Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 18.01.2018 || EUR 25,370 || USD 20,742
pátek 19.ledna 2018, Týden: 3, Den roce: 019,  dnes má svátek Doubravka, zítra má svátek Ilona
19.ledna 2018, Týden: 3, Den roce: 019,  dnes má svátek Doubravka


( Nalezeno 337 článků )

staré
...chcete vědět víc?
staré Odešlo »Wintonovo dítě«: Brněnský rodák Hugo Marom (†89) zemřel v Izraeli
Jako dítě dokázal přežít holocaust, později jako vojenský pilot i válku mezi Izraelem a arabskými státy. Nyní jej ale přemohl věk. Brněnský rodák Hugo Maron, který se zasloužil o vytvoření památníku rodičů »Wintončat« v budově pražského hlavního nádraží, zemřel v neděli 7. ledna v Tel Avivu ve věku 89 let.
staré Největšími hrdiny byli naši rodiče, tvrdil zemřelý Hugo Marom. Patřil k posledním Wintonovým dětem
Zemřel v Tel Avivu ve věku 89 let. Byl jedním z mnoha stovek židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton.
staré Zemřel izraelský pilot Marom, jedno z "Wintonových dětí"
V izraelském Tel Avivu zemřel ve věku 89 let vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom. Narodil se v Brně. Byl jedním z dětí, které odjely z nacisty okupovaného Československa ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem. O jeho úmrtí informovala Česká televize a na svém twitteru také ministryně obrany Karla Šlechtová.
staré Zemřel izraelský pilot Marom, jedno z "Wintonových dětí"
Tel Aviv - V izraelském Tel Avivu zemřel ve věku 89 let vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom. Narodil se v Brně. Byl jedním z dětí, které odjely z nacisty okupovaného...
staré Zemřel izraelský pilot Hugo Marom, jedno z "Wintonových dětí"
Tel Aviv - V Tel Avivu zemřel vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom. Narodil se v Brně. Byl jedním z dětí, které odjely z nacisty okupovaného Československa ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem.
staré V Izraeli zemřel brněnský pilot Hugo Marom. Patřil k Wintonovým dětem, pak bojoval za židovský stát
Zemřel v Tel Avivu ve věku 89 let. Byl jedním z mnoha stovek židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton.
staré Wintonovo dítě z Brna, později bojovník za Izrael. Zemřel Hugo Marom
Ve věku 89 let zemřel v neděli ráno v Izraeli Hugo Marom. Rodák z Brna patřil mezi židovské děti, které se podařilo přesunem do Anglie z Československa zachránit siru Nicholasi Wintonovi.
staré Wintonovo dítě z Brna, později bojovník za Izrael. Zemřel Hugo Marom
Brno - Ve věku 89 let zemřel v neděli ráno v Izraeli Hugo Marom. Rodák z Brna patřil mezi židovské děti, které se podařilo přesunem do Anglie z Československa zachránit siru Nicholasi Wintonovi.
staré Zemřel pilot Hugo Marom. Zachránil ho Wintonův vlak, později bojoval za Izrael
Ve věku 89 let zemřel v izraelském Tel Avivu Hugo Marom. Byl jedním z tzv. Wintonových dětí. Jako pilot prošel tajným leteckým výcvikem v Československu a po roce 1948 se zapojil do bojů o Izrael.
staré Prahou křížem krážem - Socha Nicholase Wintona
Socha Nicholase Wintona
staré 21:30 Wintonovy děti: pocta rodičům
Příběh památníku rozloučení, kterým děti zachráněné Nicholasem Wintonem před holocaustem poděkovali svým rodičům[online]
staré Schindler a Winton nebyli jediní. Zapomenutý Weirich zachránil za války stovky Čechoslováků
Karel Weirich je pro mnoho lidí prakticky neznámým člověkem. Přesto má jeho jméno takovou váhu, jako například jméno zachránce židů Oskara Schindlera nebo Nicolase Wintona. Za druhé světové války totiž zachránil ve fašistické Itálii stovky Československých Židů.
staré Zapomenutá hrdinka holocaustu. "Winton v sukni" Mary Elmesová zachránila stovky židovských dětí
Měla nastartováno na slibnou akademickou dráhu. Výjimečný talent na jazyky, který měla, jí přinesl úspěchy již během studijních let v irském Dublinu. V roce 1936 se ale rozhodla, že smysl její práce musí být jinde. Odjela do Španělska pomáhat uprchlíkům občanské války a později se přesunula do Francie. A tam zachraňovala děti, jež by jinak zemřely v Osvětimi. Představujeme zapomenutou hrdinku Mary Elizabeth Elmesovou.
staré Jihočeši - Ruth Hálová - Wintonovo dítě, doktorka přírodních věd, básnířka (2. část)
Ruth Hálová - Wintonovo dítě, doktorka přírodních věd, básnířka (2. část)
staré Na Hlavním nádraží v Praze otevřeli moderní čekárnu pojmenovanou po Nicolasi Wintonovi
Na pražském Hlavním nádraží byl před několika dny slavnostně otevřen salonek pojmenovaný po siru Nicolasi Wintonovi, legendárním zachránci stovek československých židovských dětí. O události referoval server Deník.cz.
staré Čakáreň na Hlavnej železničnej stanici v Prahe nesie meno sira Wintona
Salónik, ktorý je určený pre cestujúcich vlakov vyššej triedy a matky s deťmi, otvorili už v júni, avšak k jeho krstu došlo až dnes.
staré Čekárna na hlavním nádraží nese Wintonovo jméno, křtily ji „jeho“ děti
České dráhy pojmenovaly salonek na hlavním nádraží v Praze po Nicholasi Wintonovi, zachránci stovek československých židovských dětí. Čtyři z nich se zúčastnily úterního křtu. Moderní čekárna ČD Lounge je určena pro cestující spojů vyšší třídy a matky s dětmi. Další články k tématu:Jedna z Wintonových dívek našla příbuzné a v Hradci slaví devadesátinyMaminka se kousala do rtů, aby neplakala, vzpomíná jedno z Wintonových dětí„Wintonovy děti“ v Praze odhalily památník odvahy svých rodičůVyprávění o záchraně dětí nás moc nezajímalo, vzpomínala Wintonova dceraZemřel sir Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětíWintonův vlak vyrazil po 70 letech na trať. Veze i zachráněné židovské děti
 • Jedna z Wintonových dívek našla příbuzné a v Hradci slaví devadesátiny
 • Maminka se kousala do rtů, aby neplakala, vzpomíná jedno z Wintonových dětí
 • „Wintonovy děti“ v Praze odhalily památník odvahy svých rodičů
 • Vyprávění o záchraně dětí nás moc nezajímalo, vzpomínala Wintonova dcera
 • Zemřel sir Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětí
 • Wintonův vlak vyrazil po 70 letech na trať. Veze i zachráněné židovské děti
 • staré Wintonovy děti pokřtily na hlavním nádraží »čekárnu«: Nese jméno jejich zachránce
  Speciální čekací salonek Českých drah (ČD) na pražském hlavním nádraží nese 11. července jméno Sira Nicholase Wintona. Ten zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů. V úterý proběhl slavnostní křest »čekárny« a předání makety památníku věnovanému rodičům Wintonových dětí. Na akce hned čtyři „děti“, které Wintonovi vděčí za život, dorazily. 
  staré Pražské Hlavní nádraží přivítalo Wintonovy děti. Po jejich zachránci byl pojmenován salónek
  REPORTÁŽ - Na pražském Hlavním nádraží vznikl nový salónek, který je věnován siru Nicholasi Wintonovi. Na jeho slavnostním otevření se objevili i čtyři tzv. Wintonovy děti, které hrdina v roce 1939 zachránil. Je to jeden z řady salónků ČD Lounge, které dopravce otevírá ve jménu slavných osobností.
  staré České dráhy pojmenovaly po Wintonovi salonek na Hlavním nádraží. V Německu se jedná o 20 památnících
  České dráhy se v úterý rozhodly vzdát poctu zachránci 669 československých dětí Nicholasu Wintonovi tak, že po něm pojmenovali luxusní čekárnu na pražském Hlavním nádraží. Slavnostního křtu se zúčastnily i některé z tehdy zachráněných dětí, dnes už seniorů. Na Hlavním nádraží jde o třetí poctu skromnému Angličanovi, na peronu je umístěná socha, v podchodu pak nový památník s otisky rukou, jehož zmenšenou kopii bude mít i nová čekárna. Jedna z Wintonových dětí, Milena Grenfell-Bainesová, pak Aktuálně prozradila, že by se pomník s otisky dlaní mohl objevit i na německých nádražích. "V Německu by chtěli postavit 20 dalších pomníků," řekla.
  staré Wintonovy děti pokřtily novou čekárnu na pražském Hlavním nádraží
  České dráhy otevřely na pražském Hlavním nádraží novou čekárnu, která nese jméno sira Nicholase Wintona, zachránce stovek československých židovských dětí. Salónek je určen cestujícím spojů vlaků vyšší třídy a pro matky s dětmi. Dráhy pasažérům slibují komfortnější odpočinek během cestování.
  staré Po Nicholasi Wintonovi je na Hlavním nádraží pojmenována čekárna
  Praha - Po Nicholasi Wintonovi, zachránci stovek československých židovských dětí, byl pojmenován salonek na pražském Hlavním nádraží. Určen je pro cestující spojů vyšší třídy...
  staré Hlavní nádraží v Praze má čekárnu Nicholase Wintona
  Po Nicholasi Wintonovi, zachránci stovek československých židovských dětí, byl pojmenován salonek na pražském Hlavním nádraží. Určen je pro cestující spojů vyšší třídy Českých drah a pro matky s dětmi. Moderní čekárna byla pokřtěna za účasti čtyř z takzvaných Wintonových dětí.
  staré Po Nicholasi Wintonovi je na Hlavním nádraží pojmenována čekárna
  Praha - Po Nicholasi Wintonovi, zachránci stovek československých židovských dětí, byl pojmenován salonek na pražském Hlavním nádraží. Určen je pro cestující spojů vyšší třídy...
  staré Tentokrát není třeba spěchat. Pražská čekárna nese jméno sira Wintona
  Na pražském hlavním nádraží se otevřela nová čekárna pojmenovaná po siru Nicholasi Wintonovi, který vpředvečer druhé světové války zachránil vypravením vlakových transportů 669 českých židovských dětí. Čtyři z nich se zúčastnily i úterního křtu ve stínu kolejnic.
  staré Jihočeši - Ruth Hálová - Wintonovo dítě, doktorka přírodních věd, básnířka (1. část)
  Ruth Hálová - Wintonovo dítě, doktorka přírodních věd, básnířka (1. část)
  staré Lady Milenu zachránil Nicholas Winton: Útěk dívky před nacisty zfilmují
  Lady Milena Grenfell-Baines byla jedním z mála dětí, kterým se podařilo uprchnout z okupovaného Československa před nacisty. I o tom bude nový dokumentární film z dílny televize JOJ. Autorkou dokumentu je reportérka Veronika Homolová Tóthová.
  staré Další ČD Lounge Českých drah v novém. Na hlavním nádraží v Praze je zasvěcena siru Nicholasi Wintonovi
  Siru Nicholasi Wintonovi, staviteli železnic Janu Pernerovi, manželům Zátopkovým nebo českému grafikovi a železničnímu dokumentaristovi Jiřímu Boudovi, těm všem se národní dopravce rozhodl zasvětit salonky ČD Lounge na nádražích. Cestující tak mají příležitost prohlédnout si ukázky z díla významných osobností, dozvědět se něco o jejich životě a při čekání si také užijí většího komfortu. České dráhy vylepšily v těchto moderních čekárnách dětské koutky, k dispozici jsou nabíjecí panely nebo Wi-Fi připojení.
  staré Nicholas Winton nebyl jediný. Vychází knížka o záchraně českých uprchlíků v letech 1938–1939
  Ušlechtilý čin makléře a humanitárního pracovníka Sira Nicholase Wintona (19. 5. 1909 – 1. 7. 2015), který v roce 1939 zachránil z okupovaného Československa 669 převážně židovských dětí před transportem do německých koncentračních táborů tím, že je převezl do Británie, je dostatečně znám. Obdržel za to také plným právem Řád T. G. Masaryka a Řád bílého lva. Prozřetelnost si ho asi oblíbila, poněvadž se dožil úctyhodných a neuvěřitelných 106 let.
  staré Maminka se kousala do rtů, aby neplakala, vzpomíná jedno z Wintonových dětí
  Benjamin Abeles je jedním z 669 dětí, které Nicholas Winton v roce 1939 zachránil z Československa před smrtí. Nabídnuté příležitosti využil naplno. Na americké univerzitě v Princetonu se například podílel na vývoji generátoru, který dodnes používají družice.Další články k tématu:„Wintonovy děti“ v Praze odhalily památník odvahy svých rodičůBrexit je katastrofa, chtěl bych se za Británii omluvit, říká lordHistorička holokaustu: Homofobie byla v koncentračních táborech brutálníBritská pošta vydala k poctě Nicholase Wintona pamětní známku
 • „Wintonovy děti“ v Praze odhalily památník odvahy svých rodičů
 • Brexit je katastrofa, chtěl bych se za Británii omluvit, říká lord
 • Historička holokaustu: Homofobie byla v koncentračních táborech brutální
 • Britská pošta vydala k poctě Nicholase Wintona pamětní známku
 • staré Byl to dar života, vzpomíná na cestu jedno z Wintonových dětí
  Benjamin Abeles je jedním z 669 dětí, které Nicholas Winton v roce 1939 zachránil z Československa před smrtí. Nabídnuté příležitosti využil naplno. Na americké univerzitě v Princetonu se například podílel na vývoji generátoru, který dodnes používají družice.
  staré Rodiče tzv. Wintonových dětí mají svůj památník na pražském hlavním nádraží
  Na pražském hlavním nádraží stojí ode dneška Památník rozloučení. Je to už druhá připomínka vlaků, které odtud v letech 1938 a 1939 vypravil Nicholas Winton. Zachránil tak před smrtí v koncentračních táborech 669 dětí. Nový památník je věnovaný jejich rodičům, kteří je do Anglie poslali. Většina z nich se tehdy se svými potomky viděla naposledy.
  staré Další připomínka Nicholase Wintona. Pomník Rozloučení připomíná rodiče zachráněných dětí
  Na pražském hlavním nádraží byl umístěn pomník, který připomíná rodiče Wintonových dětí. Působivý pomník se nachází při příchodu k nástupištím a zobrazuje dveře. Tyto dveře jsou totiž jakousi poslední vzpomínkou, kterou zachráněné židovské děti na své rodiče mají.
  staré Památník na pražském nádraží připomíná rodiče Wintonových dětí
  Památník na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton. Znázorňuje dveře vlaku s rukama dětí a rodičů, což je poslední vzpomínka, kterou mnohé zachráněné děti na své rodiče mají. Včera odpoledne ho odhalily dvě z 669 zachráněných Milena Grenfell-Bainesová a Zuzana Marešová. Na slavnostním odhalení se sešlo devět takzvaných Wintonových dětí.
  staré Rodiče Wintonových dětí mají památník
  Památník rodičům Wintonových dětí byl odhalen v sobotu odpoledne na pražském hlavním nádraží. Dílo s názvem Památník rozloučení v podobě repliky dveří vlaku nechaly vyrobit děti zachráněné sirem Nicholasem Wintonem.
  staré Ruce Wintonových dětí a jejich rodičů: Na nádraží v Praze odhalili dojemný památník
  Na hlavním nádraží v Praze došlo v sobotu 27. května k odhalení nového památníku, který odkazuje na neuvěřitelný příběh Nicolase Wintona a jeho pomoc mnohým dětem při útěku vlakem těsně před vypuknutím druhé světové války. Dílo s názvem „Rozloučení“ vyobrazuje dveře vlaku společně s rukama dětí a jejich rodičů.
  staré Rodiče Wintonových dětí mají v Praze na hlavním nádraží památník
  Na pražském hlavním nádraží byl odhalen památník připomínající rodiče židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton. Znázorňuje dveře vlaku s rukama dětí a rodičů, což je poslední vzpomínka, kterou mnohé zachráněné děti na své rodiče mají. V sobotu odpoledne ho odhalily dvě z 669 zachráněných Milena Grenfell-Bainesová a Zuzana Marešová. Na slavnostním odhalení se sešlo devět takzvaných Wintonových dětí.
  staré Památník na pražském nádraží připomíná rodiče Wintonových dětí
  Praha - Památník na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton. Znázorňuje dveře vlaku s rukama dětí a rodičů,...
  staré Památník na pražském nádraží připomíná rodiče Wintonových dětí
  Praha - Památník na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton. Znázorňuje dveře vlaku s rukama dětí a rodičů,...
  staré V Praze bude památník věnovaný rodičům Wintonových dětí
  Na hlavním nádraží v Praze bude v sobotu odpoledne odhalen památník věnovaný rodičům dětí, které odjely z nacisty okupovaného Československa ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem. Odhalí ho Milena Grenfell-Bainesová, která je jednou ze zachráněných dětí. Na nádraží v Praze už stojí socha věnovaná Wintonovým dětem, pomník má i jejich zachránce Winton.
  staré V Praze bude památník věnovaný rodičům Wintonových dětí
  Na hlavním nádraží v Praze bude dnes odpoledne odhalen památník věnovaný rodičům dětí, které odjely z nacisty okupovaného Československa ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem. Odhalí ho Milena Grenfell-Bainesová, která je jednou ze zachráněných dětí. Na nádraží v Praze už stojí socha věnovaná Wintonovým dětem, pomník má i jejich zachránce Winton.
  staré Wintonovy děti bude připomínat nový památník: Loučící se ruce patří rodičům...
  Pomník v podobě dveří vlaku s odlitky rukou dětí bude stát na pražském hlavním nádraží. Nechaly ho vytvořit Wintonovy děti na poctu svým rodičům. Ti udělali v roce 1939 těžké rozhodnutí, když své potomky poslali vlakem do Anglie, aby je zachránili před smrtí v koncentračních táborech.
  staré Wintonovy děti bude připomínat nový památník
  Pomník v podobě dveří vlaku s odlitky rukou dětí bude stát na pražském hlavním nádraží. Nechaly ho vytvořit Wintonovy děti na poctu svým rodičům. Ti udělali v roce 1939 těžké rozhodnutí, když své potomky poslali vlakem do Anglie, aby je zachránili před smrtí v koncentračních táborech.
  staré Ve Wintonovi byla hlavně lidskost, říká jím zachráněný muž
  Na sobotní odhalení památníku, který svým rodičům věnují děti zachráněné sirem Nicholasem Wintonem, se těší i třiadevadesátiletý Jiří Pavel Kafka. Vlakem, jejichž odjezdy organizoval mladý bankéř z Prahy, odjel v roce 1939 do Anglie jako patnáctiletý. Měl výhodu, necestoval sám, ale s bratrem. A jako jednomu z mála se mu podařilo vidět se i poté se svými rodiči.
  staré Ve Wintonovi byla hlavně lidskost, říká jím zachráněný muž
  Praha - Na sobotní odhalení památníku, který svým rodičům věnují děti zachráněné sirem Nicholasem Wintonem, se těší i třiadevadesátiletý Jiří Pavel Kafka. Vlakem, jejichž odjezdy...
  staré Továrníkův syn byl jedním z Wintonových dětí. Vezl si jen fotku rodičů
  Peteru Beckovi bylo 16 let, když se mu naprosto změnil svět. Chlapce z Velkého Meziříčí v roce 1939 rodiče posadili na vlak, který mířil do Velké Británie. Aniž to tehdy tušili, zachránili mu tím život. O tom, že byl jedním z „Wintonových“ dětí, se Beck nikdy nezmínil. Rodina to zjišťuje až po jeho smrti.
  staré Továrníkův syn byl jedním z Wintonových dětí. Vezl si jen fotku rodičů
  Peteru Beckovi bylo 16 let, když se mu naprosto změnil svět. Chlapce z Velkého Meziříčí v roce 1939 rodiče posadili na vlak, který mířil do Velké Británie. Aniž to tehdy tušili, zachránili mu tím život. O tom, že byl jedním z „Wintonových“ dětí, se Beck nikdy nezmínil. Rodina to zjišťuje až po jeho smrti.Další články k tématu:Poslední slova od táty na nádraží. Jsi hodný kluk, zůstaň takovýUž měl číslo na transport do Osvětimi. Nakonec byl jedním z přeživšíchMuž z Třebíče chránil děti v koncentračním táboře. A vedl vzpouruZemřel sir Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětí
 • Poslední slova od táty na nádraží. Jsi hodný kluk, zůstaň takový
 • Už měl číslo na transport do Osvětimi. Nakonec byl jedním z přeživších
 • Muž z Třebíče chránil děti v koncentračním táboře. A vedl vzpouru
 • Zemřel sir Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětí
 • staré Kalendárium - 19. května 1883 byly v Třeboni otevřeny první slatinné lázně, 2006 měl premiéru film Šifra mistra Leonarda, 1909 se narodil sir Nicolas Winton, 1941 se narodila Iva Janžurová
  19. května 1883 byly v Třeboni otevřeny první slatinné lázně, 2006 měl premiéru film Šifra mistra Leonarda, 1909 se narodil sir Nicolas Winton, 1941 se narodila Iva Janžurová
  staré Výstava fotek připomínající Wintonův odkaz je k vidění v USA
  Výstava fotografií a dokumentů, které mapují příběhy dětí zachráněných od smrti v koncentračních táborech o druhé světové válce Nicholasem Wintonem, se přemístila do Spojených států. V Česku byla expozice s názvem Wintonovy vlaky naposledy k vidění v roce 2015 po Wintonově smrti, nyní bude do června otevřena v losangelském Museu of Tolerance. Ve středu to sdělili zástupci společnosti Medialogue, která výstavu muzeu zapůjčila.
  staré Máme se až moc dobře. Zapomněli jsme pomáhat, říká Ruth Hálová, jedno z posledních Wintonových dětí
  Za záchranu svého života vděčí stejně jako 668 dalších dětí siru Wintonovi. Svůj dluh se snažila splácet jako mikrobioložka při odhalování nemocí.
  staré Tvůrci filmů o Wintonovi převzali Wallenbergovu cenu
  Praha - Slovenský režisér Matěj Mináč a producent Patrik Pašš v úterý na švédském velvyslanectví v Praze převzali Cenu Raoula Wallenberga za filmy, které oživují vzpomínku na počiny Nicholase Wintona. Díky jejich dílům, která získala desítky mezinárodních cen, se veřejnost dozvěděla o záchraně židovských dětí z Československa organizované Wintonem na začátku druhé světové války. Ocenění Mináč a Pašš převzali od švédské velvyslankyně Viktorie Liové a od Jill Blonské z Mezinárodní nadace Raoula Wallenberga.
  staré Tvůrci filmů o Wintonovi převzali Wallenbergovu cenu
  Praha - Slovenský režisér Matěj Mináč a producent Patrik Pašš dnes na švédském velvyslanectví v Praze převzali Cenu Raoula Wallenberga za filmy, které oživují vzpomínku na počiny...
  staré Bez nich by svět neznal sira Wintona. Filmaři převzali Cenu Raoula Wallenberga
  Režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš převzali z rukou švédské velvyslankyně Cenu Raoula Wallenberga. Ocenění nese jméno švédského diplomata, jenž za druhé světové války zachránil tisíce maďarských Židů před holocaustem. Tvůrci byli oceněni za filmovou a dokumentární tvorbu, kterou oživili činy sira Nicholase Wintona.
  staré Tvůrci filmů o Wintonovi převzali Wallenbergovu cenu. Chystáme další snímek, prozradil Mináč
  Režisér Matěj Mináč a producent Patrik Pašš jsou letošními laureáty prestižní Ceny Raoula Wallenberga. Na švédském velvyslanectví v Praze ocenění převzali za své filmy o Siru Nicholasovi Wintonovi. Mináč natočil snímky Všichni moji blízcí (1999), Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002) a Nickyho rodina (2011), které proslavily Wintonovu záchranu 669 převážně židovských dětí na začátku druhé světové války.
  staré Bez nich by svět neznal sira Wintona. Filmaři dostanou Cenu Raoula Wallenberga
  Režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš převezmou z rukou švédské velvyslankyně Cenu Raoula Wallenberga. Cena nese jméno švédského diplomata, jenž za druhé světové války zachránil tisíce maďarských Židů před holocaustem. Tvůrci budou oceněni za filmovou a dokumentární tvorbu, kterou oživili činy sira Nicholase Wintona.
  staré Proslavili příběh sira Wintona, nyní filmaři dostanou Cenu Raoula Wallenberga
  Režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš převezmou z rukou švédské velvyslankyně Cenu Raoula Wallenberga. Cena nese jméno švédského diplomata, který za druhé světové války zachránil tisíce maďarských Židů před holokaustem. Tvůrci budou oceněni za filmovou a dokumentární tvorbu, kterou oživili činy sira Nicholase Wintona.
  staré Polský Winton Jan Żabiński zachraňoval Židy před nacisty v klecích po mrtvých opicích, před příchodem nacistů pouštěl árie z oper jako výstrahu
  Byl uznávaným zoologem, zasazoval se o záchranu ohrožených druhů a díky němu se podařilo vrátit zubra do polské přírody. Kromě toho, že byl Jan Żabiński uznávaným odborníkem ve svém oboru, byl to také člověk mimořádné odvahy se smyslem pro humanitu. Během okupace Polska nacistickým Německem totiž zachránil velmi kuriózním způsobem stovky Židů.
  staré OSOBNOST: Irena Sendler - polská Lady Winton
  Před několika dny měla výročí narození u nás neznámá hrdinka II. světové války. Její čin byl kvintesencí humanity.
  staré Do tváře pražského hlavního nádraží se otisknou ruce Wintonových dětí
  Sklář Jan Huňát dokončuje práci na Památníku rozloučení, který se na konci května stane součástí pražského hlavního nádraží. Prosklené dveře vlakového kupé mají připomínat odvahu rodičů, kteří na začátku druhé světové války vyslali své děti do Velké Británie v transportech organizovaných Nicholasem Wintonem – a zachránili jim tak život.
  staré Buďte jako můj otec a přijměte uprchlické děti, vzkazuje dcera Nicholase Wintona britské premiérce
  Podle Barbary Wintonové současná situace připomíná to, čeho byl její otec svědkem v roce 1939.
  staré Wintonova dcera apeluje na britskou premiérku, aby nezavírala program pro dětské uprchlíky
  Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky. Vláda totiž ve středu rozhodla, že Británie přijme už jenom 350 dětí, kteří jsou mezi uprchlíky bez doprovodu. Lord Alfred Dubs, který je jedním z „Wintonových dětí“ přitom žádal, aby vláda těchto uprchlíků přijala tři tisíce.
  staré Dcera Nicholase Wintona požádala Mayovou o pomoc pro uprchlíky
  Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky. Vláda ve středu rozhodla, že Británie přijme jenom 350 dětí, kteří jsou mezi uprchlíky bez doprovodu. Lord Alfred Dubs, který je jedním z těch, které Winton zachránil, žádal vládu, aby přijala těchto dětí 3000.
  staré Dcera Nicholase Wintona požádala Mayovou o pomoc pro uprchlíky
  Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky.
  staré Dcera Nicholase Wintona vzkazuje Mayové: Přijměte dětské uprchlíky
  Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky. Vláda ve středu rozhodla, že Británie přijme jenom 350 dětí, kteří jsou mezi uprchlíky bez doprovodu. Lord Alfred Dubs, který je jedním z těch, které Winton zachránil, žádal vládu, aby přijala těchto dětí 3000.
  staré Dcera Nicholase Wintona žádá Mayovou o pomoc pro uprchlíky
  Londýn - Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky.
  staré Dcera Nicholase Wintona požádala Mayovou o pomoc pro uprchlíky
  Londýn - Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky. Vláda...
  staré Dcéra Nicholasa Wintona požiadala Mayovú o pomoc pre utečencov
  Dcéra Nicholasa Wintona vyzvala britskú premiérku Theresu Mayovú, aby neuzatvárala program pomoci pre osamotené deti spomedzi utečencov.
  staré Dcera Nicholase Wintona požádala Mayovou o pomoc pro uprchlíky
  Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky. Vláda ve středu rozhodla, že Británie přijme jenom 350 dětí, kteří jsou mezi uprchlíky bez doprovodu. Další články k tématu:Wintonovy děti chtějí na hlavním nádraží nový pomník, tentokrát pro rodiče. Uspořádaly sbírkuStarosta Londýna podpoří návrh, aby se jedna z ulic jmenovala po WintonoviMináčův film Nickyho rodina o zachránci Nicholasi Wintonovi odvysílá BBC
 • Wintonovy děti chtějí na hlavním nádraží nový pomník, tentokrát pro rodiče. Uspořádaly sbírku
 • Starosta Londýna podpoří návrh, aby se jedna z ulic jmenovala po Wintonovi
 • Mináčův film Nickyho rodina o zachránci Nicholasi Wintonovi odvysílá BBC
 • staré Buďte jako můj otec a přijměte uprchlické děti, vzkazuje dcera Nicholase Wintona britské premiérce
  Podle Barbary Wintonové současná situace připomíná to, čeho byl její otec svědkem v roce 1939.
  staré Británie zavírá dveře mladým uprchlíkům, kritici argumentují Wintonem
  Velká Británie zastaví přijímání dětských uprchlíků v rámci programu, který v květnu loňského roku představil tehdejší premiér David Cameron. Londýn dosud pomohl asi dvěma stovkám uprchlických dětí. Rozhodnutí vlády se stalo terčem kritiky mnoha poslanců i ochránců lidských práv.Další články k tématu:Britka se kvůli migrantům v Calais rozvedla, v Džungli opět našla láskuBěžence z Calais opouští sny o Británii, někteří zvažují návrat domůDěti z Calais nejsou děti, zdá se Britům. Test zubů vláda odmítáFrancouzské úřady přesunuly stovky mladistvých migrantů z CalaisCalais obývá 1 300 nezletilých běženců bez rodin. Vláda neví, co s nimi
 • Britka se kvůli migrantům v Calais rozvedla, v Džungli opět našla lásku
 • Běžence z Calais opouští sny o Británii, někteří zvažují návrat domů
 • Děti z Calais nejsou děti, zdá se Britům. Test zubů vláda odmítá
 • Francouzské úřady přesunuly stovky mladistvých migrantů z Calais
 • Calais obývá 1 300 nezletilých běženců bez rodin. Vláda neví, co s nimi
 • staré Češka, která dala Anglii remosku a je Wintonovým dítětem: Největší hrdinové byli naši rodiče
  Bylo jí teprve devět let, kdy sama se svojí tří a půl letou sestrou přijela do Anglie. Psal se rok 1939 a Milena Grenfell-Bainesová (88), tehdy Fleischmannová měla to štěstí a dostala se do jednoho z vlaků vypravených sirem Nicolasem Wintonem. Už to samo o sobě by stálo za příběh hodný románu. To by se ale během svého života nesměla octnout ve správnou chvíli na správném místě, její další životní události do jisté míry předčily i toto dobrodružství ze začátku jejího života. 
  staré Film o málo známém českém Wintonovi z lágru Buchenwald má premiéru
  Za 2. světové války bylo v německém koncentračním táboře Buchenwald vězněno 280 tisíc lidí, řádění nacistů nepřežilo více než 56 tisíc osob. Film o jednom z odvážných buchenwaldských vězňů, který pocházel z Třebíče, odvysílá dnes od 20.50 hodin Česká televize. Snímek má název Děti Antonína Kaliny.
  staré Film o málo známém českém Wintonovi z lágru Buchenwald má premiéru
  Za 2. světové války bylo v německém koncentračním táboře Buchenwald vězněno 280 tisíc lidí, řádění nacistů nepřežilo více než 56 tisíc osob. Film o jednom z odvážných buchenwaldských vězňů, který pocházel z Třebíče, odvysílá dnes od 20.50 hodin Česká televize. Snímek má název Děti Antonína Kaliny.Další články k tématu:Český Oskar Schindler se jmenuje Antonín Kalina. U nás se o něm nevíMuž z Třebíče chránil děti v koncentračním táboře. A vedl vzpouruPrezident Zeman nezapomněl ani na třebíčského „Nicholase Wintona“
 • Český Oskar Schindler se jmenuje Antonín Kalina. U nás se o něm neví
 • Muž z Třebíče chránil děti v koncentračním táboře. A vedl vzpouru
 • Prezident Zeman nezapomněl ani na třebíčského „Nicholase Wintona“
 • staré Zachránil více lidí než Nicholas Winton. Jeho příběh vypráví Děti Antonína Kaliny
  Zachránil více dětí než sir Nicolas Winton, ale skoro nikdo ho nezná. Teprve in memoriam získal státní vyznamenání a cenu Spravedlivý mezi národy. Stanislav Motl odkrývá příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal uchránit více než tisícovku židovských dětí. Dokument Děti Antonína Kaliny sledujte v úterý od 20:55 na ČT2.
  staré Zachránil více lidí než Winton. Jeho příběh vypráví Děti Antonína Kaliny
  Zachránil více dětí než sir Nicolas Winton, ale skoro nikdo ho nezná. Teprve in memoriam získal státní vyznamenání a cenu Spravedlivý mezi národy. Stanislav Motl odkrývá příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal uchránit více než tisícovku židovských dětí. Dokument Děti Antonína Kaliny sledujte v úterý od 20:55 na ČT2.
  staré Zachránil více židovských dětí než Winton
  Třebíč (ap) - Během druhé světové války zachránil třebíčský švec Antonín Kalina víc židovských dětí než sir Nicholas Winton, přesto se u nás o něm skoro vůbec nic neví. Jeho příběh představil v předpremiéře televizní dokument přímo v Kalinově rodné Třebíči, v televizi se objeví 24. ledna.
  staré Dívka z Wintonova vlaku spojila životní příběh s recepty
  Malý příběh o velkých událostech a mnoho jednoduchých receptů. To je kniha Lady Remoska, věnovaná spotřebiči, který už od konce padesátých let minulého století patří do české kuchyně, a dámě, která ho představila anglické společnosti. Sama Milena Grenfell-Bainesová knihu v Praze pokřtila. V knize Lady Remoska nejde primárně o recepty a není tedy jen kuchařkou. Nezastupitelnou roli hraje v
  staré Zachránil víc dětí než Winton. Neznámý hrdina ve filmu ČT
  Dokumentární film Děti Antonína Kaliny odhaluje u nás neznámého válečného hrdinu. Jeho autoři tvrdí, že zachránil víc dětí než slavný Nicolas Winton. Na ČT2 má film premiéru v úterý 24. ledna ve 20.55.
  staré Zachránil víc dětí než Winton. Neznámý hrdina ve filmu ČT
  Dokumentární film Děti Antonína Kaliny odhaluje u nás neznámého válečného hrdinu. Jeho autoři tvrdí, že zachránil víc dětí než slavný Nicolas Winton. Na ČT2 má film premiéru v úterý 24. ledna ve 20.55.
  staré Stejně jako Winton zachránil židovské děti. Ale přímo v Buchenwaldu
  Zachránil více lidí než Nicolas Winton či Oskar Schindler, přitom o něm ví málokdo. Ač byl sám vězněm, tisíc židovských dětí včetně dvou příštích držitelů Nobelovy ceny bránil přímo v buchenwaldském koncentračním táboře. Jeho osud odhalí film Děti Antonína Kaliny, uváděný 24. ledna ve 20:55 na ČT2.Další články k tématu:Český Oskar Schindler se jmenuje Antonín Kalina. U nás se o něm nevíZachránce dětí Winton slaví 105 let, pogratulují Brodská i JanečkováNickyho rodina startuje ve Státech, film provází Wintonův synVzniká čínsko-český seriál Poslední vízum, obdoba Schindlera
 • Český Oskar Schindler se jmenuje Antonín Kalina. U nás se o něm neví
 • Zachránce dětí Winton slaví 105 let, pogratulují Brodská i Janečková
 • Nickyho rodina startuje ve Státech, film provází Wintonův syn
 • Vzniká čínsko-český seriál Poslední vízum, obdoba Schindlera
 • staré Bráška už vlak Nicholase Wintona nestihl: Tomáš Graumann z Brna jediný z rodiny přežil válku
  Celkem 669 československých židovských dětí zachránil britský makléř Nicholas Winton (†106) před vypuknutím druhé světové války. Jeho zásluhou zamířili ti nejmenší transportem namísto do koncentračních táborů do bezpečí v Anglii. S číslem 652 se do vlaku dostal i Tomáš Graumann (85). Tehdy mu bylo osm a jako jediný z rodiny přežil holocaust. Před pár dny na jeho rodném domě v Brně odhalili pamětní desku.
  staré I Olomouc má svého Wintona. Zachránil 80 dětí, sám zemřel v Osvětimi
  Osmdesát židovských dětí zachránil za války Olomoučan Egon Redlich. Z nacistického protektorátu je dostal do Dánska. Sám skončil v Terezíně, později byl pro židovský původ se ženou a synem zavražděn v Osvětimi. Jeho osud je dnes téměř zapomenut, letos přitom od jeho narození uplynulo sto let.Další články k tématu:Vyprávění o záchraně dětí nás moc nezajímalo, vzpomínala Wintonova dceraKrál udělal z Karla Janouška maršála, komunisti pak chudého skladníkaVálka, nacistické zlo i křivdy komunistů. Kniha odkrývá neznámé hrdinyPřed sto lety se narodil Josef Bryks. Hrdinu chtěli komunisté vymazat
 • Vyprávění o záchraně dětí nás moc nezajímalo, vzpomínala Wintonova dcera
 • Král udělal z Karla Janouška maršála, komunisti pak chudého skladníka
 • Válka, nacistické zlo i křivdy komunistů. Kniha odkrývá neznámé hrdiny
 • Před sto lety se narodil Josef Bryks. Hrdinu chtěli komunisté vymazat
 • staré I Olomouc má svého Wintona. Zachránil 80 dětí, sám zemřel v Osvětimi
  Osmdesát židovských dětí zachránil za války Olomoučan Egon Redlich. Z nacistického protektorátu je dostal do Dánska. Sám skončil v Terezíně, později byl pro židovský původ se ženou a synem zavražděn v Osvětimi. Jeho osud je dnes téměř zapomenut, letos přitom od jeho narození uplynulo sto let.
  staré Kvůli dětem z Džungle na Brity apeloval Hollande i Wintonová
  Paříž, Londýn - Británie by měla převzít svůj díl odpovědnosti za nezletilé migranty z provizorního tábořiště nedaleko severofrancouzského Calais známého jako Džungle. Britské premiérce Therese Mayové to řekl francouzský prezident François Hollande. K soucitu s mladými uprchlíky vyzvala také dcera Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil před nacisty přes šest stovek převážně židovských dětí z okupovaného Československa.
  staré Dcéra sira Wintona prehovorila k svetu. Má preňho dôležitý odkaz
  Podľa Barbary Wintonovej dnešná generácia detí z Afriky či Blízkeho východu potrebuje pomoc a súcit rovnako, ako židovské deti v období druhej svetovej vojny.
  staré Část majetku zemřelého Nicholase Wintona jde do aukce
  Londýn - Část majetku zesnulého zachránce československých, převážně židovských dětí před německými nacisty Nicholase Wintona bude prodána v dražbě. Informoval o tom dnes server britského listu Windsor Observer, který se odvolává na Wintonova syna Nicka.
  staré Část majetku Nicholase Wintona míří do aukce
  Část majetku zesnulého zachránce československých, převážně židovských dětí před německými nacisty, Nicholase Wintona bude prodána v dražbě. Informuje o tom server britského listu Windsor Observer, který se odvolává na Wintonova syna Nicka.
  staré Britského lorda před nacisty zachránil Nicolas Winton. Nyní pomáhá dětem z Calais
  V jejich situaci bych dělal to samé, říká zanedlouho 84letý rodák z Prahy.
  staré Co s vilou a jachtou? Wintonovo dítě žije v pražském paneláku, svůj sirotčí důchod posílá chudým
  Věrným dárcem se stanete za pět minut. Rozhovor s Asafem Auerbachem, vítězem Ceny Via Bona za pomoc druhým.
  staré Uprchlická krize je amorální. Všichni si zaslouží soucit, vzkázala Čechům dcera Nicolase Wintona
  Barbara Wintonová, dcera sira Nicholase Wintona, považuje současnou uprchlickou krizi za příklad amorality. Odchod Británie z Evropské unie, takzvaný brexit, pak prohlásila za tragédii, se kterou by její otec, zachránce 669 československých dětí před deportací do koncentračních táborů v roce 1939, nikdy nesouhlasil.
  staré Uprchlická krize je příklad amorality, jak v roce 1939, říká dcera Nicholase Wintona
  Praha - Barbara Wintonová, dcera sira Nicholase Wintona, která v těchto dnech v Česku absolvuje besedy se školáky a studenty, se vyjádřila k brexitu a uprchlické krizi. Tu má za ukázkový příklad amorality.
  staré Dcera Nicholase Wintona má uprchlickou krizi za příklad amorality
  Praha - Barbara Wintonová, dcera sira Nicholase Wintona, považuje současnou uprchlickou krizi za příklad amorality. Odchod Británie z Evropské unie, takzvaný brexit, pak prohlásila za tragédii, se kterou by její otec, zachránce 669 československých dětí před deportací do koncentračních táborů v roce 1939, nikdy nesouhlasil.
  staré Vyprávění o záchraně dětí nás moc nezajímalo, vzpomínala Wintonova dcera
  Fascinující příběh Angličana Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil před téměř jistou smrtí 669 židovských dětí z Československa, znovu „ožil“. A to na olomouckém gymnáziu, kam jej přivezla jeho dcera Barbara, která se snaží příběh zbavit mýtů. Studenti se s ní na konci jejího vyprávění loučili aplausem vestoje.
  staré Vyprávění o záchraně dětí nás moc nezajímalo, vzpomínala Wintonova dcera
  Fascinující příběh Angličana Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil před téměř jistou smrtí 669 židovských dětí z Československa, znovu „ožil“. A to na olomouckém gymnáziu, kam jej přivezla jeho dcera Barbara, která se snaží příběh zbavit mýtů. Studenti se s ní na konci jejího vyprávění loučili aplausem vestoje.Další články k tématu:Ostatky žen a dětí z poválečného masakru se vrací k pohřbeným mužůmPozapomenutý Zákřov: nepochopitelný masakr na konci války
 • Ostatky žen a dětí z poválečného masakru se vrací k pohřbeným mužům
 • Pozapomenutý Zákřov: nepochopitelný masakr na konci války
 • staré Pocta Wintonovi. Zachránce a jedno ze stovek židovských dětí spojí pamětní deska
  Brno - Brno v říjnu dostane dvě nové pamětní desky. Připomenou Nicholase Wintona a Natašu Gollovou.
  staré Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře - Kam se posouvá kauza Via Chem Group. Televizní debata Clintonová versus Trump. Platební karty v Sýrii. Jak by měl vypadat památník rodičů takzvaných Wintonových dětí?
  Kam se posouvá kauza Via Chem Group. Televizní debata Clintonová versus Trump. Platební karty v Sýrii. Jak by měl vypadat památník rodičů takzvaných Wintonových dětí?
  staré Host Radiožurnálu - Rozhovor s Hugo Maromem, který jako židovské dítě odjel v roce 1939 z Československa posledním Wintonovým vlakem do Anglie. Později se jako pilot zúčastnil izraelské války za nezávislost. Moderuje Petr Král.
  Rozhovor s Hugo Maromem, který jako židovské dítě odjel v roce 1939 z Československa posledním Wintonovým vlakem do Anglie. Později se jako pilot zúčastnil izraelské války za nezávislost. Moderuje Petr Král.
  staré Wintonovy děti zahájily sbírku na pomník svým rodičům
  Praha - Wintonovy děti, dnešní osmdesátníci, které za druhé světové války zachránil britský úředník Nicholas Winton, vyhlásily sbírku na památník svým rodičům. Díky Wintonovi přežily, když jim pomohl odjet v roce 1939 z Prahy do Anglie.
  staré Wintonovy děti zahájily sbírku na pomník svým rodičům
  Praha - Wintonovy děti, dnešní osmdesátníci, které za druhé světové války zachránil britský úředník Nicholas Winton, vyhlásily sbírku na památník svým rodičům. Díky Wintonovi přežily, když jim pomohl odjet v roce 1939 z Prahy do Anglie.
  staré Wintonovy děti zahájily sbírku na pomník svým rodičům
  Praha - Wintonovy děti, dnešní osmdesátníci, které za druhé světové války zachránil britský úředník Nicholas Winton, vyhlásily sbírku na památník svým rodičům. Díky Wintonovi...
  staré Uctít odvahu rodičů. Wintonovy děti vybírají na pomník pro hlavní nádraží
  A
  staré Wintonovy děti chtějí na hlavním nádraží nový pomník, tentokrát pro rodiče. Uspořádaly sbírku
  Na pražském Hlavním nádraží by již měl vzniknout druhý pomník spojený se jménem Nicolase Wintona. Ten nový by měl připomínat osudy rodičů, kteří v roce 1939 díky Wintonovi mohli poslali své děti do Anglie, samotné je však ve většině případů potkal těžký osud. Na jeho realizaci bude potřeba 3,2 milionu korun. Proto přeživší děti, kterým se říká Wintonovy, vyhlásily veřejnou sbírku.Další články k tématu:POHNUTÉ OSUDY: Přežil jako Wintonovo dítě. Chtěl postavit pomník rodičůmStarosta Londýna podpoří návrh, aby se jedna z ulic jmenovala po WintonoviDcera sira Wintona převzala v Praze poštovní známku k poctě svého otceWintonovo nádraží? Praha 6 chce po zachránci 669 dětí pojmenovat náměstíPraha si připomněla sira Nicholase Wintona
 • POHNUTÉ OSUDY: Přežil jako Wintonovo dítě. Chtěl postavit pomník rodičům
 • Starosta Londýna podpoří návrh, aby se jedna z ulic jmenovala po Wintonovi
 • Dcera sira Wintona převzala v Praze poštovní známku k poctě svého otce
 • Wintonovo nádraží? Praha 6 chce po zachránci 669 dětí pojmenovat náměstí
 • Praha si připomněla sira Nicholase Wintona
 • staré Senior posílá část důchodu dětem, jemu pomohl sir Winton
  Určitě není v Česku obvyklé, že by 88letý důchodce pobíral sirotčí důchod. A když už si jím může zlepšit podzim života, aby se vzdal jeho převážné části ve prospěch dětí z nejchudších zemí světa. Jednoho takového máme – Asafa Auerbacha, kterého před smrtí v koncentračním táboře zachránil sir Nicholas Winton.
  staré Zachránil více židovských dětí než Winton. Kalinův osud přiblíží dokument
  A
  staré Winton, o kterém se neví. Před 110 lety se narodil novinář Karel Weirich
  A
  staré Dcera Nicholase Wintona: Otec věřil, že Evropa je pevností, která zabrání konfliktu
  A
  staré Wintonovy děti chystají pomník. Chtějí uctít památku svých otců a matek
  A
  staré Ministr Jiří Dienstbier uctil v Londýně památku Sira Nicholase Wintona
  Jménem vlády České republiky se ve středu 19. května ministr Dienstbier zúčastnil vzpomínkové akce k uctění památky Sira Nicholase Wintona, který který před II.světovou válkou zachránil z bývalého Československa 669 převážně židovských dětí.
  staré Děti, které zachránil Nicholas Winton, požadují pomoc pro dnešní uprchlíky
  Ben Abeles se narodil ve Vídni v roce 1925 a později žil v Praze. V červenci 1939 mu bylo čtrnáct, když opustil svou rodinu a byl poslán do Londýna. Jeho sestra a rodiče později zemřely ve vyhlazovacích táborech. Ben Abeles zdůrazňuje, že kdyby Británie přijala dnešní dětské uprchlíky, radikálně by to změnilo jejich život k lepšímu: "Tři tisíce dětí je malý počet, když si uvědomíme, že v rámci tzv. Kindertransportů ze střední Evropy přišlo do Británia 10 000 dětí. Tehdy nikdo jejich počty neomezoval, ...
  staré V Londýně se konala vzpomínková akce na Nicholase Wintona
  Londýn - V Londýně se dnes konala vzpomínková akce k uctění památky sira Nicholase Wintona, zachránce 669 českosloven­ských, převážně židovských dětí. Do britské metropole se při této příležitosti z celého světa sjelo 130 „Wintonových dětí" a jejich rodinných příslušníků, uvedla BBC. Českou vládu zastupoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
  staré V Londýně vzpomínali na Nicolase Wintona. Za českou vládu přijel ministr Dienstbier
  V Londýně se dnes konala vzpomínková akce k uctění památky sira Nicholase Wintona, zachránce 669 československých, převážně židovských dětí. Do britské metropole se při této příležitosti z celého světa sjelo 130 „Wintonových dětí“ a jejich rodinných příslušníků, uvedla BBC. Českou vládu podle informací ČTK zastupoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
  staré V Londýně proběhla vzpomínková akce na Nicholase Wintona
  Londýn - V Londýně se dnes konala vzpomínková akce k uctění památky sira Nicholase Wintona, zachránce 669 československých, převážně židovských dětí.
  staré Do Londýna se sjelo 130 "Wintonových dětí", zavzpomínaly na svého zachránce
  Nicholas Winton, který zemřel loni v červenci, zachránil z Československa 669 převážně židovských dětí.
  staré Winton by oslavil 107. narozeniny. Pomohl nevítaným židovským uprchlíkům, připomněl Dienstbier
  A
  staré Avízo: Ministr Dienstbier bude zítra zastupovat vládu ČR na vzpomínkové akci k uctění památky Sira Nicholase Wintona v Londýně
  Program návštěvy ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera ve čtvrtek 19. května v Londýně, kde bude zastupovat vládu České republiky na vzpomínkové akci k uctění památky Sira Nicholase Wintona.
  staré Kalendárium - 19. května 1935 se konaly poslední předválečné volby v Československu, které vyhráli radikálové, 2006 měl světovou premiéru film Šifra mistra Leonarda, 1909 se v Londýně narodil Sir Nicholas Winton
  19. května 1935 se konaly poslední předválečné volby v Československu, které vyhráli radikálové, 2006 měl světovou premiéru film Šifra mistra Leonarda, 1909 se v Londýně narodil Sir Nicholas Winton
  staré Wintona v Praze připomíná roub staleté moruše, pod kterou sedával v Británii
  A
  staré Wintona v Praze připomíná roub staleté moruše, pod kterou v Británii sedával
  A
  staré Poslanec zachráněný Wintonem navrhl přijmout dětské běžence. Neuspěl
  Britští poslanci v úterý odmítli návrh, podle něhož měla vláda přijmout tři tisíce dětských uprchlíků, kteří uvázli bez doprovodu na různých místech Evropy. S návrhem přišel labouristický zákonodárce Alf Dubs, který byl jedním z československých židovských dětí zachráněných před nacisty Nicholasem Wintonem.Další články k tématu:Skupina uprchlíků z Calais může do Británie, vymohli aktivisté u souduV Evropě zmizely tisíce dětských běženců, končí i jako sexuální otroci
 • Skupina uprchlíků z Calais může do Británie, vymohli aktivisté u soudu
 • V Evropě zmizely tisíce dětských běženců, končí i jako sexuální otroci
 • staré Země zachránce Wintona odmítla 3000 dětských uprchlíků. Nechce pomáhát pašerákům
  Britští poslanci v úterý odmítli návrh, který měl nařídit vládě přijmout 3000 dětských uprchlíků, kteří uvázli bez doprovodu na různých místech Evropy a strádají, sdělil britský zpravodajský web Nerve Media. S návrhem přišel labouristický zákonodárce Alf Dubs, který byl jedním ze židovských dětí z Československa, které koncem 30. let před nacisty zachránil Nicholas Winton.
  staré Země zachránce Wintona nepřijme 300 dětských uprchlíků. Nechce pomáhát pašerákům
  Britští poslanci v úterý odmítli návrh, který měl nařídit vládě přijmout 3000 dětských uprchlíků, kteří uvázli bez doprovodu na různých místech Evropy a strádají, sdělil britský zpravodajský web Nerve Media. S návrhem přišel labouristický zákonodárce Alf Dubs, který byl jedním ze židovských dětí z Československa, které koncem 30. let před nacisty zachránil Nicholas Winton.
  staré Židovské děti nezachraňoval jen Winton, ale i dánské matky, říká Češka, co našla zapomenuté dějiny
  Jak jste se dozvěděla o příběhu židovských dětí v Dánsku? Osudy Čechů v zahraničí, kteří museli opustit zemi v průběhu 20. století, se zabývám již dvanáct let. V roce 2010 jsem psala o projektu Zmizelí sousedé. Podněcoval děti a mládež, aby pátrali po svých zmizelých židovských sousedech. U článku byl snímek židovské dívky, který v roce 1942 fotografovi zaplatila, ale nikdy si ho nevyzvedla. Ozvala se mi paní, že v ní poznává svou sestřenici. Ptala jsem se jí, jak to, že se ona zachránila a sestřenice ne. Tato paní mi právě řekla o speciální záchranné akci židovských dětí, v rámci níž byli posláni do Dánska a odtud měli později pokračovat do Palestiny. Jaká byla vaše první reakce? Byl to pro mě úplně šok. Říkala jsem si, že Wintona zná každý, ale o tomto jsem nikdy neslyšela. Začala jsem obesílat archivy u nás, ve Skandinávii, v Izraeli, v Americe, ale dobrala jsem se maximálně odpovědi: „Ano, nějací Češi tam byli, ale víc nevíme.“ Věděla jsem, že musím pátrat okamžitě a rychle. Většina účastníků záchranné akce byla ročník 1924 nebo 1925, takže v době, kdy jsem pátrání zahájila, jim bylo kolem 88 let. Jak se vám podařilo jejich osudy vypátrat? Půjčila jsem si na letenku a odletěla do Dánska. Říkala jsem si, že když tu žila osmdesátka českých dětí dlouhé čtyři roky, navíc v malých vesničkách, tak že si je někdo přece musí pamatovat. Dali jsme do místních novin článek „Hledají se české válečné děti. Neznáte je někdo?“ Bylo to, jak když se otevřou stavidla, do redakce chodily dopisy a e-maily: „Máme na půdě deníky českého dítěte“, "moje maminka se za války starala o dívku z Teplic“. Redakce z toho nakonec udělala velký seriál, materiálu bylo dost a já jsem se na pár dní stala místní celebritou. Lidé mě zastavovali a přidávali další a další vzpomínky.  Co to bylo za děti? Šlo o střední vyšší třídu z velkých měst – Praha, Brno, Teplice, Jihlava. Najednou se ocitly na dánských farmách, kam byly rozstrkané po jednotlivých rodinách. Kdo organizoval záchranu židovských dětí do Dánska? Existoval nějaký "dánský" sir Winton? Organizovala to Česká židovská obec a několik sionistických organizací. Původně ale děti připravovaly na život v palestinském kibucu. Jenže Palestina byla tehdy pod britskou nadvládou a počet povolení pro vstup do země byl omezený. Věděli, že je musí dostat jinam. Jenže v roce 1939 mnoho zemí již odmítalo židovské děti přijmout. Proč tedy nakonec Dánsko? Českým židovským spolkům se podařilo navázat spolupráci s Ženskou ligou pro mír a svobodu, která měla v Dánsku početnou členskou základnu. Jednalo se o dobře situované dámy, organizující charitativní akce. Našli jsme v tamních dobových novinách výzvu: "Dánské matky, otevřete své domovy a srdce pro tyto nešťastné děti!" Nakonec zájemců ochotných pomoci bylo mnohem víc, než kolika dětem dánské úřady povolily přijet, celkem sedm set dětí ze střední Evropy. Jak se podařilo dětem z Československa do Dánska vycestovat? Musely si vyřídit pas na gestapu, byl jednosměrný, bez možnosti návratu. Odjely vlakem v několika skupinách v říjnu až prosinci 1939 do Berlína, pokračovaly do Rostocku, odtud pluly lodí do Dánska, jely do Kodaně, přespaly zde jednu noc a pak už je rozvezli do jednotlivých venkovských regionů. Existoval ještě další turnus dětí, který měl jet do Švýcarska a pak do Palestiny. Začal se organizovat v prosinci 1939, ale už se to nepovedlo a děti skončily v Terezíně a následně v koncentračních táborech. Z dokumentu vyplývá, že dánské rodiny využívaly české děti na dělnickou práci. Jak se na tento fakt díváte? Děti věděly, že budou v Dánsku pracovat. Měly se připravit na život v kibucu, kde se počítalo s tím, že budou pracovat na poli nebo se zvířaty. Myslím, že se to nedá vnímat černobíle: pro některé to byl sen, naučit se práci v zemědělství, pro jiné to bylo nutné zlo. Na druhou stranu dánští statkáři taky mohli vnímat některé z našich dětí jako rozmazlené puberťáky z města, kteří se do práce zrovna moc nehrnou. Většina pamětníků mi říkala, že to brali spíš jako dobrodružství, jako zkušenost, která se jim bude brzy hodit v Palestině. Přečkali v Dánsku zdárně celou válku? V říjnu 1943 udělali nacisté v Dánsku zátah na všechny členy židovské komunity. Těmto českým dětem již bylo kolem sedmnácti až osmnácti let. Na sedm tisíc Židů se pokoušelo dostat přes moře z Dánska do Švédska. Dánští venkované jim neskutečně pomáhali, i když věděli, že by je za to nacisti mohli potrestat. Jak tento dramatický útěk přes moře dopadl? Díky dánským rybářům se naprostá většina Židů dostala do bezpečí, ač putovali složitě namačkaní v podpalubí rybářských loděk. Podařilo se to i českým dětem.  Jaké byly jejich další osudy? Většina kluků se chtěla dostat do Anglie a přihlásit se do naší armády. Děvčata se zapojila do dobrovolnických organizací a pomáhala v repatriačních táborech. Takže se tato skupina rozprchla po světě? Ano, útěkem z Dánska se většina vazeb mezi nimi zpřetrhala. Až jejich kronikář zorganizoval v roce 1989 akci, kdy je chtěl znovu propojit, protože to bylo padesát let od doby, co uprchli z Československa. V době, kdy nebyl internet, ten pán našel sedm set jmen dětí i dospělých ze střední Evropy, kteří našli v Dánsku útočiště. Mezi nimi bylo osmdesát našich dětí.  Když se mi dostal tento seznam do rukou, mohla jsem se konečně o něco opřít a po těch lidech pátrat. Co jste zjistila? Po válce se naprostá většina dětí vypravila do Československa. Zde se dozvěděly, že nikdo z jejich rodiny nezůstal na živu. Nebyly zde schopné s těmito tíživými zkušenostmi dále žít, proto odjely buď do Palestiny (dnešního Izraele), nebo zpátky do Skandinávie, popřípadě na druhý konec světa, aby se od těch rodinných tragédií odstřihly. Pátrala jsem po jejich osudech po celém světě, mimo jiné v Jihoafrické republice. Zkusila jste tyto „děti“ dát znovu dohromady? Zjistila jsem například, že jedna paní žije v Haifě a její dávný kamarád bydlí dvě hodiny od ní, přesto o sobě sedmdesát let nevěděli. V památníku holocaustu v Jeruzalémě jsem zorganizovala jejich setkání, fotky jsem poslala na adresy dalších "dánských dětí" a ty se také chtěly setkat, takže pak jsme uskutečnili i větší setkání, kam přijelo padesát lidí z celého světa – tehdejších dětí z Dánska a jejich příbuzných. Jejich příběhy jsem popsala v knize Přátelství navzdory Hitlerovi. Co byl pro vás největší problém? Finance. Odešla jsem kvůli tomuhle projektu z práce, byla jsem na volné noze. Mnoho pamětníků jsem nemohla zdokumentovat, protože jsem na to neměla peníze. Žádala jsem o pomoc celou řadu institucí a ty mi většinou říkaly: "Jo aha, holocaust, no, to zas bude něco smutnýho." A peníze mi nedaly. Zbývaly vlastně jen dvě možnosti: buď s tím okamžitě přestat, nebo pokračovat dál a každé našetřené peníze vložit do pátrání. Když se spočítají náklady za šestileté pátrání, je to osm set tisíc. Naopak spousta lidí pochopila, proč je to téma důležité, a pracovali pro mě zadarmo. Bez jejich pomoci bych nemohla projekt dokončit. Nyní jste o českých židovských dětech v Dánsku natočila dokument "Na Sever", jenž si odbyl úspěšnou premiéru. Jak jste zfilmováním toto téma posunuli? V dokumentu jsme chtěli s režisérkou Natashou Dudinski natočit příběhy a emoce, které jsou knihou nesdělitelné, zaměřili jsme se na tři pozoruhodné osudy. Jedním z našich hrdinů je pán, který ještě v devadesáti letech farmaří. Leitmotivem snímku jsou úryvky z deníku dívky Hanky Dubové, která má podobný literární talent jako Anna Franková. Kolik těchto dětí se vám podařilo vypátrat? Českých dětí v Dánsku bylo dohromady osmdesát, mně se jich podařilo najít třicet. Buď jsme je nahrála a zdokumentovala, popřípadě našla jejich pěstounské rodiny. Našla jsem je za vteřinu dvanáct. Proč tento příběh zůstal na rozdíl od legendárního příběhu sira Wintona pozapomenut? Příběh o tom, jak důkazy o hrdinském skutku sira Wintona objevila jeho manželka náhodou na půdě, jsou pohádka. Několikrát jsem dělala rozhovor s jeho dcerou a od té vím, že Winton se sice svým činem nevychloubal, nicméně veškeré dokumenty ke své záchranné akci zkoušel již v 80. letech předat různým archivům a institucím. Tehdy nikdo nerozpoznal význam těchto dokumentů a neměly zájem. Nicméně o tom příběhu se vědělo, jen ho pak více zpopularizovala BBC. A příběh dětí v Dánsku? V Dánsku jsem objevila několik badatelů, kteří zmapovali osudy židovských uprchlíků, ale nikdo z nich se nesoustředil na české děti. To by k tomu asi musel mít osobní důvody. Já jsem si řekla, že udělám maximum, aby se tenhle příběh o kamarádech, rodičích a dětech a o pomoci v nouzi zachoval.  Existují vlastně kolem Wintona ještě nějaké jiné mýty? Je jich celkem dost. Jedním z nich je to, že Winton zorganizoval celou akci sám. Bez pomoci svých spolupracovníků by to ale nezvládl. Nebyl v Praze několik měsíců, jak se občas píše, ale pouhé tři týdny na přelomu roku 1938 a 1939. Během této krátké doby pochopil, jaká je situace, a vymyslel, jak dostat děti do Anglie. Podílel se také na záchranné akci skupiny dětí, která odletěla v lednu 1939 do Švédska. Jejich loučení si vyfotil. Na těchto velmi působivých snímcích je vidět, jak se rodiče snaží překonat smutek a věří, že právě udělali to nejlepší pro své děti: poslali je do bezpečí. Dá se vámi vypátraný dánský příběh nějak přirovnat k příběhu sira Wintona a "jeho" dětí? Jediný společný znak je, že československé židovské děti jely do zahraničí a zachránily se. Jinak ty Wintonovy děti se – až na pár výjimek - vůbec neznaly, byly různého věku. Skupina, která jela do Dánska, byla ve věku 14-16 let a znala se od dětství, šlo o pevně semknutou komunitu. Velký rozdíl je i v tom, že Wintonův příběh má jednoho "superhrdinu", zatímco dánská epizoda má spoustu "malých velkých" hrdinů – jsou to rodiče, kteří poslali děti do neznáma, dánští statkáři, kteří se o děti starali, a dánští rybáři, bez nichž by se útěk do Švédska nepodařil. Rodiny dánských pěstounů nám říkaly: "Slyšeli jsme, že někdo potřebuje pomoct, tak jsme to prostě udělali." Co odpovídáte lidem, kteří nad vaším úsilím mávají rukou a říkají, že už se nechtějí stále vracet k tématu holocaustu? Už jsem trochu citlivá na to, když mi lidé říkají: "To je zase nějaká holocaust story." Jde přece o univerzální témata – hledání domova, téma útěků a návratů. Vyprávím tenhle příběh dospělým, ale hlavně mladým lidem. Snažím se jim vysvětlit na konkrétních příkladech, že to, co se stalo před lety, se určitým způsobem opakuje. Vždyť strach z neznámého teď rozděluje naši společnost. Když mluvím s devadesátiletými pamětníky, tak mi říkají, že podobný strach zažili před válkou a doufali, že už se nikdy nebude opakovat. A jsou velmi překvapení, protože vidí, že se spletli. Ten strach z cizího je tu znovu.
  staré POHNUTÉ OSUDY: Před smrtí zachránil budoucí ‚Lady Remosku‘ sám Winton
  V novinových titulcích se jí často říká Lady Remoska. Po roce 1990 na britských ostrovech tento letitý český vynález Milena Grenfell-Bainesová proslavila, takže dnes desetitisíce britských hospodyněk pečou v české remosce anglické pies.Další články k tématu:POHNUTÉ OSUDY: Čistá duše Vladimír Pucholt. Ze starce na chmelu vynikajícím pediatremPOHNUTÉ OSUDY: Protihráč mu bruslí podřízl krk. Malarchuk pak přežil i kulku v hlavěPOHNUTÉ OSUDY: Strašlivý náraz do zdi. Mrtvého krále formule 1 nebylo třeba jmenovatPOHNUTÉ OSUDY: Brzký odchod třinecké růže. Krásnou šachistku Pertlovou zabila rakovina ve 23 letech
 • POHNUTÉ OSUDY: Čistá duše Vladimír Pucholt. Ze starce na chmelu vynikajícím pediatrem
 • POHNUTÉ OSUDY: Protihráč mu bruslí podřízl krk. Malarchuk pak přežil i kulku v hlavě
 • POHNUTÉ OSUDY: Strašlivý náraz do zdi. Mrtvého krále formule 1 nebylo třeba jmenovat
 • POHNUTÉ OSUDY: Brzký odchod třinecké růže. Krásnou šachistku Pertlovou zabila rakovina ve 23 letech
 • staré Náš host - Slovenský filmař natočil příběh svojí maminky - fotografky. Co jí zachránilo v Osvětimi? Jak došlo ke kontaktu se Sirem Wintonem? A jaké plány má Matěj Mináč s hvězdou první velikosti Danielem Radcliffem? Dozvíte se
  Slovenský filmař natočil příběh svojí maminky - fotografky. Co jí zachránilo v Osvětimi? Jak došlo ke kontaktu se Sirem Wintonem? A jaké plány má Matěj Mináč s hvězdou první velikosti Danielem Radcliffem? Dozvíte se v rozhovoru. Moderuje Stanislav Jurík.
  staré Památník Wintonovým rodičům je pro skláře ze severní Anglie tou pravou výzvou
  Dvě skleněné desky s otisky dlaní dětí a dospělých zasazené do dveří vlaku. Tak by měl vypadat památník rodičům Wintonových dětí, který by měl vzniknout na pražském Hlavním nádraží. Umělecké dílo nejspíš zhotoví skláři z designového studia Daedalian z hrabství Lancashire v severní Anglii. V něm pracuje i jedna šikovná Češka.
  staré Zápisník zahraničních zpravodajů - Rodičům Wintonových dětí bude věnovaný památník, který by měl vzniknout na pražském Hlavním nádraží. Umělecké dílo nejspíš zhotoví skláři z anglického designového studia Daedalian, k
  Rodičům Wintonových dětí bude věnovaný památník, který by měl vzniknout na pražském Hlavním nádraží. Umělecké dílo nejspíš zhotoví skláři z anglického designového studia Daedalian, kde pracuje i jedna šikovná Češka.
  staré Zápisník zahraničních zpravodajů - Rodičům Wintonových dětí bude věnovaný památník, který by měl vzniknout na pražském Hlavním nádraží. Umělecké dílo nejspíš zhotoví skláři z anglického designového studia Daedalian, k
  Rodičům Wintonových dětí bude věnovaný památník, který by měl vzniknout na pražském Hlavním nádraží. Umělecké dílo nejspíš zhotoví skláři z anglického designového studia Daedalian, kde pracuje i jedna šikovná Češka.
  staré Starosta Londýna podpoří návrh, aby se jedna z ulic jmenovala po Wintonovi
  Londýnský starosta Boris Johnson podpoří návrh, aby byla jedna z ulic britské metropole pojmenována po siru Nicholasi Wintonovi. Serveru Jewish News to řekl Johnsonův mluvčí.Další články k tématu:Hlavní nádraží v Praze neponese jméno Nicholase Wintona Dcera sira Wintona převzala v Praze poštovní známku k poctě svého otceSir Winton byl hrdina a neuvěřitelně skromný člověk, shodují se BritovéZemřel Nicholas Winton, zachránce 669 československých dětíWinton: Tehdy byla strašná zima a já viděl všechny ty uprchlíky
 • Hlavní nádraží v Praze neponese jméno Nicholase Wintona
 • Dcera sira Wintona převzala v Praze poštovní známku k poctě svého otce
 • Sir Winton byl hrdina a neuvěřitelně skromný člověk, shodují se Britové
 • Zemřel Nicholas Winton, zachránce 669 československých dětí
 • Winton: Tehdy byla strašná zima a já viděl všechny ty uprchlíky
 • staré Wintonův transport i Normandie. Zemřel moudrý muž zahraniční politiky Otto Pick
  Praha - Politolog a bývalý diplomat, profesor Otto Pick zemřel v neděli ve střešovické nemocnici ve věku 91 let.  Řekl to dnes ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pick byl v 80. letech minulého století ředitelem československého vysílání Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Po revoluci v roce 1989 vedl Ústav mezinárodních vztahů a koncem 90. let byl prvním náměstkem ministra zahraničí se zaměřením na začlenění ČR do NATO.
  staré Britská pošta vyslyšela židovskou petici: Prodává známky s Wintonem
  Britská pošta začala nabízet pamětní známku k poctě sira Nicholase Wintona (†106), který krátce před začátkem druhé světové války zachránil z Československa stovky hlavně židovských dětí před smrtí v nacistických táborech. Oznámil to britský Rotary klub, jehož byl Winton členem. Muže, který zemřel ve věku 106 let loni v červenci, uctila známkouu již loni v září i česká pošta.
  staré Britská pošta uctila Nicholase Wintona pamětní známkou
  Londýn – Britská pošta dnes začala nabízet pamětní známku k poctě sira Nicholase Wintona, který krátce před začátkem druhé světové války zachránil z Československa stovky hlavně židovských dětí před smrtí v nacistických táborech. Oznámil to britský Rotary klub, jehož byl Winton členem. Muže, který zemřel ve věku 106 let loni v červenci, uctila známkou již loni v září i česká pošta.
  staré POHNUTÉ OSUDY: Přežil jako Wintonovo dítě. Chtěl postavit pomník rodičům
  Hugo Meisl (Marom) pochází z židovské rodiny, která žila po staletí v Čechách. V červenci 1939 ho rodiče poslali do Anglie. Odjel ve vlaku, který pro 669 dětí z Čech zorganizoval Nicholas Winton. Hugo opustil svůj domov, své blízké, ale nikdy na ně nezapomněl.Další články k tématu:POHNUTÉ OSUDY: Basketbalový Amadeus zemřel na dálniciPOHNUTÉ OSUDY: Letadlo s hokejisty zmizelo nad La Manchem. StB nevěřilaPOHNUTÉ OSUDY: Házenkářský fanatik Frank zemřel po pádu z kola do čtyřmetrové prohlubněPOHNUTÉ OSUDY: Československý rekordman a novinář Baudis zahynul v autě i s manželkou
 • POHNUTÉ OSUDY: Basketbalový Amadeus zemřel na dálnici
 • POHNUTÉ OSUDY: Letadlo s hokejisty zmizelo nad La Manchem. StB nevěřila
 • POHNUTÉ OSUDY: Házenkářský fanatik Frank zemřel po pádu z kola do čtyřmetrové prohlubně
 • POHNUTÉ OSUDY: Československý rekordman a novinář Baudis zahynul v autě i s manželkou
 • staré Náš host - Jedno z Wintonových dětí slaví tento měsíc 90. narozeniny, navíc má výstavu obrazů v Plzni. Postřehy a názory Ruth Hálové - mikrobioložky a výtvarnice z Českého Krumlova - zaznamenala Petra Kosová. Připravil a moderu
  Jedno z Wintonových dětí slaví tento měsíc 90. narozeniny, navíc má výstavu obrazů v Plzni. Postřehy a názory Ruth Hálové - mikrobioložky a výtvarnice z Českého Krumlova - zaznamenala Petra Kosová. Připravil a moderuje Stanislav Jurík.
  staré BBC uctí oběti holokaustu a Sira Wintona filmem Nickyho rodina
  A
  staré BBC odvysílá Mináčův film Nickyho rodina, příběh Wintonovy záchrany uvidí miliony lidí
  Nejsledovanější kanál britské BBC uvede česko-slovenský film. Je jím Nickyho rodina, kterou režisér a producent Matej Mináč natočil o Nicholasi Wintonovi. BBC si film vybrala jako hlavní programový příspěvek k Mezinárodnímu dni památky obětem holokaustu.
  staré Mináčův film Nickyho rodina o zachránci Nicholasi Wintonovi odvysílá BBC
  Česko-slovenský dokumentární film Nickyho rodina odvysílá prestižní britská televizní a rozhlasová společnost BBC celoplošně na svém nejsledovanějším kanále BBC One. Snímek režiséra a producenta Mateje Mináče a střihače a producenta Patrika Pašše tak uvidí 27. ledna večer miliony lidí ve Velké Británii i po celém světě.Další články k tématu:Nickyho rodina z Čech sbírá cenu za cenouNa premiéru dokumentu Nickyho rodina přijede do Prahy i Nicholas Winton
 • Nickyho rodina z Čech sbírá cenu za cenou
 • Na premiéru dokumentu Nickyho rodina přijede do Prahy i Nicholas Winton
 • staré Rok 2015: Zomrel majster Chudík, sir Winton či nezabudnuteľný Pierre Brice
  Aj v roku 2015 odišli legendy zo sveta umenia, športu aj politiky. Zomrel Pierre Brice, Ivan Niňaj či prvý postkomunistický prezident Maďarska Arpád Göncz.
  staré Hlavní nádraží nebude Wintonovo. Ve hře je prostor před nádražím v Bubnech
  A
  staré Nejen Winton, ale i Hollingworthová zachránila stovky Čechoslováků
  A
  staré Václavské náměstí ožilo příběhy zachráněných Wintonových dětí
  A
  staré Wintonova dcera: Jako pomáhal otec, může i dnes pomoci každý
  A
  staré Pošta uctí sira Wintona, do oběhu pošle speciální edici známek
  staré Sir Winton bude na známkách České pošty
  staré "Škoda, že není víc lidí, jako jste byl vy," řekl jeden ze zachráněných na pražské pietě za Wintona
  Na pražské hlavní nádraží si v pátek úmrtí sira Nicholase Wintona přišly připomenout desítky lidí. Zachránce 669 československých, převážně židovských dětí, zemřel ve středu ve věku 106 let. První svíčky se na nástupišti, z něhož před 76 lety odjížděly vlaky s dětmi, objevily už ve středu krátce po jeho smrti. "Já si na to pamatuji strašně málo, někdy o půlnoci jsme tady nastupovali do vlaku, ve dvě v noci jsme byli na hranicích, to nás zase vyburcovali, protože byla celní a pasová kontrola," vyprávěl jeden ze zachráněných.
  staré "Škoda, že není víc lidí, jako jste vy," řekl jeden ze zachráněných na pražské pietě za Wintona
  Na pražské hlavní nádraží si v pátek úmrtí sira Nicholase Wintona přišly připomenout desítky lidí. Zachránce 669 československých, převážně židovských dětí, zemřel ve středu ve věku 106 let. První svíčky se na nástupišti, z něhož před 76 lety odjížděly vlaky s dětmi, objevily už ve středu krátce po jeho smrti. "Já si na to pamatuji strašně málo, někdy o půlnoci jsme tady nastupovali do vlaku, ve dvě v noci jsme byli na hranicích, to nás zase vyburcovali, protože byla celní a pasová kontrola," vyprávěl jeden ze zachráněných.
  staré Britové truchlí pro Wintona: Odešel "hrdina naší doby"
  staré 20:00 Speciál k úmrtí Sira Nicholase Wintona
  [online-live]
  staré Kondolence k úmrtí Nicholase Wintona: Svět ztratil statečného a skromného člověka
  staré Svět ztratil statečného a skromného člověka, komentují politici Wintonovo úmrtí
  staré Nekrolog sira Nicholase Wintona
  staré 'British Schindler' Winton dies
  Sir Nicholas Winton, who organised the rescue of 669 children destined for Nazi concentration camps, dies aged 106
  staré Vlak odjel naposled. Zemřel Nicholas Winton
  staré Byl jedním z Wintonových dětí, z Británie pak pomohl obnovit Lidice
  staré Sir Nicholas Winton oslavil 106. narozeniny s rodinou
  staré Sir Winton oslavil 106. narozeniny
  staré Sir Winton převzal vyznamenání od českých rotariánů
  staré Není-li to nemožné... Sir Winton je hrdinou v knize své dcery
  staré Secesní skvost, odkud Nicholas Winton zachraňoval židovské děti, projde rekonstrukcí
  staré Praha uctila "britského Schindlera", píší média o Wintonovi
  staré Sir Nicholas Winton převzal Řád bílého lva
  staré Sir Nicolas Winton převzal Řád bílého lva
  staré Winton i Winston: Řád bílého lva dostal in memoriam Churchill
  staré 15:00 Vyznamenání N. Wintonovi
  Slavnostní předání státního vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana siru Nicholasi Wintonovi[online]
  staré Nicholas Winton v Praze: 105letý hrdina převezme nejvyšší státní vyznamenání
  staré Pro Sira Wintona chystá Hrad zvláštní ceremoniál v komorním prostředí
  staré Mysleli jsme si, že jedeme do Anglie na fotbal, vzpomíná "Wintonovo dítě"
  staré Mysleli jsme si, že jedeme do Anglie na fotbal, říká "Wintonovo dítě"
  actual not cached