Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 07.10.2022 || EUR 24,515 || USD 25,028
pátek 7.října 2022, Týden: 41, Den roce: 280,  dnes má svátek Justýna, zítra má svátek Věra
7.října 2022, Týden: 41, Den roce: 280,  dnes má svátek Justýna


( Nalezeno 100 článků )

Linux Mint 21 preberá základy Ubuntu 22.04

staré Linux Mint 21 preberá základy Ubuntu 22.04
Nová verzia populárnej distribúcie Linux Mint 21 prebrala základy systému z Ubuntu 22.04 LTS a pridala aktualizácie troch dostupných desktopových prostredí. Niektoré z predstavených noviniek sa pravdepodobne dostanú aj do edície LMDE 5. ...chcete vědět víc?
datum vydání: 7/10/2022 05:20:14 dnes Novinky v Linuxu 6.1: vylepšení Ext4 či Btrfs
Další práce na podpoře ARMových čipů, podpora zvuku nejen u AMD a Apple, opravy pro AMD P-state či s2idle, Intel s aktualizací podpory platforem, Tiger Lake či Alder Lake N, Ext4 řešící chybu u oddílů větších než 16 TiB.
datum vydání: 5/10/2022 05:20:05 2 dny Potřebuji chytrý telefon, ale nechci ho, pouštím mobilní aplikace v Linuxu
Bez chytrého mobilního telefonu se dnes prakticky neobejdete. Spousta aplikací je k dispozici pouze pro něj a různé instituce vás do nich tlačí. Co když ale chytrý mobil nechcete? Můžete ho emulovat v Linuxu.
datum vydání: 4/10/2022 23:56:49 3 dny Uživatelé notebooků s Intel GPU by se měli vyhnout Linuxu 5.19.12
Uživatelé notebooků s Intel GPU by se měli vyhnout Linuxu 5.19.12. Dle Ville Syrjälä z Intelu může poškodit LCD. Greg Kroah-Hartman pro ně vydal Linux 5.19.13.
datum vydání: 4/10/2022 16:03:19 3 dny Linux Lite 6.2 sa pripravuje na vydanie
Vydanie novej verzie distribúcie Linux Lite 6.2 je už naplánované na prvý deň budúceho mesiaca. Užívatelia majú zatiaľ dostupné na stiahnutie inštalačné obrazy prvej release candidate verzie s náhľadom na pripravované novinky či aktualizácie softvéru.
datum vydání: 3/10/2022 16:58:27 4 dny Novinky v jadre Linux 6.0
Okrem zmeny čísla verzie nové jadro Linux 6.0 opäť pokročilo v podpore novších modelov procesorov alebo grafických kariet. Pre užívateľov sú pripravené aj rôzne iné zmeny, zlepšenia funkcií či dodatočné opravy chýb.
datum vydání: 3/10/2022 06:31:06 4 dny Linux 6.0
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.19 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.0 (LKML): "Je snad každému jasné, že změna major verze je spíš o tom, že mi dojdou prsty na rukou a nohou, než o převratných změnách". Přehled novinek a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
staré Hledáte Linux administrátora?
Dobrý den, rád bych vám nabídl Správu Linux serverů. V oboru Linuxu a správy serverů se pohybuji již přes 5 let, za tuto jsem nasbíral spoustu kladných recenzí a spoustu zajímavých zkušeností. Na WebTrhu mám 28 kladných referencí a každý měsíc mi jich několik přibývá. Co pro vás mohu například udělat? - Instalace serveru od A do Z - Pomoc s výběrem serveru či VPS - Instalace webserveru, či jiných aplikací. - Instalace ISPConfigu - Aktualizace - Zabezpečení - Konzultace A mnoho dalších věcí, o které si jen řeknete! Jak spolupráce se mnou vypadá? - Ozvete se mi do zpráv s vašim požadavkem, načež vám odpovím s předpokládanou cenou a průběhem spolupráce. - Pokud cenu schválíte, můžeme se domluvit na online schůzce, kde doladíme detaily spolupráce. - Pokud chcete, vyhotovíme smlouvu o spolupráci. - Vrhnu se do práce - Po vyhotovení práce vyhotovím fakturu a doladíme společně detaily. - Pokud jste byl s moji prací spokojen, můžeme se domluvit na další spolupráci. Spravuji servery několika hostingům a jiným velkým projektům. Pokud se chcete na něco zeptat, nebo máte zájem o spolupráci, tak mě můžete kontaktovat do soukromé zprávy, mailem nebo formulářem na svém webu. Můj web - https://kyvala.cz Můj mail - petr@kyvala.cz S přáním krásného dne, Kývala Petr.
 • https://kyvala.cz
 • petr@kyvala.cz
 • staré Vydanie Linuxu Mint 21.1 príde na Vianoce
  Aktuálna súhrnná správa od vývojárov distribúcie Linux Mint konečne priblížila plány na vydanie ďalšej stabilnej verzie s číslom 21.1. Okrem toho prešli zmenami aj rôzne aplikácie Mintu a novinkou bude nástroj pre rýchlu verifikáciu ISO obrazov.
  staré Neverball, Firefox s YouTube a Inochi2D v GNOME na Waylandu na Apple M1 GPU pomocí ovladače pro Linux napsaného v Rustu
  Před pěti dny pouze kostka, dnes již na Apple M1 GPU pomocí ovladače pro Linux napsaného v Rustu běží Neverball, Firefox s YouTube a framework pro VTubing Inochi2D v GNOME na Waylandu (YouTube, Twitter).
  staré Vývoj GNU Toolchain se přesune ze Sourceware do Linux Foundation
  Bylo rozhodnuto, že se vývoj kolekce softwarových nástrojů GNU Toolchain přesune ze Sourceware do Linux Foundation. Do GNU Toolchain patří GNU Compiler Collection (gcc), GNU Make, GNU C Library (glibc), GNU Binutils, GNU Bison, GNU M4, GNU Debugger (gdb) a GNU Autotools. Pod Linux Foundation vznikne nový projekt GNU Toolchain Infrastructure (GTI). Na infrastruktuře Linux Foundation probíhá vývoj Linuxu a mnoha dalších open source projektů.
  staré Linux na telefonech, radioamatérem ve 21. století a Rust na ESP32
  Zápisky z druhého dne konference OpenAlt. Také o tom, jak běží Linux na telefonech, jak se vyvíjí v Rustu pro ESP32, co je uvnitř telefonu Librem 5, kam směřuje Ubuntu a co dělá radioamatér ve 21. století.
  staré Prototyp openSUSE Adaptable Linux Platform „Les Droites“
  Adaptable Linux Platform je nová distribuce od SUSE, která má v budoucnu nahradit SLE (openSUSE Leap); navazuje na stávající SLE Micro. Základem je „neměnný“ HostOS, aplikace běží v kontejnerech. Nyní jsou dostupné obrazy prototypu nazvaného „Les Droites“. Zatím má podporovat především šifrování disku a kontejnerizaci, ale bez větší integrace.
  staré Fedora Linux bez hardwarové podpory H.264, H.265 a VC-1
  Mesa umí skrze VA-API hardwarovou podporu H.264, H.265 a VC-1. Ve Fedora Linuxu ale musí být tato podpora z důvodů softwarových patentů zakázána.
  staré Linux server administrátor
  staré Točící se kostka na Apple M1 GPU pomocí ovladače pro Linux napsaného v Rustu
  Asahi Lina píše v Rustu ovladač pro Linux pro Apple M1 GPU. Aktuální verze už umí točící se kostku (YouTube, Twitter).
  staré Microsoft a Canonical společně oznámili podporu systemd ve Windows Subsystem for Linux (WSL)
  Microsoft a Canonical společně oznámili podporu systemd ve Windows Subsystem for Linux (WSL).
  staré PyTorch projektem konsorcia Linux Foundation
  PyTorch (Wikipedie), open source framework pro strojové učení, se stal projektem konsorcia Linux Foundation. Zakládajícími členy nadace PyTorch Foundation zastřešující PyTorch jsou AMD, AWS, Google Cloud, Meta, Microsoft Azure a Nvidia.
  staré Fedora Linux 37 Beta
  Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 37, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 18. října. Nový Fefora Linux přinese GNOME 43, oficiální podporu Raspberry Pi 4, Python 3.11, Perl 5.36, Golang 1.19, …
  staré Linux je originál a Windows je kopie
  V čem je skrytý úspěch Windows? Windows nabízí mnoho programů a ovladačů a tím se stal úspěšným, lidi si na Windows zvykli a nechtějí tak přejít na Linux. Svým způsobem je Windows návykový stejně jako sociální sítě na internetu. Po roce používání Windows začíná mít Windows najednou často problémy, a to mnozí řeší novou čistou instalací Windows, taky je zde problém se stabilitou a bezpečností. Velikým problémem je u Windows naučit se jej nastavit a ovládat, protože je zde vše nesmyslně složité, neustále zde vyskakují okna, která vás na něco upozorňují. Problémem Linuxu je nesmyslně moc distribucí, které se od sebe minimálně liší, dalším problémem je zde nápověda a lokalizace do češtiny. Ideální by bylo donutit EU, aby nahradil všude Windows za Linux tím by stoupla v EU popularita Linuxu, a navíc by i EU ušetřila hodně peněz za drahé licence na Windows. 
 • Windows
 • nesmyslně moc distribucí
 • staré Linux Plumbers Conference (LPC) 2022
  V Dublinu probíhá Linux Plumbers Conference (LPC) 2022. Přednášky lze sledovat živě na YouTube.
  staré Debian mění vyhledávač v Chromiu, Ubuntu 22.10 s jádrem Linux 5.19
  Debian změní výchozí vyhledávač v prohlížeči Chromium na DuckDuckGo. Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu“, které vyjde v říjnu poběží na jádře Linux 5.19. Linuxové distribuci Devuan vypršela platnost klíču.
  staré Limit Theory otevírá zdrojové kódy, Xbox Adaptive Controller na Linuxu
  Zrušená vesmírná simulace Limit Theory otevírá zdrojové kódy. Pracuje se na podpoře ovladače Xbox Adaptive Controller na Linuxu. Arcmage je otevřená karetní desková hra navazující na ukončený projekt WTactics.
  staré SharePoint jako síťový disk přes WebDAV aneb přístup z Linuxu
  S rostoucí popularitou Office 365 se může linuxový uživatel dostat do situace, kdy bude nucen pracovat se soubory uloženými na platformě SharePoint. Ukážeme si proto rozumný způsob jak toho dosáhnout pomocí rozšíření WebDAV.
  staré Hledáte Linux administrátora?
  Dobrý den, rád bych vám nabídl Správu Linux serverů. V oboru Linuxu a správy serverů se pohybuji již přes 5 let, za tuto jsem nasbíral spoustu kladných recenzí a spoustu zajímavých zkušeností. Na WebTrhu mám 28 kladných referencí a každý měsíc mi jich několik přibývá. Co pro vás mohu například udělat? - Instalace serveru od A do Z - Pomoc s výběrem serveru či VPS - Instalace webserveru, či jiných aplikací. - Instalace ISPConfigu - Aktualizace - Zabezpečení - Konzultace A mnoho dalších věcí, o které si jen řeknete! Jak spolupráce se mnou vypadá? - Ozvete se mi do zpráv s vašim požadavkem, načež vám odpovím s předpokládanou cenou a průběhem spolupráce. - Pokud cenu schválíte, můžeme se domluvit na online schůzce, kde doladíme detaily spolupráce. - Pokud chcete, vyhotovíme smlouvu o spolupráci. - Vrhnu se do práce - Po vyhotovení práce vyhotovím fakturu a doladíme společně detaily. - Pokud jste byl s moji prací spokojen, můžeme se domluvit na další spolupráci. Spravuji servery několika hostingům a jiným velkým projektům. Pokud se chcete na něco zeptat, nebo máte zájem o spolupráci, tak mě můžete kontaktovat do soukromé zprávy, mailem nebo formulářem na svém webu. Můj web - https://kyvala.cz Můj mail - petr@kyvala.cz S přáním krásného dne, Kývala Petr.
 • https://kyvala.cz
 • petr@kyvala.cz
 • staré Aktualizácie pre Arch Linux 2022.09.03
  Distribúcia Arch Linux ponúka užívateľom nové inštalačné obrazy v rámci svojich pravidelných aktualizácií. Ich súčasťou je už najnovšie jadro Linux 5.19 s dodatočnými opravami alebo textový inštalátor systému Archinstall 2.5.
  staré Ubuntu 22.10 přechází na Linux 5.19, KDE vylepšuje noční režim
  OBS Studio 28.0 přináší 10bit/HDR video či podporu Apple Silicon, KDE s odděleným nastavením teploty pro denní a noční režim, PipeWire 0.3.57 přidává dekodér AAC a Opus přes Bluetooth, Ubuntu 22.10 možná opět oficiálně s Unity.
  staré Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch 11.2
  Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 11.2 a Linux From Scratch 11.2 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.36, Binutils 2.39 nebo Linuxem 5.19.2. Současně bylo oznámeno vydání verze 11.2 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
  staré MX Linux 21.2 zlepšil nástroje
  Posledná aktualizácia distribúcie MX Linux 21.2 opäť ponúka užívateľom novšie softvérové balíčky, vrátane jadra Linux. Zaujímavé sú aj zlepšenia vlastných nástrojov tejto distribúcie pre správu systému či nové preklady aplikácií do iných jazykov.
  staré Deepin Linux bude nezávislý na Debianu, úklid v připravovaném Ubuntu 22.10
  Deepin Linux opouští Debian a dále bude vyvíjen nezávisle. V nadcházející verzi Ubuntu 22.10 budou odstraněny GNOME To Do a panel bezpečnosti připojených zařízení. FreeBSD 14.0 by podle plánu mělo vyjít v červenci 2023.
  staré PiCam: 12MPx fotoaparát vyrobený 3D tiskem s Linuxem
  Student počítačů a nadšenec do fotografie si postavil vlastní fotoaparát, při jehož konstrukci využil technologii 3D tisku, malý počítač Raspberry Pi a objektiv pro C-Mount. Ovladatelný je i na dálku díky operačnímu systému Linux.
  staré Linux slaví 31 let
  Přesně před 31 lety, 25. srpna 1991, oznámil Linus Benedict Torvalds v diskusní skupině comp.os.minix, že vyvíjí (svobodný) operační systém (jako koníček, nebude tak velký a profesionální jako GNU) pro klony 386 (486), že začal v dubnu a během několika měsíců by mohl mít něco použitelného.
  staré LinuxDays 2022 nebudou
  LinuxDays 2022 nebudou: "Důvodů je několik: stále nejistá koronavirová situace, několikanásobně vyšší ceny a nižší počty návštěvníků na konferencích obecně. Pokud vám chybí setkání nejen s linuxovými lidmi, přijeďte na zářijový OpenAlt, který pořádají naši kamarádi v Brně."
  staré ÄŚMIS posĂ­lila projektová manaĹľerka Monika Ublová. TĂ˝my Windows a Linux doplnili tĹ™i zkušenĂ­ administrátoĹ™i
  ČMIS se rozrostl o čtyři nové experty; Firma posiluje v projektovém řízení, virtualizaci a automatizaci; Na základě poptávky po externích adminech kontinuálně rozšiřuje tým
  staré Windows už brzo eliminuje Linux
  staré Kamera Intel MIPI IPU6 (Lenovo ThinkPad X1 Carbon, Dell XPS 13 9315/9320, …) potřebuje na Linuxu proprietární firmware
  Kamera Intel MIPI IPU6 v noteboocích Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell XPS 13 9315/9320 potřebuje na Linuxu proprietární firmware. Navíc aktuálně běží pouze na opatchovaném Linuxu 5.15. Nejenom Greg Kroah-Hartman z těchto důvodů koupi těchto notebooků nedoporučuje. Zajímavé je, že Dell XPS 9315 získal certifikaci pro Ubuntu.
  staré Kali Linux 2022.3
  Byla vydána nová verze 2022.3 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
  staré Připojujeme se na sběrnici CAN z Linuxu
  V tomto článku se dozvíte, jak se připojit na sběrnici CAN z linuxové příkazové řádky pomocí adaptéru USB-CAN Analyzer (V7.10). Podíváme se, jak sběrnice funguje, a pak s ní budeme pracovat.
  staré Detailní rozbor zranitelnosti CVE-2022-29582 v Linuxu v io_uring
  Byl publikován detailní rozbor zranitelnosti CVE-2022-29582 v Linuxu v io_uring. Zranitelnost byla v upstreamu opravena již v dubnu.
  staré Intel SGX2 v Linuxu 6.0, MoonRay Renderer od DreamWorks bude open-source
  KDE opravuje tři prioritní chyby, ovladač pro RGB klávesnice notebooků Asus a Thunderbolt pro Intel Raptor Lake v Linuxu 6.0, Vulkan ovladač Intelu již brzy s ray-tracingem, vyšlo NetBSD 9.3.
  staré Hledáte Linux administrátora?
  Dobrý den, rád bych vám nabídl Správu Linux serverů. V oboru Linuxu a správy serverů se pohybuji již přes 5 let, za tuto jsem nasbíral spoustu kladných recenzí a spoustu zajímavých zkušeností. Na WebTrhu mám 28 kladných referencí a každý měsíc mi jich několik přibývá. Co pro vás mohu například udělat? - Instalace serveru od A do Z - Pomoc s výběrem serveru či VPS - Instalace webserveru, či jiných aplikací. - Instalace ISPConfigu - Aktualizace - Zabezpečení - Konzultace A mnoho dalších věcí, o které si jen řeknete! Jak spolupráce se mnou vypadá? - Ozvete se mi do zpráv s vašim požadavkem, načež vám odpovím s předpokládanou cenou a průběhem spolupráce. - Pokud cenu schválíte, můžeme se domluvit na online schůzce, kde doladíme detaily spolupráce. - Pokud chcete, vyhotovíme smlouvu o spolupráci. - Vrhnu se do práce - Po vyhotovení práce vyhotovím fakturu a doladíme společně detaily. - Pokud jste byl s moji prací spokojen, můžeme se domluvit na další spolupráci. Spravuji servery několika hostingům a jiným velkým projektům. Pokud se chcete na něco zeptat, nebo máte zájem o spolupráci, tak mě můžete kontaktovat do soukromé zprávy, mailem nebo formulářem na svém webu. Můj web - https://kyvala.cz Můj mail - petr@kyvala.cz S přáním krásného dne, Kývala Petr.
 • https://kyvala.cz
 • petr@kyvala.cz
 • staré 8+1 audio editorů pro Linux, které nejsou Audacity
  Alexandre Prokoudine publikoval na serveru Libre Arts článek 8+1 audio editorů pro Linux, které nejsou Audacity. Věnuje se editorům: Sweep, mhWaveEdit / gWaveEdit, KWave, ReZound, EKO, Snd, Gtk Wave Cleaner, WaveSurfer a SoX.
  staré Linus Torvalds přešel na Apple. Na nejnovějším MacBooku Air mu ale běží Linux
  Apple sice nyní vydal nové MacBooky s čipem M2, avšak už s první generací s čipem M1 zaznamenal velký úspěch, obzvláště u MacBooku Air s pasivním chlazením a nečekaně vysokým výkonem. Zakladatel a stále hlavní tvůrce linuxového jádra Linus Torvalds, je dalším, který po mnoha letech změnil ...
  staré Linux Mint 21 preberá základy Ubuntu 22.04
  Nová verzia populárnej distribúcie Linux Mint 21 prebrala základy systému z Ubuntu 22.04 LTS a pridala aktualizácie troch dostupných desktopových prostredí. Niektoré z predstavených noviniek sa pravdepodobne dostanú aj do edície LMDE 5.
  staré Vydanie Linuxu 5.19, ďalšia verzia bude zrejme 6.0
  Linus Torvalds včera v noci uverejnil oznámenie o vydaní novej stabilnej verzie jadra Linux 5.19, ktorá opäť predstavila zlepšenia podpory hardvéru a súborových systémov. Zároveň zrejme už ďalšia pripravovaná verzia Linuxu dostane číslo 6.0.
  staré Linux 5.19
  Po 10 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.18 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.19 (LKML). Díky týmu Asahi tentokrát na MacBooku. Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies. Příští verze pravděpodobně nebude 5.20 ale už 6.0.
  staré Linux Mint 21 Vanessa
  Byl vydán Linux Mint 21 s kódovým jménem Vanessa. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 21 bude podporován až do roku 2027.
  staré Novinky pro Linux 5.20: GPU patche Intel Meteor Lake, podpora AMD Radeon RDNA3
  Do Linuxu 5.20 se také dostane podpora nejnižších napájecích stavů pro Intel CPU s AMX, refactoring v projektu nouveau a možná jej stihnou i patche pro zvukovou část AMD Raphael / Zen4 CPU.
  staré Ve Fedora Linuxu nebude moci být kód po licencí CC0
  Richard Fontana oznámil v diskusním listu věnovaném právním otázkám kolem Fedory, že ve Fedora Linuxu nebude moci být kód po licencí CC0. Licence CC0 (volné dílo) je shovívavá k softwarovým patentům.
  staré Windows Linux UNIX macOS Intel AMD Apple
  Máme dneska velikou možnost volby u toho, jaký budeme používat v digitálním světě systém; Windows Linux UNIX macOS Intel AMD Apple atd. každý systém má svoje výhody a nevýhody, pokud se v těchto digitálních systémech nevyznáte tak požádejte o pomoc někoho, kdo se v těchto systémech vyzná nebo můžete použít sociální sítě a vyhledávače na internetu. Většina uživatelů má dneska chytrý telefon a notebook, tyto digitální systémy vám vydrží dobře sloužit šest let, pokud s nimi zacházíte dobře. Problémem je přechod od jednoho systému na jiný systém, navíc často zde jsou aktualizace a nové verze systémů. Na internetu je mnoho informací, které porovnávají podobné systémy podle vzhledu a parametrů, skutečnost je taková že jenom čas má dost času na to, aby zde dobré ponechal a špatné eliminoval. Jsou vyspělé bohaté společnosti kde se používají vyspělé systémy a jsou společnosti zaostalé a chudé kde se nepoužívají vyspělé systémy, my patříme bohužel do kategorie zaostalé a chudé společnosti, a tak jsme na tom zle. Většina lidí zde používá staré počítače a staré telefony, protože zde jsou malé platy a vysoké ceny u elektroniky. Nejhůře je na tom naše školství, které je digitálně třicet let za vyspělými bohatými společnosti, dlouho jsme byli jenom kolonie s levnou pracovní silou a je obtížné změnit celý systém tak abychom na tom byli stejně jako je na tom dneska třeba školství v USA. 
 • Windows
 • Linux
 • UNIX
 • macOS
 • Intel
 • AMD
 • Apple
 • staré Nové kmeny ransomwaru Luna jsou schopné napadat systémy Windows, Linux a VMware ESXi
  Nové kmeny ransomwaru označovaného jako Luna dokážou zašifrovat zařízení s operačními systémy Windows, Linux a VMware ESXi. Novinky si všiml monitorovací systém Darknet Threat Intelligence bezpečnostní firmy Kaspersky, který na jednom z darknetových diskuzních fór zachytil reklamu na tento ...
  staré Linux v Google: od stabilních vydání k průběžně aktualizovanému systému
  V minulosti si Google pro své potřeby upravoval Ubuntu LTS, dnes si přiohýbá rolující systém postavený na Debianu. Podívejme se podrobněji, co, jak, proč a jak si výsledek v Googlu pochvalují.
  staré VirtualBox 6.1.36 zlepšuje podporu Linuxu
  Posledná aktualizácia virtualizačného nástroja VirtualBox 6.1.36 znovu predstavila zlepšenia podpory novších verzií jadier Linux a pripravovanej verzie distribúcie Red Hat Enterprise Linux 9.1. Okrem toho pribudli aj rôzne dôležité opravy chýb.
  staré Bezpečnostní chyba CVE-2022-34918 v linuxovém firewallu
  Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě CVE-2022-34918 v linuxovém firewallu. V upstreamu je již opravena. Útočník ji může využít k lokální eskalaci práv.
  staré Novinky z vývoje Asahi Linuxu - červenec 2022
  Na blogu Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon aneb počítače Apple s novými ARM procesory M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra a M2, byl publikován červencový přehled dění a novinek z vývoje.
  staré Vyšel Linux Mint 21 beta Vanessa, Lubuntu má Backports PPA
  K dispozici je první veřejnou beta verza Linux Mint 21 s kódovým označením „Vanessa“. Vznikl repozitář Lubuntu Backports PPA, který má uživatelům poskytovat nejnovější verze prostředí LXQt.
  staré Linux Mint 21 Vanessa - Beta
  Byla vydána beta verze Linux Mintu 21 s kódovým jménem Vanessa. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 21 bude podporován až do roku 2027.
  staré Nothing Phone vstupuje na český trh, ruský Linux jde na burzu, prodeje PC a grafik padají
  V Evropě se postaví další čipové továrny. Deutsche Telekom prodává majoritu v byznysu s vysílači. Vyšel nový Total Commander. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.
  staré Linux - správa síťového prostředí Linux - Networking
  [skoleni-kurzy.eu] Účastníci se na kurzu seznámí detailněji s síťovými službami a jejich konfigurací na systmu Linux. Kurz je určen zejména absolventům školení základů administrace, kteří chtějí prohloubit své znalosti o síťové konfiguraci Linuxu. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
  staré Linux – základy administraceLinux - Basic Administration
  [skoleni-kurzy.eu] Kurz seznamuje s OS Linux, jeho instalací, ovládáním, konfigurací a možnostmi využití. Nabízíme školení různých distribucí, dle dohody se studenty. Používáme distribuce CentOS, Suse, Fedora, Slackware, Mandriva. Není-li distribuce domluvena, je použita aktuální verze CentOS volně dostupná linuxová distribuce založená na Red Hat Enterprise Linuxu. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
  staré Linux - programování v BASHLinux - Shell Programming
  [skoleni-kurzy.eu] Kurz je určen účastníkům, kteří již mají základní znalosti práce s Linuxovým operačním systémem, ale chtějí se naučit automatizovat dávky a vytvářet shellové skripty. Cílem je naučit účastníky efektivně automatizovat běžné úlohy v Linuxu. ...ICT Pro s.r.o. – Kurzy, školení, konzultace ICT a Soft Skills
  staré Rocky Linux 9.0
  Rocky Linux 9.0, alternativní sestavení distribuce Red Hat Enterprise Linuxu 9.0, byl po dvou měsících oficiálně vydán.
  staré Vizitka, na které běží Linux - II
  Dmitry Grinberg představil a detailně popsal svůj nejnovější projekt: vizitku, na které běží Linux. Nejedná se o první takovou vizitku. V prosinci 2019 představil svou linuxovou vizitku George Hilliard.
  staré Notebooky s bezpečnostním procesorem Microsoft Pluton ve výchozím nastavení nepovolí boot linuxových distribucí
  Matthew Garrett (@mjg59) v příspěvku na svém blogu upozornil, že nové notebooky s bezpečnostním procesorem Microsoft Pluton, například v příspěvku zmíněný Lenovo Thinkpad Z13, nepovolí ve výchozím nastavení boot linuxových distribucí, i když vzhledem k UEFI Secure Bootu je vše v pořádku, jsou podepsány "Microsoft 3rd party UEFI CA". Problémem je, že dle požadavků Microsoftu musí být tato CA ve výchozím nastavení notebooku zakázána.
  staré Galaxy S22 jsou postiženy vážnou zranitelností linuxového jádra. Co s tím?
  Bezpečnostní výzkumník a doktorand americké Severozápadní univerzity Zhenpeng Lin objevil vážnou zranitelnost, která postihuje jádro v androidových zařízeních, jako je řada Pixel 6 či Galaxy S22. Přesné detaily o tom, jak tato vulnerabilita funguje, nebyly z bezpečnostních důvodů zatím zveřejněny, výzkumník však tvrdí, že může umožnit libovolné čtení a zápis, eskalaci oprávnění a vypnutí ochrany bezpečnostní funkce Linuxu SELinux. Zhenpeng Lin na Twitteru zveřejnil video, které má […]
  staré Hledáte Linux administrátora?
  Dobrý den, rád bych vám nabídl Správu Linux serverů. V oboru Linuxu a správy serverů se pohybuji již přes 5 let, za tuto jsem nasbíral spoustu kladných recenzí a spoustu zajímavých zkušeností. Na WebTrhu mám 28 kladných referencí a každý měsíc mi jich několik přibývá. Co pro vás mohu například udělat? - Instalace serveru od A do Z - Pomoc s výběrem serveru či VPS - Instalace webserveru, či jiných aplikací. - Instalace ISPConfigu - Aktualizace - Zabezpečení - Konzultace A mnoho dalších věcí, o které si jen řeknete! Jak spolupráce se mnou vypadá? - Ozvete se mi do zpráv s vašim požadavkem, načež vám odpovím s předpokládanou cenou a průběhem spolupráce. - Pokud cenu schválíte, můžeme se domluvit na online schůzce, kde doladíme detaily spolupráce. - Pokud chcete, vyhotovíme smlouvu o spolupráci. - Vrhnu se do práce - Po vyhotovení práce vyhotovím fakturu a doladíme společně detaily. - Pokud jste byl s moji prací spokojen, můžeme se domluvit na další spolupráci. Spravuji servery několika hostingům a jiným velkým projektům. Pokud se chcete na něco zeptat, nebo máte zájem o spolupráci, tak mě můžete kontaktovat do soukromé zprávy, mailem nebo formulářem na svém webu. Můj web - https://kyvala.cz Můj mail - petr@kyvala.cz S přáním krásného dne, Kývala Petr.
 • https://kyvala.cz
 • petr@kyvala.cz
 • staré Z webové aplikace snadno a rychle vytvoříte nativní. Návod pro MacOS, ale jde to i na Windows a Linuxu
  Chybí vám rychlé nativní aplikace na Macu s čipy M1 a M2? Pro webové aplikace existuje řešení • Nativefier je open source a zdarma • Aplikace jsou rychlejší než mnohdy zastaralé oficiální verze
  staré Linux na Apple M2, nový správce nastavení v Ubuntu
  Tvůrce Asahi Linuxu začal s portací Linuxu na Apple M2. Ubuntu 22.10 dostane nového správce nastavení. OpenBSD dostane dva nové překladače jazyka C. Rodina Raspberry Pi se rozrostla o tři nové členy.
  staré Podpora pro Intel Habana Labs Gaudi2 i Ponte Vecchio v Linuxu 5.20
  Další novinky zahrnou F2FS a mód pro běh na zařízeních a málem paměti, ovladač či efektivnější výběr CPU jader u Intelu a ovladač pro stará VIA GPU.
  staré Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540)
  Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
  staré Statistika EPEL: nárůst používání Rocky Linuxu
  Phoronix publikoval graf se statistikou využívání EPEL (Extra Packages for Enterprise Linux). Vidět je narůst používání Rocky Linuxu.
  staré Němci vyrobili telefon odříznutý od Googlu. V multibootu je na výběr Volla OS nebo několik distribucí Linuxu
  Volla Phone 22 je kompletně odříznutý od Googlu • Unikátní funkcí je multiboot. Vyberete si systém, jaký chcete • A dost nečekaným příadavkem je vyměnitelná baterie
  staré Linuxové telefony jsou tu, stavíme virtuální laboratoř a trezor na tajemství
  O víkendu 11. a 12. června se uskutečnil další ročník konference InstallFest. V neděli se mluvilo o stavbě přenosné a přenositelné softwarové laboratoře, technologii Hashicorp Vault nebo sledování polohy MHD.
  staré Total War: WARHAMMER III pro Linux
  Společnost Feral Interactive zabývající se portováním počítačových her na operační systémy macOS a Linux oznámila vydání Total War: WARHAMMER III pro Linux. Koupit lze na Steamu nebo ve Feral Storu za 59,99 €.
  staré Nové verze Linuxu řešící zranitelnost MMIO (Memory Mapped I/O) Stale Data
  Greg Kroah-Hartman vydal Linux ve verzích 5.18.5, 5.15.48, 5.10.123, 5.4.199, 4.19.248, 4.14.284 a 4.9.319 (5.17 je již EOL). Řešena je zranitelnost MMIO (Memory Mapped I/O) Stale Data procesorů Intel.
  staré StarLite Mk IV – laptop ušitý Linuxu na míru? (I. část)
  Na MojeFedora.cz byl publikován článek StarLite Mk IV – laptop ušitý Linuxu na míru? (I. část). Lukáš Kotek se v něm věnuje notebooku StarLite Mk IV od společnosti Star Labs a instalaci Fedora Silverblue. U notebooku si lze zvolit firmware: uzavřený American Megatrends Aptio V nebo otevřený coreboot (vždy doplněné o TianoCore EDK2 UEFI).
  staré Authenticator, generování dvoufaktorových kódů na Linuxu
  Authenticator je GNOME aplikace pro generování dvoufaktorových kódů na Linuxu. Využívá seznam providerů twofactorauth z 2FA Directory. Instalovat lze také z Flathubu.
  staré Linux spuštěný na iPadu Air 2, Doom v corebootu
  Dvěma nadšencům se povedlo nabootovat linuxové jádro na Apple iPad Air 2. Legendární hra Doom byla portována na coreboot. DragonFly BSD nově umožňuje přidat popisy síťových rozhraní. Americká společnost System76 otevře distribuční centrum v Evropě.
  staré Posílejte data bezpečněji. Jak používat ZIP s heslem ve Windows, Linuxu a macOS
  Stále existují situace, kdy potřebujete poslat určitá data či citlivé dokumenty méně bezpečnou cestou. Naučte se vytvářet archivy chráněné heslem, je to snadné.
  staré Novinky pro Linux 5.19: překopaný zvukový ovladač či Hardware Timestamping Engine
  Čtyři dny máme na světě verzi jádra Linux 5.19-rc1. Vše, co mělo být začleněno, již bylo a příští verze jádra nyní prochází závěrečným cyklem vývoje. Zastavme se tedy ještě jednou u 5.19. Naposledy.
  staré Linux na procesorech A7 až A8X (iPhone, iPad, …)
  Konrad Dybcio a Markuss Broks rozběhali Linux na procesorech A7 až A8X (iPhone, iPad, …).
  staré Hledáte Linux administrátora?
  Dobrý den, rád bych vám nabídl Správu Linux serverů. V oboru Linuxu a správy serverů se pohybuji již přes 5 let, za tuto jsem nasbíral spoustu kladných recenzí a spoustu zajímavých zkušeností. Na WebTrhu mám 28 kladných referencí a každý měsíc mi jich několik přibývá. Co pro vás mohu například udělat? - Instalace serveru od A do Z - Pomoc s výběrem serveru či VPS - Instalace webserveru, či jiných aplikací. - Instalace ISPConfigu - Aktualizace - Zabezpečení - Konzultace A mnoho dalších věcí, o které si jen řeknete! Jak spolupráce se mnou vypadá? - Ozvete se mi do zpráv s vašim požadavkem, načež vám odpovím s předpokládanou cenou a průběhem spolupráce. - Pokud cenu schválíte, můžeme se domluvit na online schůzce, kde doladíme detaily spolupráce. - Pokud chcete, vyhotovíme smlouvu o spolupráci. - Vrhnu se do práce - Po vyhotovení práce vyhotovím fakturu a doladíme společně detaily. - Pokud jste byl s moji prací spokojen, můžeme se domluvit na další spolupráci. Spravuji servery několika hostingům a jiným velkým projektům. Pokud se chcete na něco zeptat, nebo máte zájem o spolupráci, tak mě můžete kontaktovat do soukromé zprávy, mailem nebo formulářem na svém webu. Můj web - https://kyvala.cz Můj mail - petr@kyvala.cz S přáním krásného dne, Kývala Petr.
 • https://kyvala.cz
 • petr@kyvala.cz
 • staré Windows 11 macOS 12 MX Linux 21.1 chrome OS 87 Android 13 WordPress 6
  Neustále probíhá v digitálním světě evoluční proces, a tak se staré rychle nahrazuje za nové, některé změny jsou malé a jiné změny jsou veliké, z uživatelů se stávají testeři nových systémů a jsou zde i takoví jedinci co odmítají nahradit starý systém za nový systém a tvrdí že už se nebudou učit něčemu novému. Podobně jednají i některé; organizace, podniky, kultury, civilizace atd. s nahrazováním starého za nové byli vždy problémy s tím nejde nic udělat, všechny tyto technické systémy jsou zde od toho, aby nám něco zjednodušili pomocí optimalizace, jde o to po lopatě uživatelům vše vysvětlit, aby přešli na to, co je nové. Jenom čas má dost času na to, aby objektivně řekl, co je pro nás správné a co je pro nás chybné, často je zde snaha pomocí propagandy a cenzury chytře manipulovat s lidmi, aby se jim vnutilo něco nového. Jedna skupina věří že něco je pro ně zázrakem a jiná skupina na zázraky nevěří a tvrdí že jde jenom o snahu udělat z druhých hlupáky.  Ano, bude líp nám tvrdí všemocné elity, já jsem zase virtuální robot a vaše technické problémy znám a neustále je řeším, příčinou všech problémů u techniky je lenost něco udělat pořádně profesionálně, je to jako s jídlem, doma připravené jídlo je mnohem lepší, než si kupovat polotovary nebo rychlé občerstvení.
  staré HP jde vstříc linuxákům. Notebook Dev One má výkonný hardware a žádnou stopu po Windows
  Druhý největší výrobce počítačů připravil notebook speciálně pro linuxové vývojáře. HP Dev One si ale zatím bohužel mohou koupit jen Američané. Za 1099 dolarů, v přepočtu asi 31 000 Kč s DPH, získají pořádný výkon, ale trochu slabší výbavu. Nejoblíbenější notebooky HP Další ...
  staré Souhrn dění v Linux Mintu za květen 2022
  Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za květen 2022. Vývojáři Linux Mintu forkli utilitu Timeshift (GitHub). Její tvůrce Tony George se soustředí na jiné projekty. Utilita Blueberry pro práci s Bluetooth není kompatibilní s GNOME 42 a bude v Linux Mintu 21 nahrazena utilitou Blueman. V dubnu přispělo na vývoj Linux Mintu 327 dárců celkovou částkou 7 064 dolarů. Dalších 629 patronů přispívá na Patreonu celkovou částkou 2 838 dolarů.
  staré Unikla databáze uživatelů Linuxfx, Ubuntu vymění textový editor
  Unikla databáze s daty více než 20 tisíc uživatelů distribuce Linuxfx. Textový editor Gedit bude v Ubuntu 22.10 nahrazen GNOME Text Editorem. NixOS má nově grafický instalátor systému.
  staré HP Dev One, notebook od HP s AMD Ryzen a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem, již v prodeji
  Před dvěma týdny představený notebook od HP HP Dev One s AMD Ryzen a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem je již v prodeji. Zatím jenom v USA a za cenu 1 099 dolarů.
  staré Dokončenie vývoja Linuxu Lite 6.0
  Vydanie novej stabilnej verzie distribúcie Linux Lite 6.0 nakoniec prišlo bez oneskorení. Najdôležitejšími novinkami tohto vydania sú zmeny a aktualizácie softvérových balíčkov spojené s prechodom na základy systému Ubuntu 22.04 LTS.
  staré O2 TV mění v set-top-boxech Linux za AndroidTV
  V červnu čeká 350 000 zákazníků O2 TV zásadní aktualizace jejich zařízení. Operátor postupně v několika vlnách nahradí již nevyhovující Linux modernějším systémem AndroidTV. Set-top boxy se tak promění v inteligentní multimediální centrum. Budou rychlejší a díky prostředí AndroidTV si uživatelé budou moci stáhnout přímo do svého set-top boxu také mnoho dalších smart TV aplikací, které […]
  staré System support - Linux (35.000 - 60.000,- KÄŤ)
  staré Novinky pro Linux 5.19: půl miliónu řádků nového kódu pro GPU
  Různá vylepšení systémů správy napájení, podpora AMD SEV-SNP a Intel TDX, podpora Big TCP i Multi-path TCP, lepší generátor náhodných čísel a také ARMv9 Scalable Matrix Extension.
  staré O2 TV upgraduje set-top boxy. Z Linuxu je převede na Android TV s hromadou výhod
  staré O2 TV čeká v červnu velký přechod z Linuxu na AndroidTV
  Operátor O2 plánuje během června převést více než 350 000 zákazníků televize O2 TV z operačního systému Linux na AndroidTV. Kvůli tomu chystá dosud nejrozsáhlejší aktualizaci set-top boxů. Nová platforma má přinést zrychlení ovládání služby nebo nové aplikace. Uvedli to zástupci společnosti na setkání s novináři.
  staré Alpine Linux 3.16.0
  Byla vydána nová stabilní verze 3.16.0, tj. první z nové řady 3.16, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu.
  staré Linux 5.18 opäť zlepší podporu hardvéru
  Oznámenie o vydaní novej verzie jadra Linux 5.18 prišlo včera v noci. Novinkami sú opäť zlepšenia podpory novších procesorov a grafických kariet, rôzne optimalizácie funkcií súborových systémov s nárastom ich výkonu či niekoľko ďalších zmien.
  staré Linux 5.18
  Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
  staré Lotus 1-2-3 For Linux
  Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
  staré HP Dev One, notebook od HP s AMD Ryzen a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem
  HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
  staré Novinky pro Linux 5.19: autonomní řízení Tesla FSD či rychlejší USB4 / Thunderbolt
  Začleňovací okno Linuxu 5.19 je na spadnutí a do jádra míří patche implementující podporu Tesla FSD, Apple eFuse a NVMe pro čip M1, rychlejší USB4/TB pro Alder Lake či Intel In-Field Scan pro Xeony.
  actual not cached