Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 18.01.2022 || EUR 24,425 || USD 21,488
úterý 18.ledna 2022, Týden: 4, Den roce: 018,  dnes má svátek Vladislav, zítra má svátek Doubravka
18.ledna 2022, Týden: 4, Den roce: 018,  dnes má svátek Vladislav


( Nalezeno 100 článků )

Rádio Kiss největším skokanem v poslechovosti

staré Rádio Kiss největším skokanem v poslechovosti
Rádia zastupovaná Media Clubem potvrdila v aktuálních výsledcích poslechu Radioprojektu za první a druhé čtvrtletí letošního roku svou pozici. Jejich podíl na trhu se drží na 40,3 %. Nejvíce si oproti předchozím výsledkům Radioprojektu polepšilo Rádio Kiss – týdně si připsalo 79 000 nových posluchačů.       Jde o největší nárůst ze všech rádií...chcete vědět víc?
datum vydání: 18/01/2022 18:24:45 1-3 h Dvacet minut Radiožurnálu: Do pracovních karantén povoláme jen nezbytné minimum kritické infrastruktury, říká hejtman Kulhánek
V případě výrazného zesílení epidemie koronaviru by někteří hejtmani chtěli zavést možnost pracovat v karanténě pro širší okruh zaměstnanců, než plánuje vláda. Kdo by měl podle jejich názoru tuto výjimku dostat? A je komunikace mezi vládou a vedením krajů kvůli boji s pandemií spolehlivější než v loňském roce? Vladimír Kroc se ptal karovarského hejtmana Petra Kulhánka.
datum vydání: 18/01/2022 15:20:33 dnes Radioporadna: Zarudnutí z chladu v obličeji nemizí? Pozor, ať vám nevyroste bambule
Od broušení až k laserům a biologické léčbě dospělo současné kožní lékařství. Doktorka Iva Žampachová vede Homea Clinic v Pardubicích, což je jedno z center pro biologickou léčbu.
datum vydání: 17/01/2022 18:23:19 včera Dvacet minut Radiožurnálu: Covidové kompenzace i pro kasina? Nemohli jsme dávat jen někomu, museli jsme plošně, říká Havlíček
Proč minulá vláda rozdávala podporu za ztráty v době covidu také velkým firmám podnikajícím v hazardu? Mají být i nadále kompenzace pro podnikatele kvůli proticovidovým opatřením vypláceny plošně? Potřebuje Poslanecká sněmovna mít i šestého místopředsedu a kdo se jim případně stane? Vladimír Kroc se ptal poslance hnutí ANO, bývalého ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka.
datum vydání: 17/01/2022 16:24:26 včera Radioporadna: Couračka, gaťovica, kucmoch, osúch. Kde se vzaly úsměvné názvy jídel?
Víte, co jsou to osúchy, podplameníky nebo křehance? Jsou to zjednodušeně řečeno placky. Názvy získaly podle vnější podobnosti nebo podle vnitřní souvislosti s nějakou věcí, nebo podle způsobu přípravy. A protože naši předkové měli na jídelníčku velmi často placky, najdeme pro ně velmi rozmanitá pojmenování. Některá vyvolají i úsměv na tváři.
datum vydání: 17/01/2022 14:22:30 včera Speciál Radiožurnálu: Omikron v Česku. Co můžeme očekávat od nejbližších dnů a týdnů?
Jak funguje nově zavedený systém plošného testování zaměstnanců? Není rizikem, že se nemusí testovat všichni zdravotníci a pracovníci sociálních služeb? Je testování ve školách jen jednou týdně dostatečné pro zvládnutí případných ohnisek nákazy? Jaké jsou v těchto dnech typické průběhy a příznaky varianty omikron? A s kolika nakaženými máme počítat v tomto týdnu? Poslechněte si Speciál Radiožurnálu a Plusu krátce po poledních hlavních zprávách.
datum vydání: 16/01/2022 12:24:40 2 dny Host Radiožurnálu: Nemoci nikdy nevznikají z vody a bazénu, říká majitelka Baby Clubu. Kdy začít s otužováním dětí?
Podle bývalé závodní plavkyně a průkopnice dětského plavání Štěpánky Štrougalové je otužování dětí pro dětskou imunitu naprosto základní. „Pokud si rodič uvědomí, že má možnost zapracovat na kvalitě imunitního systému u dítěte, tak je to obrovská výhoda,“ říká majitelka Baby Clubu Juklík, která začala s kojeneckým plaváním už v roce 1988. Jak se od té doby změnila metoda dětského plavání?
datum vydání: 16/01/2022 05:22:17 2 dny Meteor: Meteor o stopách letadel, umělé radioaktivitě a nejnohatějším živočichovi
Poslechněte si:01:20 Jak na obloze vznikají stopy letadel?12:35 První umělá radioaktivita18:43 Proč je vesmír prázdný?28:45 Který živočich má nejvíce nohou?42:03 Jak se dokáží včely ubránit sršni?
datum vydání: 15/01/2022 22:20:42 3 dny Čelisti: Chceme košický Drag Race! Radio Wave oslavilo šestnáctiny s RuPaulem a plastikami
A je to tady – macatý speciál Čelistí, který praská ve švech dlouho opomíjenými dragovými novinkami! Jaký pěkný dárek by si přítomní dragoví maniaci, tedy Aleš s Tondou i jejich čestný host Šárka Gmiterková, přáli dostat, kdyby podobně jako Radio Wave zrovna oslavili 16. narozeniny?
datum vydání: 15/01/2022 13:22:21 3 dny Host Radiožurnálu: Vědět vždycky kudy dál může být zrádný, říká Marek Epstain. Napsal divadelní hru Mléčná dráha
Marek Epstein je autorem několika desítek televizních a filmových scénářů, teď má na svém kontě i divadelní hru Mléčné sklo. Premiéru bude mít 4. února v Divadle Mana a v hlavní roli se představí herec Martin Dejdar. „Když chcete vyprávět něco opravdu dramatického a drastického, tak bez humoru se nedostanete dál než s ním,“ přibližuje Marek Epstein. Co ho tak zaujalo na jednom novinovém článku, že z něj zpracoval drama?
datum vydání: 14/01/2022 18:22:12 4 dny Dvacet minut Radiožurnálu: Restauratér Kastner: Třetina podniků je v kritické situaci a zvažuje, jestli opustí gastronomii
Pomáhá stát menším podnikatelům ve veřejném stravování, kteří mají kvůli pandemii koronaviru výpadky v příjmech? Byly prostředky na programy jako COVID Nepokryté náklady vynaloženy spravedlivě? A chystají zástupci malých a středních podniků a živnostníků v této souvislosti žaloby na stát? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je restauratér a garant projektu Moje restaurace z Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Hostem je Jaroslav Šebek z Asociace soukromých zemědělců. Nová vláda mění
vyplácení dotací pro zemědělce po roce 2023 a zemědělskou politiku na dalších pět let. Jsou tyto změny výsměchem všem zemědělcům, jak tvrdí Agrární komora a Zemědělský svaz? Nebo jde jen o úpravu politiky, která dlouhodobě zvýhodňovala velké agropodniky na úkor menších farmářů? Moderuje Tomáš Pancíř.
staré Radioporadna: Plánované operace se vrací do nemocnic. V Léčebných lázních Bohdaneč jsou připraveni
V Léčebných lázních Bohdaneč se chystají na lepší sezónu. Úbytek pooperačních pacientů se výrazně dotkl provozu lázní, kde se léčí klienti s problémy pohybového ústrojí. Primářka doufá, že se konečně blýská na lepší časy, a to jak pacientům, tak pracovníkům lázní.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Hokejový šéf Král: Pešán má nůž na krku
Jaké šance má česká hokejová reprezentace na blížící se olympiádě? Proč chce prezident Českého hokeje v červnu odstoupit ze své funkce? A proč národní tým čeká už skoro 10 let na medaili ze světového šampionátu? Tomáš Pancíř se ptal Tomáše Krále, prezidenta Českého hokeje.
staré Tady Libuše. Před 80 lety začala fungovat radiostanice výsadkářů
Dvě akce připomenou první úspěšné navázání spojení radiostanice Libuše s Londýnem. To se sice odehrálo 15. ledna, vzpomínkové setkání se však uskuteční už dnes. A to nejprve od 13 hodin na popravišti, o hodinu později pak začne hlavní pieta u Larischovy vily.
staré Tady Libuše. Před 80 lety začala fungovat radiostanice výsadkářů
Dvě akce připomenou první úspěšné navázání spojení radiostanice Libuše s Londýnem. To se sice odehrálo 15. ledna, vzpomínkové setkání se však uskuteční už dnes. A to nejprve od 13 hodin na popravišti, o hodinu později pak začne hlavní pieta u Larischovy vily.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Drábová: Jaderné úložiště může stát prosadit jako veřejný zájem
Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš chce urychlit výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, ale také dalších bloků v Temelíně. Je zvýšené tempo jaderné výstavby organizačně zvládnutelné? Dokázali bychom zároveň vyhovět požadavkům, které Evropská komise pro jadernou energetiku vyžaduje? Tomáš Pancíř se ptal Dany Drábové, předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Každý den na rovinu!
staré Radioaktivní chuťovka. Inspekce našla v Břeclavi ozářenou polévku
Ozářenou nudlovou polévku objevila Státní zemědělská inspekce u dvou šarží instantních polévek z Břeclavi.
staré Host Radiožurnálu: Infektolog Trojánek: Odolné bakterie, naše smutná budoucnost
S těžkými antibakteriálními vahami doporučuje Milan Trojánek lékařům i samotným nemocným šetřit. „Pokud víme, že nás bolí v krku, že máme bakteriální angínu a ta bakterie je citlivá na pecinilin, tak by bylo velkou chybou podat širokospektrální antibiotikum, protože tím ovlivníme střevní mikroflóru,“ upozorňuje pedagog a infektolog pražské Fakultní nemocnice Bulovka na jeden z jejich problémů. Kde se objevují multirezistentní bakterie a co proti nim může společnost dělat?
staré Nectarine Demoscene Radio
Nectarine je nekomerční internetové rádio vysílající hudební demoscene produkci. 
staré Host Radiožurnálu: Pomáhají dospět mladým z dětských domovů. Být Patronem vyžaduje frustrační toleranci, říká Talpa
Dospívajícím předávají patroni své životní zkušenosti, svým svěřencům ale nenahrazují rodiče například co do kupování pozorností. „Protože by se z toho stal vztah založený na materiálnu,“ vysvětluje zásadu odborný garant projektu Patron, Lukáš Talpa z organizace Liga otevřených mužů podporující aktivní otcovství. Kde dobrovolníci chybí a co oni sami mohou staráním se o mladé lidi z dětských domovů získat?
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Hostem je mikrobioložka a viroložka Hana Zelená. Pro lepší zvládání boje s
koronavirem ustavil ministr zdravotnictví zvláštní institut, který by měl fungovat po vzoru německého Kochova institutu. Jak tento poradní sbor pracuje? Schvaluje veškerá ministerská rozhodnutí týkající se boje s pandemií? Moderuje Tomáš Pancíř.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Hostem je Daniel Beneš, generální ředitel společnosti ČEZ. Budeme schopni
splnit požadavky, kterými Evropská komise doprovází zařazení jádra a plynu mezi zdroje, které neškodí životnímu prostředí? Proč je pro nové české teplárny nemožné od roku 2026 přimíchávat do spalované směsi třicet procent vodíku? Má Česká republika naději na úpravu požadavků alespoň pro plynárenství? Moderuje Tomáš Pancíř.
staré Radioporadna: Česko vysychá. Spolek Živá voda má plán, jak to změnit
Monokulturní pěstování plodin na velkých plochách a odvodněná krajina. To jsou velké problémy současného českého zemědělství. Změnit situaci k lepšímu se daří jen velmi pomalu.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Dočasně zelené jádro? „Návrh nevyhovuje nikomu. Šance na úpravu termínů je nulová,“ tvrdí expert
Optimismus, který v Česku vzbudila Evropská komise zařazením jaderné a plynové energetiky mezi takzvané zelené zdroje, byl možná předčasný. Dokážeme se vyrovnat s podmínkami, které komise na využití jádra a plynu klade? A co bychom pro to měli udělat? Hostem Vladimíra Kroce je Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií.
staré Radioporadna: Tři králové pomáhají postavit na nohy úžasné projekty, říká ředitelka Oblastní charity Pardubice
Tři králové se vrací do ulic. Sice jich bude kvůli covidu méně, přesto udrží tradici a budou koledovat. Oblastní charita Pardubice má letos v plánu vybudovat nové zázemí pro pečovatelskou službu, mobilní hospic a paliativní ambulanci v Pardubicích. A ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková doufá, že výtěžek z Tříkrálové sbírky pomůže tyto projekty realizovat.
staré Host Radiožurnálu: Viry přeskakují mezi druhy. Tak vznikl i nový koronavirus, soudí vědec, který se vrátil z Ugandy
Na podzim vedl expedici do africké Ugandy, aby sbíral vzorky hlodavců, netopýrů, kaloňů a hmyzožravců. Nyní popisuje diverzitu a nálož virů, kterou tato zvířata nosí. „Uganda je jedním z míst s nejvyšší biologickou rozmanitostí, chceme tak rozmanitost na zemi chránit,“ upřesňuje v rozhovoru s Janem Pokorným Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Hostem je pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Je vedení hlavního města v
kontaktu s obyvateli a rozumí jejich potřebám? Jak se Praha chystá na příchod nové silně nakažlivé varianty koronaviru? Promění letošní volby sestavu koalice, která v posledním období vede hlavní město? Moderuje Vladimír Kroc.
staré Host Radiožurnálu: Eliška Krausová-Chavez: S bratry se hodně hádáme, ale kritika je zdrojem společného veselí
Profesorka univerzity v Bogotě Eliška Krausová-Chavez žije v Kolumbii od roku 1968. Nedávno získala od ministerstva zahraničí ocenění Gracias Agit za práci své asociace česko-kolumbijského přátelství Asocheca. Do Prahy se vrací každý rok, její návštěva letos vyšla na leden: „Praha vypadá jako za komunistů: šedivá, smutná a plná bláta. Do té jsem se v životě nevrátila, vracím se do krásné slunné zářivé Prahy v létě,“ srovnává. Co dalšího v jejím životě změnila pandemie?
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Středula: Vláda by měla rozhodně otevřít diskusi na téma daně. Jejich zvýšení je nevyhnutelné
Umožňuje stav státního rozpočtu zvyšování výplat ve veřejné sféře? Nejsou mzdy státních zaměstnanců obecně oproti platům v soukromé sféře příliš vysoké? A měli by mít státní úředníci zmrazené platy stejně jako ústavní činitelé? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
staré Speciál Radiožurnálu: Vše kolem omikronu. Na co se připravit a jak se poučit ze situace ve světě?
Varianta koronaviru omikron v následujících dnech a týdnech v Česku pravděpodobně opět zvedne počty pozitivně testovaných. Tématu se bude věnovat speciální vysílání po poledních hlavních zprávách. Co od šíření omikronu očekávají lékaři v nemocnicích? Jak může situaci pomoci očkování dospělých i dětí? Jaká je situace ve světě? A s jakými nadějemi a očekáváními z hlediska vývoje pandemie vstupujeme do roku 2022? Poslechněte si speciál Radiožurnálu a Plusu ve 12:10.
staré Host Radiožurnálu: Klára Boudalová: Hraju na vše, co se namane. Ozvučit se dá kelímek od jogurtu i zahradní hadice
Popularizátorka klasické hudby Klára Boudalová používá svérázné metody. Na pódiích koncertních síní předvádí chemické pokusy, newyorské profesory učí hrát na nástroje z odpadků nebo umožňuje dětem, aby si osahaly klasické hudební nástroje. „Nejde o vzdělávání, neučíme hudbu, ale radost. Mít něco rád je dovednost, kterou můžeme budovat. Především tím, že se člověk dobře baví. A to chce velkou otevřenost k šílenostem,“ vysvětluje svoje východisko.
staré Seriál Radiožurnálu: Můj sen je startovat s Teddy Rinerem ve finále olympijských her v Paříži, tvrdí Krpálek
Lukáš Krpálek vybojoval na hrách v Tokiu svoji druhou medaili a stal se prvním judistou v historii, kterému se podařilo zvítězit na olympijských hrách ve dvou nejtěžších váhových kategoriích. Jaké jsou jeho sny a plány pro další roky? „Chci, abychom byli všichni zdraví, dařilo se a podařilo se mi ještě jednu olympiádu udělat,“ popisuje vítěz ankety Sportovec roku. „V Tokiu jsem měl sen, že budu s Rinerem ve finále. Nevyšlo to, tak bude sen pokračovat až do Paříže.“
staré Host Radiožurnálu: Jsem zastáncem činoherní pantomimy, říká Martin Sochor. Hraje v divadle francouzské komedie
Herectví a pantomimu studoval Martin Sochor v Paříži v řádném denním studiu v roce 1991 – 1994, nyní hraje ve Strašnickém divadle francouzské komedie Adverte, které přináší jedny z nejúspěšnějších her pařížských scén – Stará láska nerezaví, Prachy jako by z nebe padaly nebo Boeing-Boeing. „Pro mě je plastické mimické herectví základem divadla. Pantomimické vyjádření je prostě neodmyslitelná součást, ontologický základ herectví,“ vysvětluje.
staré Host Radiožurnálu: Bluegrass se nejvíc poslouchá u nás a v USA, říká výrobce banj. Na jeho nástroje hrají hvězdy
V Česku lidé bluegrassu velmi rozumí, a díky tomu se daří organizovat i koncerty, pochvaluje si světově proslulý výrobce hudebních nástrojů Rostislav Čapek, když moderátorovi Vladimíru Krocovi ukazuje pětistrunné banjo. Nejenom tyto nástroje v osadě Chouzavá vyrábí a prodává doslova do celého světa. Co to je bluegrass? A v čem spočívá výroba banj, mandolín a dalších nástrojů tohoto hudebního stylu?
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Šídlo: Odjezd ruských diplomatů z Prahy byl jeden z nejdůležitějších momentů roku 2021
Když se z politiky stane nudná záležitost, je na tom něco špatného? Měli bychom si nudnou politiku přát? Jak změnil rok 2021 Česko? A co přinese na zdejší politické scéně ten příští rok? Hostem silvestrovského vydání Dvaceti minut Radiožurnálu je Jindřich Šídlo, komentátor serveru Seznam Zprávy a autor satirického pořadu Šťastné pondělí.
staré Host Radiožurnálu: Roman Holý vydává nové album Strážce klidu: Času bylo hodně a depka veliká
Vůbec první sólová deska muzikanta a producenta Romana Holého se jmenuje Strážce klidu. A v žádném případě nejde o funk. „To by mi připadalo nepodařený, když už mám dvě kapely, udělat si desku v tom samém stylu. Já tomu říkám, že to je teplý elektro folk,“ usmívá se, když během rozhovoru s Vladimírem Krocem označuje žánr nového alba. A proč se deska jmenuje Strážce klidu?
staré Seriál Radiožurnálu: Mediální povinnosti? „Po Riu to byl úplný blázinec,“ vzpomíná Krpálek
Judista Lukáš Krpálek si po olympijském vítězství v Tokiu užíval zasloužené volno. Čas si ale sám plánovat nemohl, musel totiž plnit mediální povinnosti. Bylo jich ovšem méně, než kolik jich absolvoval po triumfu v Riu. „Nebyl jsem na to úplně zvyklý. Co se týče Tokia, tak jsem si na to zvykl, takže to nebylo zase tak hrozné,“ hodnotí s odstupem Krpálek. Po úspěchu v Riu ho o rozhovor žádali i z časopisů, o kterých nikdy neslyšel, a musel si dokonce změnit telefonní číslo.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Zaměstnanost služeb udržel Antivirus B. Zrušit jej není dobré rozhodnutí, míní zástupce hotelů
Pro letošní silvestrovské oslavy a večírky platí limit 50 osob a restaurace nesmějí vpustit více hostů, než mají míst k sezení. Poradí si s přísnými restriktivními opatřeními kvůli covidu-19 podnikatelé v gastronomii? Nezůstane řada podniků poslední noc v roce zavřená? Vladimír Kroc se ptal Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR.
staré Radioporadna: Bublinky po celý večer? Dbejte na kvalitu sektu a dobře to dopadne
Šumivá vína neboli sekty mají různou kvalitu. Zrají na kvasnicích buď tradiční metodou v lahvi nebo v obrovském tanku.
staré Host Radiožurnálu: Cukr není jed, ale jeho nadměrné množství škodí. Zvykněte si na přírodní sladidla, radí diabetoložka
Diabetes je onemocnění, při němž má pacient stále zvýšenou hladinu glukózy. „Překonali jsme hranici milionu lidí s diabetem, většinou druhého typu. Odhaduje se, že desítky procent lidí diabetes mají a neví o tom,“ upozorňuje internistka a diabetoložka Hana Krejčí. Jak se dá cukrovce předcházet a jak je to s jejím vyléčením?
staré Seriál Radiožurnálu: „Po olympiádě jsem měl finálový zápas denně v hlavě. Jsou to pocity, na které člověk nezapomene.“
Lukáš Krpálek si zápas, ve kterém v Tokiu vybojoval olympijské zlato, přehrával v hlavě mnohokrát. Před pár dny ho nejlepšímu sportovci roku 2021 a jeho trenérovi připomněl náš reportér Petr Kadeřábek, který v létě finálový zápas komentoval v přímém přenosu. „Musím se přiznat, že váš komentář slyším poprvé. Mám z toho husí kůži. Je to živá vzpomínka,“ popisuje judista. „Je to něco krásného. Každý zápas jsem viděl několikrát, ale mám to zaryté v hlavě i z žíněnky.“
staré Seriál Radiožurnálu: „Nevím, jestli mi to někdy dojde. Nevěřil jsem, že by se to mohlo podařit.“
Lukáš Krpálek se letos v Tokiu stal už dvojnásobným olympijským vítězem. První zlato získal judista v roce 2016 v brazilském Riu v hmotnostní kategorii do sta kilogramů. Druhý nejcennější kov vyhrál 30. července 2021 v ikonickém Budókanu. „Když jsem po Riu přecházel do vyšší váhové kategorie, tak to pro mě byla obrovská motivace. Byl to nádherný den, i když některé zápasy byly hodně taktické. Cíl byl jasný, vybojovat medaili,“ popisoval Krpálek po finálovém zápase.
staré Seriál Radiožurnálu: „Na olympiádě jsem se cítil šíleně. Říkal jsem si, že už to chci mít za sebou.“
Psychickou krizi někdy prožívá asi každý špičkový sportovec. Problém ale je, když na něj dolehne na vrcholné akci. „Měl jsem to jako na horské dráze. Chvíli jsem se cítil výborně, ale potom přišlo období, kdy jsem se cítil šíleně,“ popisuje Krpálek tlak, který na něj dolehl v Tokiu. „Říkal jsem si, že už to chci mít za sebou. Několikrát se mi stalo, že jsem odešel z tělocvičny a byl jsem úplně vyřízený. V Tokiu jsem nebyl zrovna v dobrém rozpoložení.“
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Prouza: Tendr na Temelín zastavil Babiš. Na jednáních vykřikoval, že je to tunel a že to nedovolí
Kdo hrál před sedmi lety rozhodující roli při zastavení tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín? Co bude pro podnikatele v oblasti obchodu a cestovního ruchu znamenat pozastavení programu Antivirus B? A jak velkým problémem může být pro české předsednictví Evropské unii to, že se někteří ministři nedomluví anglicky? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
staré Seriál Radiožurnálu: „Naprosto odmítám rasismus,“ řekl Ondřej Kúdela. V lednu rozhodne soud
Hned v lednu nového roku by měl soud ve švýcarském Lausanne definitivně rozhodnout v případu slávistického stopera Ondřeje Kúdely. V utkání Evropské fotbalové ligy proti Rangers se údajně choval rasisticky. „Bylo to řečeno v emocích po dvou červených kartách a několika brutálních zákrocích od soupeře. Ale naprosto odmítám rasismus,“ uvedl k incidentu Ondřej Kúdela. Evropská fotbalová unie okamžitě začala obvinění vyšetřovat.
staré Host Radiožurnálu: Kůže získává stárnutím na kráse, vypráví brašnář Duben
V Praze je brašnářů řádově několik desítek. A jedním z nich je Petr Duben, kterého Radiožurnál navštívil v jeho brašnářské dílně. Řemeslo podědil po svém otci a s moderátorem Janem Pokorným si povídal nejenom o historii brašnářství. „Máme svá setkání jednou do roka, ještě se ševci. Víme o sobě, jsme kamarádi, především na sociálních sítích,“ přibližuje.
staré Seriál Radiožurnálu: Ničeho se nebojím, stíhání je vymyšlené, řekl Navalnyj. Na svobodu by měl vyjít v roce 2023
Končící rok 2021 nepatřil v Rusku k těm nejklidnějším. Hned na jeho začátku zažilo největší protivládní protesty za poslední roky. Stalo se tak poté, co se po otravě vrátil do země přední opoziční politik Alexej Navalnyj. „Nebojím se, vím, že jsem v právu,“ řekl jeden z nejhlasitějších kritiků režimu Vladimira Putina. Ale na svobodě nepobyl dlouho. Odpykává si trest ve zpřísněném režimu, propuštěn by měl být na podzim roku 2023. Hrozí mu ale stíhání v dalších případech.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: S Milostivým létem není na co čekat. Zkraje roku urgujte exekutory, vyzývá dlužníky šéf exekutorů
Přesně za měsíc končí takzvané Milostivé léto. V rámci této ojedinělé akce mohou lidé splatit dluhy veřejným institucím a zbavit se při tom úroků z prodlení, penále i velké části odměn exekutorům. Jaký je o Milostivé léto zájem? Co mají dělat lidé, pokud je jejich exekutor liknavý? A jaké změny pravidel pro svou práci by chtěli sami exekutoři od nové vlády? Tomáš Pancíř se ptal prezidenta exekutorské komory Jana Mlynarčíka.
staré Radioporadna: Koně z východních Čech bodují. Nejžádanější ve světě jsou starokladrubáci a koně Kinští
Starokladrubští koně z Národního hřebčína Kladruby nad Labem a koně Kinští původně z Chlumce nad Cidlinou slaví ve světě úspěchy.
staré Host Radiožurnálu: Největší překážka studia v zahraničí? Aby to člověka vůbec napadlo, usmívá se student z Dublinu
Devatenáctiletý Jan Hrebík z Valtířova u Ústí nad Labem absolvoval první semestr na University College Dublin. „Na studium v zahraničí jsem se připravoval od začátku střední školy. Na některé obory ani samé jedničky nestačí,“ tvrdí student, který se kromě oboru udržitelnosti v chemii věnuje celé řadě koníčků od sportu po jazyky.
staré Seriál Radiožurnálu: Byla to úplně famózní sezóna, raduje se tenistka Barbora Krejčíková, která ovládla Roland Garros
Začátek roku moc nevypadal jako životní: Měla smůlu na covidový let do Austrálie, kde nesměla čtrnáct dní opustil hotelový pokoj. Jako první tenistka v tomto tisíciletí ale vyhrála ženskou dvouhru i čtyřhru na Roland Garros v Paříži. Za rok se posunula o šedesát míst na žebříčku a ženská profesionální asociace WTA ji nedávno vyhlásila hráčkou s největším zlepšením. „Byla to úplně famózní sezóna,“ hodnotí Barbora Krejčíková, někdejší svěřenkyni Jany Novotné.
staré Seriál Radiožurnálu: Příjem a dát na kyslík. Víc jsme udělat nemohli, vzpomíná na loňskou vlnu covidu sokolovský primář
Uzavřené okresy, nemocnice přeplněné pacienty s covidem-19 a vyčerpaný personál – taková byla situace v Karlovarském kraji začátkem letošního roku. Lékaři a sestry už kritickou situaci nezvládali, neměl je kdo vystřídat a ani možností léčby moc neměli. „Člověka jsme přijali, dali na kyslík – a teď záleželo, jakou formu kyslíku má, jestli jen masku, HFNO, nebo ventilátor. Nic víc jste nemohli ovlivnit,“ popisuje primář interního oddělení sokolovské nemocnice Martin Straka.
staré Radioporadna: Chcete se stát pražičem kávy? Připravte si pánev, zrna a uši
Kávový expert Jiří Sýkora z Pardubic se věnuje studiu kávy mnoho let. A v pražení se opravdu vyzná. V Radioporadně prozradil speciální recept na kávu upraženou v domácích podmínkách.
staré Dvacet minut Radiožurnálu: Rusnok o zvyšování úrokových sazeb: „Neočekávám, že bychom šli nad pět procent“
Česká národní banka před Vánoci zvýšila základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za posledních 13 let a naznačila, že růst bude zřejmě pokračovat i v novém roce. Kam až je bankovní rada ochotna úrokové sazby zvednout? Kdy čeká, že se zvýšení projeví ve výraznějším snížení inflace? A nezapomíná při svém rozhodování na zájmy podniků a lidí? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
staré Seriál Radiožurnálu: Komunální volby jsou složité volby. Volič si musí dát pozor, kde má trvalý pobyt, připomíná odborník
Na podzim nás čekají volby do třetiny Senátu a také volby do obecních zastupitelstev, které patří z hlediska zpracování výsledků k těm nejsložitějším. Na rozdíl od voleb Sněmovních v nich volič nedostane lístky s kandidátkami jednotlivých stran, ale jeden arch, na němž kandidáty zaškrtává. „Volič si musí dát pozor, kde je hlášen k trvalému pobytu, protože pouze v té obci má volební právo,“ upozorňuje Tomáš Jírovec, ředitel odboru voleb Ministerstva vnitra.
staré Host Radiožurnálu: Publicista Pavel Klusák: Kontroverzní byl Gott jen soukromě
Jako leitmotiv procházel Karel Gott proměnami času. „Výborně je zmapovaný underground, ale do průzkumu toho, čím žila média – československá televize a rozhlas – jsem se musel ponořit sám,“ popisuje hudební publicista Pavel Klusák motivaci za sepsáním knihy Gott: Československý příběh. Jakým způsobem hvězda ukotvovala veřejné mínění? Kdy obstál a za co je třeba být vůči němu kritický?
staré Host Radiožurnálu: Lukáš Klimčák: Křišťálové lustry jsou z módy, Britové české sklo milují
Skleničku sice vlastnoručně vyrobit neumí, přesto šíří slávu českého skla, co se dá. „Vždy jsem víc vymýšlel hlavou než rukama,“ usmívá se v rozhovoru s Patricií Strouhalovou Lukáš Klimčák, podnikatel v oblasti designu skla, který do světa vyváží vlastní značku skla.
staré Host Radiožurnálu: Libor Šteffek: Kamila Lhotáka inspirovaly ženy i Jules Verne
Ke Kamilu Lhotákovi se dostal už v dětství, a to díky ilustracím k oblíbeným dětským knihám: Tomem Sawyerem počínaje a „ransomovkami“ konče. „Kamil Lhoták jich ilustroval více než 400, ten soupis se ale neustále rozšiřuje, dnes už se možná blíží 450,“ upozorňuje Libor Šteffek, kurátor výstavy malíře a grafika Kamila Lhotáka, v rozhovoru se Zuzanou Burešovou.
staré Host Radiožurnálu: Imran a Filip: Zangiovi: Hudba je sen, nová deska vznikla za týden
Hosty jsou Imran a Filip Zangiovi, otec a syn, lékař a muzikant. Byť jsou Vánoce, ten nejkrásnější dárek získal Imran od svého syna k 60. narozeninám. „Táta se přes 40 let věnuje hudbě, zatím ale nemá vlastní album. Tak jsem se rozhodl mu takové album věnovat – s tím, že vše zařídím, obstarám muzikanty a táta si tam jen zahraje. Je to album postavené na perkusích,“ usmívá se syn Filip.
staré Host Radiožurnálu: Hubert Hoyer: Jakub Jan Ryba chtěl vánoční příběh přiblížit lidem
Když dnes hraje na varhany, sedí na stejné stoličce jako kdysi Jakub Jan Ryba, autor České mše vánoční. „Je to velký závazek i čest,“ usmívá se učitel, varhaník a předseda Společnosti Jakuba Jana Ryby Hubert Hoyer. „Ryba chtěl vánoční příběh přiblížit lidem, aby mu rozuměli.“
staré Vánoce na ARTE: Vánoční koncert Orchestre philharmonique de Radio France (VIDEO)
Orchestr hraje díla Petra Iljiče Čajkovského a Georgie Sviridova, diriguje Mikko Franck. The post Vánoce na ARTE: Vánoční koncert Orchestre philharmonique de Radio France (VIDEO) appeared first on OperaPlus.
 • Vánoce na ARTE: Vánoční koncert Orchestre philharmonique de Radio France (VIDEO)
 • OperaPlus
 • staré Seriál Radiožurnálu: Jak se hraje princezna v rozhlase? Je to výzva, říká populární herečka Zlata Adamovská
  Jitka Molavcová, Klára Sedláčková-Oltová, Sylva Sequensová i Naďa Konvalinková a desítky dalších hereček se staly díky rozhlasovým pohádkám princeznami. Tuto příležitost měla i Zlata Adamovská, oblíbená divadelní a filmová herečka. „Coby dítě jsem ráda poslouchala rozhlasové pohádky, v kuchyni se lehlo na gauč a poslouchalo se,“ vzpomíná. Přenos myšlenky hlasem je podle ní něco úžasného. „V rozhlase jsem hodně pracovala, dávali mi do těla a jsem za to těm režisérům vděčná.“
  staré Seriál Radiožurnálu: Král rozhlasových pohádek Weinlich obdivoval obětavost herců. Nejraději měl Andersenovy pohádky
  Oficiálně první dochovaná velká pohádka zazněla ve vysílání Československého rozhlasu 23. Června roku 1946. Bylo to v neděli dopoledne a nekorunovaným králem těchto velkých nedělních pohádek se stal Karel Weinlich. „Kdo zasluhuje velký potlesk, to jsou dramaturgové, potom ta nesmírná obětavost herců,“ řekl v Hostu Radiožurnálu v roce 2012. Pohádku nerozlišoval na moderní a klasickou, ale na dobrou a špatnou, proto ta nejkrásnější princezna žije jen v dobře napsaném příběhu.
  staré Seriál Radiožurnálu: „Hlasem musíte vykouzlit plachost.“ Zlata Adamovská ztvárnila princeznu v Pohádce o ebenovém koni
  „Pokud zvládnete mluvu, všechny intonace okolo a vykouzlení postavy jenom hlasem, tak pak už se na divadle nebo ve filmu nemusíte tak pitvořit,“ říká herečka Zlata Adamovská, která na práci před mikrofonem ve studiu nedá dopustit. V roce 1977 ztvárnila princeznu v rozhlasové pohádce O ebenovém koni. A sama přiznává, že se díky rozhlasovým princeznám hodně naučila. „Ve filmu se stačí podívat očima, v rozhlase musíte použít slovo.“
  staré Dvacet minut Radiožurnálu: Bartošek: Bylo by dobré, kdybychom si mohli sami určovat, co chceme na Vánoce konzumovat
  Bouřlivé reakce vyvolalo video, které na sociálních sítích zveřejnila Komerční banka. Příspěvek vyzývá Čechy, aby zkusili omezit spotřebu kaprů během vánočních svátků. Ostře na něj reagovali i někteří politici. Co je k tomu vedlo? A nejsou slova o zahraničním kapitálu, který chce vzít práci českým rybářům, přehnaná? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je místopředseda Poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.
  staré Dvacet minut Radiožurnálu: Hostem je bývalý diplomat, nyní komentátor a publicista Petr Janyška. V
  desítkách polských měst o víkendu lidé demonstrovali za nezávislost médií. Proti komu je namířena novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, kterou těsně prosadila vládní koalice? A co všechno vláda vedená stranou Právo a spravedlnost riskuje? Moderuje Vladimír Kroc.
  staré Radioporadna: Hybridní výuka je dobrý sluha, ale zlý pán. Doma zůstávají i zdravé děti, varuje učitelka
  Jak dopadlo první pololetí ve školách? Co bylo pro učitele, děti i rodiče nejtěžší? Další koronavirový půlrok zhodnotila v Radioporadně zástupkyně ředitele ZŠ Štefánikova Pardubice Petra Ryšavá.
  staré Seriál Radiožurnálu: Konec levice v Čechách? Musíme stranu zachránit a uspět v komunálních volbách, říká šéf ČSSD Šmarda
  Letos v říjnových volbách se sociální demokraté a komunisté nedostali do Poslanecké sněmovny. Obě strany si v reakci na volební debakl zvolily nová vedení. Kateřina Konečná z KSČM i Michal Šmarda z ČSSD slibují plán na záchranu levice v Česku. A upínají se přitom ke komunálním volbám v příštím roce. „Usiluji, abychom se spojovali s dalšími politickými subjekty. Především by to měla být demokratická levice a progresivní síly, jako jsou Zelení,“ myslí si šéf ČSSD Michal Šmarda.
  staré Seriál Radiožurnálu: „Všude se střílelo, emoce musí stranou.“ Nadporučík popisuje evakuaci české ambasády z Afghánistánu
  „Doteď si pamatuji výraz asi dvanáctiletého kluka, který byl k smrti vyděšený a brečel. Nejsou to pěkné pohledy, ale emoce musí stranou. Plnili jsme úkoly, které jsme měli,“ popisuje zástupce velitele Vojenské policie v Kábulu F. K. . Rychlá evakuace ambasády a afghánských spolupracovníků i pro něj byla velkou zkouškou. Pokud chtěla vojenská policie zachránit další afghánské spolupracovníky, musel se jejich velitel vydat až k tálibánským checkpointům.
  staré Dvacet minut Radiožurnálu: Bývalý diplomat: Putin sám neví, co bude dál dělat. Nemyslím si, že bychom měli mít velké obavy
  Připravují se Rusko, Ukrajina a Bělorusko na válku? Jaká by byla v případě ruské agrese vůči Ukrajin„ě odpověď Severoatlantické aliance, potažmo Evropské unie? A co sleduje Rusko svými ultimativními požadavky vůči západu? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je bývalý diplomat se zkušenostmi z českého předsednictví Evropské unii v roce 2009 David Stulík.
  staré Seriál Radiožurnálu: Richard Franc: Z hasičského pohledu to bylo perfektní, tvrdí o misi v Řecku, kde hasil lesní požáry
  V Řecku v létě vypukly rozsáhlé lesní požáry a na pomoc vyjeli hasiči z mnoha zemí Evropy. Na vlastní kůži si vyzkoušeli, jaké to je zasahovat celý den v úmorném vedru a jak těžké může být dostat se až k požáru. Za Česko vyjelo celkem 35 hasičů a 15 aut, jejich velitelem byl Richard Franc. „Zpětně to hodnotím jako obrovskou zkušenost. Museli jsme řešit situace, které se vymykaly standardním procedurám. Za celou dobu se nestalo, že by měl kdokoliv nějaký problém.“ vzpomíná.
  staré Seriál Radiožurnálu: Vyholit čelo, vytahat uši a vypracovat lýtka. Kvůli roli Zátopka jsem začal běhat, směje se Neužil
  Kolik práce stojí za životopisným snímkem Zátopek? Zatímco Martha Issová pro roli Dany Zátopkové cvičila s trenérem oštěpařky Barbory Špotákové, její herecký partner Václav Neužil před dvěma lety nechal vyholit čelo a za uši si nasadil kolíčky. A aby měl vypracovaná lýtka jako maratonec Emil, musel také začít běhat. „Já mám sport rád a vlastně jsem sportoval docela dost. Spíš jsem ale praktikoval týmové sporty, než vytrvalostní,“ přiznává herec.
  staré Dvacet minut Radiožurnálu: Hostem je ministr Mikuláš Bek z hnutí Starostové a nezávislí. Za půl roku se
  Česko podruhé v historii postaví jako předsednická země do čela Evropské unie. Jak se na předsednictví chystá nový ministr pro evropské záležitosti? Jaká témata bude Česko během předsednictví prosazovat? Bude podporovat zelenou politiku zaměřenou na boj s klimatickou změnou, nebo ji s ohledem na kritické postoje části ODS raději nechá stranou? Moderuje Zdeňka Trachtová.
  staré Zpravodajství Českého rozhlasu dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan
  Řízením zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna dočasně pověřený šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Přijal nabídku generálního ředitele ČRo Reného Zavorala. Nahradí Jana Pokorného, který po dohodě místo opouští, ale v rozhlase zůstává, řekl mluvčí Jiří Hošna. Na místo měla původně nastoupit bývalá šéfka zpravodajství Primy Jitka Obzinová. Po kritice zaměstnanců a některých politiků, by mohla ohrozit objektivitu a nezávislost zpravodajství, své rozhodnutí Zavoral zrušil.
  staré Zpravodajství ČRo od ledna dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Suchan
  Praha - Řízením zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna dočasně pověřen nynější šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Přijal nabídku generálního ředitele ČRo Reného...
  staré Zpravodajství ČRo od ledna dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Suchan
  Praha - Řízením zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna dočasně pověřen nynější šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Přijal nabídku generálního ředitele ČRo Reného...
  staré Zpravodajství ČRo od ledna dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Suchan
  Praha - Řízením zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna dočasně pověřen nynější šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Přijal nabídku generálního ředitele ČRo Reného...
  staré Zpravodajství ČRo od ledna dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Suchan
  A
  staré Tyto náramky prý chrání před 5G. Jsou však radioaktivní, varují Nizozemci
  Tvrdí, že jejich výrobky nositele ochrání před údajnými negativními vlivy 5G sítí, byť nejsou žádné důkazy o tom, že by tyto sítě jakkoli poškozovaly lidské zdraví. Nebezpečné jsou pro lidi naopak ony „zázračné“ doplňky. Nizozemský úřad u nich totiž odhalil radioaktivitu.
  staré Host Radiožurnálu: Philip Zimbardo: Zlo je všude. Klíčové je myslet na společnost, nejen na sebe
  Americký sociální psycholog Philip Zimbardo proslul jako šéf fiktivní věznice ve sklepení Standfordské univerzity. Tvrdí, že každý člověk se rodí dobrý, v konkrétní situaci prý ale můžeme selhat. V posledních letech proto učí lidi se zlu postavit. „Aby se stali hrdiny. Aby byli jako Václav Havel,“ popisuje slavný psycholog.
  staré Soustava radioteleskopů ALMA zkoumala tajemství objetí hvězd
  Hvězdy ve dvojhvězdě se někdy nalézají tak blízko sebe, že je obklopuje společná „atmosféra“ • Jako by letěly vesmírem ve vášnivém objetí • A jak se ukazuje, taková objetí mívají velmi závažné důsledky
  staré Host Radiožurnálu: Znalec ostravské dopravy: „Barborku“ darovali tramvajáci dětem
  Symbol staré ostravské dopravy, téměř stoletá Barborka, městem obvykle brázdí například při mikulášských jízdách. „Pestře zbarvený interiér, na sloupcích mezi okny jsou výjevy z pohádek. Všechno je přizpůsobeno účelu, pro který tato tramvaj slouží,“ popisuje Jiří Boháček, správce depozitáře vozidel ostravského dopravního podniku. Kde se vzalo její jméno?
  staré Doplňky proti "škodlivému" 5G mohou být samy radioaktivní
  Ačkoli škodlivost 5G vln nebyla prozatím prokázána a studie to zatím nepotvrdily, mnoho lidí to považuje za prokázanou věc a proti 5G bojují. Existují i speciální náramky a další doplňky, které je mají eliminovat, samy o sobě ale mohou být škodlivé.
  staré Přívěšky na ochranu proti 5G záření prodávané v Nizozemsku byly radioaktivní
  O tom, že ne vše, co se třpytí je zlato se přesvědčili lidí, kteří zatoužili po ochraně před 5G zářením. Ti si v poslední době mohli v Nizozemsku zakoupit náramky, náhrdelníky nebo například nálepky, slibující jednoznačnou a nezpochybnitelnou ochranu před 5G sítěmi. Úřady však zjistili, že zatím co ochranu před 5G zářením, které může za všechny zlé věci na světě včetně těch, které se staly 100 let před příchodem GSM […]
  staré Slibovali ochranu před 5G sítí. Přístroje přitom byly radioaktivní
  Nizozemské úřady odhalily radioaktivitu u náhrdelníků a doplňků, o nichž výrobci tvrdí, že mají chránit před technologií mobilních sítí páté generace (5G). Informuje o tom zpravodajský web BBC. Nejsou žádné důkazy o tom, že by sítě 5G jakkoli poškozovaly zdraví.
  staré Host Radiožurnálu: Postřik ze skořice, zahrádka bez chemie. Objevujeme byliny, co už předkové znali, popisuje botanik
  Nakolik můžeme bylinkami předcházet nemocem? „Jestli si lidé myslí, že vás vyléčí z koronaviru, tak ne. Můžete ale svůj imunitní systém vyladit, aby nedocházelo k citokinové bouři, což je ten problém s dýcháním,“ říká botanik Roman Pavela, který patří mezi nejcitovanější vědce světa. Pomocí kterých rostlinných směsí můžeme šetrně pečovat o vlastní zahrádky? Proč se na řadu starých technik zapomnělo?
  staré Jak dezinformace škodí zdraví: Náhrdelníky měly "chránit" před 5G, samy byly radioaktivní
  Nizozemské úřady odhalily radioaktivitu u náhrdelníků a doplňků, o nichž výrobci tvrdí, že mají chránit před technologií mobilních sítí páté generace (5G). Informuje o tom zpravodajský web BBC. Nejsou žádné důkazy o tom, že by sítě 5G jakkoli poškozovaly zdraví.
  actual not cached