Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 16.04.2021 || EUR 25,925 || USD 21,633
sobota 17.dubna 2021, Týden: 16, Den roce: 107,  dnes má svátek Rudolf, zítra má svátek Valérie
17.dubna 2021, Týden: 16, Den roce: 107,  dnes má svátek Rudolf


( Nalezeno 63 článků )

Neutron – nový nosič firmy Rocket Lab

staré Neutron – nový nosič firmy Rocket Lab
O tom, že americká firma Rocket Lab provozuje lehké rakety Electron, už ví asi většina fanoušků kosmonautiky. Stejně tak není nová ani informace o tom, že firma vytvořila speciální družicovou platformy se jménem Photon. Ale teď tu máme jednu novinku. Firma totiž 1. března oficiálně oznámila své plány na stavbu nové rakety, která bude silnější než Electron. Společnost navíc zůstala věrná nastavenému trendu pojmenovávání svých projektů a chystaná raketa s nosností osm tun na nízkou oběžnou dráhu dostala jméno Neutron. Podle tiskové zprávy firmy Rocket Lab má být tento nosič přesně šitý na míru vynášení družic z rozsáhlých družicových sítí, či na meziplanetární mise. Firma také zmiňuje pilotované mise, ale u toho bych byl trochu opatrný....chcete vědět víc?
staré Může primordiální černá díra vyžrat neutronovou hvězdu?
Nebo snad mohou podobně fungovat částice temné hmoty? Hypotetické spojení hned několika bizarních dějů. S černými děrami je problém, respektive hned několik. Myslíme si, že snad nějak rozumíme vzniku černých děr z gravitačně zhroucených hvězd a obřím černým dírám v centrech galaxií. První problematickou kategorií jsou černé díry „střední“, tj. cca o hmotnosti nad 100 …
staré Projekt Neutron: Startup Rocket Lab plánuje novou opakovaně použitelnou raketu
Novozélandský startup Rocket Lab plánuje novou opakovaně použitelnou raketu. Ta by měla být technicky schopná dopravit na oběžnou dráhu až osmičlennou posádku. Tzv. Neutron je podle vyjádření výše jmenované společnosti „šitý na míru mega konstelacím, misím do hlubokého vesmíru a lidským ...
staré Rocket Lab Neutron: znovu použitelná raketa pro megakonstelace
Kalifornská společnost Rocket Lab se přihlásila s videem, které představuje své budoucí rakety Neutron. Ty mají nastoupit za aktuální rakety Electron a uvažovat o nich můžeme jako o menší obdobě nosičů Falcon 9 od SpaceX. 
staré Neutron – nový nosič firmy Rocket Lab
O tom, že americká firma Rocket Lab provozuje lehké rakety Electron, už ví asi většina fanoušků kosmonautiky. Stejně tak není nová ani informace o tom, že firma vytvořila speciální družicovou platformy se jménem Photon. Ale teď tu máme jednu novinku. Firma totiž 1. března oficiálně oznámila své plány na stavbu nové rakety, která bude silnější než Electron. Společnost navíc zůstala věrná nastavenému trendu pojmenovávání svých projektů a chystaná raketa s nosností osm tun na nízkou oběžnou dráhu dostala jméno Neutron. Podle tiskové zprávy firmy Rocket Lab má být tento nosič přesně šitý na míru vynášení družic z rozsáhlých družicových sítí, či na meziplanetární mise. Firma také zmiňuje pilotované mise, ale u toho bych byl trochu opatrný.
staré Astronomové nejspíš vystopovali neutronovou hvězdu supernovy SN 1987A
Astronomové shromáždily důkazy pro přítomnost neutronové hvězdy v pozůstatku supernovy SN 1987A • Rovněž zjistili, že je to pravděpodobně pulzar • Pokud mají pravdu, jde o nejmladší známý pulsar vůbec
staré Neutronové hvězdy mohou být zevnitř vyžírány malými černými dírami
Je až k neuvěření, že se astrofyzici věnují parazitologii. Ale proč ne, ve vesmíru je možné úplně všechno. Podle nové studie amerických astrofyziků by temnou hmotu mohla přinejmenším z části tvořit populace malých endoparazitických černých děr, které pozvolna vyžírají zevnitř neutronové hvězdy.
staré Našla se konečně neutronová hvězda z nedávné exploze supernovy?
V roce 1987 byla zaznamenána exploze supernovy, která dle názoru astronomů měla po sobě zanechat s největší pravděpodobností neutronovou hvězdu. A na její hledání se pak pochopitelně zaměřili. 
staré Procházejte si kolize černých děr a neutronových hvězd v katalogu detekovaných gravitačních vln
Gravitační vlny byly poprvé zachyceny v roce 2015. Od té doby detektory LIGO v USA a Virgo v Itálii desítky kandidátských událostí z nichž 50 bylo potvrzeno. Právě tyto detekce gravitačních vln si nyní můžete přehledně procházet v nově publikovaném katalogu. Obsahuje informace o objektech, jejichž kolize vedla ke vzniku gravitačních vln, i o výsledcích této kolize.
staré V Kurčatovském institutu byl spuštěn nejvýkonnější neutronový zdroj na světě
Dne 8. února 2021 byl v ruském výzkumném ústavu Kurčatovský institut energeticky spuštěn reaktor PIK, který představuje nejvýkonnější zdroj neutronů na světě. Díky svým vlastnostem otevírá nové dveře ve výzkumu v oblasti lékařství, biomedicíny, výzkumu materiálů ad. Reaktor PIK bude provozovat Petrohradský institut jaderné fyziky (PNPI) sídlící ve městě... ...
staré Rosatom: V Kurčatovském institutu byl spuštěn nejvýkonnější neutronový zdroj na světě
Dne 8. února 2021 byl v ruském výzkumném ústavu Kurčatovský institut energeticky spuštěn reaktor PIK, který představuje nejvýkonnější zdroj neutronů na světě. Díky svým vlastnostem otevírá nové dveře ve výzkumu v oblasti lékařství, biomedicíny, výzkumu materiálů ad.
staré Jsou za extrémní rentgenovou září Sedmi statečných neutronových hvězd axiony?
Neobvyklá tlupa Sedmi statečných neutronových hvězd neobvykle září v oblasti vysokoenergetického rentgenového záření. Podle superpočítačových simulací by původcem tohoto neobvyklého jevu mohly být axiony, hypotetičtí kandidáti na temnou hmotu.
staré Vědci proskenovali dvě blízké neutronové hvězdy při honu na temnou hmotu
Pokud temnou hmotu tvoří axiony, tak by se v extrémních magnetických polích neutronových hvězd měly houfně přeměňovat na fotony. To by mělo vytvářet zvláštní píky rádiových vln na určité frekvenci, která by odpovídala hmotnosti axionů. Jak se zdá, na frekvenci kolem 1 GHz, což by odpovídalo axionům o hmotnosti 5 až 11 mikroelektronvoltů, se nic takového neděje.
staré V explozi nejjasnější kilonovy po srážce neutronových hvězd se zrodil magnetar
Astrofyzici ulovili jasnou a zároveň zvláštní kilonovu. Nejspíš jde o pozoruhodný případ, kdy se srazily dvě neutronové hvězdy a oproti očekávání se nezhroutily do černé díry. Namísto tohoto vznikla supertěžká neutronová hvězda s extrémními magnetickými poli, čili magnetar.
staré Rádiové signály z vesmíru nejsou žádná magie ani mimozemšťani, ale neutronová hvězda
Rychlý rádiový záblesk, ve zkratce FRB, je dnes již dobře známý astronomický jev, kdy se uvolňuje obrovské množství energie ve formě rádiového záření, které jsme schopni na Zemi zachytit: Pozorujeme ho jako záblesk v rádiovém spektru. Nejedná se tak o žádný důkaz mimozemské civilizace nebo jakékoliv jiné entity ve vesmíru; jde zkrátka jen o vyzařování obrovského množství energie najednou. A letos v dubnu se vědcům poprvé v historii podařilo zachytit FRB pocházející z naší vlastní galaxie, Mléčné dráhy. Malá černá díra nebo velká neutronová hvězda? Objekt, který mate vědce Astronomové rychlé rádiové záblesky zachytili teprve po přelomu tisíciletí; už tehdy měli tu hypotézu, že
staré První mapa povrchu neutronové hvězdy: obsahuje překvapivě nepravidelně rozmístěné regiony s vyšší teplotou
Za pomoci teleskopu NICER umístěného na ISS se vědcům podařilo získat první přesná měření velikosti a hmotnosti neutronové hvězdy. Navíc teleskop dokázal detekovat hotspoty na povrchu, čímž vznikl první náznak mapy tohoto druhu hvězd. Rozložení těchto regionů s teplotami v milionech stupňů vědce překvapilo.
staré Astronomové detekovali změnu rotace u neutronové hvězdy
Astronomům vedeným Marcusem Lowerem z Swinburne University of Technology v Austrálii se podařilo detekovat změnu ve frekvenci rotace pulzaru PSR J0908−4913. Studium tohoto chování hvězdy, které se označuje jako glitch, může vědcům napovědět více o její vnitřní struktuře.
staré Detektor gravitačních vln zachytil v loňském roce druhou kolizi neutronových hvězd
Detektor LIGO zachytil gravitační vlnu, která zřejmě vznikla při kolizi dvou neutronových hvězd. Na rozdíl od první takové detekce z roku 2017 se však nepodařilo určit odkud přesně vlna přišla a nebyl pozorovaný ani záblesk v elektromagnetickém záření.
staré U vzdálené neutronové hvězdy poprvé změřen gravitační rudý posuv
„Běžný“ rudý posuv je dán rozpínáním vesmíru nebo jiným vzdalováním pozorovaného objektu. Gravitační rudý posuv je důsledkem teorie relativity, efektů (deformací prostoru, času…) v silných gravitačních polích. Pomocí rentgenové observatoře Chandra nyní astronomové popsali tento jev u dvojice hvězd, které jsou od nás vzdálené asi 29 000 světelných let. Systém 4U 1916-053 se skládá z …
staré U neutronové hvězdy v jádru Krabí mlhoviny došlo po glitchi z loňského roku ke změně polarizace rentgenového záření
Nová pozorování malým vesmírným teleskopem ukazují, že po tzv. glitchi z loňského roku došlo ke změně polarizace světla, které k nám přichází od neutronové hvězdy v Krabí mlhovině. Pokud se potvrdí vztah mezi glitchem a polarizací, mohlo by být možné zjistit, co za tímto chování neutronových hvězd stojí.
staré Astronomové pozorovali strhávání časoprostoru v interakci bílého trpaslíka a neutronové hvězdy
Mezinárodní tým astrofyziků vedený australským profesorem Metthewem Bailesem pozoroval projev strhávání časoprostoru (frame dragging), které bylo předpovězeno einsteinovou teorií obecné relativity. Jedná se o efekt způsobený rotací tělesa, která ovlivňuje pohyb objektů v jeho blízkosti. Tento projev obecné relativity se nyní podařilo vysledovat u binárního systému PSR J1141-6545, kde kolem sebe vzájemně rotují bílý trpaslík a neutronová hvězda.
staré U vzdálené neutronové hvězdy bylo detekováno zatím nejsilnější magnetické pole ve vesmíru
U rentgenového pulsaru GRO J1008-57 astronomové detekovali magnetické pole kolem miliardy tesla. Jde o nejsilnější jednoznačně detekované magnetické pole ve vesmíru. Objev byl učiněn na základě dat z čínského rentgenového teleskopu Insight-HXMT, který operuje na oběžné dráze od roku 2017.
staré V jádru supernovy 1987A byla objevena nejmladší známá neutronová hvězda
Už od zářivé exploze supernovy zachycené v roce 1987 se astronomové snaží najít objekt, který po ní zbyl. To se doposud nedařilo a tak vědci začali uvažovat nad tím, že po supernově nezůstala neutronová hvězda, jak čekali, ale o dost hůře pozorovatelná černá díra. Nová pozorování radioteleskopem ALMA však naznačují, že v jádru mlhoviny, která po supernově zůstala by přece jen mohla být neutronová hvězda.
staré Teleskopy na oběžné dráze odhalily existenci nejmladší známé neutronové hvězdy
Pozorování vesmírným rentgenovým teleskopem XMM-Newton odhalila zatím nejmladší známý magnetar. Tuto neutronovou hvězdu s velmi silným magnetickým polem astronomové pozorují pouhých 240 let po jejím vzniku. To je nejmladší pozorovaná neutronová hvězda ze zhruba 3 tisícovek doposud identifikovaných v Mléčné dráze. Identifikace takto mladých objektů v hlubokém vesmíru je pro vědce unikátní příležitostí poznat procesy, které k jejich vzniku vedou.
staré Teleskopy na oběžné dráze odhalily existenci nejmladší známé neutronové hvězdy
Pozorování vesmírným rentgenovým teleskopem XMM-Newton odhalila zatím nejmladší známý magnetar. Tuto neutronovou hvězdu s velmi silným magnetickým polem astronomové pozorují pouhých 240 let po jejím vzniku. To je nejmladší pozorovaná neutronová hvězda ze zhruba 3 tisícovek doposud identifikovaných v Mléčné dráze. Identifikace takto mladých objektů v hlubokém vesmíru je pro vědce unikátní příležitostí poznat procesy, které k jejich vzniku vedou.
staré Vznik těžkých prvků ve vesmíru: srážky neutronových hvězd jich nedokázaly vytvořit dostatek
Nová studie odhaluje zajímavý nepoměr mezi množstvím těžších prvků v současném vesmíru a mechanismy, které je měly vytvořit. Podle výzkumu evoluce galaxií nedochází ke srážkám neutronových hvězd např. dostatečně často na to, kolik je ve vesmíru zlata. Dosavadní modely bude třeba upravit. Prvky vznikají různě, pouze ty nejlehčí (vodík, helium a lithium) se vytvořily přímou …
staré U vzdálené neutronové hvězdy bylo detekováno zatím nejsilnější magnetické pole ve vesmíru
U rentgenového pulsaru GRO J1008-57 astronomové detekovali magnetické pole kolem miliardy tesla. Jde o nejsilnější jednoznačně detekované magnetické pole ve vesmíru. Objev byl učiněn na základě dat z čínského rentgenového teleskopu Insight-HXMT, který operuje na oběžné dráze od roku 2017.
staré Neutronové hvězdy fúzují různě
Pokud dvě neutronové hvězdy splynou do černé díry, obvykle to zaznamenáme pouze v podobě gravitačních vln. „Pouze“ proto, že elektromagnetické záření (světlo) pohltí vznikající černí díra. Další výzkum ale naznačuje, že za určitých podmínek mohou mít gravitační vlny i svůj výrazný optický protějšek. Takový případ nastane, když mezi fúzujícími neutronovými hvězdami bude existovat velký rozdíl …
staré V jádru supernovy 1987A byla objevena nejmladší známá neutronová hvězda
Už od zářivé exploze supernovy zachycené v roce 1987 se astronomové snaží najít objekt, který po ní zbyl. To se doposud nedařilo a tak vědci začali uvažovat nad tím, že po supernově nezůstala neutronová hvězda, jak čekali, ale o dost hůře pozorovatelná černá díra. Nová pozorování radioteleskopem ALMA však naznačují, že v jádru mlhoviny, která po supernově zůstala by přece jen mohla být neutronová hvězda.
staré Rozervaná neutronová hvězda odhalí exotickou hmotu ve svém nitru
Neobvyklá dvojice neutronových hvězd by mohla fungovat i jako další metoda pro určení Hubbleovy konstanty. Tým vědců z University of East Anglia a dalších institucí objevil nový pulzar („kosmický maják“, rychle rotující neutronová hvězda vyzařující především v rádiové oblasti) PSR J1913 + 1102, který má řadu neobvyklých vlastností. Tato neutronová hvězda obíhá kolem společného těžiště …
staré Největší neutronová hvězda? Nebo nejmenší černá díra?
Nejtěžší známé neutronové hvězdy mají hmotnost asi 2,5 Sluncí, nejlehčí spolehlivě známé černé díry asi 5 Sluncí. Ale co mezi tím? Kupodivu na objekty tohoto typu téměř nenarážíme. Někde zde ale musí existovat limit určující, zda se po fázi supernovy hmota smrští do podoby neutronové hvězdy nebo dojde k radikálnějšímu kolapsu. Nová studie založená na …
staré Astronomové objevili největší neutronovou hvězdu - anebo nejmenší černou díru
Když dojde k erupci supernovy, většinou po ní zůstane buď černá díra, nebo neutronová hvězda. Výsledek záleží na původní mase hmotnosti této hvězdy a je pozorovatelný i na výsledném objektu: nejtěžší neutronová hvězda má hmotnost asi 2,5 Sluncí, naopak nejlehčí pozorovaná černá díra je pětkrát těžší než naše Slunce. Ale co se stane, pokud měla původní hvězda hmotnost někde mezi těmito dvěma hranicemi?
staré Gravitační astronomové objevili jednorožce v podobě „černé neutronové hvězdy“
Je to jako přízrak z hlubokého vesmíru. Gravitační vlny bizarně asymetrické srážky černé díry o hmotnosti 23 Sluncí odhalily existenci druhého objektu, jehož velikost odpovídá 2,6 Sluncím. Buď je to nejlehčí černá díra anebo nejtěžší neutronová hvězda, co známe. Je to další bod pro gravitační astronomii!
staré Malá černá díra nebo velká neutronová hvězda? Objekt, který se srazil s černou dírou, vědce mate
Srážka černé díry s neutronovou hvězdou nebo něco ještě vzácnějšího? Vědcům a astronomům mate nové zjištění hlavu, natožpak všem ostatním. 14. srpna se kolem Země prohnala masivní gravitační vlna; detekovat ji jsou schopné jen sofistikované, extrémně citlivé lasery, které se nachází ve Spojených státech a v Itálii. Nikdo zatím neví přesně, co ji vyvolalo, ale dle současných poznatků se vědci dobrali k pravděpodobnému a bezprecedentnímu scénáři: Srážce neutronové hvězdy s černou dírou. Signál byl jeden z nejsilnějších, jaký kdy výzkumníci měřící gravitační vlny kdy zaznamenali. Týmy astronomů z celého světa se okamžitě zaměřili na místo, odkud měla vlna pocházet. A nic. Žádné
staré NASA a ESA hlásí nález jen 240 let staré neutronové hvězdy
NASA a ESA ohlášují pozoruhodný nález, který se podařil především díky Neil Gehrels Swift Observatory. Jde o neutronovou hvězdu Swift J1818.0−1607, kterou se podařilo zachytit ve věku pouhých 240 let. 
staré V nitru největších neutronových hvězd se skrývá exotická kvarková hmota
Jak se podívat dovnitř masivních neutronových hvězd. Úspěšným receptem bylo spojit teoretické výpočty s pozorováním gravitačních vln srážky neutronových hvězd. Výsledkem je přesvědčivý doklad existence kvarkové hmoty ve velkých neutronových hvězdách.
staré Skrývají neutronové hvězdy kvarkovou hmotu?
Jak to vypadá uvnitř neutronových hvězd? Podle některých názorů je jejich nitro tvořeno prostě neutrony a tu a tam nějakým protonem. Jiní astrofyzikové pokládají vnitřek neutronové hvězdy za de facto jedno obrovské jádro. A ještě další pak tvrdí, že z neutronů se zde stává úplně nová fáze hmoty, exotická kvarková hmota (související označení: kvark gluonové …
staré Jak prozkoumat vnitřek neutronových hvězd? Gravitačními vlnami!
Neutronové hvězdy jsou extrémní oharky, které zůstanou ve vesmíru po apokalyptickém zániku hvězdy v explozi supernovy. Váží tolik jako hvězdy, ale jejich velikost přitom odpovídá pozemskému městu střední velikosti. Hmota neutronových hvězd je tím nejhustším a nejpodivnějším materiálem ve vesmíru, ...
staré Černé díry a neutronové hvězdy fúzují různě
Fúze nejhmotnějších těles, tedy černých děr a neutronových hvězd (v libovolných kombinacích), zřejmě závisejí na tom, kde k nim dojde. V relativně izolovaných oblastech proběhne proces jinak než tam, kde se v okolí nachází hodně hvězd. Takové hvězdy pak často fungují jako třetí těleso, které celý proces zprostředkuje („roaming“). A z charakteru fúze pak vyplývá …
staré U neutronové hvězdy v jádru Krabí mlhoviny došlo po glitchi z loňského roku ke změně polarizace rentgenového záření
Nová pozorování malým vesmírným teleskopem ukazují, že po tzv. glitchi z loňského roku došlo ke změně polarizace světla, které k nám přichází od neutronové hvězdy v Krabí mlhovině. Pokud se potvrdí vztah mezi glitchem a polarizací, mohlo by být možné zjistit, co za tímto chování neutronových hvězd stojí.
staré Dosud nejpřesnější měření neutronových hvězd: mají poloměr asi 11 km
Jak se liší fúze neutronových hvězd a černých děr? Pozorování fúze binární neutronové hvězdy GW170817 umožnilo zpřesnit naše odhady parametrů neutronových hvězd. Výsledky získal mezinárodní tým vedený vědci z Ústavu Maxe Plancka pro gravitační fyziku a Ústavu Alberta Einsteina v Hannoveru. Autoři studie Collin Capano a Badri Krishnan uvádějí, že neutronová hvězda o hmotnosti 1,4 …
staré Neutronový Jack
Nikdo v minulém století neovlivnil korporátní Ameriku, její manažerské principy a přístupy tak výrazně jako on. Vzděláním chemický inženýr, v letech 1981−2001 hlava General Electric (GE). Jack Welch, autor řady podnětných myšlenek o...
staré Manažer století i neutronový Jack. Ve věku 84 let zemřel bývalý ředitel General Electric Welch
Ve věku 84 let zemřel bývalý generální ředitel společnosti General Electric Jack Welch, kterého časopis Fortune označil za manažera století. S odvoláním na Welchovu manželku to v pondělí uvedl server CNBC. Welch začal pracovat v GE v roce 1960 jako...
staré Neutron zklamal, tajemství hmoty nejspíš nevysvětlí
Patříme-li k zastáncům velkého třesku, mohli jsme námitku oponentů ohledně nepoměru hmoty a antihmoty odrážet vlastnostmi neutronu. Teď se nám to zkomplikovalo.
staré Silná interakce mezi neutrony je na velmi malých vzdálenostech odpudivá
Alespoň to tvrdí nový výzkum z MITu a z výsledků se odvozuje i nový popis fungování neutronových hvězd. Působí to celé dost překvapivě, protože silná interakce k sobě lepí nejen částice v atomovém jádře (tj. drží pohromadě útvar složený z neutronů i stejně elektricky nabitých protonů), ale navíc spojuje kvarky i v samotných protonech a …
staré Astronomové pozorovali strhávání časoprostoru v interakci bílého trpaslíka a neutronové hvězdy
Mezinárodní tým astrofyziků vedený australským profesorem Metthewem Bailesem pozoroval projev strhávání časoprostoru (frame dragging), které bylo předpovězeno einsteinovou teorií obecné relativity. Jedná se o efekt způsobený rotací tělesa, která ovlivňuje pohyb objektů v jeho blízkosti. Tento projev obecné relativity se nyní podařilo vysledovat u binárního systému PSR J1141-6545, kde kolem sebe vzájemně rotují bílý trpaslík a neutronová hvězda.
staré Astronomové detekovali změnu rotace u neutronové hvězdy
Astronomům vedeným Marcusem Lowerem z Swinburne University of Technology v Austrálii se podařilo detekovat změnu ve frekvenci rotace pulzaru PSR J0908−4913. Studium tohoto chování hvězdy, které se označuje jako glitch, může vědcům napovědět více o její vnitřní struktuře.
staré Lidstvo podruhé ve své historii zaznamenalo výbuch neutronové hvězdy
Díky gravitační vlně a nejmodernější technologii bylo zjištěno, že se přibližně 520 milionů světelných let od nás srazily dvě obrovská vesmírná tělesa. Je to druhá obdobná událost, která byla vědci zaznamenána. Vůbec první případ se stal v srpnu roku 2017 a vědci se díky této události dozvěděli více o tom, jak takové dvojice neutronových hvězd vznikají. Na simulaci kolize se můžete podívat v níže umístěném videu.
staré Detektor gravitačních vln zachytil v loňském roce druhou kolizi neutronových hvězd
Detektor LIGO zachytil gravitační vlnu, která zřejmě vznikla při kolizi dvou neutronových hvězd. Na rozdíl od první takové detekce z roku 2017 se však nepodařilo určit odkud přesně vlna přišla a nebyl pozorovaný ani záblesk v elektromagnetickém záření.
staré Češi se zapojí do čínské vesmírné mise, která prozkoumá nitra neutronových hvězd i černé díry
Čeští vědci a firmy se zapojí do čínské vesmírné mise eXTP. Jejich účast v přípravné fázi podpoří české ministerstvo školství příspěvkem 496 tisíc eur (12,65 milionu korun) do programu Evropské vesmírné agentury PRODEX. Češi se v projektu rentgenové observatoře budou podílet na přípravě ústředního detektoru.
staré Byla objevena nejhmotnější neutronová hvězda. Blíží se fyzikálním limitům
Astronomové z americké West Virginia University objevili dosud nejhmotnější známou neutronovou hvězdu. Dosáhli toho přitom v podstatě náhodou, když pomocí radioteleskopu Green Bank Telescope zkoušeli detekovat gravitační vlny v rámci probíhajícího výzkumu. Hvězda pojmenovaná J0740+6620 dosahuje průměru okolo 24 km, což je srovnatelné s velkým městem. V tomto relativně malém objemu se přitom ukrývá hmota … Přečtěte si celý článek Byla objevena nejhmotnější neutronová hvězda. Blíží se fyzikálním limitům
  • Byla objevena nejhmotnější neutronová hvězda. Blíží se fyzikálním limitům
  • actual not cached