Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 07.10.2022 || EUR 24,515 || USD 25,028
pátek 7.října 2022, Týden: 41, Den roce: 280,  dnes má svátek Justýna, zítra má svátek Věra
7.října 2022, Týden: 41, Den roce: 280,  dnes má svátek Justýna


( Nalezeno 66 článků )

Debian získal v doménovém sporu doménu debian.community

staré Debian získal v doménovém sporu doménu debian.community
Projekt Debian získal doménu debian.community. Jedná se o výsledek doménového sporu u WIPO/UDRP: "Doména debian.community byla zaregistrována ve zlé víře a byla používána k pošpinění ochranných známek projektu Debian". Viz Wayback Machine....chcete vědět víc?
staré Výsledek hlasování v Debianu: oficiální instalační média budou obsahovat nesvobodný firmware
Byly zveřejněny výsledky hlasování o nesvobodném firmwaru v Debianu. Vybrána byla možnost 5: Change SC for non-free firmware in installer, one installer. Upraví se Společenská smlouva Debianu. Oficiální instalační média budou obsahovat nesvobodný firmware.
staré Vyšla alfa instalátoru pro Debian 12, Ubuntu se angažuje v IoT
Vyšla první alfa verze instalalátoru pro Debian 12. Canonical se připojil ke Connectivity Standards Alliance s úmyslem nastavit standardy pro internet věcí. Loongson Technology pracuje na implementaci LoongArch do linuxové jádra.
staré Debian Installer Bookworm Alpha 1
Byl vydán Debian Installer Bookworm Alpha 1, tj. první alfa verze instalátoru Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm.
staré V Debianu probíhá hlasování o nesvobodném firmwaru
V Debianu probíhá do 1. října hlasování o nesvobodném firmwaru. Vedle prvotních návrhů je ve hře také úprava Společenské smlouvy Debianu. Oficiální instalační média nesvobodný firmware neobsahují. Pokud je například v počítači síťová karta, která nesvobodný firmware vyžaduje, nelze počítač po instalaci ani připojit do sítě. Ke stažení jsou instalační média, které nesvobodný firmware obsahují, ty jsou ale oficiálně neoficiální.
staré Vydania verzií Debianu 11.5 a 10.13
Vývojári linuxovej distribúcie Debian vydali dve nové verzie pre obe podporované vetvy Debianu 11 a 10. Ich inštalačné obrazy sú zhrnutím posledných aktualizácií softvérových balíčkov s opravami chýb a záplatami pre bezpečnostné zraniteľnosti.
staré Debian mění vyhledávač v Chromiu, Ubuntu 22.10 s jádrem Linux 5.19
Debian změní výchozí vyhledávač v prohlížeči Chromium na DuckDuckGo. Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu“, které vyjde v říjnu poběží na jádře Linux 5.19. Linuxové distribuci Devuan vypršela platnost klíču.
staré Debian 11.5 a 10.13
Byl vydán Debian 11.5, tj. pátá opravná verze Debianu 11 s kódovým názvem Bullseye a Debian 10.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 10 s kódovým názvem Buster. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 11 a Debianu 10 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
staré Debian řeší nesvobodný firmware, Ubuntu Unity je oficiální edicí
Projekt Debian stojí před rozhodnutím, jak naložit s nesvobodným firmwarem. Canonical schválil Ubuntu Unity jako oficiální edici Ubuntu. Google pracuje na tom, aby zařízení se systémem Fuchsia mohly být spravovány nástrojem ADB.
staré Debian řeší, co s nesvobodným firmwarem
Vývojáři Debianu řeší, co s nesvobodným firmwarem (non-free firmware). Připravuje se hlasování. Oficiální instalační média nesvobodný firmware neobsahují. Pokud je například v počítači síťová karta, která nesvobodný firmware vyžaduje, nelze počítač po instalaci ani připojit do sítě. Ke stažení jsou instalační média, které nesvobodný firmware obsahují, ty jsou ale oficiálně neoficiální.
staré Deepin Linux bude nezávislý na Debianu, úklid v připravovaném Ubuntu 22.10
Deepin Linux opouští Debian a dále bude vyvíjen nezávisle. V nadcházející verzi Ubuntu 22.10 budou odstraněny GNOME To Do a panel bezpečnosti připojených zařízení. FreeBSD 14.0 by podle plánu mělo vyjít v červenci 2023.
staré Debian slaví 29 let
Debian slaví 29 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
staré Debian VPS problem - SPĚCHÁ
Dobrý den, poptávám linux(Debian) administrátora který by mi pomohl s vyřešením problému na jednom z mých VPS.  Ideálně někdo, kdo má čas "hned" :) Dominik Douděra
staré Debian získal v doménovém sporu doménu debian.community
Projekt Debian získal doménu debian.community. Jedná se o výsledek doménového sporu u WIPO/UDRP: "Doména debian.community byla zaregistrována ve zlé víře a byla používána k pošpinění ochranných známek projektu Debian". Viz Wayback Machine.
staré Opravy v Debiane 11.4
Posledná stabilná verzia linuxovej distribúcie Debian 11.4 zhrnula potrebné aktualizácie dostupných softvérových balíčkov s opravami chýb a nájdených bezpečnostných zraniteľností. Zároveň sa minulý mesiac tiež skončila podpora staršieho Debianu 9.
staré Debian 11.4
Byl vydán Debian 11.4, tj. čtvrtá opravná verze Debianu 11 s kódovým názvem Bullseye. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 11 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
staré Tails 5.0 prebral základy Debianu 11
Nová verzia linuxovej distribúcie Tails 5.0 je už teraz postavená na základoch distribúcie Debian 11. Vďaka tomu pribudli užívateľom dôležité aktualizácie softvérových balíčkov. Zároveň však vývojári predstavili aj niekoľko iných zmien.
staré Instalace php, sql na serveru Debian
Dobrý den,  poptávám kompletní instalaci na Debian server. Jedná se o čistý server, který je potřeba uvést do plného provozu.  Instalace PHP + nastavení,MySql + phpmyadmin, mailing, cronové úlohy, atd. tak aby na tom mohl běžet webový projekt.  + následná údržba Do nabídky prosím uvádějte orientační cenu + případně měsíční poplatky za údržbu.  Děkuji
staré Jonathan Carter zůstává vedoucím projektu Debian
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL). Vedoucím zůstává Jonathan Carter.
staré Aktualizácie Debian 11.3 a 10.12
Vývojári linuxovej distribúcie Debian sprístupnili užívateľom aktualizované inštalačné obrazy pre obe podporované verzie Debianu 11.3 a 10.12. Novinkami sú stovky opráv chýb a bezpečnostných zraniteľností veľkej časti softvérových balíčkov.
staré První alfa verze Asahi Linuxu, plán vývoje Debianu 12
Asahi Linux oznámil vydání své první alfa verze systému pro Apple Silicon. Debian zveřejnil předběžný plán vývoje dvanácté verze této linuxové distribuce. Otevřený operační systém Haiku přidává podporu pro USB Wi-Fi.
staré Debian 11.3 a 10.12
Byl vydán Debian 11.3, tj. třetí opravná verze Debianu 11 s kódovým názvem Bullseye a Debian 10.12, tj. dvanáctá opravná verze Debianu 10 s kódovým názvem Buster. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 11 a Debianu 10 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
staré Volba vedoucího projektu Debian 2022
Od 2. do 15. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují: Felix Lechner, Jonathan Carter (stávající vedoucí) a Hideki Yamane.
staré Linux Mint Debian Edition 5 Beta
Vývojári distribúcie Linux Mint sprístupnili pre užívateľov inštalačné obrazy pre beta verziu edície Linux Mint Debian Edition 5. Základ systému a dostupné softvérové balíčky sa posunuli na úroveň Debianu 11 a vydanie stabilnej verzie by malo prísť už čoskoro.
staré Linux Mint Debian Edition pokračuje, System76 vylepšuje výkon Linuxu
Tvůrci projektu Linux Mint vysvětlili, proč hodlají pokračovat v práci na LMDE. Společnost System76 představila nový nástroj pro zvýšení výkonu Linuxu. Téměř po roce vývoje vyšla nová OpenMandriva Lx 4.3.
staré Debian 11.2
Byl vydán Debian 11.2, tj. druhá opravná verze Debianu 11 s kódovým názvem Bullseye. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 11 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
staré Stav webových prohlížečů na Debianu, Ubuntu 22.04 LTS přejde na POWER9
Komunita chce, aby Intel otevřel Programmable Services Engine (PSE), KDE nejen s opravami pro Ark a Dolphin, Linux bude rychleji startovat na strojích s mnoha CPU jádry.
staré Vzdálené odemykání šifrovaného disku na serveru s Debianem
Mít v Linuxu data na disku bezpečně šifrovaná není žádné umění. Vše je pro vás připraveno a stačí to jen zapnout. Co ale data na serveru? Ukážeme si, jak lze jednoduše zašifrovat celý disk a odemknout ho vzdáleně.
staré Debian zvyšuje bezpečnost APT, CyberDog běží na Ubuntu
Tým kolem linuxové distribuce Debian provedl změny ve správci balíčků APT, které znemožní rozbití systému. Robot CyberDog od Xiaomi běží na Ubuntu 18.04. Operační systém Haiku bootuje na architektuře RISC-V.
staré Devuan 4.0 prebral zmeny z Debianu 11
Inštalačné obrazy pre distribúciu Devuan 4.0 boli vydané ako alternatíva ku Debianu bez systemd. Hoci výber z troch dostupných init systémov ostáva bez zmeny, Devuan preberá posledné novinky z Debianu 11 a rozširuje dostupnosť aj podporu desktopových prostredí.
staré Vyšel RHEL 8.5 beta a první opravná verze Debianu 11
Red Hat Enterprise Linux 8.5 beta je k dispozici k veřejnému testování. Vyšly opravné verze Debianu 10 a 11. Vydání Linux Mint 20.3 je v plánu na letošní Vánoce. TUXEDO InfinityBook Pro 14 je k mání s grafikou NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti.
staré Debian 11 je tady, Zorin OS má novou edici
[2 minuty čtení] Po více než dvou letech vývoje vyšel Debian 11. Linuxová distribuce Zorin OS má novou edici. Projekt TalkingParabola integruje funkci pro přístupnost z Arch Linuxu do distribuce Parabola GNU/Linux-libre. Nelekejte se, nejedná se o novou verzi operačního systému Windows, ale o vydání Debianu 11 s kódovým označením „Bullseye“. Tato nová stabilní verze vyšla po více než dvou letech vývoje a bude podporována dalších pět let. Nabízí výběr z šesti různých grafických prostředí a systém je dostupný pro devět procesorových architektur.
staré Ubuntu 21.10 nejspíš se starším GNOME 40, Sparky 6.0 staví na Debianu 11
[5 minut čtení] Novinky v KDE: nejen lepší podpora Waylandu, společnost Globalfoundries požádala o IPO, Intel možná ostrouhá, patenty Applu komplikují práce na W3C Open Screen Protocolu. Krátce po Debianu 11 přichází na svět i nová verze odlehčené distribuce na něm stavějící. Sparky 6.0 obsahuje v instalačních obrazech všechny aktualizace až do 16. srpna 2021. Najdeme zde tak třeba Firefox 78.13.0 ESR, Thunderbird 78.13.0, VLC 3.0.16, LibreOffice 7.0.4, Calamares 3.2.41.1, jádro Linux 5.10.46 LTS (výchozí, je možné volit i jiná jádra), kernelové nástroje pro exFAT oddíly (exfatprogs místo exfat-fuse + exfat-utils), balíček ipp-usb (umožňuje pracovat s USB jako sí/tovým zařízením, super třeba pro tiskárny) atd.
staré Debian 11 Bullseye bol vydaný
Nová stabilná verzia distribúcie Debian bola vydaná bez ďalšieho oneskorenia a po približne dvoch rokoch vývoja. Novinkami sú predovšetkým aktualizácie softvérových balíčkov, vrátane zlepšenia podpory hardvéru s využitím jadra Linux 5.10.
staré Debian 11 Bullseye: nové hašování hesel a změny mezi utilitami
[6 minut čtení] Přesně podle plánu vyšel o víkendu jedenáctý Debian s kódovým označením Bullseye. Přináší nové verze balíčků, spoustu úplně nových balíků a řadu uživatelsky příjemných změn. Projdeme si to podstatné. Jak je již řadu let dobrým zvykem, Debian vychází každé dva roky. Předchozí Debian 10 Buster vyšel v červenci 2019, čerstvá novinka Bullseye pak světlo světa spatřila 14. srpna, jak bylo avizováno už v červenci.
staré Proč Windows diskriminuje Debian
Podívejte se na prodej notebooků s předinstalovaným Windows, technicky by nebyl problém na notebook nainstalovat na programově rozdělný SSD disk, … Více Proč Windows diskriminuje Debian → The post Proč Windows diskriminuje Debian appeared first on Guru Vit Kouba Bhagavan.
 • Více Proč Windows diskriminuje Debian ?
 • Proč Windows diskriminuje Debian
 • Guru Vit Kouba Bhagavan
 • staré Debian běží na Apple M1, Gentoo nabízí novou možnost stahování
  [2 minuty čtení] Debian běží na počítači s čipem M1 od Apple. Projekt Gentoo nabízí novou možnost stahování, nazvanou „stage files“. Tým kolem openSUSE mění způsob organizace repozitářů. Google pracuje na třetí generaci operačního systému Wear OS. Linuxová vývojářka Alyssa Rosenzweig, která vede projekt Panfrost a vývoj grafických ovladačů pro Asahi se na svém Twitteru pochlubila, že se jí podařilo rozjet Debian GNU/Linux na počítači s M1 od firmy Apple.
  staré Debian 11 dostal dátum vydania
  Vývojári distribúcie Debian oznámili plánovaný dátum vydania nasledujúcej stabilnej verzie. Debian 11 príde s množstvom aktualizácií softvérových balíčkov, s prihliadnutím na zachovanie stability systému.
  staré Haiku běží na RISC-V, Debian 10 záplatuje jádro
  [2 minuty čtení] Operační systém Haiku se podařilo rozběhnout na architektuře RISC-V. Debian 10 vydal bezpečnostní aktualizace a zmrazil vývoj jedenáctky. Operační systém Redox OS pracuje na implementaci QEMU. Pine64 prodává otevřené chytré hodinky. Haiku, otevřený pokračovatel operačního systému BeOS podporuje hned několik procesorových architektur. V poslední době se v poměrně krátkém čase podařilo rozšířit tento seznam o otevřenou architekturu RISC-V. Zajímavé je, že se jedná převážně o práci jednoho vývojáře s přezdívkou X512. Haiku na této architektuře běží sice ještě se spoustou chyb a problémů, nicméně systém funguje.
  staré Oficiálně vyšel HarmonyOS 2, potvrzeno datum zmražení Debianu 11
  [1 minuta čtení] Firma Huawei oficiálně oznámila vydání HarmonyOS 2. Bylo potvrzeno datum zmražení vývoje Debianu 11. Mageia 7 a Ubuntu 20.10 jsou na konci své životnosti. Firma PINE64 oznámila hardwarovou klávesnici pro PinePhone. Čínská firma Huawei představila novou verzi svého operačního systému HarmonyOS 2. Tento mikrojádrový otevřený operační systém je vyvíjen firmou HiSilicon – dceřinou společností Huawei. HarmonyOS vznikl jako náhrada za Android poté, co vláda Donalad Trumpa zamezila této firmě s konexemi na čínskou vládu přístup k americkým technologiím. Společně s ním firma představila chytré hodinky Huawei Watch 3 a tablet Huawei MatePad Pro s tímto operačním systémem.
  staré Debian na nerootnutém Androidu, Ubuntu 21.10 zahájilo vývoj
  [2 minuty čtení] Debian noroot je implementace Debianu pro Android. Vývoj Ubuntu 21.10 Impish Indri byl zahájen. Alpine Linux zvažuje vývoj vlastní implementace initu. Oficiálně vyšla Fedora 34 s GNOME 40. Autor OpenTTD a OpenArena přišel s novým zajímavých projektem. Jedná se o implementaci Debianu pro zařízení s operačním systémem Android. Jmenuje se Debian noroot, a jak už název napovídá, není kvůli němu potřeba rootnout vaše zařízení.
  staré OPNsense přechází na FreeBSD, vyšel Debian Installer 11 RC
  [2 minuty čtení] Specializovaný operační systém pro routery a firewally OPNsense přechází na jádro FreeBSD. Debian Installer 11 RC přichází s jádrem 5.10 LTS. Vyšlo Ubuntu 21.04 s kódovým označením „Hirsute Hippo“. Specializovaný operační systém pro routery a firewally OPNsense byl doposud postavený na HardenedBSD. Využití jádra z tohoto operačního systému poskytovalo některé bezpečnostní funkce navíc. Problém je ale v tom, že HardenedBSD je udržován a vyvíjen velmi malou komunitou. Proto se vývojáři OPNsense rozhodli přejít na jádro FreeBSD 13.x. K této změně by mělo dojít ve verzi 22.1, která by měla vyjít v lednu 2022.
  staré Resizepart Debian 10
  Poptávám změnu velikosti složky /home a /var na serveru Debian 10. Filesystem Type Size Used Avail Use% Mounted on udev devtmpfs 4.2G 0 4.2G 0% /dev tmpfs ...
  staré Odladění debian 10 pro prestashop 1.7
  Dobrý den, potřeboval bych drobné úpravy na linuxovém serveru, kde je nainstalovaný debian 10. zabezpečení mail serveru, povolení ini_set, atp.
  staré Debian 11 bude podporovat ARM, SUSE převzalo RancherOS
  [2 minuty čtení] Instalátor Debianu 11 přidává podporu pro zařízení s procesorem ARM. Projekt RancherOS přešel pod křídla SUSE. Do systému FreeBSD byl importován protokol WireGuard. Nová verze Raspberry Pi OS vylepšuje podporu zvuku a tisku. Instalátor Debianu 11 přidává podporu pro zařízení s procesorem ARM, včetně notebooku Pinebook Pro. Finalní verze Debianu 11 by měla spatřit světlo světa v létě 2021. Do té doby udržujte aktuální svůj Debian 10. Dva měsíce po vydání Debianu 10.6 je k dispozici nové instalační médium s číslovkou 10.7. Opět se nejedná o novou verzi systému, ale pouze o jeho aktualizaci. Bylo aktualizováno 54 balíčků a opraveno 38 bezpečnostních chyb.
  staré Čo už vieme o Debiane 11 "Bullseye"
  Hoci je pripravované vydanie distribúcie Debian 11 ešte v nedohľadne, posledné správy ponúkajú náhľad na niekoľko noviniek a zmien, ktoré táto verzia predstaví užívateľom. V tomto článku si zhrnieme tie najdôležitejšie či najzaujímavejšie.
  staré Distribuční věstník: Debian oznámil datum zmražení verze 11, UBports se zaměří na Anbox
  [2 minuty čtení] V lednu příštího roku dojde ke zmražení Debianu 11. Tým UBports se zaměří na spouštění aplikací pro Android. Vyšla nová verze operačního systému RISC OS. Na FreeBSD je možné spustit prohlížeč Chrome určený pro Linux. Debian právě vstoupil do první fáze vývoje nového stabilního vydání. Paul Gevers oznámil, že 12. ledna 2021 dojde ke zmražení testovací verze Debianu 11 s kódovým označením Bullseye. Od tohoto data by tak do nového Debianu neměly přibývat žádné nové funkce a vývojáři se tak budou soustředit jen na opravy chyb. Spolu s tím byl oznámen výsledek hlasování o výchozí grafické téma, kterým nakonec bude Homeworld.
  staré Distribuční věstník: Chrome OS přidává podporu Debianu 10, aktualizace jádra opravují Bluetooth
  [2 minuty čtení] Debian a Ubuntu vydávají aktualizace jádra, které opravují závažnou bezpečnostní chybu. Chrome OS přichází s novou verzí a podporou Debianu 10. SystemRescueCd po 16 letech mění jméno. Parted Magic přechází z Openboxu na XFCE. Projekt Debian a Canonical vydali novou sadu aktualizací linuxového jádra pro všechny podporované verze Ubuntu a Debianu. Jedná se o bezpečnostní opravy implementací Bluetooth L2CAP a Bluetooth A2MP, které obsahovaly chybu umožňují spuštění vzdáleného kódu. Uživatelé Debianu 10, Ubuntu 20.04 LTS, Ubuntu 18.04 LTS a Ubuntu 16.04 LTS by proto měli neprodleně aktualizovat linuxové jádro.
  staré Distribuční věstník: Debian aktualizoval Buster, Haiku vybírá systémové zvuky
  [1 minuta čtení] Vyšel aktualizovaný Debian 10 „Buster“. Uživatelé Haiku budou vybírat systémové zvuky. Lenovo spustilo prodej osobních počítačů a notebooků s předinstalovaným Ubuntu. Vyšel aktualizovaný KaOS Linux 2020.09 s KDE Plasma 5.19.5. Debian po dvou měsících vydal další aktualizované instalační médium pro Debian 10 „Buster“. Debian 10.6 nepředstavuje novou verzi této distribuce. Toto vydání pouze obsahuje opravy 53 chyb a více než 30 bezpečnostních aktualizací. Živé médium je k dispozici pro 32 a 64 bitovou architekturu, instalační médium pak pro celou škálu podporovanou touto distribucí. Na výběr je také z několika grafických prostředí.
  staré Nová zranitelnost Bluetooth nese název BLURtooth, vyšel Debian 10.6
  [3 minuty čtení] Calibre 5.0 přechází na Python 3, patche pro APU „Van Gogh“ potvrzují DDR5 a VCN3, Wine 5.18 opravuje 42 chyb, AMD nabírá další vývojáře, tentokrát jde o Rust. Bluetooth má novou díru, která dostala název BLURtooth. Jde o exploit na cross-transport key validation umožňující obejít zabezpečovací mechanismy jak Bluetooth Classic, tak Bluetooth Low Energy. Zranitelnost spočívá v napadnutelnosti cross-transport key derivation (CTKD) v systému Bluetooth z Classicu na Low Energy (či naopak) a útočník zde může například provádět man-in-the-middle útoky či navazovat falešná spojení se zařízeními. Podrobnosti jsou též k dispozici v článku.
  staré Google migruje z Ubuntu na Debian
  Firma Google přechází u svých desktopů ze systému Goobuntu (založeného na Ubuntu) na gLinux (založený na Debianu).
  staré Nastavení OpenVPN na serveru s Debian 8 Jessie
  Tunelujte na serveru s Debianem! Dnešním návodem pokračujeme v miniseriálu s OpenVPN a podíváme se na zprovoznění OpenVPN na linuxovém serveru s Debianem 8. Svůj virtuální server můžete využít i pro tunelování komunikace k bezpečnému cíli. Virtuální server můžete získat i u nás díky www.zonercloud.cz.
  staré Instalace VPS - Linux, Debian
  Zdravim všechny linuxáky, poptávám člověka, který by nainstaloval 2x VPS a následně prováděl pravidelně update/upgrade či příležitostné doinstalování požadovaných balíčků. Nehledám někoho, kdo...
  staré Debian 10.5 prichádza s opravami zraniteľností
  Vydaná aktualizácia pre distribúciu Debian 10 "Buster" opravuje chyby a bezpečnostné zraniteľnosti. Jedna z opráv tohto vydania sa týka aj nedávno objavenej bezpečnostnej zraniteľnosti zavádzača GRUB.
  staré Distribuční věstník: ReactOS vylepšuje správce médií, vyšel aktualizovaný Debian 9 [Stalo se]
  [2 minuty čtení] ReactOS najal vývojáře, který by měl pomoci vylepšit správce úložných médií. Ubuntu už nebude sbírat data o tom, které balíčky si uživatelé instalují. Debian oznámil dostupnost nového instalačního média pro Debian 9 Stretch. Tým vyvíjející otevřený operační systém ReactOS, který je kompatibilní s Microsoft Windows nedávno najal nového vývojáře. Ten by měl pomoci vylepšit správce úložných médií. ReactOS Deutschland e.V. nedávno oznámil, že najal Victora Perevertkina na plný úvazek po dobu příštích tří měsíců. Ten už přispívá do zdrojového kódu ReactOS od roku 2018 a teď by měl dotáhnout do stavu použitelnosti tuto dlouho zanedbávanou funkcionalitu tohoto operačního systému.
  staré Nový vedúci správca projektu a ďalšie zmeny pre Debian
  Debian má nového vedúceho správcu projektu pre rok 2020 s novými cieľmi. Distribúcia Debian taktiež opúšťa podporu časti zastaraného hardvéru a toto rozhodnutie sa stretlo aj s negatívnymi ohlasmi v komunite užívateľov.
  staré Správce serveru Linux (Debian) pro webové projekty
  Hledám správce serveru, který současně běží na Linuxu (Debian). Jedná se hlavně o přípravu serveru pro webové projekty - cca 50 různých webů na různých technologiích. Jedná se o WordPress weby,...
  staré Debian sa zapája do boja s COVID-19
  Vývojári linuxovej distribúcie Debian sa rozhodli prispieť ku boju s ochorením COVID-19 organizovaním virtuálneho biohackatonu, ktorý sa bude konať už začiatkom budúceho mesiaca.
  staré Debian wheezy update + upgrade
  Zdravim, niekto kto by mi poradil ako to hodit na poslednu verziu? Pravdepodobne mam staru verziu source.list a nevie mi to updatnut. ---Citace--- root@vm11189:~# apt-get update Hit...
  staré Automatická instalace Debianu bez zásahu uživatele
  [5 minut čtení] Přednastavení (preseeding) nám dává možnost odpovědět dopředu na všechny otázky, na které se ptá instalační program. Můžeme tak nakonfigurovat celý proces instalace, který pak probíhá bez našeho zásahu. Přednastavení lze využít u všech běžných způsobů instalace, které se liší v možnosti, kde může být soubor s konfigurací umístěn.
  staré 2019 ve znamění děravých operačních systémů - nejhůř je na tom Debian Linux
  V roce 2019 došlo k dalšímu celkovému nárůstu softwarových zranitelností. Vloni bylo celkem zaznamenáno 17 310 zranitelností, což je o 5 % více, než v roce 2018. Z informací postavených na údajích organizace The National Vulnerability Database (NVD) vyplývá, že ke zvýšení počtu zranitelností tak došlo již třetí rok za sebou.
  staré Nejděravější firmy a programy roku 2019: Android, Debian a Windows
  Když expert objeví novou zranitelnost, zaregistruje ji v databázi CVE • Web CVE Details z ní zpracovává skvělé statistiky • Nejvíce hlášení se loni dočkal Android, Debian a Windows 10
  staré Netflix nasazuje AV1, Debian dostane Unity8 [Stalo se]
  [3 minuty čtení] Simplicity Linux 20.1 přichází s verzí pro hry, 64jádrový Threadripper 3990X proti FX-9590 a 16 let starému Pentiu 4, Palit představil pasivně chlazenou GeForce GTX 1650 KalmX. Kdo nemá rád systemd ale může Debian, toho jistě potěší nová verze distribuce Simplicity Linux 20.1. Ta je založena na distribuci Buster Dog, která je založena na Debianu, který je … pardon. Simplicity používá jako své desktopové prostředí Cinnamon a novinkou je, že systém má předinstalované PulseAudio oproti dříve obvyklému používání pouze ALSA, neb tímto tvůrci řeší problémy s některými novějšími aplikacemi.
  staré Debian se rozhodl pro systemd, zůstane ale otevřený alternativám
  [5 minut čtení] Debian zveřejnil výsledky hlasování, ve kterém se jeho vývojáři vyjadřovali k tomu, jak moc by měli podporovat různé init systémy. Nakonec vyhrál systemd, ale Debian zůstane zároveň otevřený dalším možnostem. Projekt Debian ukončil hlasování o svém přístupu k init systémům. O jeho nutnosti rozhodl vedoucí projektu Sam Hartman v říjnu letošního roku. Reagoval tak na přibývající problémy s povinnou podporou více init systémů a narůstající komplexitu při tvorbě nových balíčků. Hlasování začalo 7. prosince a skončilo 27. prosince.
  staré Debian bude hlasovat o init systému, vyšel Linux Mint 19.3 BETA [Stalo se]
  [4 minuty čtení] TSMC očekává spuštění 3nm výroby v roce 2022, LibreOffice vylepší podporu PPTX souborů, Qualcomm představil Snapdragon 865 5G, Wine 5.0 bude zmrazeno příští týden, Ardour dostal nativní podporu MP3. Velká bouře ve velké sklenici vody nese označení Debian Init System Diversity a už za necelé tři týdny snad skončí. Do 27. prosince totiž mohou lidé hlasovat, jak by do budoucna měl Debian rozhodnout svoji politiku ohledně init systémů. Možnosti jsou následující:
  staré Debian 10.2 bol vydaný
  Nová aktualizácia linuxovej distribúcie Debian opravuje chyby a bezpečnostné zraniteľnosti. Toto vydanie nasledujú aj ďalšie distribúcie, akou je napríklad Slax.
  staré Debian 10.2 s nejnovějšími opravami, Wine 4.20 aktualizuje Vulkan i LLVM/MinGW [Stalo se]
  [3 minuty čtení] Darktable 3.0 rc1, PCLinuxOS 2019.11 staví na jádru 5.3.10, Micron představil 1TB microSDXC pro cloud, nástupce Nvdia „Ampere“ se bude jmenovat „Hopper“, Ext4 dostane podporu šifrování menších bloků. Na světě jsou nová aktualizovaná instalační média pro rolling distribuci PCLinuxOS. Listopadová verze přichází s jádrem Linux 5.3.x, pročež autoři upozorňují, že v případě používání ve Virtualboxu je potřeba sáhnout po verzi 6.0.14, která novější jádra řady 5.3 podporuje.
  actual not cached