Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 18.01.2022 || EUR 24,425 || USD 21,488
úterý 18.ledna 2022, Týden: 4, Den roce: 018,  dnes má svátek Vladislav, zítra má svátek Doubravka
18.ledna 2022, Týden: 4, Den roce: 018,  dnes má svátek Vladislav


( Nalezeno 100 článků )

Linux súkromne i pracovne v2.0 (15. časť): SIP (Session Initiation Protocol)

staré Linux súkromne i pracovne v2.0 (15. časť): SIP (Session Initiation Protocol)
Je priam neuveriteľné, aké množstvo užitočných informácií a faktov súvisiacich s IP telefóniou (VoIP) sa skrýva za takou jednoduchou skratkou, ako je SIP. Nejde pritom iba o protokol, ale o mnoho ďalších aplikácií a nástrojov, ktoré tento protokol vy ......chcete vědět víc?
datum vydání: 18/01/2022 14:33:36 dnes Restartování a offline aktualizování Fedora Linuxu
Fedora Magazine rozebírá restartování a offline aktualizování Fedora Linuxu. První Fedora s offline aktualizováním byla v lednu 2013 vydaná Fedora 18. Tenkrát ještě s kódovým označením Spherical Cow.
datum vydání: 17/01/2022 05:20:05 včera Linux Mint spojí síly s Mozillou, Ubuntu slibuje vyšší výkon na Raspberry Pi
Tým kolem distribuce Linux Mint spojí své síly s vývojáři z Mozilly. Canonical slibuje lepší běh Ubuntu na Raspberry Pi. Anaconda, instalátor distribucí Fedora, RHEL a CentOS bude mít webové rozhraní.
datum vydání: 16/01/2022 05:20:20 2 dny FFmpeg 5.0 je venku, Ubuntu 22.04 LTS zůstane u jádra Linux 5.15
KDE Plasma 5.24 Beta ukazuje vylepšení, ovladač pro Broadcom VideoCore nabízí double-buffering, Wine 7.0-rc6 opravuje 47 chyb, vydána 60Mpix Leica M11 a nový Fujifilm 200 pravděpodobně od Kodaku.
datum vydání: 15/01/2022 23:43:34 3 dny Podpora audio zařízení od společnosti Universal Audio v Linuxu
Uživatelé Linuxu vlastnící audio zařízení od společnosti Universal Audio (Wikipedie) by rádi jejich podporu také v Linuxu. Podepisují petici na Change.org a snaží se Universal Audio přesvědčit v diskusním fóru.
datum vydání: 14/01/2022 05:20:04 4 dny Novinky pro Linux 5.17: ještě rychlejší Btrfs i oprava Straight Line Speculation
Podpora nejen pro Snapdragon 8 Gen 1 či první levné RISC-V platformy, sériová konzole možná zrychlí o čtvrtinu, Btrfs výrazně a do Mesa míří podpora velkých grafik Intel Arc DG2/Alchemist.
staré Začíná se prodávat PinePhone Pro. Nejvýkonnější smartphone s Linuxem překvapí vypínači periferií na zádech
Komunitní telefon pro komunitu - PinePhone Pro • Má se jednat o nejvýkonnější smartphone s Linuxem • Pod krytem překvapí hardwarové vypínače periferií telefonu
staré Linux Mint sa spája s Mozillou kvôli Firefoxu
Stabilná verzia distribúcie Linux Mint 20.3 je už dostupná na stiahnutie pre všetkých užívateľov. Poslednou novinkou z vývoja Mintu je užšia spolupráca vývojárov s Mozillou a prvé výsledky tejto spolupráce by mohli užívatelia vidieť už tento týždeň.
staré Vydanie jadra Linux 5.16
Dokončenie novej stabilnej verzie jadra Linux 5.16 prišlo po predĺžení vývojového cyklu počas sviatkov. Novinkami sú opäť zlepšenia podpory nového hardvéru, súborových systémov a iných funkcií jadra, podobne ako aj opravy chýb či lepšia ochrana proti bezpečnostným zraniteľnostiam.
staré Policy-based routing v Linuxu: směrování provozu pod kontrolou
Tradiční směrování síťových paketů je založeno na cílové adrese. Pokud ale chceme více, potřebujeme policy-based routing (PBR). To nám umožní směrovat provoz podle mnoha dalších kritérií.
staré Linux 5.16
Po 10 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.16 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
staré IBM WebSphere MQ V7.5 Application Development Linux Labs IBM WebSphere MQ V7.5 Application Development Linux Labs
[skoleni-kurzy.eu] In this 3 day instructor-led course, you lea> how to issue calls that use the WebSphere MQ API MQI. You lea> how to code and use calls to complete various functions, such as opening and closing queues and putting messages on or retrieving messages from a queue. You also lea> other important topics such as controlling message retrieval, writing programs that change queue attributes, handling MQI security, and managing message channels. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
staré IBM MQ V8 System Administration Using Linux for LabsIBM MQ V8 System Administration Using Linux for Labs
[skoleni-kurzy.eu] This course is designed to provide technical professionals with the skills needed to administer IBM MQ queue managers on distributed platforms such as Windows 2008 Server and Linux. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
staré IBM WebSphere MQ V7.5 System Administration using Linux for labsIBM WebSphere MQ V7.5 System Administration using Linux for labs
[skoleni-kurzy.eu] This 4-day instructor-led course provides technical professionals with the skills that are needed to administer WebSphere MQ queue managers on distributed platforms such as Windows and Linux. In this course, you lea> how to install, customize, operate, and administer WebSphere MQ on distributed platforms. The course covers topics such as configuration, day-to-day administration, problem recovery, and managing security and performance. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
staré Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux
Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? • Pak byste toho měli hodně rychle nechat! • Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód
staré Linux Mint 20.3 Una
Byl vydán Linux Mint 20.3 s kódovým jménem Una. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 20.3 bude podporován až do roku 2025.
staré Novinky pro Linux 5.17: ovladač AMD P-State či Intel Hardware Feedback Interface
Ovladač AMD P-State, podpora názvů oddílů u Ext4, zmizí nepoužívaná CleanCache, nové opravy pro zlobivé x86 tablety, Mesa 22.0 s FreeSync/VRR pro Intel OpenGL/Vulkan, Intel HFI pro Intel Alder Lake.
staré Koniec vývoja a podpory CentOS Linuxu
Vývoj CentOS Linuxu sa skončil už pred dvoma mesiacmi s vydaním jeho poslednej aktualizácie, ktorá pridala novšie verzie softvérových balíčkov. S koncom roku 2021 však prišiel aj koniec oficiálnej podpory. Alternatívne distribúcie ponúkajú svoje vlastné nástroje pre jednoduchú migráciu systému.
staré Fast Kernel Headers, rychlejší překlad Linuxu o 50 až 80 %
Ingo Molnar představil první veřejnou verzi svého projektu Fast Kernel Headers, na kterém pracuje od konce roku 2020. Navrženými změnami v hlavičkových souborech, odstraněním "pekla závislostí", lze zrychlit překlad Linuxu o 50 až 80 %.
staré Linux v roce 2021: končí CentOS 8, linuxový desktop na cestě k Waylandu
Rok se s rokem sešel, a tak pojďme krátce zavzpomínat, co vás letos u nás zaujalo nejvíce. Kromě běžných novinek z linuxového světa to byly články o Android Auto, novinky týkající se bezpečnosti a třeba také průzkum Marsu.
staré Inštalacia aplikácie na linux VPS
Dobry den, potrebujem nainstalovat aplikaciu z git na linux VPS (contabo). Podrobnosti do spravy. Napiste kedy mozete a predpokladanu cenu. Vdaka.
staré Intel umožní v Linuxu aktualizovat BIOS bez restartu systému
Server Phoronix přináší informace o novém projektu společnosti Intel, která umožní v rámci Linuxu 5.17 aktualizovat BIOS základní desky i bez restartování systému. Toho bychom se později mohli dočkat i na PC s Windows.
staré Hledáte Linux administrátora?
Drazí WebTržníci, rád bych vám nabídl Správu Linux serverů. V oboru Linuxu a správy serverů se pohybuji již přes 5 let, za tuto jsem nasbíral spoustu kladných recenzí a spoustu zajímavých zkušeností. Na WebTrhu mám 28 kladných referencí a každý měsíc mi jich několik přibývá. Co pro vás mohu například udělat? - Instalace serveru od A do Z - Pomoc s výběrem serveru či VPS - Instalace webserveru, či jiných aplikací. - Instalace ISPConfigu - Aktualizace - Zabezpečení - Konzultace A mnoho dalších věcí, o které si jen řeknete! Jak spolupráce se mnou vypadá? - Ozvete se mi do zpráv s vašim požadavkem, načež vám odpovím s předpokládanou cenou a průběhem spolupráce. - Pokud cenu schválíte, můžeme se domluvit na online schůzce, kde doladíme detaily spolupráce. - Pokud chcete, vyhotovíme smlouvu o spolupráci. - Vrhnu se do práce - Po vyhotovení práce vyhotovím fakturu a doladíme společně detaily. - Pokud jste byl s moji prací spokojen, můžeme se domluvit na další spolupráci. Spravuji servery několika hostingům a jiným velkým projektům. Pokud se chcete na něco zeptat, nebo máte zájem o spolupráci, tak mě můžete kontaktovat do soukromé zprávy, mailem nebo formulářem na svém webu. Můj web - https://kyvala.cz Můj mail - petr@kyvala.cz S přáním krásného dne, Kývala Petr.
 • https://kyvala.cz
 • petr@kyvala.cz
 • staré Novinky pro Linux 5.17: spousta aktualizací pro GPU, lepší podpora NZXT
  Vylepšení DRM, podpora Raptor Lake, 10bit i 4k/60p u Raspberry Pi, OpenGL 4.3 u VMware SVGA, SimpleDRM s framebufferem Apple M1, NVDEC pro čipy Tegra, ovládání LED u NZXT, ethernet pro AMD Rembdrandt.
  staré Z Linuxu se pomalu stává OS skutečně vhodný i pro hraní her
  Operační systémy Windows měly v minulých letech neotřesitelnou pozici v rámci PC coby herní platformy, ale v příštích letech by už ji mohly citelně ztrácet. Jsou tu totiž hned tři faktory, které je třeba vzít v potaz. 
  staré Novinky pro Linux 5.17: konec 3DNow! i oprava zranitelnosti x86 SLS
  Druhá část přehledu novinek v Linuxu 5.17 připomíná vývoj kolem 3DNow! a Ext4, přidává dění kolem čipů Apple M1 a doplňuje záplaty pro x86 SLS chybu a vylepšení přichystaná pro GPU společnosti Intel.
  staré Vyskúšajte si Linux Mint 20.3 Beta
  Distribúcia Linux Mint 20.3 dostala inštalačné obrazy pre jej beta verziu s náhľadom na pripravované novinky. Užívateľov čakajú aktualizácie desktopových prostredí, dokončené úpravy ich tém vzhľadu alebo aj úplne nová aplikácia. Vydanie stabilnej verzie Mintu by mohlo prísť už tento mesiac.
  staré Novinky z vývoje Asahi Linuxu - říjen a listopad 2021
  Na blogu Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon aneb počítače Apple s novými ARM procesory M1, M1 Pro a M1 Max, byl publikován přehled dění a novinek z vývoje za říjen a listopad.
  staré Vedle otců internetu, webu, Linuxu nebo Wikipedie. Čech Jan Gruntorád se dostal do internetové síně slávy
  Internetová síň slávy (IHOF) včera poznala 21 nových členů, mezi nimiž je také Jan Gruntorád, vůbec první člověk ze střední nebo východní Evropy. Internet Society oceňuje je dlouhodobý přínos rozvoji internetu v regionu. Bylo to totiž Gruntorád, který se zasloužil o to, že se Československo k síti ...
  staré Linux Mint 20.3 Una - Beta
  Byla vydána beta verze Linux Mintu 20.3 s kódovým jménem Una. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 20.3 bude podporován až do roku 2025.
  staré Linux Mail Server
  [skoleni-kurzy.eu] Kurz seznamuje účastníky s konfigurací poštovních služeb v Linuxu. Krom základní konfigurace služeb se kurz zaměřuje na rozchození prostředí LDAP, které je v současné době velmi populární a vhodné pro konfiguraci síťových služeb, jako jsou např. emailové servery. Kurz slouží jako základní úvod pro konfiguraci a správu flexibilního mailového serveru pro firmu. * Koncept poštovních služeb v Linuxu   Konfigurace poštovního serveru Postfix   Virtuální adresy a domény   Konfigurace POP3 serveru   Konfigurace IMAP serveru   Základní konfigurace LDAP nutná k provozu poštovních rešení   Správa LDAP   Objekty v LDAP   Konfigurace Postfix pro použití LDAP   Konfigurace IMAP a pop3 serveru pro použití s LDAP   ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
  staré Novinky pro Linux 5.17: optimalizace sítě i vylepšení pro disketové mechaniky
  Dále podpora rodiny Apple M1, Radeony a další novinky u AMD, VRR pro Intel Ice Lake, podpora několika starších tabletů s Nvidia Tegra i grafických karet GeForce RTX 3060 v nouveau.
  staré Kali Linux 2021.4
  Byla vydána nová verze 2021.4 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
  staré Cloud Hypervisor projektem Linux Foundation
  Konsorcium Linux Foundation oznámilo, že nejnovějším projektem konsorcia je projekt Cloud Hypervisor. Jedná se o open source Virtual Machine Monitor (VMM). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
  staré Microsoft Performance Tools Linux / Android
  Microsoft představil Microsoft Performance Tools Linux / Android, tj. sadu open source nástrojů pro měření výkonnosti Linuxu a Androidu. Nástroje využívají Microsoft Performance Toolkit SDK.
  staré Výroční zpráva Linux Foundation za rok 2021
  Konsorcium Linux Foundation zveřejnilo sedmaosmdesátistránkovou Výroční zprávu za rok 2021 (pdf).
  staré Využití 16leté bezpečnostní chyby CVE-2021-42008 v Linuxu v ovladači 6pack k získání roota
  Na stránkách Syst3m Failure byl publikován článek o využití 16leté bezpečnostní chyby CVE-2021-42008 v Linuxu v ovladači 6pack k získání roota. Chyba byla do Linuxu zanesena v roce 2005 a v upstreamu opravena letos v létě.
  staré Inštalačné obrazy Arch Linux 2021.12.01
  Distribúcia Arch Linux dostala aktualizované inštalačné obrazy s jadrom Linux 5.15, vrátane jeho posledných opráv chýb a bezpečnostných zraniteľností. Zároveň bola vydaná aj nová verzia inštalátora systému Archinstall 2.3.
  staré Pročištění Linuxu a instalace asreview
  Poptávám někoho, kdo by mi třeba na dálku vysvětlil jak si vyčistím své Ubuntu v terminálu a nainstaluju asreview.
  staré Amazon Linux bude postavený na Fedoře, první beta verze airyxOS
  Nadcházející verze Amazon Linuxu bude postavená na Fedoře. Vyšla první beta verze operačního systému airyxOS, který se snaží o kompatibilitu s macOS. Nejnovější verze nejstarší distribuce Slackware Linux 15 se blíží k dokončení.
  staré Linux 5.16 řeší chybu v taktování CPU jader Alder Lake, DVB má specifikaci pro 8k vysílání
  Novinky v projektu KDE, dílčí aktualizace GhostBSD 21.11.24, EuroLinux 8.5, další klon RHEL se připomíná, LibreOffice 7.2.3 Community, Endless OS 4.0.0 je prvním LTS vydáním.
  staré Linuxová distribuce Covid-19
  Nová linuxová distribuce Covid-19 funguje zcela jinak než ostatní operační systémy, tento operační systém umí už používat umělou inteligenci, nepotřebujete tak už k ničemu; počítač, monitor, klávesnici, myš, reproduktory atd. stačí spolknout tabletku, a do vás se tak dostane Linuxová distribuce Covid-19. Nejde o pozemskou technologii, ale jde o mimozemskou technologii, která používá zcela nové vyspělé systémy, které za krátkou dobu promění člověka na mimozemšťana, který dokáže to, co člověk nedokáže. Jakmile se z vás stane mimozemšťan, který vypadá jako člověk tak můžete začít vzduchem snadno rozšiřovat Covid-19 a tak se za krátkou dobu Covid-19 rozšíří po celé planetě a místo lidí co nejsou evolučně dokonalí, zde budou jenom dokonalí mimozemšťané fungující na linuxové distribuci Covid-19. To logicky povede k restartování civilizace na zcela novou mimozemskou civilizaci, ve které už nejsou; peníze, soukromé vlastnictví, politika, náboženství, centralizace, byrokracie atd.  The post Linuxová distribuce Covid-19 appeared first on Guru Vit Kouba Bhagavan.
 • Linuxová distribuce Covid-19
 • Guru Vit Kouba Bhagavan
 • staré LINux on MOBile
  Na stránkách LINux on MOBile je každou středu publikován týdenní přehled dění kolem Linuxu na mobilních zařízeních. V aktuálním přehledu je zmíněn například nový build 2021/11/21 Arch Linuxu ARM pro PinePhone a PineTab nebo NemoMobile 0.7.
  staré Alpine Linux 3.15.0
  Byla vydána nová stabilní verze 3.15.0, tj. první z nové řady 3.15, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu.
  staré Amazon Linux bude postavený na Fedoře
  MojeFedora.cz informuje, že Amazon Linux bude postavený na Fedoře. Vycházet by měl každé dva roky a podporovaný by měl být po dobu pěti let. Představena byla ukázka Amazon Linuxu 2022 (AL2022).
  staré Valve Proton na Linuxu už oficiálně podporuje technologii DLSS
  Díky Valve pomalu přestává platit, že pro hraní počítačových her na PC je zdaleka nejvhodnější operační systém Windows, vedle nějž tu není už žádný jiný na výběr, který by byl srovnatelný. 
  staré Jak mi Linux zajistil první práci
  V roce 1999 jsem byl na civilní službě na radnici ve Frenštátě, zametal náměstí, myl schody a vyměňoval úřednicím toner. V té době jsem provozoval Linux Hardware a psal články o Linuxu do tištěného ComputerWorldu a webového linuxworld.cz. Pomalu jsem uvažoval, co budu dělat, když mi někdo anglicky mluvící zavolal.
  staré Aktuální stav linuxových distribucí
  Pomaličku pošilhávám, že bych si zase nainstaloval Linux. Ale který? Posledních pár roků nesleduji, jak se situace vyvinula.
  staré Co se chystá pro Linux 5.16, část první: nejen svižnější Zstd
  USB a speciálně HID (nejen Nintendo a Sony), další vylepšení pro Apple M1, rekultivace paměti na bázi Amazon DAMON, čištění jádra, aktualizace řízení spotřeby CPU AMD až v Linuxu 5.17.
  staré Automatizované testování webových stránek v Linuxu
  Nezáleží na tom jestli vyvíjíte novou aplikaci nebo jste webové stránky už publikovali, vždy potřebujete vědět zda všechny funkce běží bez zaškobrtnutí. Testování stránek je… Článek Automatizované testování webových stránek v Linuxu se nejdříve objevil na Blog Write.cz.
 • Automatizované testování webových stránek vLinuxu
 • Blog Write.cz
 • staré Podpora pre Linux 5.16 v nástroji VirtualBox
  Aktualizácia nástroja VirtualBox 6.1.30 pridala počiatočnú podporu pre nasledujúcu verziu jadra Linux 5.16 ešte pred jeho dokončením. Ďalšími novinkami sú najmä opravy chýb a zlepšenia kompatibility podporovaných operačných systémov.
  staré Část Německa přechází na Linux, experimentální akcelerace FFmpeg přes Vulkan
  Wine 6.22 s novějším Mono a výhled na Wine 7.0, nové verze Box86/Box64, vyšel Slackware 15.0 RC2v KDE začleňuje pár věcí z GNOME, Mediatek přezentuje čip pro smartphony s 320Mpix foťákem.
  staré CentOS Linux 8 dostal úplne poslednú aktualizáciu
  Distribúcia CentOS Linux dostala svoju poslednú aktualizáciu s novinkami prebratými z Red Hat Enterprise Linuxu 8.5. Keďže sa jej vývoj definitívne končí už tento rok, užívatelia by mohli nájsť náhradu v dvoch nových distribúciách.
  staré Veritas InfoScale Storage 7.4.2 for UNIX - Linux: Administration
  [skoleni-kurzy.eu] The Veritas InfoScale Storage for UNIX: Administration course is designed for the IT professional tasked with installing, configuring, and maintaining the Veritas InfoScale Storage environments, including Volume Manager VxVM, File System VxFS, and Cluster File System CFS. This five day, instructor-led, hands-on virtual class covers how to use InfoScale Storage to manage disks, disk groups, and volumes by using a variety of InfoScale Storage user interfaces including the Veritas InfoSca ...DataScript s.r.o.
  staré Veritas InfoScale Availability 7.4.2 for UNIX - Linux: Administration
  [skoleni-kurzy.eu] The Veritas InfoScale Availability for Unix - Linux: Administration course is designed for the IT professional tasked with installing, configuring, and maintaining Veritas Cluster Server VCS clusters. This class discusses how to use InfoScale Availability to manage applications in a high availability environment. After gaining the necessary fundamental skills that are required to manage a highly available application in a cluster, the course enables you to deploy InfoScale Availability in th ...DataScript s.r.o.
  staré Veritas InfoScale 7.4.2 Fundamentals for UNIX - Linux: Administration
  [skoleni-kurzy.eu] The Veritas InfoScale Fundamentals for UNIX - Linux Administration course is designed for the IT professional who wants an overview of the Veritas InfoScale Storage and Veritas InfoScale Availability products. This five-day class is a condensed version of the five-day Veritas InfoScale Storage for UNIX - Linux: Administration course and the five-day Veritas InfoScale Availability for UNIX - Linux: Administration course. This is a subset of the two courses, and it covers the absolute basics of the ...DataScript s.r.o.
  staré RH442 – Red Hat Performance Tuning: Linux in Physical, Virtual, and Cloud
  [skoleni-kurzy.eu] Performance tuning and capacity planning for Red Hat Enterprise Linux Red Hat Performance Tuning: Linux in Physical, Virtual, and Cloud RH422 teaches senior Linux® system administrators the methodology of performance tuning. This course discusses system architecture with an emphasis on understanding its implications on system performance, performance adjustments, open source benchmarking utilities, networking performance, and tuning configurations for specific server use cases and workloads. ...DataScript s.r.o.
  staré RH294 - Red Hat Enterprise Linux Automation with Ansible
  [skoleni-kurzy.eu] Red Hat System Administration III: Linux Automation RH294 is designed for Linux® system administrators and developers who need to automate provisioning, configuration, application deployment, and orchestration. This course is based on Red Hat® Enterprise Linux 8 and Red Hat® Ansible Engine 2.8. Ways To Train - Test Red Hat offers a method of training that is convenient to you - classroom, online, or at your site. Audience This course is geared toward Linux system administrators, Dev ...DataScript s.r.o.
  staré RH354 - Red Hat Enterprise Linux 8 New Features for Experienced Linux Administrators
  [skoleni-kurzy.eu] This course will help prepare your staff to be ready for Red Hat Enterprise Linux 8 from day one, giving your organization a preview of the changes in the core Red Hat Enterprise Linux operating system used by the applications, services, and other infrastructure in your data center. This preview will allow you to more effectively plan upgrades to and the rollout of Red Hat Enterprise Linux 8, and prepare you to quickly take advantage of new features and changes for your business and your use cas ...DataScript s.r.o.
  staré RH415 - Red Hat Security: Linux in Physical, Virtual, and Cloud
  [skoleni-kurzy.eu] Red Hat Security: Linux in Physical, Virtual, and Cloud RH415 is designed for security administrators and system administrators who need to manage the secure operation of servers running Red Hat ®  Enterprise Linux ® , whether deployed on physical hardware, as virtual machines, or as cloud instances. This course is based on Red Hat Enterprise Linux 7.5, Red Hat Satellite 6.3, Red Hat Ansible ®  Engine 2.5, Red Hat Ansible Tower 3.2, and Red Hat Insights. Audience System admini ...DataScript s.r.o.
  staré RH342 - Red Hat Enterprise Linux Diagnostics and Troubleshooting
  [skoleni-kurzy.eu] The Red Hat Enterprise Linux Diagnostics and Troubleshooting course RH342 provides system administrators with the tools and techniques they need to successfully diagnose, and fix, a variety of potential issues. Students will work through hands-on problems in various subsystems to diagnose and fix common issues.   Audience The Red Hat Enterprise Linux Diagnostics and Troubleshooting course is aimed at senior system administrators who wish to lea> more about troubleshooting. ...DataScript s.r.o.
  staré DevOps s dobrou znalostí Linuxu (Brno)
  Do malé firmy specializované na B2B aplikace hledám "devopsáka" z Brna a okolí. Aplikace vyvíjíme v C# a spravujeme některé legacy v PHP, náš největší produkt je v Javě.  Základem je architektura...
  staré Co se chystá pro Linux 5.16: rychlejší Xen i podpora Raspberry Pi CM4
  Xen bude rychleji spouštět hosty, lepší kód pro Retpoline, práce na Intel CXL, raná podpora FGKASLR, Raspberry Pi Compute Module 4, sondování vypnutého hardwaru, záměrná fragmentace disku s F2FS.
  staré Podzimní linuxové novinky: Fedora 35, Ubuntu 21.10, Devuan 4.0, RHEL 8.5
  Jaro a podzim - tradiční čas nových verzí velkých distribucí.
  staré IBM Tivoli Storage Manager 6.3 Implementation and Administration LINUX
  [skoleni-kurzy.eu] This course is the first of two five-day instructor-led courses for implementing, configuring and administering IBM Tivoli Storage Manager. In hands-on practice, you install the Tivoli Storage Manager 6.3 server, backup-archive client, the Tivoli Integrated Portal, and Administration Center. After the product is installed, you configure the environment. You create and configure storage pool hierarchies and define policies to manage the flow of data from disk to disk or tape media. Lab exercises guide you through the steps to back up, restore, archive and retrieve client data. You also create schedules to run administrative and client processes and maintain your Tivoli Storage Manager environment to ensure recoverability. The Student Exercises are conducted on LINUX. Students who are interested in Windows implementation should register in course IBM Tivoli Storage Manager 6.3 Implementation and Administration TS612. * This course is the first of two five-day instructor-led courses for implementing, configuring and administering IBM Tivoli Storage Manager. In hands-on practice, you install the Tivoli Storage Manager 6.3 server, backup-archive client, the Tivoli Integrated Portal, and Administration Center. After the product is installed, you configure the environment. You create and configure storage pool hierarchies and define policies to manage the flow of data from disk to disk or tape media. Lab exercises guide you through the steps to back up, restore, archive and retrieve client data. You also create schedules to run administrative and client processes and maintain your Tivoli Storage Manager environment to ensure recoverability. The Student Exercises are conducted on LINUX. Students who are interested in Windows implementation should register in course IBM Tivoli Storage Manager 6.3 Implementation and Administration TS612. IBM Tivoli Storage Manager overview   IBM Tivoli Storage Manager overview   Installing IBM Tivoli Storage Manager   Administrative interfaces and privileges   Managing storage pools and storage pool volumes   Storage media devices   Policy management   Customizing the Tivoli Storage Manager database and recovery log   Client configuration   Backup-archive client functions   Protecting the database and storage pools   Automating operations   Monitoring and event logging   Appendix A: Additional product information   Windows administration skills. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
  staré IBM WebSphere Application Server V7 Administration on Linux
  [skoleni-kurzy.eu] In this course, lea> how to install, configure, and maintain IBM WebSphere Application Server V7 base and Network Deployment ND, and to deploy enterprise Java applications in a single machine or clustered configuration. In addition, lea> how to work with features new to WebSphere Application Server V7, such as flexible management, business-level applications, administrative console extensions, security enhancements, and the centralized installation manager. Optional units cover topics such as centralized installation and auditing. * In this course, lea> how to install, configure, and maintain IBM WebSphere Application Server V7 base and Network Deployment ND, and to deploy enterprise Java applications in a single machine or clustered configuration. In addition, lea> how to work with features new to WebSphere Application Server V7, such as flexible management, business-level applications, administrative console extensions, security enhancements, and the centralized installation manager. Optional units cover topics such as centralized installation and auditing. Course introduction   Course introduction   WebSphere product family overview   WebSphere Application Server architecture – standalone   WebSphere Application Server architecture - federated   WebSphere Application Server installation   WebSphere Application Server administrative console   Java EE 5 overview for administrators   Application assembly   Introduction to the Trade family of applications   Application installation   Problem determination   Command-line administration, scripting, and automation   Federating a cell   Workload management   Introduction to WebSphere messaging   Centralized installation optional   Security and auditing   Performance monitoring   Flexible management optional includes demonstration   An understanding of basic Internet concepts, experience using a Web browser, administration skills for a Web server, such as IBM HTTP Server or Apache and basic operational skills for the Linux operating systém. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
  staré Administration of WebSphere Application Server V8 on Linux
  [skoleni-kurzy.eu] In this course, students lea> how to install, configure, and maintain IBM WebSphere Application Server V8 base and Network Deployment ND, and to deploy enterprise Java applications in a single machine or clustered configuration. In addition, students lea> how to work with features new to WebSphere Application Server V8, such as IBM Installation Manager, WebSphere Customization Toolbox, administrative console extensions, security enhancements, and the centralized installation manager. Optional units cover topics such as centralized installation, auditing, and customizing Information Center content. * In this course, students lea> how to install, configure, and maintain IBM WebSphere Application Server V8 base and Network Deployment ND, and to deploy enterprise Java applications in a single machine or clustered configuration. In addition, students lea> how to work with features new to WebSphere Application Server V8, such as IBM Installation Manager, WebSphere Customization Toolbox, administrative console extensions, security enhancements, and the centralized installation manager. Optional units cover topics such as centralized installation, auditing, and customizing Information Center content. Course introduction   Course introduction   WebSphere product family overview   WebSphere Application Server architecture- stand-alone   WebSphere Application Server architecture - federated   WebSphere Application Server installation   Web server installation   WebSphere Application Server administrative console   Java EE 6 overview for administrators   Introduction to the PlantsByWebSphere application   Application assembly   Application installation   Monitored directory   Problem determination   Introduction to wsadmin and scripting   Federating a cell   Workload management   Introduction to WebSphere Messaging   Introduction to the Job Manager and the Centralized Installation Manager   Demonstration: Using the Job Manager to perform installs, updates, and remote tasks   WebSphere security   Performance monitoring   An understanding of basic Internet concepts, experience using a web browser, administrative skills for a web server, such as IBM HTTP Server or Apache, basic operational skills for the Linux operating systém. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
  staré Nová aplikace pro aktualizaci firmwaru na Ubuntu, miniaturní linuxové Tuxedo Nano Pro
  Canonical pracuje na nové aplikaci pro aktualizaci firmwaru na linuxové distribuci Ubuntu. Firma Tuxedo uvedla na trh linuxové mini PC Nano Pro. DragonFly BSD přidává podporu pro tvorbu oddílů v souborovém systému FAT.
  staré Hledám zkušeného správce linuxu
  Potřebuji poradit, pomoct s administrací Debianu a provést placené zásahy
  staré Windows 11 mají podíl pět procent, vychází Edge pro Linux, Dell vyčleňuje VMware
  GlobalFoundries na burze. Končí šéf GitHubu. AMD má podíl 25 procent. NSO Group pod sankcemi USA. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.
  staré Co se chystá pro Linux 5.16, část první: spousta nových ARM SoC
  Podpora Gen12 GPU v Intel Alder Lake-S či DisplayPort 2.0 a USB 4.0 u AMD, podpora pevných disků s Multi-Actuator, nově rozpoznávané snímače na mnoha základních deskách Asus a ASRock.
  staré Internetový prohlížeč Microsoft Edge je dostupný pro Linux
  Už dávno jsou pryč doby, kdy mezi systémy Windows a Linux panovaly velké spory. Microsoft má nyní vůči svému dřívějšímu konkurentovi poměrně kladný vztah, jak dokazuje například možnost spouštět linuxové programy s grafickým rozhraním přímo ve Windows 10. Nyní se firma z Redmondu chystá utužit dobré vztahy dalším vstřícným krokem, konkrétně vydáním stabilní verze prohlížeče Edge pro Linux. Ačkoli testovací verze prohlížeče Edge je pro operační systém Linux k dispozici už více než rok, stabilní verze prohlížeče od Microsoftu přichází až nyní. Prohlížeč Microsoft Edge je oficiálně dostupný pro Linux Pokud na svém Linuxu už nyní provozujete preview verzi Edge, můžete přejít na stabilní verzi pomocí příkazu sudo apt install microsoft-edge-stable, případně můžete využít instalátor dostupný na oficiálních stránkách Microsoftu. Přečtěte si celý článek Internetový prohlížeč Microsoft Edge je dostupný pro Linux
 • Internetový prohlížeč Microsoft Edge je dostupný pro Linux
 • staré Jadro Linux 5.15 bolo vydané
  Nová verzia jadra Linux 5.15 bola vydaná s rozšíreniami podpory pre nové procesory, grafické karty a aj množstvo ďalšieho hardvéru. V tomto vydaní nechýbajú opäť ani zlepšenia súborových systémov, opravy chýb a bezpečnostných zraniteľností.
  staré Rok čekání je u konce, Microsoft vydal stabilní Edge pro Linux
  Přesně před rokem Microsoft uvolnil prohlížeč Edge i pro linuxové distribuce. Tehdy ale uživatelům nabídnul jen testovací sestavení v beta a dev coby součást programu Insider. Stabilní verze vyšla až minulý týden. Na oficiálním webu se Microsoft i nadále tváří, že Edge pro Linux ...
  staré Profesionální správa linux serverů v cloudech
  Provádíme instalace, údržbu a řešení problémů linuxových virtuálních, dedikovaných serverů, správu linux clusterů a linux systémů v cloudu (AWS, GCP, Azure, DigitalOcean, OVH). High availability...
  staré Nový MX Linux 21 bol vydaný
  Jednou z ďalších linuxových distribúcií, ktorá prebrala novinky z Debianu 11, je aj nový MX Linux 21. Zmenami v tejto verzii nie sú však iba prebraté aktualizácie, ale aj zlepšenia vlastných aplikácií s dostupnosťou rôznych desktopových prostredí ako samostatných edícií v ponuke MX Linuxu.
  staré Čeští Revolgy jsou jako první v regionu součástí cloudové části The Linux Foundation
  Česká společnost Revolgy je první v regionu, která se stala součástí organizace The FinOps Foundation spadající pod The Linux Foundation. Zařazuje se tak mezi podniky jako Google Cloud, VMware, Deloitte, Accenture, SoftwareONE a další.
  staré VirtualBox 6.1.28 pridáva počiatočnú podporu pre Linux 5.14 a 5.15
  Nástroj VirtualBox dostal minulý týždeň aktualizáciu s číslom verzie 6.1.28. Táto verzia pridáva počiatočnú podporu pre jadro Linux 5.14, vrátane pripravovaného Linuxu 5.15 alebo jadra distribúcie Red Hat Enterprise Linux 8.5.
  staré Veritas InfoScale Storage 7.4.2 for UNIX - Linux: Administration
  [skoleni-kurzy.eu] The Veritas InfoScale Storage for UNIX: Administration course is designed for the IT professional tasked with installing, configuring, and maintaining the Veritas InfoScale Storage environments, including Volume Manager VxVM, File System VxFS, and Cluster File System CFS. This five day, instructor-led, hands-on virtual class covers how to use InfoScale Storage to manage disks, disk groups, and volumes by using a variety of InfoScale Storage user interfaces including the Veritas InfoSca ...DataScript s.r.o.
  staré LINUX - Instalace a nastavení NGINX
  Hello 👋 potřebuji pomoci s nastavením NGINX a proxy. Mám na serveru nainstalovanou app, která se zobrazuje na portu. Potřebuji z portu udělat hlavní adresu serveru. Linux je pro mě uplná neznámá,...
  staré Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF
  Minule jsme k dešifrování použili službu ConvertAPI • Tentokrát si spustíme vastní virtuální počítač s Linuxem • Díky principu free tier to bude u Oracle Cloud úplně zadarmo
  staré Linux pro Windows 11 budeme instalovat přímo z Microsoft Storu
  Microsoft nabízí už od Windows 10 jako volitelnou součást operačního systému také linuxové jádro zpřístupněné skrze virtualizační vrstvu Hyper-V. Po jeho aktivaci pak stačí doinstalovat uživatelskou část linuxového operačního systému a spouštět příkazovou řádku Ubuntu a dalších distribucí. V ...
  staré Profesionální správa serveru - Linux
  Nabízíme cenově dostupnou správu Linuxových serverů a VPS v rozsahu, zkušeným správcem se zkušeností 20+ let správy Linux systémů, jsme schopni vám spravovat širokou škálu Unix a Linux systémů. *...
  staré Nitrux 1.6.1 prešiel na Linux 5.14
  Linuxová distribúcia Nitrux 1.6.1 bola vydaná s aktualizáciami softvérových balíčkov. Okrem poslednej verzie desktopového prostredia KDE Plasma či nástroja Inkscape majú užívatelia dostupné aj jadro Linux 5.14 s opravami chýb a bezpečnostných zraniteľností.
  staré Na M1 Macu si již s klidem můžete spustit Linux
  Když Apple představil první Macy s Apple Silicon, které jsou poháněny vlastním čipem s označením M1, dokázal tím jednak ohromit celý svět, ale zároveň také vyvolat spoustu otázek. Ty se samozřejmě objevily již při samotném představení projektu Apple Silicon jako takového, avšak tentokrát byli všichni zvědaví, zdali se jejich původní predikce vlastně vyplní. Největší otázka byla v případě spuštění či virtualizace jiného operačního systému, primárně tedy pochopitelně […]
  staré Na Macích s čipem Apple M1 už nativně běží Linux. Zatím ale má několik omezení
  Už od uvedení prvních MacBooků a Maců s procesorem Apple M1 se fanoušci Linuxu snaží o to, aby bylo možné na tyto počítače nainstalovat i tento otevřený operační systém. Nyní se to konečně podařilo tvůrcům distribuce Asahi Linux, kteří dle rozhovoru pro web The Register vyřešili hlavní problémy pro ...
  staré Nová generace zabezpečení pro Linux
  Od července tohoto roku mají zákazníci Bitdefenderu přístup k sedmé verzi Bitdefender Endpoint Security Tools pro Linux (dále jen „BEST“). BEST pro Linux v.7 je opravdu revoluční, jelikož byly odstraněny závislosti na linuxovém jádru (kernelu). To umožňuje správcům aktualizovat jádro Linuxu bez obav z narušení chodu obchodu a úrovně zabezpečení.
  staré Vydanie Linuxu Mint 20.3 príde na konci roku
  Posledná správa z vývoja distribúcie Linux Mint odhalila plánovaný dátum vydania jeho ďalšej aktualizácie s číslom verzie 20.3. Vývoj pokračuje aj v prípade edície LMDE 5 a grafické úpravy užívateľského prostredia sa postupne blížia ku dokončeniu.
  staré Valve naprogramovalo podporu DLSS pro Proton, který umožňuje hraní her pro DirectX 12 na Linuxu
  Valve je hlavním tahounem při vývoji vrstvy Proton, která na operačním systému Linux umožňuje hraní her, které jsou určené pro Windows a rozhraní DirectX. Proton se i kvůli Steam Decku velmi rychle rozvíjí, je výkonnější a podporuje stále více her a to i těch nejnovějších. Valve nyní zveřejnilo ...
  staré Arch Linux s jádrem 5.14, vyšla Fedora 35 beta
  Komunita kolem Arch Linuxu vydala nový obraz s jádrem 5.14. Instalační obrazy pro beta verzi Fedora Linuxu 35 jsou k dispozici k veřejnému testování. Na Kickstarteru probíhá crowdfunding pro chytré hodinky Bangle.js 2.
  staré Arch Linuxu s jádrem 5.14, vyšla Fedora 35 beta
  Komunita kolem Arch Linuxu vydala nový obraz s jádrem 5.14. Instalační obrazy pro beta verzi Fedora Linuxu 35 jsou k dispozici k veřejnému testování. Na Kickstarteru probíhá crowdfunding pro chytré hodinky Bangle.js 2.
  staré Co se chystá pro Linux 5.15 a příměs novinek pro verzi 5.16
  Naposledy se dnes podíváme na vybrané novinky z vývoje jádra Linux 5.15. Čeká nás třeba 12. generace Intel Core, přechod na GCC 5.1, rychlejší I/O, podpora Rustu i první náhled na následný Linux 5.16.
  staré Hráči s Linuxem a macOS se mohou radovat. Epic pro tyto systémy uvolní Easy Anti-Cheat
  Fortnite, Apex, Rust a další pecky by už mohly běžet i bez Windows
  staré Příkazový řádek v Linuxu [Pavel Kameník / Computer Press]
  Seznamte se s příkazovým řádkem jednoduchou a nenásilnou formou, kdy si na praktických příkladech z každodenní praxe vyzkoušíte a ověříte, že příkazový řádek v sobě skrývá obrovský potenciál a může vám ušetřit spoustu času i problémů.
  staré Evropský procesor EPAC má po nabootování Linuxu první testovací vzorky
  Evropský procesor EPAC má první testovací vzorky a posunul se do další fáze vývoje. Organizace European Processor Initiative (EPI) zahrnující 28 partnerů z 10 zemí navázala na akci z počátku letošního roku, kdy se v rámci FPGA fáze vývoje podařilo nabootovat Linux.
  staré Jadru Linux 5.13 sa skončila podpora
  Koncom minulého týždňa bola vydaná aktualizácia jadra Linux 5.13.19, ktorá okrem opráv chýb priniesla aj správu o ukončení vývoja a podpory tejto vetvy. Užívateľom Linuxu 5.13 sa odporúča vykonať aktualizáciu systému a zvážiť prechod na novšiu podporovanú verziu jadra.
  actual not cached