Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 21.01.2022 || EUR 24,345 || USD 21,452
pondělí 24.ledna 2022, Týden: 5, Den roce: 024,  dnes má svátek Milena, zítra má svátek Miloš
24.ledna 2022, Týden: 5, Den roce: 024,  dnes má svátek Milena


( Nalezeno 68 článků )

Plachetnice jsou rychlejší než kontejnerové lodě

staré Plachetnice jsou rychlejší než kontejnerové lodě
Na programu dne je pokrok, a všeobecná snaha „být rychlejší“ ovládá prakticky všechna průmyslová odvětví. Kupodivu se tato poučka netýká námořní přepravy, konkrétně velkých transportních lodí. Převážejí sice v kontejnerech neuvěřitelné množství zboží naráz, ale jak podotýkají odborníci na přepravu, stále více se zpomalují. Jeden by si skoro vzpomněl na štíhlé a elegantní klipry, převážející mezi kontinenty náklad ekologicky, a s udivující rychlostí. číst dál...chcete vědět víc?
staré Tragédie největší plachetnice na světě. Thomas W. Lawson způsobil první velkou ekologickou katastrofu
Tragédie sedmistěžňové plachetnice Thomas W. Lawson z roku 1907 způsobila první velkou novodobou ekologickou katastrofu.
staré Poslední plavba sovětské plachetnice byla s Čechem na palubě [Jiří Filipovský / Mare-Czech]
Uteklo už více jak čtvrt století od symbolické plavby sovětské plachetnice Družba na cestě z Oděsy do Bombaje a zpět. A já byl tehdy členem její posádky.
staré Týden obrazem: Létající kráva, pokažená plachetnice a nádoba boha vody
Jak dlouho trvá skok z mostarského mostu, proč se nekonal největší karneval v Evropě, co všechno musí zvládnout honácký pes a kolik hasičů zasahovalo při požáru dvacetipatrové budovy? Tyto i další události a zajímavosti uplynulého týdne ukazuje galerie fotografií pořízených předními světovými agenturami.
staré Neobvyklá nehoda na řece Lužnici: Plachetnice zasáhla dráty s vysokým napětím
Záchranáři v úterý zasahovali u neobvyklé nehody na řece Lužnici. Plachetnice u chatové oblasti Permoník narazila do drátů s vysokým napětím! Při nehodě se zranil jeden muž, který skončil v péči zdravotníků a byl převezen do nemocnice. 
staré Plachetnice na Lužnici zavadila o vedení vysokého napětí
Na řece Lužnici poblíž chatové oblasti Permoník u Týna nad Vltavou narazila v úterý plachetnice do vedení vysokého napětí. Na palubě byli dva muži, jeden z nich se těžce popálil a záchranáři ho převezli do českobudějovické nemocnice. Právo o tom informoval mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.
staré Plachetnice na řece škrtla stěžněm o dráty vysokého napětí, muž se popálil
Velmi netradiční nehodu řešili v úterý policisté z Týna nad Vltavou. Vyjížděli na řeku Lužnici, kde se plachetnice dotkla stěžněm vedení velmi vysokého napětí. Jeden muž na palubě utrpěl popáleniny a jiná zranění.
staré Plachetnice na řece škrtla stěžněm o dráty vysokého napětí, muž se popálil
Velmi netradiční nehodu řešili v úterý policisté z Týna nad Vltavou. Vyjížděli na řeku Lužnici, kde se plachetnice dotkla stěžněm vedení velmi vysokého napětí. Jeden muž na palubě utrpěl popáleniny a jiná zranění.
staré V Praze na Vltavě se po nárazu větru převrátila s rodinou malá plachetnice
Na Vltavě v Praze se v neděli odpoledne převrátila s rodinou malá plachetnice. Převržení lodě způsobil silný náraz větru, uvedl dnes mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Rodině se čtyřletým dítětem pomohli z vody ven lidé z jiné lodi.
staré Na Vltavě se s rodinou převrátila malá plachetnice, matku a dítě odvezli do nemocnice
Převržení lodě způsobil silný náraz větru.
staré Na Vltavě v Praze se převrátila plachetnice s tříčlennou rodinou
Prudký náraz větru převrátil v neděli na Vltavě v Praze plachetnici s tříčlennou rodinou. Na pomoc jim vyrazili svědci, kteří pomohli a zároveň zavolali policisty na člunu. Nikomu se naštěstí nestalo nic vážného.
staré Sluneční plachetnice, která prozkoumá planetku
Sonda Near-Earth Asteroid (NEA) Scout je jedním ze sekundárních nákladů, které se svezou při misi Artemis I, prvním nepilotovaném letovém testu rakety SLS a lodi Orion. NEA Scout má malé rozměry srovnatelné s větší krabicí od bot a nyní byla sonda uložena do dispenzeru a usazena do prstencového adaptéru, který propojí SLS a Orion. Při misi Arteis I totiž nepůjde jen o test rakety a lodi, ale jde i o možnost, jak dostat v rámci programu Artemis malé sondy (jako je NEA Scout) k Měsíci i dál. „NEA Scout bude první americkou meziplanetární misí, která využije pohon slunečním zářením,“ říká Les Johnson, hlavní technologický pracovník z Marshallova střediska a dodává: „Měli jsme už pár zkoušek plachetnic na oběžné dráze Země, ale nyní jsme připraveni ukázat, že můžeme použít tento nový typ pohonu sond k tomu, abychom se dostali na nová místa a provedli důležitou vědu.“
staré Při podzimní misi Artemis I se do vesmíru dostane také meziplanetární solární plachetnice
Při misi Artemis I letos poletí poprvé nová raketa SLS, která do vesmíru vynese vesmírnou loď Orion a dalších 13 malých družic. Jednou z nich bude také NEA Scout - solární plachetnice, která bude mít za úkol doletět k blízké planetce 1991 VG. Pro NASA jde o první pokus doletět se solární plachetnicí dál od Země. Pokud bude sonda fungovat, jak vědci předpokládají, vydá se po průletu kolem 1991 VG k dalšímu cíli.
staré Omeletky: Miluju plachetnice. Kvůli špatnému zraku si je ale pletu s racky. Omeletky s Halinou Pawlowskou
Také jste denně konfrontováni otázkou, jaké jsou vaše plány na dovolenou? Dnešní Omeletky více než plány naplní sny – sny o modrém moři, bílých plachetnicích a plavbách na zaoceánských lodích.
staré Pokročilé systémy pro sluneční plachetnice
NASA vyvíjí nové rozkládací struktury, technologie a materiály, které by mohly sloužit budoucím slunečním plachetnicím k nízkonákladovým kosmickým misím. Stejně jako je klasická plachetnice poháněna větrem, který se opírá do plachty, sluneční plachetnice využívají k pohonu tlaku slunečního záření. Nepotřebují tedy klasické pohonné látky. NASA proto v rámci mise ACS3 ( Advanced Composite Solar Sail …
staré Solární plachetnice Lightsail-2 se na oběžné dráze Země udržuje už 2 roky pouze pomocí slunečního svitu
Nezisková organizace Planetary Society označila misi Lightsail-2 za úspěch už v roce 2019, kdy bylo zřejmé, že sluneční svit ovlivňuje její pohyb. Solární plachetnice byla vynesená do vesmíru raketou Falcon Heavy a od té doby se na oběžné dráze Země udržuje pouze pomocí slunečního záření. Nyní, po dvou letech ve vesmíru, solární plachetnice pořád funguje a má na to, vydržet ještě déle.
staré Pokročilé systémy pro sluneční plachetnice
NASA vyvíjí nové rozkládací struktury, technologie a materiály, které by mohly sloužit budoucím slunečním plachetnicím k nízkonákladovým kosmickým misím. Stejně jako je klasická plachetnice poháněna větrem, který se opírá do plachty, sluneční plachetnice využívají k pohonu tlaku slunečního záření. Nepotřebují tedy klasické pohonné látky. NASA proto v rámci mise ACS3 ( Advanced Composite Solar Sail System) hledá možnosti kompozitních materiálů. Jde o kombinaci materiálů s různými vlastnostmi, které by mohly vytvořit lehké nosníky vysouvané z CubeSatu. Data získaná z mise ACS3 budou přímo využita v návrzích budoucích kompozitních systémů slunečních plachetnic. Ty mohou být využity třeba jako včasná výstraha před extrémy kosmického počasí, hledání blízkozemních planetek, přenosu dat a jednou třeba najdou uplatnění i v pilotovaných misích.
staré Roboloď vedle plachetnice. Amsterdam testuje elektrická autonomní plavidla
Obyvatelům holandského nizozemského města se před pár dny naskytl nevšední pohled. Kolem repliky obchodní lodě z 18. století se třemi stožáry a staženými plachtami proplulo futuristické elektrické plavidlo. Minulost se tak setkala z možnou budoucností přepravy v kanálech. Alespoň v to amsterdamští politici, vývojáři a nadšenci doufají.
staré Roboloď vedle plachetnice. Amsterdam testuje elektrická autonomní plavidla
Obyvatelům holandského nizozemského města se před pár dny naskytl nevšední pohled. Kolem repliky obchodní lodě z 18. století se třemi stožáry a staženými plachtami proplulo futuristické elektrické plavidlo. Minulost se tak setkala z možnou budoucností přepravy v kanálech. Alespoň v to amsterdamští politici, vývojáři a nadšenci doufají.
staré Solar Cruiser – nová sluneční plachetnice
Aby bylo možné dosáhnout nových a jinými způsoby těžko dosažitelných lokalit pro pozorování Slunce, se NASA pustila pro projektu sluneční plachetnice Solar Cruiser s plochou 1653 metrů čtverečních, která má na svou demonstrační misi vyrazit v roce 2025. Projekt má využít dosavadní zkušenosti, pokrok v mnoha oborech a umožnit nové přelomové vědecké objevy. Solar Cruiser je označována jako pathfinder mission, tedy projekt, který má vyšlapávat cestu. Jeho vývoj financuje Solar Terrestrial Probes Program, který spadá pod Heliofyzikální oddělení NASA. Na této sluneční plachetnici se má sejít několik nových technologií, které byly původně vyvinuty různými organizacemi. Zde dojde k jejich spojení, aby bylo možné prokázat mimořádné schopnosti pohonu sondy slunečním světlem.
staré Plachetnice na vinětách [Jiří Hájíček / Host]
Vzdálenost mezi lidmi může být bez konce.
staré Kam se hrabe Gretin (18) katamarán: Moře ovládnou solární plachetnice a vodíkové parníky
Když se klimatická aktivistka Greta Thunbergová, nyní čerstvě plnoletá, chystala na klimatický summit OSN v New Yorku, pojala i samotnou cestu jako ekologickou manifestaci. Místo letadla, které na zpáteční transatlantické cestě vypustí metráky oxidu uhličitého za každého jednoho cestujícího, zvolila plachetnice. Může být vítr cestou ke snižování emisí v mezinárodní přepravě? Nebo to bude spíš vodík?
staré Pronájem plachetnice
Chtěla bych se zeptat, jak se účtuje pronájem plachetnice v zahraničí. Jsem plátce DPH. Jedná se o krátkodobý pronájem dopravního prostředku. Místo plnění např. Chorvatsko. Jako charterová agentura...
staré Francouzská plachetnice vyrazila na prĹŻzkum mikroorganismĹŻ v oceánu
Z francouzského přístavu Lorient 12. prosince vyplula na vědeckou expedici plachetnice Tara, která zkoumá podmořské mikroorganismy. Na moři bude plující laboratoř 21 měsíců, urazí 70 000 kilometrů a bude studovat viry, bakterie a mikrořasy a jejich roli v oceánu, píše AFP.
staré Plachetnice jsou rychlejší než kontejnerové lodě
Na programu dne je pokrok, a všeobecná snaha „být rychlejší“ ovládá prakticky všechna průmyslová odvětví. Kupodivu se tato poučka netýká námořní přepravy, konkrétně velkých transportních lodí. Převážejí sice v kontejnerech neuvěřitelné množství zboží naráz, ale jak podotýkají odborníci na přepravu, stále více se zpomalují. Jeden by si skoro vzpomněl na štíhlé a elegantní klipry, převážející mezi kontinenty náklad ekologicky, a s udivující rychlostí. číst dál
 • číst dál
 • staré V Americe přepravují zboží plachetnice
  Jak k sobě pasuje zemědělství a plachetnice? Příklady ze Spojených států naznačují, že poměrně dobře. Na řadě míst v zemi byste totiž narazili na staré zavodňovací kanály, které se napojují na říční síť. Místní zemědělci se teď pokoušejí spolu s několika památkáři a nadšenci zprovoznit historický systém „vodní infrastruktury“, která by umožňovala ekologickou přepravu ovoce a zeleniny ve vnitrozemí. číst dál
 • plachetnice
 • číst dál
 • staré Hasiči na Rozkoši nejdřív cvičili a pak zachraňovali: S mužem se převrhla plachetnice
  Královéhradečtí hasiči, policisté a vodní záchranáři cvičili v Rozkoši záchranu osob z vody. Dopoledne to byl výcvik, odpoledne pak akce naostro! Zasahovat musel i vrtulník.
  staré Na Rozkoši se převrátila plachetnice
  NÁCHODSKO – Zasahovali hasiči, policisté i záchranáři.
  staré Hájíčkův román Plachetnice na vinětách je dalším dílkem linie textů s geneticky obdobně vytesanými hrdiny
  Země, krajina, půda, rodové vazby či dějinné okamžiky minulého století jsou kóty na mapě každého příběhu spisovatele Jiřího Hájíčka – včetně toho nejnovějšího z autorova posledního románu Plachetnice na vinětách.
  staré Volně plující plachetnice
  Písek – Policisté loď, která volně plula po Otavě, uvázali a zjistili majitele.
  staré Energetické farmy - domy, které vyhlížejí jako plachetnice
  Ochránit obyvatele filipínských ostrovů před neustále se zvyšující hladinou moří a zajistit jim bezpečné a trvale udržitelné bydlení, takový je účel domů, které na první pohled připomínají stylizované plachetnice. Autorem tohoto návrhu je filipínský architekt Deo Alrashid Trevecedo Alam z ateliéru DADA Design.
  staré Na Slapech se převrátila plachetnice: Policie zachránila osm osob!
  Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční policie zachránila čtyři dospělé a čtyři děti. Potápěči budou muset plavidlo vyzvednout z hloubky asi 45 metrů.
  staré Na Slapech se potopila plachetnice, posádku včetně čtyř dětí zachránila policie
  Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční policie zachránila čtyři dospělé a čtyři děti. Potápěči budou muset plavidlo vyzvednout z hloubky asi 45 metrů, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.
  staré Hasiči, vodní záchranáři a policie zachraňovali posádku z potopené plachetnice
  /FOTOGALERIE/ Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich se v pondělí večer před osmou hodinou převrátila plachentnice. K místu vyjeli pfesionální hasiči z Dobříše, Jílového, Příbrami a také dobrovolná jednotka z Chotilska. Osmičlennou posádku zachraňovali polečně s Vodní záchrannou službou ČČK Slapy a Policií ČR. 
  staré Na Slapech se potopila plachetnice, posádku zachránila policie
  Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční policie zachránila čtyři dospělé a čtyři děti. Potápěči budou muset plavidlo vyzvednout z hloubky asi 45 metrů, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.
  staré Na Slapech se převrátila plachetnice s osmi lidmi
  Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční policie zachránila čtyři dospělé a čtyři děti. Potápěči během úterý vyzvednou plavidlo z hloubky asi 45 metrů.
  staré Na Slapech se potopila plachetnice, osmičlennou posádku zachránila policie
  Na konci prodlouženého víkendu se na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich převrátila plachetnice. Poříční policie zachránila celou posádku, tedy čtyři dospělé a čtyři děti. Z hloubky téměř 45 metrů budou dnes plavidlo vyzvedávat potápěči.
  staré Na Slapech se potopila plachetnice, posádku s dětmi zachránila policie
  Plachetnice nyní leží na dně ve velké hloubce, její vyzvednutí v úterý zajistí policie se svými potápěči.
  staré Na Slapech se potopila plachetnice, posádku zachránila policie
  Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční policie zachránila čtyři dospělé a čtyři děti. Potápěči budou v úterý plavidlo vyzvedávat z hloubky asi 45 metrů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.
  staré Hájíčkovy Plachetnice na vinětách i jako audiokniha
  Plachetnice na vinětách, tak se jmenuje nový román Jiřího Hájíčka, který vyšel jak v knižní podobě, tak v audioverzi v režii Hynka Pekárka v působivém podání Vandy Hybnerové. Hájíček patří k nejvýraznějším a nejvyhledávanějším současným českým autorům střední generace.
  staré RECENZE: Plachetnice na vinětách plují bez patosu v osamělém ženském světě
  Hrdinka nové knihy Jiřího Hájíčka Marie (47) má na první pohled téměř vše, po čem leckteří touží. Krásu, majetek, úspěšnou kariéru v Praze. Čtenář se s ní setkává v době, kdy se jí – ne její vinou – rozpadlo manželství. S novou životní situací se snaží smířit. Hledá sama sebe.
  staré Plachetnice na vinětách [Jiří Hájíček / OneHotBook]
  „Vězela jen ve svém příběhu a vnímala, že se za něj stydí a nemá chuť ho někomu vyprávět.“ Bude ženská v mém věku ještě někoho zajímat? dumá zas a znovu sedmačtyřicetiletá docentka literatury Marie, kterou okolnosti přiměly stáhnout se do izolace.
  staré Plachetnice na vinětách [Jiří Hájíček / Host]
  Vzdálenost mezi lidmi může být bez konce.
  staré Hájíčkova Plachetnice na vinětách přináší opět dobrou četbu oblíbeného autora
  Petr Hájíček patří právem k nejčtenějším domácím autorům. Po prvotní povídkové tvorbě začal s romány, a velmi úspěšnými, protože postavy jsou naprosto věrohodné. I domácí prostředí je hmatatelně známé. Nyní přichází nakladatelství Host po vynucené přestávce s knihou Plachetnice na vinětách.
  staré Ultratenká membrána pro sluneční plachetnice
  Malinká plachta tvořená nejtenčím známým materiálem - jeden atom silnou vrstvou grafenu - prošla prvotními zkouškami , které mají prokázat, jestli by se tento materiál nedal využít pro stavbu slunečních plachetnic. Mezi pohonnými technologiemi představují právě sluneční plachetnice velmi atraktivní obor - mnoho lidí fascinuje možnost, že by díky nim mohly naše sondy doletět k jiným hvězdám jen za několik desítek let. Tradiční sondy nejsou pohonné látky pro své motory umožňující měnit jejich dráhu. Sluneční plachetnice nepotřebuje pohonné látky - je proto mnohem lehčí a raketa ji dostane na oběžnou dráhu mnohem snáze.
  staré Knížky Plus - Plachetnice na vinětách - nová kniha autora Jiřího Hájíčka
  Začátkem června se na pulty knihkupectví podívá novinka českobudějovického autora. Nakladatelství Karolinum vydává publikaci Teorie lyriky – kniha prozradí, jak číst básně.
  staré Nadějné knižní vyhlídky: Hájíček vypouští Plachetnice na vinětách
  „Vzdálenost mezi lidmi může být bezbřehá.“ Spisovatel Jiří Hájíček v chystané novince neopouští jihočeský domovský přístav a vlnobití rodinných vztahů. Alespoň se zdá z náznaků ukázky, která předznamenává jeho další román. Plachetnice na vinětách by nakladatelství Host, pokud to situace na kulturní scéně umožní, chtělo vypustit 11. května.
  staré Louis Vuitton s tváří plachetnice
  Jedná se už o sedmý počin v Osace a třetí Maison v Japonsku. Nový čtyřpodlažní Louis Vuitton Maison Osaka Midosuji však překonal všechna očekávání. Poprvé své majestátní brány otevřel 1. února. A okamžitě si získal plnou pozornost fascinovaných milovníků módy. Působivá kolébka plná jedinečného designu z dílny Louis Vuitton vznikla ze spolupráce architektů Juna Aokiho
  staré Archeologové umožnili virtuální ponor k vraku staletí staré plachetnice u Islandu
  Archeologové z Islandu a Austrálie vyrobili virtuální rekonstrukci lodě, která pod falešnou vlajkou obchodovala před třemi stoletími s Islandem. Přibližuje detailně místo, kde vrak odpočívá i jeho současnou podobu a seznamuje s jeho historií.
  actual not cached