Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 22.03.2019 || EUR 25,725 || USD 22,761
sobota 23.března 2019, Týden: 12, Den roce: 082,  dnes má svátek Ivona, zítra má svátek Gabriel
23.března 2019, Týden: 12, Den roce: 082,  dnes má svátek Ivona


( Nalezeno 96 článků )

staré
...chcete vědět víc?
staré Švandovo divadlo povede Martin Františák, s Tučkovou chystá hru o Nicholasi Wintonovi
Nový umělecký šéf Švandova divadla v Praze chystá hry o Nicholasi Wintonovi nebo o soužití Jana Wericha s Vladimírem Holanem na Kampě.
staré Německo odškodní lidi, kteří byli za nacismu evakuováni do Británie. Včetně Wintonových dětí
Německo souhlasí s jednorázovou finanční kompenzací lidem, kteří byli z nacistické třetí říše a okupovaných zemí jako děti evakuováni do Británie. O opatření, které se týká i dětí z tehdejšího protektorátu Čechy a Morava, informovala newyorská Konference o židovských hmotných nárocích vůči Německu (JCC). Berlín vyplatí 2500 eur asi tisícovce z evakuovaných, kteří jsou dosud naživu.
staré Berlín zaplatí odškodné dětem z Wintonových vlaků
Německo souhlasí s jednorázovou finanční kompenzaci lidem, především Židům, kteří byli z nacistické třetí říše a okupovaných zemí jako děti evakuováni do Británie. O opatření, které se týká i dětí evakuovaných z tehdejšího protektorátu Čechy a Morava, v Berlíně informovala newyorská Konference o židovských hmotných nárocích vůči Německu (JCC). Berlín vyplatí 2500 eur (asi 65 tisíc korun) každému z 10 tisíc evakuovaných lidí, kteří dosud žijí.
staré Německo odškodní Židy evakuované v letech 1938-40 do Británie, jde i o Wintonovy děti
Německo souhlasí s jednorázovou finanční kompenzaci lidem, především Židům, kteří byli z nacistické třetí říše a okupovaných zemí jako děti evakuováni do Británie. O opatření, které se týká i dětí evakuovaných z tehdejšího protektorátu Čechy a Morava, dnes v Berlíně informovala newyorská Konference o židovských hmotných nárocích vůči Německu (JCC). Berlín vyplatí 2500 eur (asi 65.000 korun) každému z 10.000 evakuovaných lidí, kteří dosud žijí.
staré Je soudružka Šojdrová opravdu tak hloupá? Srovnání s Wintonovými dětmi je nechutné i značně pitomé. A paní Němcová… Katolický kněz o syrských sirotcích
ROZHOVOR „Ve vámi zmíněném vysílání se totiž paní Šojdrová totálně odkopala. Vlastně jen ukázala, že sice neví, co konkrétně chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane… Něco tak naivního, jako plácnout, že přijmeme nějaké ty siroty, ze kterých se vyklubou nedoprovázené děti, které jsou vlastně již skoro dospělé a že se jedná o chlapce a že se o nich vlastně nic neví a že se vlastně teprve budou vyhledávat a prověřovat. Hlavně, že víme, že jich bude padesát, páč tento počet sirotků se nám vejde do jednoho autobusu…,“ říká katolický kněz Evermod Jan Sládek, který se dlouhodobě zabývá Sýrii a má kontakty na místní křesťany.
staré Herečka Michaela Váňová po úspěchu v zahraničí přiblíží osud Wintonových dětí i českým školákům
Německo, Švýcarsko, Island, Velká Británie i USA hostily mladou českou umělkyni Michaelu Váňovou, která pro děti napsala, zrežírovala a odehrála hru nazvanou Inscenace přes hranice. Jejím ústředním motivem je záchrana židovských dětí z Československa před 2. světovou válkou. Nyní se Váňová chystá představení předvést i v českých školách.
staré Nicholas Winton chodil s připraveným seznamem, paní Šojdrová. Trapas, je z vás směšná figurka, vzkazuje docent Valenčík
Vysokoškolský pedagog Radim Valenčík se vyjádřil k aktivitě europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) ohledně sirotků ze Sýrie.
staré David Rath: Syrští sirotci a sir Winton
Už několik dní bičují syrští sirotci naše emoce a to v situaci, kdy vlastně nic nevíme. V ČT paní Šojdrová, autorka nápadu, nejistě říkala, že mezi těmi mladistvými v táborech jsou asi i sirotci. Pak zase někde jinde prohlásila, že mezi nimi mohou být snad i nějaké dívky (samotné?). Následně připustila, že nejspíš nepůjde o malé děti, ale o mladistvé, a hned upozornila, že přeci i s našimi puberťáky bývají problémy. Nejspíš jako přípravu obrany v případě, že se sem dostanou a nudu si začnou zahánět občasným znásilňováním a rvačkami, pokud rovnou nedojde na nože.
staré Syrští sirotci a sir Winton
Už několik dní bičují syrští sirotci naše emoce a to v situaci, kdy vlastně nic nevíme. V ČT paní Šojdrová, autorka nápadu, nejistě říkala, že mezi těmi mladistvými v táborech jsou asi i sirotci. Pak zase někde jinde prohlásila, že mezi nimi mohou být snad i nějaké dívky ( samotné?). Následně připustila, že nejspíš nepůjde o malé děti, ale o mladistvé a hned upozornila, že přeci i s našimi puberťáky bývají problémy. Nejspíš jako přípravu obrany v případě, že se sem dostanou a nudu si začnou zahánět občasným znásilňováním a rvačkami, pokud rovnou nedojde na nože. Mezi tím ve veřejném mediálním prostoru zuří nenávistná řež. Pohonem smrště je emoce - zrůdy nechtějí pomáhat malým, bezbranným dětem. Přišlo i na srovnávání s dětmi zachráněnými sirem N.Wintonem. Jak u hysterie často bývá, ztrácí se rozum, ale i historická fakta. Hysterici a hysterky by se měli vzpamatovat, dát si studenou sprchu, zjistit si fakta a začít myslet mozkem a ne ,,jančící dělohou" - od které dostala hysterie svůj název. david rath 2 Promo článek:  Promo článek číst dál
 • číst dál
 • staré Wintonová: Otec viděl, jak děti v Praze trpí hladem a zimou. V táborech je to podobné
  Příběhem stovek dětí, které její otec Nicholas Winton zachránil před nacisty, se inspiroval i plán na přijetí syrských sirotků v Česku.
  staré Je mi líto, že Babiš odmítá syrské sirotky a politika se plete do života dětí, říká žena zachráněná Wintonem
  V roce 1939 byla Milena Grenfellová-Bainesová jedním ze židovských dětí, které zachránil sir Nicholas Winton, když je odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Nyní je jí líto, že se politika plete do života dětí a že premiér Andrej Babiš odmítl přijmout byť i jediného syrského sirotka. „Je potřeba mít otevřené srdce a já jsem si jistá, že si to pan Babiš ještě rozmyslí. Protože co chce paní europoslankyně Šojdrová? Pomoci padesáti sirotkům a již nyní má nabídku od 50 rodin, protože v Čechách jsou i dobří lidé,“ uvedla v rozhovoru s ČTK Milena Grenfellová-Bainesová.
  staré Syrští sirotci? Češi mě zklamali, strach z muslimů je zbytečný, říká Wintonovo dítě
  Praha - V roce 1939 byla Milena Grenfellová-Bainesová jedním z židovských dětí, které zachránil sir Nicholas Winton, když je odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Nyní je jí líto, že se politika plete do života dětí a že premiér Andrej Babiš odmítl přijmout byť i jediného syrského sirotka. "Je potřeba mít otevřené srdce a já jsem si jistá, že si to pan Babiš ještě rozmyslí. Protože co chce paní europoslankyně Šojdrová? Pomoci padesáti sirotkům a již nyní má nabídku od 50 rodin, protože v Čechách jsou i dobří lidé," uvedla v rozhovoru s ČTK Milena Grenfellová-Bainesová.
  staré Wintonovo dítě o syrských sirotcích: „Je potřeba mít otevřené srdce.“ Věří, že Babiš změní názor
  V roce 1939 byla Milena Grenfellová-Bainesová jedním z židovských dětí, které zachránil sir Nicholas Winton, když je odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Nyní je jí líto, že se politika plete do života dětí a že premiér Andrej Babiš odmítl přijmout byť i jediného syrského sirotka. „Je potřeba mít otevřené srdce a já jsem si jistá, že si to pan Babiš ještě rozmyslí. Protože co chce paní europoslankyně Šojdrová? Pomoci padesáti sirotkům a již nyní má nabídku od 50 rodin, protože v Čechách jsou i dobří lidé,“ uvedla v rozhovoru s ČTK Milena Grenfellová-Bainesová.
  staré Pomáhat se má hned, říká žena zachráněná Wintonem. O sirotky se hlásí desítky rodin
  "Mám seznam rodin i jednotlivců, nabízí peníze, výuku jazyka nebo chtějí dělat babičky a dědy," říká Hana Pospíšilová z organizace Češi pomáhají.
  staré Babiš není Nicholas Winton, aneb jak bezcitná umí být česká politika
  Strach ovládá rozum. Jak jinak si lze vysvětlit, že premiér České republiky striktně odmítl přijmout 50 syrských sirotků? Úpadek... Politika
 • Politika
 • staré Martin Rozumek: Děti Nicholase Wintona v Senátu: obraz odvahy a zbabělosti českých politiků
  Dvě z dětí zachráněných sirem Wintonem přijely do českého Senátu podpořit inciativu europoslankyně Šojdrové, která se pokouší dosáhnout toho, aby Česká republika přijala padesát syrských sirotků. Alfa-samci české politiky mlčí.
 • staré Ať Česko přijme 50 syrských sirotků, navrhují Babišovi senátoři i Wintonovy děti
  V pátek návrh projednávali senátoři a zástupci státní správy v rámci kulatého stolu na půdě Senátu.
  staré Uprchlíci si z našeho bohatství nebudou jen brát, to je omyl. Chtějme pestrost, říká Wintonova dcera
  Zařekla se nemluvit na ostravském debatním fóru Meltingpot o politice. Během rozhovoru své předsevzetí ale brzy poruší, protože jednou ze zásad, kterou se naučila od svého otce, bylo zajímat se o světové dění. Barbara Wintonová, dcera sira Nicholase Wintona, který krátce před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 československých dětí, jejichž rodiče později zahynuli v koncentračních táborech, nese poselství zásadového Brita dál. V současnosti se zasazuje o to, aby Velká Británie přijímala více dětí z uprchlických táborů. „Podobně jako v Československu v roce 1989 je jen na občanské společnosti, aby politikům ukázala, že se mýlí,“ říká. Celý text: ZDE
  staré Uprchlíci si z našeho bohatství nebudou jen brát, to je omyl. Chtějme pestrost, říká Wintonova dcera
  "Dětští uprchlíci, které můj otec v roce 1939 přivedl do Británie, v drtivé většině velkým dílem přispěli k rozvoji země," říká Barbara Wintonová.
  staré Bola jedným zo 669 československých detí zachránených Wintonom. Toto je neuveriteľný príbeh Ruth, ktorá musela z domova utiecť dvakrát
  Život jej zmenili Nemci aj Rusi. Rodnú hrudu opustila dvakrát a pokoj našla až v Anglicku. A práve tu sa stretla s Nicholasom Wintonom, ktorý jej zachránil život. Ich puto prerástlo v naozaj krásne a pevné priateľstvo.
  staré Lidstvo se nikdy nepoučí, říká Wintonovo dítě Ruth Drahota. Z Prahy utíkala před nacisty i komunisty
  Před 50 lety bylo pražské jaro v plném rozpuku, v zemi byla například zrušená komunistická cenzura. I to mělo v srpnu 1968 za následek invazi vojsk Varšavské smlouvy. Jen do konce roku 1969 kvůli invazi ze země uprchlo nejméně 70 tisíc občanů, některé odhady hovoří dokonce o dvojnásobku. Byla mezi nimi i Ruth Drahota. Ta přitom z Prahy utíkala už podruhé. Poprvé jako Wintonovo dítě před nacisty. Kompletní přepis rozhovoru Bohumila Vostala naleznete v závěru článku.
  staré Graham Norton leads tributes to TV star Dale Winton
  Tributes paid to the "generous soul with a touch of naughty" who rose to fame hosting Supermarket Sweep.
  staré TV presenter Dale Winton dies aged 62
  TV presenter Dale Winton, who hosted Supermarket Sweep, has died at the age of 62, his agent says.
  staré Zapomenutá záchrana židovských dětí z Československa. Nicolas Winton pro ně organizoval letecký most
  Novinář Jiří František Potužník vypátral zapomenutou "misi Barbican". Nevědělo se o ní, ačkoliv u ní pomáhal a sbíral zkušenosti sir Nicholas Winton.
  staré Mise Barbican: 30 zachráněných dětí i poslední svědectví sira Nicolase Wintona
  Jeden z prvních transportů židovských dětí z Československa do Spojeného království se odehrál v lednu 1939. Šlo o letecký most, a přestože u něj asistoval i sir Nicolas Winton, nebylo o něm až doposud nic známo. Pátrání Jiřího Františka Potužníka shrnuje dokument Barbican: Zapomenutá mise, který uvede ČT2 v úterý 30. ledna ve 20.50 hodin.
  staré Objevili jsme zapomenutý transport židovských dětí. První, u nějž byl Nicolas Winton, říká Potužník
  Novinář Jiří František Potužník vypátral zapomenutou "misi Barbican". Nevědělo se o ní, ačkoliv u ní pomáhal a sbíral zkušenosti sir Nicholas Winton.
  staré Objevili jsme zapomenutý transport židovských dětí. První, u nějž byl Nicolas Winton, říká Potužník
  Novinář Jiří František Potužník vypátral zapomenutou "misi Barbican". Nevědělo se o ní, ačkoliv u ní pomáhal a sbíral zkušenosti sir Nicholas Winton.
  staré Židovské děti zachránili i křesťané, stvrdil Nicholas Winton
  Na počátku byla jediná záhadná fotografie, na níž pilot drží v náručí téhož chlapce jako na slavnějším obrázku zachránce židovských dětí Nicholas Winton. A na konci čtyřletého pátrání se vyjevil příběh neznámého projektu, který ČT2 dnes odvysílá pod názvem Barbican: Zapomenutá mise.Další články k tématu:Zachránce dětí Winton slaví 105 let, pogratulují Brodská i JanečkováNickyho rodina startuje ve Státech, film provází Wintonův synNickyho rodina už zase vyhrála. Cenu televizních archivů převzal WintonMladí konají díky Nickyho rodině dobro, řekl Mináč a převzal Velkou cenu
 • Zachránce dětí Winton slaví 105 let, pogratulují Brodská i Janečková
 • Nickyho rodina startuje ve Státech, film provází Wintonův syn
 • Nickyho rodina už zase vyhrála. Cenu televizních archivů převzal Winton
 • Mladí konají díky Nickyho rodině dobro, řekl Mináč a převzal Velkou cenu
 • staré Zapomenutá mise Barbican: s leteckým mostem na záchranu dětí pomáhal i Winton
  Jeden z prvních transportů židovských dětí z Československa do Británie se odehrál v lednu 1939. Šlo o letecký most, a přestože u něj asistoval i sir Nicolas Winton, nebylo o něm až doposud nic známo. Pátrání Jiřího Františka Potužníka shrnuje dokument Barbican: Zapomenutá mise. ČT2 ho uvede v úterý 30. ledna ve 20:50.
  staré Mise Barbican: 30 zachráněných dětí i poslední svědectví sira Nicolase Wintona
  Jeden z prvních transportů židovských dětí z Československa do Spojeného království se odehrál v lednu 1939. Šlo o letecký most, a přestože u něj asistoval i sir Nicolas Winton, nebylo o něm až doposud nic známo. Pátrání Jiřího Františka Potužníka shrnuje dokument Barbican: Zapomenutá mise, který uvede ČT2 v úterý 30. ledna ve 20.50 hodin.
  staré Wintonův vlak nebyl první. Stovky židovských dětí zachránil letecký most
  Česká televize na konci ledna odvysílá dokumentární film o dosud neznámé akci na záchranu zhruba stovky židovských dětí před nacisty. Šlo o letecký most z Československa do Velké Británie, který tam zorganizovala společnost Barbican usilující o šíření křesťanství mezi Židy. Její mise předcházela transportům sira Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil více než šest stovek českých a slovenských dětí židovského původu. Dokument s názvem Barbican: Zapomenutá mise uvidí…
  staré Odešlo »Wintonovo dítě«: Brněnský rodák Hugo Marom (†89) zemřel v Izraeli
  Jako dítě dokázal přežít holocaust, později jako vojenský pilot i válku mezi Izraelem a arabskými státy. Nyní jej ale přemohl věk. Brněnský rodák Hugo Maron, který se zasloužil o vytvoření památníku rodičů »Wintončat« v budově pražského hlavního nádraží, zemřel v neděli 7. ledna v Tel Avivu ve věku 89 let.
  staré Největšími hrdiny byli naši rodiče, tvrdil zemřelý Hugo Marom. Patřil k posledním Wintonovým dětem
  Zemřel v Tel Avivu ve věku 89 let. Byl jedním z mnoha stovek židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton.
  staré Zemřel izraelský pilot Marom, jedno z "Wintonových dětí"
  V izraelském Tel Avivu zemřel ve věku 89 let vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom. Narodil se v Brně. Byl jedním z dětí, které odjely z nacisty okupovaného Československa ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem. O jeho úmrtí informovala Česká televize a na svém twitteru také ministryně obrany Karla Šlechtová.
  staré Zemřel izraelský pilot Marom, jedno z "Wintonových dětí"
  Tel Aviv - V izraelském Tel Avivu zemřel ve věku 89 let vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom. Narodil se v Brně. Byl jedním z dětí, které odjely z nacisty okupovaného...
  staré Zemřel izraelský pilot Hugo Marom, jedno z "Wintonových dětí"
  Tel Aviv - V Tel Avivu zemřel vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom. Narodil se v Brně. Byl jedním z dětí, které odjely z nacisty okupovaného Československa ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem.
  staré V Izraeli zemřel brněnský pilot Hugo Marom. Patřil k Wintonovým dětem, pak bojoval za židovský stát
  Zemřel v Tel Avivu ve věku 89 let. Byl jedním z mnoha stovek židovských dětí, které před nacisty zachránil Nicholas Winton.
  staré Wintonovo dítě z Brna, později bojovník za Izrael. Zemřel Hugo Marom
  Ve věku 89 let zemřel v neděli ráno v Izraeli Hugo Marom. Rodák z Brna patřil mezi židovské děti, které se podařilo přesunem do Anglie z Československa zachránit siru Nicholasi Wintonovi.
  staré Wintonovo dítě z Brna, později bojovník za Izrael. Zemřel Hugo Marom
  Brno - Ve věku 89 let zemřel v neděli ráno v Izraeli Hugo Marom. Rodák z Brna patřil mezi židovské děti, které se podařilo přesunem do Anglie z Československa zachránit siru Nicholasi Wintonovi.
  staré Zemřel pilot Hugo Marom. Zachránil ho Wintonův vlak, později bojoval za Izrael
  Ve věku 89 let zemřel v izraelském Tel Avivu Hugo Marom. Byl jedním z tzv. Wintonových dětí. Jako pilot prošel tajným leteckým výcvikem v Československu a po roce 1948 se zapojil do bojů o Izrael.
  staré 21:30 Wintonovy děti: pocta rodičům
  Příběh památníku rozloučení, kterým děti zachráněné Nicholasem Wintonem před holocaustem poděkovali svým rodičům[online]
  staré Tentokrát není třeba spěchat. Pražská čekárna nese jméno sira Wintona
  Na pražském hlavním nádraží se otevřela nová čekárna pojmenovaná po siru Nicholasi Wintonovi, který vpředvečer druhé světové války zachránil vypravením vlakových transportů 669 českých židovských dětí. Čtyři z nich se zúčastnily i úterního křtu ve stínu kolejnic.
  staré Rodiče tzv. Wintonových dětí mají svůj památník na pražském hlavním nádraží
  Na pražském hlavním nádraží stojí ode dneška Památník rozloučení. Je to už druhá připomínka vlaků, které odtud v letech 1938 a 1939 vypravil Nicholas Winton. Zachránil tak před smrtí v koncentračních táborech 669 dětí. Nový památník je věnovaný jejich rodičům, kteří je do Anglie poslali. Většina z nich se tehdy se svými potomky viděla naposledy.
  staré Bez nich by svět neznal sira Wintona. Filmaři převzali Cenu Raoula Wallenberga
  Režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš převzali z rukou švédské velvyslankyně Cenu Raoula Wallenberga. Ocenění nese jméno švédského diplomata, jenž za druhé světové války zachránil tisíce maďarských Židů před holocaustem. Tvůrci byli oceněni za filmovou a dokumentární tvorbu, kterou oživili činy sira Nicholase Wintona.
  staré Bez nich by svět neznal sira Wintona. Filmaři dostanou Cenu Raoula Wallenberga
  Režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš převezmou z rukou švédské velvyslankyně Cenu Raoula Wallenberga. Cena nese jméno švédského diplomata, jenž za druhé světové války zachránil tisíce maďarských Židů před holocaustem. Tvůrci budou oceněni za filmovou a dokumentární tvorbu, kterou oživili činy sira Nicholase Wintona.
  staré Proslavili příběh sira Wintona, nyní filmaři dostanou Cenu Raoula Wallenberga
  Režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš převezmou z rukou švédské velvyslankyně Cenu Raoula Wallenberga. Cena nese jméno švédského diplomata, který za druhé světové války zachránil tisíce maďarských Židů před holokaustem. Tvůrci budou oceněni za filmovou a dokumentární tvorbu, kterou oživili činy sira Nicholase Wintona.
  staré Do tváře pražského hlavního nádraží se otisknou ruce Wintonových dětí
  Sklář Jan Huňát dokončuje práci na Památníku rozloučení, který se na konci května stane součástí pražského hlavního nádraží. Prosklené dveře vlakového kupé mají připomínat odvahu rodičů, kteří na začátku druhé světové války vyslali své děti do Velké Británie v transportech organizovaných Nicholasem Wintonem – a zachránili jim tak život.
  staré Wintonova dcera apeluje na britskou premiérku, aby nezavírala program pro dětské uprchlíky
  Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky. Vláda totiž ve středu rozhodla, že Británie přijme už jenom 350 dětí, kteří jsou mezi uprchlíky bez doprovodu. Lord Alfred Dubs, který je jedním z „Wintonových dětí“ přitom žádal, aby vláda těchto uprchlíků přijala tři tisíce.
  staré Zachránil více lidí než Nicholas Winton. Jeho příběh vypráví Děti Antonína Kaliny
  Zachránil více dětí než sir Nicolas Winton, ale skoro nikdo ho nezná. Teprve in memoriam získal státní vyznamenání a cenu Spravedlivý mezi národy. Stanislav Motl odkrývá příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal uchránit více než tisícovku židovských dětí. Dokument Děti Antonína Kaliny sledujte v úterý od 20:55 na ČT2.
  staré Zachránil více lidí než Winton. Jeho příběh vypráví Děti Antonína Kaliny
  Zachránil více dětí než sir Nicolas Winton, ale skoro nikdo ho nezná. Teprve in memoriam získal státní vyznamenání a cenu Spravedlivý mezi národy. Stanislav Motl odkrývá příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal uchránit více než tisícovku židovských dětí. Dokument Děti Antonína Kaliny sledujte v úterý od 20:55 na ČT2.
  actual not cached