tvorů23:33 - Soutěž o Knihu měsíce24:36 - Eneolit nebylo jen intermezzo
  staré Loni objevené těleso 2019 LD2 je ve skutečnosti planetka procházející přeměnou v kometu
  Objekt 2019 LD2 (ATLAS) objevený v roce 2019 naskýtá vědcům unikátní příležitost pozorovat, jak se mění z planetky kategorie Kentaur na kometu. Ze své původní pozice za oběžnou drahou planety Jupiter se pomalu posouvá blíže Slunci a začíná vykazovat aktivitu typickou pro komety. Podle vědců se ke Slunci nikdy dříve nepřiblížila, mohla by tedy obsahovat množství původního materiálu - zejména vodního ledu.
  staré Planetka Bennu, letmý dotek sondy OSIRIS-REx a neviditelná katedrála
  Poslechněte si:01:10 - Objevy a události04:12 - Planetka Bennu a sonda OSIRIS-REx22:10 - Příběhy s nulou: Otcové poutníci26:00 - Kniha měsíce: Co drží Měsíc na obloze?28:54 - Soutěž o Knihu měsíce29:59 - Katedrála viditelná a neviditelná (repríza)
  staré Planetárium - Planetka Bennu, letmý dotek sondy OSIRIS-REx a neviditelná katedrála
  Poslechněte si:01:10 - Objevy a události04:12 - Planetka Bennu a sonda OSIRIS-REx22:10 - Příběhy s nulou: Otcové poutníci26:00 - Kniha měsíce: Co drží Měsíc na obloze?28:54 - Soutěž o Knihu měsíce29:59 - Katedrála viditelná a neviditelná (repríza)
  staré Planetka za oběžnou dráhou planety Jupiter vykazuje aktivitu podobnou kometě
  Vědeckému týmu vedenému Colinem Chandlerem se podařilo objevit aktivitu na jedné z planetek, které obíhají Slunce mezi oběžnými drahami planet Jupiter a Neptun. Planetku 2014 OG392 obklopuje podobné koma, jako mají komety, které se táhne až do vzdálenosti 400 tisíc kilometrů (0,0026 AU).
  staré Nově objevená planetka 2020 AV2 je první, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Venuše
  Ze statisíců známých planetek ve sluneční soustavě obíhá zhruba jen 20 zcela uvnitř oběžné dráhy naší planety. Astronomové nyní našli první planetku, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Venuše. Jde zároveň o druhé nejbližší známé přírodní těleso ke Slunci, tím nejbližším je planeta Merkur.
  staré Jeden z cílů mise Lucy planetka Eurybates má malý měsíc
  Astronomům se s pomocí vesmírného teleskopu Hubble podařilo objevit malý měsíc u planetky Eurybates, která je jedním z cílů mise Lucy. Sonda, která by měla na svou dlouhou cestu vyrazit už v příštím roce, má prozkoumat hned sedm těles za oběžnou dráhou Marsu. Nově objevený měsíc u jedné z těchto planetek je tak zajímavým bonusem této mise.
  staré Planetka Ruygu, kterou zkoumala japonská sonda Hayabusa2, pochází z pásu asteroidů
  Ukazuje to analýza povrchu této malé planetky, která se nyní nachází na podobné oběžné dráze, jako má naše planeta. Ryugu zkoumala do konce loňského roku japonská vesmírná sonda Hayabusa2, která je nyní už zpět k Zemi s nákladem vzorků odebraných z planetky.
  staré Podle nové studie mohla planetka Ryugu vzniknout teprve před 9 miliony lety
  Planetka Ryugu zkoumaná japonskou sondou Hayabusa2 by mohla být podle vědců výrazně mladší než se původně předpokládalo. Výsledky analýzy impaktu projektilu vystřeleného sondou naznačují možné staří pouhých 9 milionů let.
  staré Kolem Země proletěla planetka, u které astronomové objevili malinkatý měsíc
  27. ledna astronomové objevili malou planetku 2020 BX12. Při důkladném prozkoumání radioteleskopem Arecibo se v její blízkosti podařilo objevit ještě jednu, menší, která ji obíhá. Začátkem února obě proletěly bezpečně kolem naší planety ve vzdálenosti zhruba 0,03 AU.
  staré Kolem Země ve čtvrtek proletěla doposud neznámá kilometrová planetka
  Ve zhruba 100x větší vzdálenosti, než obíhá Měsíc Zemi, proletěla ve čtvrtek planetka 2020 QU6. Šlo tedy o bezpečný průlet a Zemi ani družicím na oběžné dráze nic nehrozilo. Objev se podařil amatérskému astronomovi Leonardu Amaralovi z Brazílie. Pozorování ze Země ukázala, že planetka má na šířku zhruba 1 kilometr.
  staré Planetka Psyche svým složením připomíná planetární jádro, planeta z ní ale nikdy nevznikla
  Nová počítačová simulace ukazuje, že planetka Psyche v Pásu asteroidů má kovové jádro a pórovitý povrch. Vědci předpokládají, že podobná tělesa v minulosti sloužila jako základ pro planety. Tento výzkum slouží jako základ pro plánování vesmírné mise NASA, která plánuje v roce 2022 k Psyche vyslat automatickou sondu.
  staré Nově objevená planetka 2020 NK1 neznamená pro Zemi žádné nebezpečí
  Astronomové objevili začátkem července na oběžné dráze blízké Zemi malou planetku 2020 NK1. Zpočátku nebylo zřejmé, zda ji její oběžná dráha nezavede ke srážce se Zemí mezi roky 2086 a 2101. Nová pozorování radioteleskopem Arecibo nyní potvrdila, že žádné nebezpečí od této planetky Zemi nehrozí.
  staré K Zemi žádná nebezpečná planetka nemíří, o víkendu proletí v bezpečné vzdálenosti
  V sobotu 6. června proletí kolem naší planety malá planetka s označením 2002 NN4 (163348). Navzdory poplašným titulkům, které zaplavily světový i český internet, však nepředstavuje pro život na Zemi žádné nebezpečí. Proletí totiž víc než 5 milionů kilometrů od Země - to je víc než 14x dál než Měsíc.
  staré V blízkosti planety Jupiter se nachází planetka s ocasem podobným kometě
  Teleskop ATLAS na Havaji objevil mezi trojanskými planetkami planety Jupiter objekt, který má ocas podobný těm, jaké mají komety. Na rozdíl od komet má ale planetka 2019 LD2 kruhovou oběžnou dráhu kolem Slunce, jako ostatní objekty v této oblasti. Tento unikátní objev by vědcům mohl prozradit více informací o planetkách, které sdílí oběžnou dráhu s planetou Jupiter.
  staré Proč planetka Arrokoth vypadá jako sešláplý sněhulák
  Planetka Arrokoth (Ultima Thule) v Kupierově pásu vypadá skutečně bizarně, jako dvě různě velké spojené koule až disky. Někdy se proto označuje jako sněhulák, jindy omeleta. Jak něco takového mohlo vůbec vzniknout? Arrokoth, nacházející se v Kuperově pásu za Neptunem, byl dříve neoficiálně označován jako Ultima Thule, podle „nejvzdálenějšího“ severozápadního ostrova z Ptolemaiovy mapy světa …
  staré Planetka se roztrhla na dva kusy a chová se jak kometa
  Velké překvapení čekalo astronomy, když se podrobně podívali na planetku 288P obíhající v hlavním pásu planetek. Ukázalo se, že jde o dvě kolem sebe obíhající tělesa. Navíc je obklopuje koma, kterou normálně pozorujeme jen u komet. Vysvětlení přinesl tento týden časopis Nature.
  staré Planetka Bennu umí být aktivní
  Od chvíle, kdy sonda OSIRIS-REx dorazila k planetce, se pozemním týmům povedlo zaznamenat více než 300 výronů materiálu z Bennu. Ve speciálním souboru studií vydaných 9. září v časopisu Journal of Geophysical Research: Planets rozpracovává vědecký tým kolem mise OSIRIS-REx výsledky svých pozorování. Ta odhalují, že planetka Bennu pravidelně vyvrhuje do svého okolí materiál. Sonda …
  staré Kolem Země ve čtvrtek proletěla doposud neznámá kilometrová planetka
  Ve zhruba 100x větší vzdálenosti, než obíhá Měsíc Zemi, proletěla ve čtvrtek planetka 2020 QU6. Šlo tedy o bezpečný průlet a Zemi ani družicím na oběžné dráze nic nehrozilo. Objev se podařil amatérskému astronomovi Leonardu Amaralovi z Brazílie. Pozorování ze Země ukázala, že planetka má na šířku zhruba 1 kilometr.
  staré Planetka Psyche svým složením připomíná planetární jádro, planeta z ní ale nikdy nevznikla
  Nová počítačová simulace ukazuje, že planetka Psyche v Pásu asteroidů má kovové jádro a pórovitý povrch. Vědci předpokládají, že podobná tělesa v minulosti sloužila jako základ pro planety. Tento výzkum slouží jako základ pro plánování vesmírné mise NASA, která plánuje v roce 2022 k Psyche vyslat automatickou sondu.
  staré Velká planetka Psyche je zřejmě kovovým jádrem nezrozené planety
  Do výzkumu planetky Psyche se pustili i vědci z Los Alamos National Laboratory • Na superpočítači modelovali impakty, kterým planetka čelila během své historie • Co to prozradilo o její povaze?
  staré Nově objevená planetka 2020 NK1 neznamená pro Zemi žádné nebezpečí
  Astronomové objevili začátkem července na oběžné dráze blízké Zemi malou planetku 2020 NK1. Zpočátku nebylo zřejmé, zda ji její oběžná dráha nezavede ke srážce se Zemí mezi roky 2086 a 2101. Nová pozorování radioteleskopem Arecibo nyní potvrdila, že žádné nebezpečí od této planetky Zemi nehrozí.
  staré Vodním světem prý může být i planetka Ceres
  Ceres je největším z asteroidů, planetek mezi Jupiterem a Saturnem. Již dřívější analýzy ukázaly, že vodní led představuje značnou část hmotnosti planetky, zřejmě je zde celkově více vody než na zemském povrchu. Až dosud se ale předpokládalo, že půjde nejspíše o led. Nová analýza dat ze sondy Dawn (mise probíhala v letech 2015–2018) naznačuje, že …
  staré K Zemi žádná nebezpečná planetka nemíří, o víkendu proletí v bezpečné vzdálenosti
  V sobotu 6. června proletí kolem naší planety malá planetka s označením 2002 NN4 (163348). Navzdory poplašným titulkům, které zaplavily světový i český internet, však nepředstavuje pro život na Zemi žádné nebezpečí. Proletí totiž víc než 5 milionů kilometrů od Země - to je víc než 14x dál než Měsíc.
  staré K Zemi se řítí potenciálně nebezpečná planetka
  K Zemi se v sobotu 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles. Na svém webu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
  staré NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečná planetka, proletí v sobotu
  K Zemi se 6. června přiblíží planetka řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles. Na webu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ohrožení pro naši planetu ale nepředstavuje.
  staré Podle NASA se k Zemi blíží potenciálně nebezpečná planetka
  Washington - K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles. Na webu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL) amerického...
  staré V blízkosti planety Jupiter se nachází planetka s ocasem podobným kometě
  Teleskop ATLAS na Havaji objevil mezi trojanskými planetkami planety Jupiter objekt, který má ocas podobný těm, jaké mají komety. Na rozdíl od komet má ale planetka 2019 LD2 kruhovou oběžnou dráhu kolem Slunce, jako ostatní objekty v této oblasti. Tento unikátní objev by vědcům mohl prozradit více informací o planetkách, které sdílí oběžnou dráhu s planetou Jupiter.
  staré Planetka Ruygu, kterou zkoumala japonská sonda Hayabusa2, pochází z pásu asteroidů
  Ukazuje to analýza povrchu této malé planetky, která se nyní nachází na podobné oběžné dráze, jako má naše planeta. Ryugu zkoumala do konce loňského roku japonská vesmírná sonda Hayabusa2, která je nyní už zpět k Zemi s nákladem vzorků odebraných z planetky.
  staré V úterý Zemi jen těsně minula planetka. „Málem se dotknula družic na geostacionární dráze“
  V úterý Zemi velice těsně minul asteroid 2020 HS7. „A to tak těsně, že se málem dotknul družic na geostacionární dráze,“ uvedli experti z observatoře Kleť.
  staré Podle nové studie mohla planetka Ryugu vzniknout teprve před 9 miliony lety
  Planetka Ryugu zkoumaná japonskou sondou Hayabusa2 by mohla být podle vědců výrazně mladší než se původně předpokládalo. Výsledky analýzy impaktu projektilu vystřeleného sondou naznačují možné staří pouhých 9 milionů let.
  staré Kolem Země proletěla planetka, u které astronomové objevili malinkatý měsíc
  27. ledna astronomové objevili malou planetku 2020 BX12. Při důkladném prozkoumání radioteleskopem Arecibo se v její blízkosti podařilo objevit ještě jednu, menší, která ji obíhá. Začátkem února obě proletěly bezpečně kolem naší planety ve vzdálenosti zhruba 0,03 AU.
  staré Planetka před 66 miliony lety vyhubila většinu pozemského života. Zasela však sinice
  Před asi 66 miliony lety do místa dnešního Mexického zálivu dopadl meteorit, který zanechal 180 kilometrů široký kráter. Kvůli srážce na Zemi vyhynulo 76 procent živočichů včetně dinosaurů. Vědci ale zjistili, že už krátce po katastrofě v kráteru dobře prospívaly sinice. Usazeniny z doby jednoho z největších přelomů na Zemi by mohly pomoci odhadnout, jak budou organismy reagovat při změně klimatu.
  staré V sobotu minula Zemi jen těsně planetka. Přiblížila se na 70 tisíc kilometrů
  Kolem Země proletěla planetka 2020 BH6. Nejblíže se k naší planetě dostala v sobotu nad ránem, konkrétně v 6:11 středoevropského času, informovali astronomové z Observatoře Kleť.
  staré Nově objevená planetka 2020 AV2 je první, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Venuše
  Ze statisíců známých planetek ve sluneční soustavě obíhá zhruba jen 20 zcela uvnitř oběžné dráhy naší planety. Astronomové nyní našli první planetku, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Venuše. Jde zároveň o druhé nejbližší známé přírodní těleso ke Slunci, tím nejbližším je planeta Merkur.
  staré Planetárium - Voda: obyčejná i neobyčejná kapalina a kosmické sondy k rudé planetě i planetkám hlavního pásu
  Poslechněte si:01:07 - Objevy a události04:52 - Voda obyčejná i neobyčejná20:51 - Historie: Bombardování Orwellem23:59 - Soutěž o Knihu měsíce25:06 - Kosmonautika 2020, 3. část: Mars a planetky
  staré Jeden z cílů mise Lucy planetka Eurybates má malý měsíc
  Astronomům se s pomocí vesmírného teleskopu Hubble podařilo objevit malý měsíc u planetky Eurybates, která je jedním z cílů mise Lucy. Sonda, která by měla na svou dlouhou cestu vyrazit už v příštím roce, má prozkoumat hned sedm těles za oběžnou dráhou Marsu. Nově objevený měsíc u jedné z těchto planetek je tak zajímavým bonusem této mise.
  actual not cached