Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 29.06.2022 || EUR 24,740 || USD 23,522
středa 29.června 2022, Týden: 27, Den roce: 180,  dnes má svátek Petr a Pavel, zítra má svátek Šárka
29.června 2022, Týden: 27, Den roce: 180,  dnes má svátek Petr a Pavel


( Nalezeno 87 článků )

Mozkovou příhodu bychom mohli léčit až desetitisíckrát účinněji, říká biochemik Toul

staré Mozkovou příhodu bychom mohli léčit až desetitisíckrát účinněji, říká biochemik Toul
Představit si to lze jednoduše tak, že pokud má protein rozbít krevní sraženinu, musíme mu dát do ruky pomyslnou sbíječku. ...chcete vědět víc?
staré Potraviny které způsobují mozkovou mlhu a co místo nich jíst
Mozková mlha či zamlžená mysl je zmatené myšlení. Pokud často pociťujete neschopnost zpracovávat různé věci a informace, cítíte momentální únavu a trpíte nedostatkem soudnosti a zdravého úsudku, může to být způsobeno mozkovou mlhou.
staré Mozkovou příhodu bychom mohli léčit až desetitisíckrát účinněji, říká biochemik Toul
„Protein, který jsme zkoumali, funguje trošku jinak než současné léčivo. Vyžaduje aktivaci. Představit si to lze jednoduše tak, že pokud má rozbít krevní sraženinu, musíme mu dát do ruky pomyslnou sbíječku,“ popisuje proteinové...
staré Mozkovou příhodu bychom mohli léčit až desetitisíckrát účinněji, říká biochemik Toul
Představit si to lze jednoduše tak, že pokud má protein rozbít krevní sraženinu, musíme mu dát do ruky pomyslnou sbíječku.
staré Vesmírným turistům na ISS budou měřit mozkovou aktivitu v mikrogravitaci
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude během soukromé kosmické mise Ax-1 společnosti Axiom Space prováděn unikátní experiment. Pomocí EEG headsetu firmy brain.space bude na oběžné dráze zaznamenávána mozková aktivita astronautů. Cílem je výzkum vlivu pobytu ve vesmíru na funkci mozku.
staré Bruce Willis (67) bojuje s mozkovou poruchou: Točil už jen s nápovědou!
Poruchy paměti, zapomínání replik... Ač zpráva o tom, že Bruce Willis (67) trpí vážnou nemocí, která ovlivňuje schopnost mluvit, šokovala fanoušky po celém světě, v Hollywoodu se jednalo o veřejné tajemství.
staré Adoptovali postiženého chlapečka z Ukrajiny s mozkovou obrnou. Z okupované země je nechtěli pustit
Pár z amerického Texasu Theron a Kelci se rozhodli adoptovat čtyřletého Ruslana ze sirotčince v Doněcku na Ukrajině, v oblasti, kterou kontrolují proruští separatisté. Poklidná adopce se ale změnila v závod s časem, aby rodina stihla vůbec zem opustit, než Rusové zahájí invazi. Celníci je ovšem odmítali pustit. Vše navíc komplikoval Ruslanův stav. Chlapec totiž trpí mozkovou obrnou, dostal horečku a jeho stav se začal zhoršovat. Příběh přinesl portál Washington Post.
staré Putin má problémy, naznačují experti. Zmínili mozkovou mlhu po covidu, delirium i Parkinsona
Stojí za rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina pro napadení Ukrajiny delirium nebo mozková mlha způsobená dlouhým covidem? Experti debatují o zdravotním stavu ruského prezidenta. Někteří zmiňují možnou pomatenost nebo ztrátu schopnosti zvažovat rizika, další hovoří o syndromu hubris, který typicky stojí za arogancí moci a prosazováním pacientových vizí bez ohledu na cokoli a kohokoli. Od roku 2014 navíc kolují zvěsti o prezidentově rakovině nebo Parkinsonově syndromu.
staré V okamžiku smrti vám skutečně může proběhnout život před očima. Vědci zaznamenali mozkovou aktivitu při infarktu
Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo zaznamenat mozkovou aktivitu sedmaosmdesátiletého umírajícího muže. Ten byl hospitalizován po pádu, který mu způsobil krvácení do mozku. Když lékaři provedli elektroencefalografii (EEG), zjistili, že se u něj rozvinula epilepsie. Během EEG však pacient ...
staré Potenciální lék na mozkovou mrtvici je desettisíckrát účinnější
V současné době se nejvíce používají léky, které obsahují jako účinnou látku protein altepláza. A co stafylokináza? Mgr. Martin Toul z Loschmidtových laboratoří PřF MU, RECETOX a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) objevil ve své práci souvislosti, které zvyšují doposud uznávanou účinnost stafylokinázy při rozpuštění krevních sraženin až …
staré FNUSA-ICRC: Potenciální lék na mozkovou mrtvici je desettisíckrát účinnější, než se předpokládalo
Mgr. Martin Toul z Loschmidtových laboratoří PřF MU, RECETOX a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) objevil ve své práci souvislosti, které zvyšují doposud uznávanou účinnost stafylokinázy při rozpuštění krevních sraženin až desettisíckrát.
staré Blanka (31): Mám mozkovou obrnu, přesto čekám druhé dítě. Nikdy svůj boj nevzdám!
Dětská mozková obrna je strašák každého rodiče a ne vždy se dětem vyhýbá. Češka s touto diagnózou se tím ale zlomit nenechala. Dnes čeká druhé miminko s láskou svého života a i přes určitá omezení je ve svém životě šťastná.
staré Usměvavý Radek (27) prodělal mozkovou obrnu, jeho snem je najít práci!
Prodělal dětskou mozkovou obrnu, je na invalidním vozíku a má lehké mentální postižení. Díky organizaci Arpida Radek Beníšek (27) absolvoval školu a nyní touží najít si práci.
staré Na pomoc čekají Ivanka s rozštěpem páteře, dvojčata s mozkovou obrnou a řada dalších. Dnes je světový den štědrosti
Protipól k nákupnímu šílenství Black Friday? To je Giving Tuesday, světový den štědrosti a dobrých skutků. Každoročně se koná první úterý po Dni díkůvzdání a účastní se ho stovky milionů lidí z celého světa. V Česku se koná již pošesté. Během pěti...
staré Daneček (4) trpí dětskou mozkovou obrnou a kvůli rakovině přišel o očičko: Teď má navíc zdravotní potíže i jeho maminka
Dvojčátka Adélka a Daneček se narodila předčasně. Holčička byla zcela zdravé miminko a měla se k světu, jejího bratříčka však takové štěstí nepotkalo. Od narození se potýkal s vážnými zdravotními komplikacemi. Hned po porodu ho museli resuscitovat, diagnostikovali mu dětskou mozkovou obrnu a kvůli rakovině přišel o oko. Osud byl na rodinu opravdu krutý a v roce 2020 potkaly velmi vážné zdravotní obtíže i maminku dětí Lucii. 
staré Kamarád má mozkovou mrtvici, volal muž záchranářům. Našli ho přes katastr
Kamarádovi jde o život, ale nevím, kde zrovna je, obrátil se minulý týden na záchranáře muž z Teplic. Ti kamaráda nakonec ve spolupráci s policisty a hasiči navzdory nedostatku informací vypátrali na Vysočině. O případu informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.
staré Důležité vteřiny před mozkovou mrtvicí
U mozkové mrtvice nejsou nervové buňky zásobeny v důsledku ucpané nebo prasklé cévy kyslíkem. Ale už před tím, než dojde k samotné mrtvici, vysílá tělo varovné signály. A pokud jsou tyto signály rozpoznány včas, je možné mozkové mrtvici zabránit. V akutních případech je vždy životně důležité okamžitě volat tísňovou linku.
staré Vědci z Masarykovy univerzity zkoumají geny G. J. Mendela. Odhalili jeho mozkovou kapacitu
Jeden z nejvýznamnějších vědců Gregor Johann Mendel se do dějin zapsal objevením základních principů dědičnosti. Příští rok uplyne od narození „otce genetiky“ 200 let. V rámci oslav výročí se chystá v Brně, ale i na dalších místech ČR, Evropy a světa mnoho akcí, které mají připomenout, že pilíře genetiky byly položeny na jihu Moravy. Vědci např. zjistili, že Mendel měl větší mozek než průměrný dnešní muž.
staré Kreslení pravou mozkovou hemisférou - celodenní kurz!
Vždy jste snili o tom, že vezmete do ruky tužku a budete kreslit? Přijďte... | Brno - (2021-11-06 09:00:00 - 2021-11-06 00:00:00)
staré Holčička s mozkovou obrnou konečně našla svůj koníček. Stala se youtuberkou!
Po narození maličké Dallas nevylučovali lékaři diagnózu, která děsí všechny rodiče. S mozkovou obrnou vlastního dítěte je nelehké se smířit natož s ní žít. Rodičům Dallas ale nikdo na výběr nedal. Museli se k tomu postavit čelem. 
staré I s dětskou mozkovou obrnou studuje vysokou školu a plní si sny
Dnes dvacetiletá Natálie se narodila předčasně v 32. týdnu těhotenství. Lékaři ani rodiče nechtěli nic podcenit a rovnou ji tak od narození čekala náročná cvičení. I tak jí v prvním roce života diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. S následky se potýká dodnes, přesto na sobě neustále pracuje a jde za svým snem stát se učitelkou. K tomu Natálii pomáhají i nákladné rehabilitace, které však pojišťovna nehradí.
staré Po těžkém porodu má Ondra mozkovou obrnu, přes fyzická postižení neztrácí radost ze života
Těhotenství Marie Pavlové probíhalo bez problémů až do porodu, který se nakonec lékaři rozhodli vyvolat. Během něho však došlo u jejího syna k přidušení, kvůli čemuž se potýká s mozkovou obrnou, jež výrazně snižuje jeho pohyblivost. Proto dnes 13letý Ondra, který už se svými 160 centimetry přerostl i maminku, potřebuje nový větší elektrický vozík. Na pomoc pojišťovny rodina, která žije z Mariina platu učitelky, spoléhat nemůže a na nákladnou investici sama nemá finance.
staré Zdravíčko: Obličej, ruka, řeč. Na to se zaměřte, abyste včas poznali cévní mozkovou příhodu
Cévní mozkové příhody, které lidé někdy nepřesně nazývají mrtvicemi, patří mezi velmi časté příčiny úmrtí. „Až 90 procent z nich jsou takzvané ischemické cévní mozkové příhody. Zbývající menší část tvoří krvácivé,“ upřesňuje neurolog Robert Rezek.
staré Oči vidí, přesto je nevidomá. Rodiče čtyřleté Tinky si mozkovou slepotu nechtěli připustit
Několik týdnů poté, co si Ivona Kavalierová přivezla domů z porodnice svou druhorozenou dceru Tinku, si u ní začala všímat, že nedokáže zaostřit zrak a sledovat, co se kolem ní děje. Začala tak hledat na internetu, co by to mohlo být. Podezření padlo na mozkovou slepotu, kdy oči sice vidí, ale mozek získané vjemy nedokáže zpracovat, což i krátce poté lékaři potvrdili.
staré Těžký průběh koronaviru může snížit IQ, tvrdí vědci. Zmiňují také "mozkovou mlhu"
Vědci zaznamenal snížení IQ o sedm bodů u lidí, kteří byli s covidem hospitalizováni nebo dokonce skončili na umělé plicní ventilaci.
staré Celebrity, které prodělaly trombózu či mozkovou příhodu. Kdo z nich nepřežil?
Přestože se životy celebrit zdají vzrušující, i slavní lidé trpí nemocemi. Kvůli jejich životnímu stylu – dlouhé cesty letadlem či autem, náročná natáčení s úrazy – je u nich vysoké riziko vzniku ...
staré Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou [Betty Edwards / Zoner Press]
Pomocí různých cvičení a lekcí budete schopni „odemknout“ svou pravou mozkovou hemisféru a využívat její schopnosti – pracovat více s představami, symboly a podnítit svou kreativitu.
staré Skicář: Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou [Betty Edwards / Zoner Press]
Cvičebnice, díky které posunete své kreslířské schopnosti na úroveň profesionálů. Abyste se naučili kreslit, nestačí o tom jen číst knihy – musíte především trénovat a cvičit. A právě proto vznikl skicář Naučte se kreslit pravou hemisférou.
staré Kubík s dětskou mozkovou obrnou to nemá v životě snadné, jeho velkou radostí je škola
Dvanáctiletý Kubík se od narození potýká s dětskou mozkovou obrnou a dalšími zdravotními problémy. I přes svoje závažné onemocnění si rád užívá hraní a učení ve speciální škole. Pro jeho rodiče nicméně diagnóza znamená nepřetržitou péči. Tatínek musel mít i dvě zaměstnání, aby Kubíkovi mohl dopřát speciální pomůcky. Rodině nyní po finanční stránce pomáhá nadace Dobrý anděl.
staré Lara má dětskou mozkovou obrnu, je světloplachá, v očích nemá duhovky. Její otec utekl, maminka promluvila o těžkém životě
Když před čtrnácti lety přišla na svět, zdálo se, že svůj život začíná krásná holčička, která bude moci dělat všechno, co si jen... Příběhy
 • Příběhy
 • staré Pozor na mozkovou mrtvici
  Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči, oslabení nohy nebo rukou, poruchy vidění – to všechno jsou příznaky cévní mozkové příhody (CMP), která v Česku ročně postihne přibližně 25 tisíc lidí. Asi 30 % z postižených lidí na nemoc umírá, dalších 30 % končí s trvalými následky a doživotně potřebuje pomoc. Tato čísla by mohla
  staré Pozor na mozkovou mrtvici
  Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči, oslabení nohy nebo rukou, poruchy vidění – to všechno jsou příznaky cévní mozkové příhody (CMP), která v Česku ročně postihne přibližně 25 tisíc lidí. Asi 30 % z postižených lidí na nemoc umírá, dalších 30 % končí s trvalými následky a doživotně potřebuje pomoc. Tato čísla by mohla
  staré Odpolední šlofík pozitivně ovlivňuje mozkovou činnost
  Ne každý má to štěstí, že si po obědě může zdřímnout. Ale když už ta šance je, měla by se využít! Polední šlofíček, byť krátký, totiž na mozek působí jako balzám!
  staré Chlapec (12) zkoušel nebezpečnou internetovou výzvu: Skončilo to mozkovou smrtí
  Joshua Haileyesus z amerického státu Colorado byl obyčejný chlapec. Rozhodl se však zřejmě vyzkoušet nebezpečnou výzvu, kterou viděl na sociální síti TikTok s názvem „Blackout Challange“ (blackout znamená přechodnou ztrátu vědomí, challange pak výzvu, pozn. red.). V ní jde o to, že se lidé škrtí tak dlouho, dokud sami sebe nepřivedou do bezvědomí. Malému chlapci to však způsobilo mozkovou smrt.
  staré Zemřel skladatel hitů Neckáře a Martinové! Pavel Krejča (†76) měl mozkovou příhodu
  Jeho písničky znějí nejen na koncertech, ale už i u táboráků a na nejrůznějších oslavách. Skladatel Pavel Krejča (†76), který v sobotu zemřel, má na kontě hity Věry Martinové (61) jako Až na vrcholky hor, Malý dům nad skálou či Nebe peklo ráj.
  staré I s mozkovou obrnou vystudovala medicínu. Mladá lékařka na vozíku nakonec vytřela všem zrak
  Pohybové omezení ani tělesné postižení nebrání lidem ve studiu na vysoké škole. Mladá žena s mozkovou obrnou se stala terčem posměchu, když chtěla dosáhnout vysokoškolského titulu. Všechny ale překvapila a dnes je z ní úspěšná doktorka, která pomáhá mnoha lidem.
  staré Kevin z Liberce překonal mozkovou obrnu a stal se mistrem republiky paracyklistů
  Kevina z Liberce handicap nezastavil. Válí na kole, potřebuje však nové.
  staré Zdravíčko - Jak pečovat o pacienty s cévní mozkovou příhodou
  O důležitosti rozpoznání CMP a prevenci poví neurolog MUDr. Robert Rezek z Nemocnice Písek.
  staré Sedmiletý influencer odhaluje svět s mozkovou obrnou. Ohlas je úžasný, říká matka
  Sedmiletý chlapec chce ukázat, že zdravotní omezení pro něj není překážkou. Jeho videa mají inspirovat ostatní.
  staré Šimon (28) se narodil s dětskou mozkovou obrnou. Tvrdě cvičil, dnes pracuje v chráněném obchůdku
  Běžné těhotenství trvá 40 týdnů, Šimon se však dostal už ve 27. týdnu, a proto byl dva měsíce po narození připojený na přístroje. Po propuštění z nemocnice doktoři tvrdili, že je v pořádku. První rok života byl však pro něj a jeho rodinu jako z hororu. Motorický vývoj miminka byl špatný a nakonec mu byla diagnostikována mozková obrna. Se svou maminkou proto začal intenzivně cvičit, aby mohl jednou chodit a nemusel být připoután na vozíku. Dnes už jako dospělý muž pracuje v chráněném obchůdku.
  staré Pozor na mozkovou mrtvici. Lékaři vědí, u kterých pacientů s koronavirem hrozí
  Horečka, kašel, ztížené dýchání… To všechno už o koronaviru víme. Lékaři ale varují také před zvýšeným rizikem vzniku cévní... Zdraví
 • Zdraví
 • staré V dětství prodělal mozkovou obrnu, díky intenzivnímu cvičení dnes může chodit
  Dnes osmadvacetiletý Šimon žije téměř od narození s diagnózou dětské mozkové obrny. Za svou samostatnost v podobě chůze dnes především vděčí zarputilosti své maminky, která s ním od odhalení potíží začala velmi intenzivně cvičit. Na své chůzi ale musí pracovat i v dospělosti, už jen proto, aby mohl dělat práci, která ho baví a naplňuje.
  staré Přibývá žen postižených mozkovou mrtvicí. Nepodceňujte prevenci
  Je vám něco přes čtyřicet let. Po dětech vám zůstalo několik kilo navíc. V práci jste neustále pod velkým tlakem a kvůli péči o rodinu si ani...
  staré Desetiletý Honzík bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Pomáhají mu fyzicky i finančně náročné neurorehabilitace
  Desetiletý Honzík se povahou rozhodně neliší od svých vrstevníků. Usměvavý a společenský kluk rád čte, chodí na sportovní zápasy a technologiím rozumí víc než kdejaký dospělý. Honzík však trpí dětskou mozkovou obrnou, která zasáhla všechny jeho končetiny.
  staré Unikátní výzkumný klastr v Brně: Vědci hledají lepší lék na cévní mozkovou příhodu
  Brněnští vědci ze sedmi institucí společně vytvořili klastr Stroke Brno, aby společně vytvořili nové metody rozpoznávání i léčby cévních mozkových příhod. Ve střední Evropě je tak rozsáhlá spolupráce unikátní, řekli dnes zástupci všech zapojených institucí novinářům.
  staré Brněnští vědci hledají lepší lék na cévní mozkovou příhodu
  Brno - Brněnští vědci ze sedmi institucí společně vytvořili klastr Stroke Brno, aby společně vytvořili nové metody rozpoznávání i léčby cévních mozkových příhod. Ve střední...
  staré Počítačová hra Creaks straší jen trochu, hodně ale potrápí šedou kůru mozkovou
  Nový titul od českého studia Amanita se liší od předchůdců Machinaria nebo Samorostu, zachovává si ale hravost, důraz na logické hádanky a ručně kreslené grafické prostředí.
  staré Přihlaste se na čtvrtý závod VoltaRUN. Pomůžete dvanáctileté Elišce bojovat s mozkovou obrnou
  Čtvrtý závod seriálu Běhej lesy a s ním související závod VoltaRUN proběhnou 18. července v bývalém Vojenském újezdu Brdy. Firma... Životní styl
 • Životní styl
 • staré Malý bojovník František trpí mozkovou obrnou: Lidé se mu skládají na „kosmickou rehabilitaci“
  Několik set tisíc korun bude stát rehabilitace malého Františka (3), se kterým se život už od narození nemazlil. Při porodu musel být resuscitován, chyběl mu kyslík a skončil s dětskou mozkovou obrnou. Lékaři řekli, že z něj bude doživotní nemohoucí ležák. Fanda je ale proti všem prognózám na dobré cestě: Na jeho nákladnou rehabilitaci se teď skládají lidé z celé republiky!
  staré Lara má dětskou mozkovou obrnu, je světloplachá, v očích nemá duhovky. Zůstala jen s matkou, otec je opustil
  Když před třinácti lety přišla na svět, zdálo se, že svůj život začíná krásná holčička, která bude moci dělat všechno, co si jen... Příběhy
 • Příběhy
 • staré Štěpánek (4) s mozkovou obrnou má štěstí, léčbu uhradí pojišťovna: Ostatní platí statisíce
  Osud se k těmto dětem otočil zády. Narodily se s dětskou mozkovou obrnou (DMO). Potřebují pravidelně a pod odborným dohledem cvičit. Přestože mají stejnou diagnózu, některé platí za neurorehabilitace statisíce, jiné nic.
  staré Tragická smrt italského talentu. Fotbalista (†19) náhle zemřel na mozkovou výduť
  Devatenáctiletý fotbalista Atalanty Bergamo Andrea Rinaldi zemřel na mozkovou výduť. Mladý hráč tuto sezonu hostoval v Legnanu ve čtvrté italské lize, o jeho tragickém úmrtí informovaly oba kluby.
  staré Od narození má mozkovou obrnu. Dostal se na práva, má svůj start-up a učí se chodit
  Jan Hotovec (21) sportuje, studuje a pracuje ve vlastním start-upu Asistence navzájem. Založil ho poté, co sám nemohl sehnat osobního asistenta.
  staré Rychlejší záchrana pacientů s mozkovou příhodou
  Mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Zásadní je rychlost zákroku zdravotníků a převozu do specializovaných iktových center. Aby spolupráce mezi záchranáři a nemocnicemi byla ještě úspěšnější, probíhá nyní cvičení obou složek. Podle lékařů se jedná vůbec o první takový projekt v České republice.
  staré Děvče, které se v Brně narodilo ženě s mozkovou smrtí, je zdravé a veselé
  Příběh děvčete, které loni v srpnu přivedli lékaři na svět, ačkoliv u matky byla již dříve konstatována mozková smrt, má šťastné pokračování. Dívka, které je již téměř pět měsíců, je v pořádku a spokojená.
  staré NATO zažívá mozkovou smrt, prohlásil Macron. Z krize viní Turecko a Trumpa
  Severoatlantická aliance se v současnosti nachází ve stavu mozkové smrti, řekl v rozhovoru pro britský týdeník The Economist Emmanuel Macron. Za hlavní příčiny považuje nový přístup Washingtonu, který má NATO za „hospodářský projekt“, a turecký vpád do Sýrie. Evropská unie se musí probudit a posílit svou obranyschopnost, zdůraznil francouzský prezident.
  actual not cached