Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 18.01.2022 || EUR 24,425 || USD 21,488
úterý 18.ledna 2022, Týden: 4, Den roce: 018,  dnes má svátek Vladislav, zítra má svátek Doubravka
18.ledna 2022, Týden: 4, Den roce: 018,  dnes má svátek Vladislav


( Nalezeno 100 článků )

Green NCAP vyhlásil nejekologičtější auta roku 2020 napříč všemi druhy pohonu

staré Green NCAP vyhlásil nejekologičtější auta roku 2020 napříč všemi druhy pohonu
Nezávislá organizace Green NCAP zveřejnila aktuální výsledky svých výzkumů věnovaných úrovni emisí automobilů. Zahrnula do nich vozy s pohonem všeho druhu. ...chcete vědět víc?
datum vydání: 18/01/2022 15:20:21 dnes Greenpeace varuje před dohodou s Poláky. Aktivisté přehradili most v Praze
Mezivládní dohoda o polském hnědouhelném dole Turów podle ekologické organizace Greenpeace nezajistí dostatečnou ochranu životního prostředí a zásob vody pro obyvatele příhraničí. Podle aktivistů by uzavření dohody byla chyba. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková v úterý o Turówu jedná s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou.
datum vydání: 18/01/2022 11:24:42 dnes Greenpeace: Schválit dohodu o TurĂłwu by byla chyba, nezajistĂ­ ochranu vody
Mezivládní dohoda o polském hnědouhelném dole Turów podle ekologické organizace Greenpeace nezajistí dostatečnou ochranu životního prostředí a zásob vody pro obyvatele příhraničí. Aktivisté uvedli, že uzavření dohody by byla chyba. Požadují také, aby Česko neustupovalo polským požadavkům, například ohledně snížení kompenzací škod, které provoz dolu způsobí na českém území. Česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) dnes bude poprvé od nástupu do vedení resortu jednat o Turówu a stanovení náhrady škod s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou.
datum vydání: 18/01/2022 09:39:39 dnes Greenpeace odmítá ústupky Polsku ve smlouvě o dole Turów. Už nyní se obává, že text smlouvy je slabý
Tisková zpráva Greenpeace ČR Praha - 18. ledna 2022: Dnes mají ve Varšavě pokračovat jednání mezi českou ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou a její polskou kolegyní Annou Moskwovou o smlouvě kvůli dolu Turów. Jedná se o první takové jednání nové české vlády. Greenpeace i místní lidé předchozí jednání bývalé vlády v minulosti kritizovali kvůli netransparentnosti a také z obavy, že domluvený text smlouvy nezajistí dostatečnou ochranu životního prostředí a zásob vody pro místní lidi. Podle zpráv v médiích přitom polská strana hodlá z již vyjednaných podmínek vycouvat a chce například platit nižší finanční kompenzace. Organizace Greenpeace jakékoli ustupování Polsku v jednáních o smlouvě o dolu Turów rezolutně odmítá.
datum vydání: 17/01/2022 20:57:03 včera Když se protne restrikce a český bordel... Ondřej Neff varuje před povinným očkováním i Green Dealem
Úvahu o povinném očkování proti covidu považuje spisovatel a novinář Ondřej Neff za kontraproduktivní, v tomto roce podle něj padnou covidové bariéry. Nová vláda se podle něj udrží pohromadě díky opoziční hrozbě hnutí ANO a Andreje Babiše. Na návrat komunistů a sociálních demokratů do vysoké politiky by si nevsadil.
datum vydání: 17/01/2022 20:21:20 včera Green Deal odnese střední třída. Činorodí lidé, které živí práce, varuje ekonom
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že nás v roce 2022 kvůli zdražování a inflaci čekají krušné měsíce, zřejmě nejhorší od 90. let minulého století. Proč inflace – navíc ve většině zemí světa – právě teď tolik vyletěla? Jak před ní ochránit úspory? Jak na nás dopadne Green Deal, tedy zelený plán Evropské unie? A proč bude těmito změnami nejvíce ohrožena střední třída?
datum vydání: 17/01/2022 17:24:17 včera Green Deal odnese střední třída. Činorodí lidé, které živí práce, varuje ekonom
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že nás v roce 2022 kvůli zdražování a inflaci čekají krušné měsíce, zřejmě nejhorší od 90. let minulého století. Proč inflace, a to ve většině zemí světa, tolik vyletěla nyní? Jak před ní ochránit vlastní úspory? Jak na nás dopadne Green Deal, tedy zelený plán Evropské unie? A proč bude nejohroženější skupinou těchto změn střední třída?
datum vydání: 17/01/2022 13:39:12 včera Intel se s Green Revolution Cooling pouští do vývoje systémů ponorného chlazení
Společnost Green Revolution Cooling, která má pro našince kouzelnou zkratu GRC, bude spolupracovat s Intelem na vývoji nových technik a systémů spadajících do kolonky ponorného chlazení. 
datum vydání: 15/01/2022 20:24:08 3 dny European Green Deal
...
datum vydání: 15/01/2022 07:01:18 3 dny Green Dealu se dá vyhnout jen odchodem z EU. To by ale bylo špatné, říká velvyslanec pro energetickou bezpečnost
A
datum vydání: 15/01/2022 05:30:13 3 dny ŠUMAVA: Boubínský Green Deal
Boubínský prales zažil v posledních čtyřech letech kvůli „ochráncům přírody“ nejhorší období ve své mnohasetleté existenci. V této době (2017-2021) vlivem rozšiřování bezzásahovosti v jeho nejcennějším jádru a nejbližším okolí odumřelo zcela zbytečně nejvíce mnohasetletých stromů.
datum vydání: 15/01/2022 00:37:43 3 dny ŠUMAVA: Boubínský Green Deal
Boubínský prales zažil v posledních čtyřech letech kvůli „ochráncům přírody“ nejhorší období ve své mnohasetleté existenci. V této době (2017-2021) vlivem rozšiřování bezzásahovosti v jeho nejcennějším jádru a nejbližším okolí odumřelo zcela zbytečně nejvíce mnohasetletých stromů.
datum vydání: 14/01/2022 20:55:14 4 dny Když se to nepovede, tak nás Green Deal zruinuje. Ale je to šance, vykládal v ČT zvláštní velvyslanec Bartuška
Dlouhodobé ceny elektřiny v Evropě klesají, a to už sedmý den za sebou. Do Evropy jde víc plynu, víc fouká a tepleji. I tak jsou ceny v historických výšinách. Proč jsou tak vysoko? Může za to bruselský plán mít Evropu bezemisní? Může za to strach producentů plynu, že bezemisní Evropa už plyn nebude chtít, nebo za to může něco jiného? Bylo by dobré Green Deal opustit a postavit si 2 až 3 jaderné bloky a elektřinu si nechávat sami pro sebe? V Interview ČT24 o tom s moderátorem Danielem Takáčem hovořil zvláštní velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
staré Příběhy z Krkonoš v komiksech [Tomáš Chlud, Jiří Louda / Green Mango]
Historie Krkonoš je velice dlouhá, neobyčejně zajímavá, plná zvratů a dramatických okamžiků.
staré Havlíček (ANO): Green Deal není v tuto chvíli žádná uzavřená smlouva
Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 13. ledna 2021 - žádost Vlády ČR o vyslovení důvěry
staré Není tam o tom jediné slovo. Jak to bude? Havlíček udeřil na Fialu. Citlivá věc s Green Dealem
Na půdě Poslanecké sněmovny dnes probíhá diskuse před hlasováním o důvěře vládě. Programovým prohlášením vlády se mimo jiné zabýval někdejší ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO).
staré Neřešíte Green Deal ani dopady dražších energií, vyčetl nové vládě Havlíček
Celé programové prohlášení je postaveno se strachem z jakýchkoli čísel, vyčetl vládě, která žádá poslance o důvěru, bývalý vicepremiér a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z hnutí ANO. Postrádá v programu vlády, jak se postaví ke Green Dealu Evropské unie. „Green Deal je hrozbou pro část průmyslu, to je realita,“ řekl Havlíček.
staré Nej kabáty z udržitelných materiálů v Green butik
Udržitelnost je skloňována v současnosti ve všech směrech. O módě to platí dvojnásob. Víte, že můžete přírodě a životnímu prostředí pomoci i nošením těch správných kousků oblečení? Stačí si vybírat udržitelné oděvy nebo věci z recyklovaných materiálů. Dnes existují i obchody, zaměřené právě na udrž ...
staré Geschichten aus dem Riesengebirge in Comics [Tomáš Chlud, Jiří Louda / Green Mango]
Historie Krkonoš je velice dlouhá, neobyčejně zajímavá, plná zvratů a dramatických okamžiků.
staré Green Deal je obrovský experiment. Trochu mě děsí, říká rektor Sklenička
Klimatická změna probíhá. Bez diskuse. Rychle se otepluje, přívalové deště způsobující záplavy střídají období sucha. Co s tím? „Green Deal je správný směr, ale obávám se, že je tlačen příliš zbrkle a nerozvážně do života celé EU, a to mě trochu děsí,“ říká Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity v Praze.
staré Stopáž: Vyhýbat se Green Dealu nedává smysl. Pomoci mohou modulární reaktory
Trochu mě straší to, že šéfové české energetiky a průmyslu zelené revoluci nevěří a ignorují ji, přitom je třeba firmy na ni chystat. Jinak se nám může stát, že ztratíme trh, říká reportérka Zuzana Kubátová.
staré ŠKODA AUTO zakládá s IT holdingem Etnetera Group společný podnik Green:Code
(mladaboleslavdnes.cz) MLADÁ BOLESLAV - ŠKODA AUTO zakládá společný podnik s IT holdingem Etnetera Group, který sídlí v Praze. Spojením odborných znalostí a agilních metod vývoje automobilka dále pokračuje ve své strategii digitalizace. Cílem je optimalizovat uživatelskou zkušenost zákazníků společnosti ŠKODA AUTO a vytvořit software nové generace pro éru elektromobility. Nový společný podnik Green:Code v příštích letec ...
staré Škoda Auto a Etnetera rozjíždí společný IT podnik Green:Code, najme 200 lidí
Škoda Auto a pražská vývojářská společnost Etnetera Group rozjíždí společný joint-venture podnik Green:Code. Automobilka v něm vlastní 49 procent, Etnetera majoritní zbytek. Firma plánuje v následujících letech najmout 200 lidí.
staré Škoda Auto a IT skupina Etnetera založily společný podnik Green:Code
Praha - Automobilka Škoda Auto a tuzemská IT skupina Etnetera založily společný podnik Green:Code. Ten bude vyvíjet software a aplikace nové generace pro všechny modely Škody včetně elektrických....
staré Škoda Auto a IT skupina Etnetera založily společný podnik Green:Code
Praha - Automobilka Škoda Auto a tuzemská IT skupina Etnetera založily společný podnik Green:Code. Ten bude vyvíjet software a aplikace nové generace pro všechny modely Škody včetně elektrických....
staré Škoda Auto a IT skupina Etnetera založily společný podnik Green:Code
Praha - Automobilka Škoda Auto a tuzemská IT skupina Etnetera založily společný podnik Green:Code. Ten bude vyvíjet software a aplikace nové generace pro všechny modely Škody včetně elektrických....
staré Tohle se podobá náboženským fanatikům... Jakl a Cílek u jednoho stolu. Téma? Klima a Green Deal
Klima je stále předmětem mnoha odborných debat. Geolog Václav Cílek a publicista Ladislav Jakl se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli na tom, že opatření v boji za klimatickou změnu jsou přehnaná a zbytečná. Mělo by se postupovat podle nich spíše „měkčí“, pozvolnější cestou. Podle Jakla v ochraně klimatu postupujeme jako náboženští fanatici.
staré Komentář: Green Deal je realita. Jen Češi tomu pořád odmítají uvěřit
Evropské státy naplno rozjíždějí zelenou revoluci, Česko je zaskočeno. Teprve teď, pět minut po dvanácté, domácí politická reprezentace i byznysmeni začínají chápat, co se děje.
staré Radikální republikánce Greeneové sebrali kvůli lžím o covidu twitterový účet
Twitter zablokoval osobní účet kontroverzní republikánské poslankyně Marjorie Taylor Greeneové. Důvodem je opakované porušování pravidel týkajících se šíření dezinformací o covidu-19.
staré Marjorie Taylor Greene: Twitter bans congresswoman over Covid misinformation
The congresswoman was suspended after tweeting falsely about high levels of vaccine related deaths.
staré Green Deal měl prezident řešit s Babišem, řekl Fiala. „Odstoupit z něj ale nemůžeme“
Premiér Petr Fiala neshody ohledně takzvaného Green Dealu při novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem neřešil. Na tiskové konferenci však zopakoval, že zná prezidentův názor a varoval, že se z úmluvy nedá jen tak vystoupit. Česko si podle Fialy musí zajistit co nejlepší podmínky a prosadit jádro jako čistou energii, proti čemuž se staví například Rakousko nebo Německo.
staré Špatně, Babiš, špatně. Green Deal? Je pozdě, Zemane! Premiér Fiala měl studio pro sebe. Nikdo ho nezastavil
Exkluzivním hostem Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byl premiér Petr Fiala (ODS). Hned na úvod prozradil, že ho manželka pochválila za jeho novoroční projev. Rázně odmítl povinné očkování pro všechny. A pak přišel s ostrou palbou do Andreje Babiše (ANO). Vyjádřil naději, že Babiš nebude blokovat zmražení platů politiků, pořádně mu vynadal za zdražování prakticky všeho a prezidentovi Zemanovi vzkázal, že pokud chtěl odejít z Green Dealu, měl to chtít po Babišovi. Teď už je prý pozdě.
staré Fiala: Jestli měl Zeman s Green Dealem problém, měl ho říct Babišovi
Podle šéfa vlády Petra Fialy (ODS) není možné, aby se Česko vyvázalo z takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), jak navrhnul prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství. Výhrady měl podle něj sdělit jeho předchůdci Andreji Babišovi (ANO), který s dohodou v roce 2019 souhlasil.
staré Trafika: Green Deal je kamarád, na rozdíl od internetových fám
Rok 2021 nabídl mnoho důležitých i bizarních událostí v politice, kultuře i na sociálních sítích. Připomeňte si některá jeho nej v kvízu podcastu Trafika spolu s herečkou Terezou Dočkalovou a novinářkou Jolanou Humpálovou.
staré Válka a Green Deal. Pojedeme zpět do pekel, předpovídá Bašta pro rok 2022
Někdejší velvyslanec ČR v Rusku a na Ukrajině, dnes poslanec SPD Jaroslav Bašta přemýšlí, co nás čeká v roce 2022. Prý to nebude moc veselé. Při pohledu na výzvu Komerční banky, aby Češi na Vánoce nejedli kapry, neboť jejich konzumace příliš zatěžuje životní prostředí, dospěl Bašta k závěru, že míříme do pekel. Tam nás podle Bašty vedle Green Dealu dožene i hrozící válka na Ukrajině.
staré Zkušený šéfredaktor o Green Dealu: Brusel stanovil brutální podmínku
Evropská komise oznámila, že jádro zařadí mezi dostatečně zelené zdroje na to, aby si zasloužily finanční podporu. O zařazení jádra mezi bezemisní zdroje usilovala především Francie. V táboře s ní po jednom boku stálo i Česko. Za přechodně přijatelný zdroj energie byl přijat i zemní plyn. Ale s jednou brutální podmínkou.
staré Realita udeřila. Green Deal je blbost? Životní zkušenost mluví jasně
Co když je Green Deal blbost? Psychiatr Tomáš Rektor se na konci roku zamyslel nad současnou touhou ozelenit svět. Dal dva příklady, které ukazují, že celý Green Deal může být slepou uličkou, která lidstvu možná naznačuje: tudy ne, přátelé.
staré Hejtman Vondrák na konci roku: Green Deal je ušitý horkou jehlou. Nemůžete paušálně zavádět něco, co zavést ani nelze
SVĚT KRIZE A NADĚJE „Mně také připadá Green Deal jako rozhodnutí od kulatého stolu, se kterým se budou potýkat všechny středoevropské země. My přece nemáme možnost postavit větrníky na mořském pobřeží či spoléhat jako jižní státy na fotovoltaické elektrárny, nám nezbývá jiná možnost než jít cestou jádra,“ říká v bilančním rozhovoru hejtman Moravskoslezského kraje a předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Parlamentu ČR Ivo Vondrák (hnutí ANO).
staré KOMENTÁŘ: Green Deal, projev prezidenta Zemana a tváře zelené hrůzou - Thomas Kulidakis
V Evropské unii to pěkně vře. Ceny energií kolísají a šplhají k rekordům. Obyvatelstvo je nervózní, protože se pochopitelně bojí účtů za energie a poklesu životní úrovně. Průmysl je věčně chtivý šťávy, sužují ho emisní povolenky. A zima na krku nás trápí všechny.
staré Kdyby vás tak slyšel Macron... Pirát Peksa dostal za Green Deal, kvůli jádru
Je zelená dohoda šancí, jak modernizovat českou ekonomiku, nebo ohrožuje sociální stabilitu a životní úroveň obyvatelstva? Jak by se k zelené transformaci měla postavit nová vláda Petra Fialy a co by Česká republika měla prosadit během svého předsednictví EU příští rok? O tom v pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutovali europoslanci Alexandr Vondra z ODS a Mikuláš Peksa (Piráti). A Vondra se zamyslel, co by asi na Peksova slova o jádru řekl francouzský prezident.
staré Green Deal: potřeba dohody na správné myšlence. Půjde o detaily a technická řešení.
Pokud by nebyl náš aktuální žebříček priorit ovlivněn probíhající pandemií, téma Zelené dohody pro Evropu, resp. férového nastavení parametrů udržitelnosti našeho ekonomického i společenského počínání, by stálo spolehlivě velmi vysoko na žebříčku...
staré Cílek varuje: Green Deal změní Evropu. Temná vize
Geolog Václav Cílek má za to, že dnes žijeme v podstatě ve válce, po které už svět nebude takový, jaký byl před ní. Jen se tato válka vede podstatně mírnějšími prostředky, než války předchozí. Na covidovou pandemii se podíval poněkud netradičně. Ze Slunce. Přesvědčte se sami. Poté se velmi kriticky podíval na evropský Green Deal. „Mám pocit, že New Green Deal má schopnost Evropu rozhodit, rozeštvat,“ varoval Cílek.
staré Green Deal: potřeba dohody na správné myšlence. Půjde o detaily a technická řešení.
Pokud by nebyl náš aktuální žebříček priorit ovlivněn probíhající pandemií, téma Zelené dohody pro Evropu, resp. férového nastavení parametrů udržitelnosti našeho ekonomického i společenského počínání, by stálo spolehlivě velmi vysoko na žebříčku...
staré Green Dealu a omikronu navzdory. Spotřeba ropy má být v roce 2022 rekordní
Podle odhadů Mezinárodní energetické agentury IEA se v příštím roce spotřebuje nejvíce ropy v historii. Důvodem je hlavně rostoucí globální poptávka po fosilních palivech, která souvisí i s oživením světového hospodářství po několikaměsíční pandemii nemoci covid-19.
staré Green Dealu a omikronu navzdory. Spotřeba ropy má být v roce 2022 rekordní
Podle odhadů Mezinárodní energetické agentury IEA se v příštím roce spotřebuje nejvíce ropy v historii. Důvodem je hlavně rostoucí globální poptávka po fosilních palivech, která souvisí i s oživením světového hospodářství po několikaměsíční pandemii nemoci covid-19.
staré Green Deal se rozjel naplno, z východních zemí včetně Česka zní tvrdá kritika
Anglosaská média ho popisují jako „ambiciózní“, ta německá používají přívlastek „revoluční“. V zemích za bývalou železnou oponou je mnohdy označovaný za „šílený“. Evropský boj proti změně klimatu se v každém...
staré Proč si to nepřečetli... Green Deal? Zdeněk Zbořil připomíná vedení EU plán, který už marně zkoušeli Sověti
ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nového premiéra nehodlá jen tolerovat, ale i podporovat,“ analyzuje vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana politolog Zdeněk Zbořil, který k některým reakcím podotýká: „‚Škůdců zemských‘ bylo v našich zemích vždy dost a o jejich drzá čela také nebyla velká nouze.“ Vzpomíná také na „Stalinský plán přeměny přírody“. Zdeněk Zbořil bilancuje uplynulý rok: „Nechci být považován za příslušníka generace Vančurových ‚zlostných starců‘, ale…“
staré Zeman kritikou Green Dealu rozčeřil vody
Prezident Miloš Zeman vybídl ve včerejším vánočním poselství vládu k tomu, aby Česko vyvázala ze Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), která podle něj zásadní měrou přispívá k dramatickému růstu cen energií.
staré Babiš (ANO): Souhlasím, že Green Deal může být nebezpečný
Zamyšlení se na facebookovém profilu nad vánočním poselstvím prezidenta Miloše Zemana.
staré Vládní politici se pustili do Zemana kvůli Green Dealu. Vyvázat se z toho nedá, řekl Babiš
Prezident Miloš Zeman podle vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti) v dnešním vánočním projevu šířil dezinformace o obsahu Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Bartoš i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v té souvislosti zmínili Zemanova slova o zákazu vytápění zemním plynem od roku 2030. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že Zelenou dohodu nevnímá jako nebezpečí, ale jako realitu. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se hlavy státu ve většině bodů…
staré Kalousek po Zemanově poselství: Strašíte nepravdami o Green Dealu. Pehe se nudil, Šídlo smál
Prezident Miloš Zeman přednesl ve druhý svátek vánoční své poselství; v něm nechyběl apel k povinnému očkování, na vyvázání se z Green Dealu EU a na zásadní úpravu státního rozpočtu. Vzápětí se na internetu vyrojila spousta i kritických reakcí – na ledacos prý hlava státu ve svém „suchém“ projevu zapomněla, příliš strašila, opět společnost nespojovala a o něčem prý dokonce i lhala.
staré Babiš opravil Zemana: Z Green Dealu se vyvázat nelze
Expremiér Andrej Babiš (ANO) oponuje prezidentovi Miloši Zemanovi, který v dnešním vánočním poselství vyzval, abychom – kvůli odhadovanému růstu ceny elektřiny a plynu – se vyvázali z Green Dealu. Babiš pro iDNES.cz uvedl, že je to nereálné.
staré Z Green Dealu se nelze vyvázat, připomněl Zemanovi Babiš
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nesouhlasí s návrhem prezidenta Miloše Zemana vyvázat se ze Zelené dohody pro Evropu. Podle expremiéra, který tzv. Green Deal za Česko podepsal, by tím země přišla o velké množství financí z EU. Uznává ale, že některé ekologické návrhy Evropské komise (EK) mohou být nebezpečné.
staré Fiala ocenil Zemanův důraz na očkování, Okamura na odstoupení od Green Dealu. Podle Bartoše šíří Zeman dezinformace
A
staré Byl to dobrý rok, vyvázat se z Green Dealu nelze, oponuje prezidentovi Babiš
Z Green Dealu, na němž se shodly státy Evropské unie, se Česko podle expremiéra Andreje Babiše vyvázat nemůže. Uvedl to v reakci na vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana. Prezident kvůli odhadovanému růstu ceny elektřiny o 30 % a plynu o 50 % řekl, že máme-li nárůst zmírnit, musíme se z Green Dealu vyvázat. Vidí ho jako hlavní příčinu nárůstu cen energií.
staré Prezidentův projev obsahoval nepřesnosti. O Green Dealu dezinformoval, míní Bartoš
Místopředseda vlády Ivan Bartoš uvedl, že Zeman správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a schodku státního rozpočtu. "Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030," napsal na twitteru. Doplnil, že digitální a ekologická transformace mají být výzvou, ne hrozbou. "A prezident má společnost spojovat, ne štěpit," doplnil. Šéfka Sněmovny a vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zase ČTK napsala, že se Zeman dopustil celé řady nepřesností. "Například když tvrdil, že součásti Green Dealu je i zákaz vytápění plynem od roku 2030," uvedl. Odstoupení od dohody, které Zeman navrhoval, by podle ní znamenalo rezignaci na řešení dopadů klimatické změny. Zeman podle Adamové nepřekvapil. "Ani letos nepřinášel jeho projev poselství, jako spíše výčet jeho názorů," uvedla. Kabinet se skutečně musí zabývat energetikou, pandemií a rozpočtem, doplnila. "Nicméně řešením skutečně není odstoupit od společného řešení v rámci EU, jejímž aktivním členem chceme být, ani zvýšení dani zrušením výjimek, jakkoli o řadě z nich se uvažovat dá," dodala. Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný uvedl, že Zeman pojmenoval klíčové problémy správně. "Určitě se shodneme v podpoře očkování nebo jaderné energie. Některé fámy kolem Green Dealu, třeba zákaz topení plynem, je nutno uvést na pravou míru. Nic takového neplatí," napsal na twitteru. Šéf SPD Tomio Okamura ocenil, že Zeman stejně jako SPD podporuje odstoupení od Zelené dohody. Je rád, že prezident zdůraznil, že energetika je v kompetenci národních vlád. "Vlády Petra Fialy i Andreje Babiše mají plnou zodpovědnost za zdražování a mohou odstoupit od Zeleného údělu a také ze systému obchodování s emisními povolenkami, který se stal nástrojem spekulantů," míní. Kabinet se podle něj nemůže "vymlouvat na Brusel".
staré „Zlá sudička. Úkolem není strašit.“ Zeman se pustil do Green Dealu, Kalousek ho napomíná
Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství vyzval k povinnému očkování proti koronaviru, v souvislosti s terorismem odsoudil stažení spojeneckých sil z Afghánistánu nebo odsoudil takzvaný Green Deal, tedy chystané zásadní zelené reformy Evropské unie. Jeho projev ještě téměř v průběhu komentovala řada politiků. Premiér Petr Fiala se k němu postavil poměrně neutrálně, zatímco exministr financí Miroslav Kalousek hlavě státu vyčetl, že občanům sděluje nepravdivé informace.
staré Zeman v poselství podpořil očkování, kritizoval dění v Afghánistánu i Green Deal
Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro povinné očkování proti covidu-19. Považuje ho za nejjednodušší cestu, jak potlačit koronavirovou pandemii, uvedl ve svém dnešním vánočním poselství. Očkování proti covidu-19 má být podle vyhlášky schválené bývalou vládou ANO a ČSSD povinné od března pro lidi nad 60 let a vybrané profese.
staré Prosinec na Apple Music – Neil Young stále válí, LP má charisma na rozdávání a Green Day umí překvapit
Každý měsíc pro vás vybíráme tipy na zajímavé desky, které se objevily na Apple Music. A jelikož je prosinec skoro u konce, pojďme se společně podívat na to, co se ve streamovací službě Applu urodilo nového. LP – Churches Tři roky po vydání předchozí studiovky je tu LP konečně s novinkou Churches. Na hudbě této drobné, leč nepřehlédnutelné autorky je znát, že dlouho skládala na zakázku, než sama jako zpěvačka […]
staré 5 tipů, jak zvládnout vánoční nákupy s elektromobily GreenGo
1. Vraťte se na nákupy do starého města Do centra už na nákupy nikdo nejezdí, protože se tam nedá zaparkovat. Modré zóny nás vyloučily z možnosti zajet si na nákupy do kulturního prostředí staré Prahy a zažít její vánoční atmosféru. S ekologickými elektromobily GreenGo můžete legálně parkovat úplně všude bez jakýchkoli zákonných omezení. Po ruce tak budete... ...
staré Velký rozhovor s Petrem Orlem: o práci v Senátu, green dealu i o tom, co se dá čekat od nové vlády
figcaption.wp-caption-text {font-size:13px !important} .wp-caption {padding:0} Už pět let má za sebou v Senátu zelený senátor Petr Orel. V velkém rozhovoru se nejen vrací ke své práci senátora, ale také přidává své komentáře k aktuálním tématům, jako jsou European green deal, otrava Bečvy nebo kanál Dunaj-Odra-Labe. Komentuje také nástup nové vlády a problémy ohňostrojů a pyrotechniky v období na konci roku. Nakonec se dozvíte, co by čerstvý držitel ekologické ceny Ivana Dejmala přál příznivcům Zelených do nového roku. Petře, zajímalo by mě, co hodnotíš zatím za svůj největší úspěch v Senátu? Jde spíše o drobné úspěchy, především o řadu usnesení, které jsem připravoval jako zpravodaj a týkaly se postoje Senátu k problematice životního prostředí (ŽP), k Zelené dohodě pro Evropu, ke Společné zemědělské politice atp. Podařilo se toho celkem dost, až jsem se někdy divil, co mi plénem Senátu prošlo. Pro práci v Senátu je dost zásadní, ve kterém výboru či komisích pracujete. V letošním roce to už taková „sláva“ není, po odchodu Václava Hampla se situace ve Výboru pro záležitosti EU hodně změnila a společně s kolegy Bekem a Smoljakem „taháme za kratší konec provazu“. S odchodem Mikuláše Beka do funkce ministra to bude ještě horší, ale vše zlé je k něčemu dobré, věřím, že Mikuláš Bek bude mít pozitivní vliv na pozice vlády k evropským materiálům a politice. Za největší úspěch považuji prosazení svého pozměňujícího návrhu týkajícího se novely vodního zákona, šlo o to, že drobné vodní toky se mají ponechat renaturaci (zpřírodnění). Správci povodí tak nemají povinnost opravovat různé v minulosti napřímené a nevhodně technicky upravené potůčky, naopak je mají ponechat volně přírodním procesům, což bude mít velmi pozitivní dopad na biodiverzitu, na udržení vody v krajině. Petr Orel při jednání Senátu. Jak se ti spolupracuje s dalšími senátory a senátorkami, zvolenými za Zelené? Se všemi mám myslím velmi dobrou spolupráci, a to nejen s těmi v našem klubu, nicméně i když spojíme síly v otázkách ŽP či klimatu, tak je naše pozice slabá. V současné době „hraje“ v Senátu hlavní roli klub ODS, ten hlasuje jako jeden muž a má zcela zásadní vliv na přijatá usnesení. Všichni tvrdí, že samozřejmě jim jde o ochranu ŽP, o přírodu, o krajinu, ale pak zazní to „ale“… V Senátu jsi už pět let, už jsi zvládl všechny procedury a fungování senátora, nebo tě ještě něco dokáže překvapit? Z hlediska procedur a fungování senátora si myslím, že mě už nic moc nemůže zaskočit, občas se člověk musí podívat na Jednací řád a připomenout si zákonné postupy. V dobrém i v tom špatném mě neustále překvapují některá vystoupení kolegyň a kolegů, naposledy tomu bylo na posledním jednání pléna, kdy jsme projednávali návrh kolegy Václava Lásky týkající se uznávání adopce dětí stejnopohlavními páry, která legislativně proběhla v jiných zemích. Při distribuci ochranných proticovidových pomůcek do sociálních zařízení v obvodě. Jak moc se věnuješ problémům v obvodě, jak často tě kontaktují lidé a co jsi ve tvém obvodě řešil nebo řešíš? Je toho relativně dost. Pravda, lidé mají občas trochu dost zkreslené představy o možnostech a pravomocích senátora, jinak řečeno řadu věcí prostě z pozice zákonodárce nemůžu ovlivnit. Je to poměrně široké spektrum oblastí, například sociální věci nebo zdravotnictví. Ve volebním obvodu máme obrovské problémy se zajištěním zdravotní péče ze strany zubních lékařů, kterých je zde enormní nedostatek. Většina problémů se však i tak týká životního prostředí, ochrany přírody a krajiny. Hodně jsem se angažoval třeba u pozemkových úprav, s několika obecními úřady řešil záležitosti průmyslových zón, které si v minulosti schválili a v současné době je již nechtějí, je to obrovský problém i z hlediska ochrany zemědělské půdy. Některé kauzy se táhnou celým volebním obdobím, jako např. boj o zachování historického, železničního, kamenného viaduktu u Velkých Albrechtic, který chtějí někteří zbourat a zkapacitnit tak jeho průjezd, to však nechtějí dotčené obce, aktivní občané a já určitě také ne. Ve věcech týkajících se ochrany přírody se na mě obracejí lidé či spolky z celé ČR, úspěchy jsou spíše vlažné. Hodně času, energie, ale i peněz jsem třeba věnoval znemožnění výstavby rozhledny na Králickém Sněžníku. V současné době třeba řeším jeden zcela nesmyslný záměr vybudování vodní nádrže na katastrálním území Jeseníku nad Odrou. Jaká je spolupráce mezi tebou jako senátorem a Zelenými na radnici v Novém Jičíně? Tak já jsem především řadovým zastupitelem města, s malými přestávkami již od roku 1989. Takže spolupráce je poměrně intenzivní. Zelení jsou na radnici v Novém Jičíně ve vládní koalici a musím říct, že se nám v zásadě daří naplňovat náš volební program. Pravda, před nedávnem jsme řešili větší koaliční krizi, ale nakonec jsme to ustáli a pokračuje se dál, ve stejném složení a pilně se připravujeme na podzimní komunální volby. Jak se díváš na jmenování nové vlády a co od ní očekáváš? Na jednu stranu v ní budou zcela jistě kompetentnější lidé než v Babišově vládě, na druhou stranu se zejména od ODS nedá očekávat příliš ekologický přístup. Na jednu stranu mám velkou radost z odchodu premiéra Andreje Babiše, zmatené ČSSD a především z konce komunistů v parlamentu – doufám, že definitivního. Na druhou stranu mám velmi rozporuplný pocit z nastupující garnitury. Velmi pozitivně vnímám, že odpískali kanál Dunaj-Odra-Labe (D-O-L), alespoň na 4 roky, to je velká rána prezidentu Miloši Zemanovi. Nicméně některá prohlášení k Zelené dohodě pro Evropu nebo k balíčku Fit for 55 jsou pro mne alarmující. Bohužel vnímám, že u některých přetrvává názor, že vše co přijde z Bruselu je špatně. Peníze z EU jsou pro ně dobré, potřebné, ale nikdo nám do nich nebude mluvit. Zvláště od ministrů ODS toho moc pozitivního z hlediska životního prostředí neočekávám, ale uvidíme, jsou ve funkcích jen několik dnů. Setkání s prezidentkou Slovenska Zuzanou Čaputovou. Novou ministryní životního prostředí je paní senátorka Hubáčková, kterou znáš ze Senátu. Co by podle tebe pro ni měla být priorita v úřadu? To je složitá otázka, nechci radit, já bych určitě udělal nějaké drobné personální změny ve vedení úřadu a možná i ve vedení organizací spadajících pod rezort. Určitě bych si utvořil expertní týmy. Pro mne by byla prioritou klimatická změna, snažil bych se z pozice ministra skutečně zorientovat v této velmi složité problematice, najít nějakou environmentální a ekonomickou shodu, a za tou pak jít. Bohužel argumenty jsou často velmi, velmi rozporuplné. Určitě bych tlačil na OZE, tak aby se staly opravdu zájmem státu, ne jen proklamativně. Dalším zásadním tématem by pro mne bylo zpřísnění zákona na ochranu zemědělského půdního fondu a samozřejmě otázky ochrany přírody a krajiny. Senát se v poslední době negativně vyjadřoval ke klimatickému balíčku Fit for 55, kdy většina senátorů podpořila velmi kritické vyjádření, které většinu z návrhů odmítá. V čem vidíš důvod toho odmítání? Myslíš že paní Hubáčková, resp. celá nová vláda dokáže klimatickou agendu posunout dopředu? Většina senátorů prostě podpořila pozici bývalé vlády, a to mi přišlo špatně, Senát měl mít svůj názor na předmětný balíček opatření. V otázkách Zelené dohody pro Evropu či k balíčku Fit for 55 má ODS a někteří další v zásadě jednoznačnou shodu s ANO. To je pro mne dost alarmující. Neberou klimatickou změnu tak vážně jak by si dle mého soudu bezesporu zasloužila, a nevnímají tu situaci jako příležitost věci změnit a z krize naopak něco pozitivního vytěžit. Nicméně o tom to je, je tu různorodost názorů a zelené myšlenky zatím jednoznačně prohrávají. Zatím jsem spíše pesimistou, ale uvidíme, třeba nový kabinet překvapí. Na výjezdním zasedání senátního klubu Senator 21 v severních Čechách. Nedávno uspořádala paní senátorka Seitlová konferenci týkající se kritizovaného záměru přehrady Skalička na Bečvě. Zatímco otravě Bečvy se věnovali politici a političky téměř ze všech stran, podobně závažné záležitosti v případě přehrady takový zájem nevidíme. Co by podle tebe měla nová vláda v tomto případě dělat? Není to můj volební obvod, ale Bečvu znám od dětství a tak tu situaci velmi pozorně sleduji. Na té konferenci jsem vystoupil a částečně i participoval na její organizaci. Zase je to o tom, že pohledy na protipovodňovou ochranu obcí se velmi různí, různé jsou také pohledy na problematiku udržení vody v krajině. Rezort zemědělství má jako prioritu výstavbu vodních děl a za tím si tvrdohlavě jde. Existují přitom jiná technická řešení, která jsou nejen podstatně levnější, ale k přírodě mnohem šetrnější a to je z mého pohledu zásadní. Pokud to nová vláda myslí s šetřením vážně, tak se podívá podrobně právě na tyto velké investice, mám na mysli jak vodní dílo Skalička, tak třeba plánovanou přehradu Nové Heřminovy, nebo třeba dlouho diskutované jezy na Labi. Zájmy ochrany přírody nemohou být bagatelizovány. V neposlední řadě je potřeba konečně začít vážně brát názory vědců z oblasti přírodních věd. V případě vodního díla Skalička je jich opravdu hodně a velmi zásadních. Ministerstvo zemědělství by mělo komunikovat s dotčenými obcemi jako s rovnocennými partnery a brát jejich názory velmi vážně. Možná by bylo nejlepší, pokud by celá problematika „vody“ přešla pod rezort životního prostředí. Co se týká otravy na řece Bečvě, tak ten zájem vnímám spíše jako snahu o získání levných politických bodů. Přehrada, tak jak je uvažovaná na Bečvě, je pro ekosystém, hranický kras či minerální prameny v Teplicích nad Bečvou mnohem nebezpečnější než jednorázová otrava, i když byla poměrně fatální. V každém případě by se měla tato otrava objasnit a viník by měl být adekvátně potrestán. Nová vláda chce ukončit projekt kanálu D-O-L, což lze určitě uvítat. Co konkrétně se všechno musí v tomto případě udělat, aby projekt přestal škodit na všech místech, kde byl plánovaný? Zda se skutečně zastaví veškeré plánované aktivity kolem D-O-L, to teprve uvidíme. Řadu věcí totiž minulá vláda, a především rezort dopravy, v posledních měsících intenzivně rozvíjela, včetně mezinárodních ujednání, a některé iniciativy určitě ještě běží. Byla tu enormní snaha zavděčit se prezidentu Zemanovi. Takže jsem skutečně zvědav na další kroky vlády, zda to nebude jenom proklamace. Myslím si, že právě pan ministr Kupka bude poměrně tvrdě bojovat za realizaci velkých investic, a zájmy ochrany přírody a životního prostředí půjdou možná bokem. Jako další kroky by mělo přijít vyjmutí územní rezervy pro tento kanál ze všech typů územních plánů. K tomu musí dle mého soudu dát podnět přímo vláda svým usnesením a zaúkolovat příslušné rezorty, ale i krajské úřady. Kromě D-O-L má ale vláda v zájmu dál rozvíjet kontroverzní a škodlivé projekty jako jezy na Labi. Není to tedy spíš tak, že se s velkou slávou uzavře projekt, o kterém byla drtivá většina lidí přesvědčena, že je opravdu jen k tomu, aby vytahoval peníze z kapes na nejrůznější studie, ale další škodlivé projekty, o kterých se tolik nemluví, se dál budou připravovat? O jezech už jsem se zmiňoval, podle mých informací panuje shoda na jezech v Přelouči, tam se našlo řešení s rezortem životního prostředí, tuším už před dvěma lety. V případě plavebního stupně v Děčíně zatím žádný posun nenastal. Vláda a jednotlivé rezorty by si měly udělat inventuru plánovaných investic, nechat si posoudit zda tyto nejsou v rozporu s cíli klimatické politiky a s udržitelným životem. To je ale asi jenom mé zbožné přání. Konference týkající se jesenických lesů. Nedávno jste projednávali novou strategii EU týkající se lesů. Napsal jsi na facebook, že „Nejde dále jen uvažovat o našich lesích jako o továrně na dřevo, minimálně za stejně důležité se musí začít zohledňovat další, ekosystémové funkce lesů.“ Proč si myslíš, že i přesto že EU nabízí peníze na potřebné reformy, tak je proti takovým změnám stále velký odpor? Já se snažím být v lese alespoň hodinku každý týden, mám lesy zažité, naštěstí pořád řeším některé ochranářské projekty, které mě „nutí“ abych se v lese pohyboval. Naše lesy určitě nejsou v dobré kondici, naopak, a Brusel za to určitě nemůže. Z akademické obce, myslím tím z lesnických fakult, už delší dobu zní jiný přístup k lesu, ale na rozhodujících hospodářských místech v rezortu zemědělství jsou pořád lidé, kteří to vidí jinak, nepřesvědčila je ani kůrovcová kalamita ani další choroby, které decimují některé druhy dřevin. Nedávno jsme tuto problematiku diskutovali v senátním Podvýboru pro zemědělství, a mě celkem zarazilo, že od vlastníků lesů zněl jako hlavní problém financování oprav lesních cest, ale i potřeba financí na budování nových lesních cest. Ty opravy hlavních, páteřních, svážních cest ještě beru, ale budování nových lesních cest mi přijde spíše jako velmi kontraproduktivní. Nová evropská lesnická strategie je diskusní materiál, který doporučuje se dívat na les jako na ekosystém, který má celou řadu funkcí, hospodářská funkce je samozřejmě velmi důležitá, ale nemůže jít na úkor ekosystémových funkcí. Jinak nemůžeme vypěstovat zdravé, udržitelné lesy. Stát vlastní většinu našich lesů, měl by jít příkladem, LČR (Lesy ČR, s.p.) či VLS (Vojenské lesy a statky ČR, s.p.) určitě mohou na části území hospodařit velmi citlivě. Je potřeba vnímat klimatickou změnu a tomu přizpůsobit režim hospodaření v lesích. Velkým krokem dopředu by mohlo být zavedení plateb za ekosystémové funkce lesa, ale ta debata je úplně na počátku. Vše se dá pozitivně změnit i za stávajících legislativních podmínek, jde o to, jak lesnickou politiku nastaví nový ministr zemědělství, resp. celá vláda. Velké naděje si nedělám. Přebírání ceny Ivana Dejmala. Ministerstvo zemědělství (MZe) bylo doposud pod velkým vlivem agrobaronů, což blokovalo potřebné změny. Ministr Toman například obhajoval využívání jedu Stutox II k hubení hrabošů. Proti jedům v krajině jsme protestovali peticí i podáním k ústavnímu soudu. Jak ta situace u ústavního soudu vypadá, a dá se čekat, že tento vliv agrobaronů na Ministerstvu zemědělství bude slábnout? Ústavní soud se našim podáním zabývat nebude, nestihl projednat tento podnět v době platnosti rozhodnutí Ústřední kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), to znamená, že podání padlo tzv. pod stůl. S tím jsme ale samozřejmě počítali, toho jsme si byli vědomi, šlo o vyvinutí tlaku na ÚKZÚZ a MZe, aby takováto rozhodnutí nevydávali. Do jisté míry to splnilo účel, nicméně hraboší kalamita začala slábnout, a tak přestal tlak od zemědělců na povolení aplikace rodenticidu Stutox II. Ten tlak šel jak od velkých zemědělských firem, tak i od části menších farmářů. Jestli se něco zásadního v rezortu zemědělství změní, to určitě neočekávám. Schválená Společná zemědělská politika EU dává národním vládám velké pravomoci, a tak nastanou jen dílčí nepodstatné změny, a ty opravdu pozitivní mohou přinést jen samotní zemědělci. Na druhou stranu je jednoznačné, že zemědělství musí být ekonomicky efektivní, musí zemědělce slušně uživit. Vliv agrobaronů bude nadále velký, ale očekávám, že bude také více vyslyšen hlas Asociace soukromých zemědělců, jsem zastáncem rodinných farem a vidím v nich budoucnost. Jaká vůbec byla letos situace s hraboši, když jsme u tématu? Jak jsme všichni očekávali, tak se jejich populace během zimních měsíců zcela zhroutila. V letošním roce v zásadě nebylo hraboše vidět. Je to prostě přirozený, nepravidelný biologický cyklus, který známe léta. Je potřeba dbát na preventivní agrotechnická opatření a vytvářet podmínky k biologické ochraně zemědělských plodin. Práce v záchranné stanici Bartošovice. Jak moc času máš na svou původní profesi v Záchranné stanici v Bartošovicích, a čemu se v ní věnuješ nejvíce? Stanici a svým ochranářským aktivitám věnuji maximálně jeden den v týdnu, většinou jde o víkendy. Samozřejmě neřeším běžné provozní věci, ale věnuji se koncepčním věcem, dalšímu rozvoji, financování, personálním záležitostem a participuji na zpracování podávaných projektů. Jsme pobočným spolkem a udržet takovéto zařízení v chodu není úplně jednoduché. Poměrně velkou energii vkládám do našich projektů týkajících se orla skalního a sýčka obecného, které si nechávám na zodpovědnost. Od stresu ze Senátu se odreagovávám při „ochranařině“ v našem cca osmihektarovém areálu Koryta, kde extenzivně zemědělsky hospodaříme a vytváříme řadu prvků pro posílení biodiverzity. Blíží se Vánoce a zejména konec roku, kdy lidé často využívají nejrůznější pyrotechniku a ohňostroje. Ty mají často negativní dopad nejen na domácí zvířata, ale i na ta volně žijící. Co z tvých zkušeností škodí nejvíc a čemu by se lidé měli v souvislosti s pyrotechnikou vyhnout? Část naší populace, určitě nemalá, tak nějak pořád nechápe, že zvířata mají mnohem citlivější smysly než my lidé. Z mého pohledu je naprosto zbytná zábava, která škodí. Je obtížné některým lidem vysvětlovat, že zvířata touto kratochvílí velmi trpí a velmi nepříjemná je také pro velkou část lidí. Legislativa pyrotechniku omezuje zatím jen na území národních parků – zatím jsme nenašli shodu na rozšíření či úplném zákazu. Nikdy jsem nechápal proč oslavovat příchod nového roku světelnými a zvukovými efekty. Určitě by se neměla zábavní pyrotechnika používat a pořádat ohňostroje v blízkosti zařízení s chovem zvířat, v místech kde zimují vodní ptáci a podobně. V těchto případech jde v zásadě o týrání zvířat. Jednoduše řečeno, zábavní pyrotechnika přináší do života zvířat zmatek, úzkost a strach, podle mého soudu nemáme zapotřebí něco takového zvířatům způsobovat. I proto jsem podpořil petici Opravdu klidné svátky, která chce prodej pyrotechniky regulovat. A nakonec, co bys příznivcům Zelených popřál do nového roku? To je asi ta nejtěžší otázka. Samozřejmě přeji všem našim příznivcům životní pohodu, zdraví a alespoň trochu toho štěstí. Přál bych si, abychom naše myšlenky a vize dostali více do povědomí lidí, v současné ekonomické situaci je to úkol ještě mnohem obtížnější než tomu bylo v minulosti. Někdy mám bohužel pocit, že pro pochopení nebezpečí klimatických změn a poruch může napomoci jen nějaká katastrofa. Tu si ale samozřejmě určitě nepřeji, je jich ve světě i v našem okolí více než dost. Jako Zelení věřím že uspějeme v komunálních volbách, potřebujeme uspět také v senátních volbách – máme mezi námi spoustu vzdělaných, politicky talentovaných lidí. Máme dle mého soudu velmi schopné vedení Zelených, ale doba zeleným myšlenkám nepřeje. Věřím, že bude právě rok 2022 zlomovým a výrazněji uspějeme. A budu se tomu snažit i svým malým dílem přispět.
  • protestovali peticí
  • Záchranné stanici v Bartošovicích
  • Opravdu klidné svátky
  • staré KOMENTÁŘ: Neviditelnou rukou trhu, Green Dealem, povolenkami a výmluvami na Rusko v zimě nezatopíme
    Zima venku, zima vevnitř. Tak v nejhorším případě může dopadnout pokračování energetické krize v Evropské unii. Nová a nová maxima na trhu s energiemi aktuálně dokreslila rekordní cena plynu, s níž zamávala zpráva, že plynovodem Jamal z Ruska proudí vzácné suroviny méně.
    actual not cached