Registrace •  Přidání RSS zdroje
Kurzy ze dne: 15.11.2019 || EUR 25,580 || USD 23,185
pátek 15.listopadu 2019, Týden: 46, Den roce: 319,  dnes má svátek Leopold, zítra má svátek Otmar
15.listopadu 2019, Týden: 46, Den roce: 319,  dnes má svátek Leopold


( Nalezeno 100 článků )

staré
...chcete vědět víc?
datum vydání: 15/11/2019 15:34:23 dnes Německá univerzita vystavuje kosti unikátního prehistorického primáta, který chodil po dvou
Univerzita Tübingen na jihozápadě Německa vystavuje kosti primáta druhu Danuvius guggenmosi, kterému se přezdívá Udo. Jde o vyhynulý druh patřící do nadčeledi jménem hominoidi, která zahrnuje též čeleď hominidů, kam patří i lidé. Nedávno se odhalilo, že tento lidoop žil před více než 11,5 milionu let a přitom už zřejmě chodil vzpřímeně po dvou.
datum vydání: 14/11/2019 10:41:06 včera Výtvarnice Kateřina Šedá vystavuje v ostravském Domě umění
Výstavu Bedřichovický poledník připravovala výtvarnice Kateřina Šedá spolu s Galerii výtvarného umění již delší dobu. Ve čtvrtek 14. listopadu se tedy návštěvníci vernisáže, která se uskuteční v Ostravě v Domě umění v Jurečkově ulici v 17 hodin přesvědčí o výsledku.
datum vydání: 13/11/2019 09:26:30 2 dny Jiří Hauschka vystavuje díla odkazující k Twin Peaks
Sovy nejsou tím, čím se zdají být. Pod tímto názvem odkazujícím k americkému seriálu Davida Lynche Twin Peaks vystavuje Jiří Hauschka svá díla od 12. listopadu v Art & Event Gallery Černá labuť v Praze.
datum vydání: 12/11/2019 20:03:44 3 dny Tančící dům vystavuje téměř 300 děl výtvarníka, architekta a designéra Bořka Šípka
Největší retrospektivní výstava děl světoznámého umělce s prostým názvem Retrospektiva představuje 200 skleněných předmětů a 60 kusů designového nábytku, které Bořek Šípek vlastnoručně vyráběl. Prezentovány jsou i doposud nezveřejněné prototypy nalezené v jeho...
datum vydání: 11/11/2019 15:22:14 4 dny Litomyšl vystavuje vánoční ozdoby, zájem je o baňky se státní vlajkou
V duchu známé knížky Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce se nese výstava vánočních ozdob v Zámeckém sklepení v Litomyšli. Vždy o víkendech až do 22. prosince od 13 do 17 hodin si mohou návštěvníci prohlédnout, ale i zakoupit vánoční ozdoby. Další články k tématu:Pro unikáty chodí sběratelka do bazaru, stromeček s nimi ale nezdobíVIDEO: Vánočnímu stromu překážela špatně zaparkovaná auta
 • Pro unikáty chodí sběratelka do bazaru, stromeček s nimi ale nezdobí
 • VIDEO: Vánočnímu stromu překážela špatně zaparkovaná auta
 • datum vydání: 11/11/2019 14:35:05 4 dny Litomyšl vystavuje vánoční ozdoby, zájem je o baňky se státní vlajkou
  V duchu známé knížky Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce se nese výstava vánočních ozdob v Zámeckém sklepení v Litomyšli. Vždy o víkendech až do 22. prosince od 13 do 17 hodin si mohou návštěvníci prohlédnout, ale i zakoupit vánoční ozdoby.
  datum vydání: 11/11/2019 13:21:48 4 dny Národní galerie otevřela novou expozici ve Schwarzenberském paláci. Vystavuje obrazy Starých mistrů
  Nová sbírková expozice Starých mistrů  představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha – poprvé v koncepci, která propojuje české a evropské umění.
  datum vydání: 11/11/2019 11:23:30 4 dny Národní galerie otevřena novou expozici ve Schwarzenberském paláci. Vystavuje obrazy Starých mistrů
  Nová sbírková expozice Starých mistrů  představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha – poprvé v koncepci, která propojuje české a evropské umění.
  staré V botanické zahradě vystavují exotická zvířata
  Brno, 9. listopadu 2019 – Pokud patříte mezi obdivovatele a chovatele běžných či exotických zvířat, rozhodně si nenechejte ujít výstavu, která je právě otevřena ve sklenících botanické zahrady. Až do 17. listopadu zde budou k vidění barevní kanáři, exotické ptactvo, morčata a další zvířata. Celý článek...
 • Celý článek...
 • staré Hmatem k poznání. Zrakově postižení vystavují svá umělecká díla
  Unikátní výstava je ode dneška k vidění v Oranžerii Václava Havla v areálu knihovny v Ostrově na Karlovarsku. Svá umělecká díla zde totiž představují klienti krajského TyfloCentra, tedy lidé nevidomí či zrakově těžce postižení.
  staré Hmatem k poznání. Zrakově postižení vystavují svá umělecká díla
  Unikátní výstava je ode dneška k vidění v Oranžerii Václava Havla v areálu knihovny v Ostrově na Karlovarsku. Svá umělecká díla zde totiž představují klienti krajského TyfloCentra, tedy lidé nevidomí či zrakově těžce postižení.Další články k tématu:Slepecká maturita je motivace pro nevidomé a adrenalin pro zdravéNevidomí si nakrájí cibuli i přišijí knoflík. Projdou slepeckou maturitouVIDEO: Památky UNESCO na dlani, nevidomí si je mohou osahat
 • Slepecká maturita je motivace pro nevidomé a adrenalin pro zdravé
 • Nevidomí si nakrájí cibuli i přišijí knoflík. Projdou slepeckou maturitou
 • VIDEO: Památky UNESCO na dlani, nevidomí si je mohou osahat
 • staré Hmatem k poznání. Zrakově postižení vystavují svá umělecká díla
  Unikátní výstava je ode dneška k vidění v Oranžerii Václava Havla v areálu knihovny v Ostrově na Karlovarsku. Svá umělecká díla zde totiž představují klienti krajského TyfloCentra, tedy lidé nevidomí či zrakově těžce postižení.
  staré Chtěl, ať vám jeho fotky vyrazí hamburger z ruky. Krzysztof Miller vystavuje v Praze
  Pražská Leica Gallery zahajuje v souvislosti s výročím událostí roku 1989 výstavu špičkového polského fotoreportéra Krzystofa Millera.
  staré V Lounech vystavují mamutí stoličku, minerály i třetihorní zkamenělá dřeva
  Oblastní muzeum v Lounech má novou stálou expozici, přibližuje geologii Lounska. Dlouhodobá výstava nazvaná Za krásou kamenů ukazuje zajímavou a složitou historii neživé přírody regionu.
  staré V Lounech vystavují mamutí stoličku, minerály i třetihorní zkamenělá dřeva
  Oblastní muzeum v Lounech má novou stálou expozici, přibližuje geologii Lounska. Dlouhodobá výstava nazvaná Za krásou kamenů ukazuje zajímavou a složitou historii neživé přírody regionu.Další články k tématu:Lounské muzeum čeká rozsáhlá oprava, budově navrátí historický vzhledVýstava ukazuje dějinné katastrofy a pohromy, které pustošily LounyTakové minerály jinde neuvidíte, láká důlní geolog na výstavu do Ústí
 • Lounské muzeum čeká rozsáhlá oprava, budově navrátí historický vzhled
 • Výstava ukazuje dějinné katastrofy a pohromy, které pustošily Louny
 • Takové minerály jinde neuvidíte, láká důlní geolog na výstavu do Ústí
 • staré V Brně vystavují poklad Inků. Ve vitrínách odolných jako trezory
  Zlatý poklad z říše Inků je možné si prohlédnout na brněnském výstavišti, spolu s dalšími originálními cennostmi, které se dochovaly po kolonizaci Jižní Ameriky. Šperky a rituální předměty mají hodnotu desítek milionů dolarů. Vzácné výtvory předkolumbovských civilizací jsou vypůjčené z muzea v Peru. Část exponátů zapůjčily také Národní muzeum nebo Moravské zemské muzeum v Brně.
  staré Zprávy - Galerie vystavuje obraz Od Zemana k Zemanovi. Zobrazuje majora i prezidenta
  Svobodně - tak se jmenuje výstava, kterou připravila Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti k 30. výročí sametové revoluce. Díla vystavila ve své domovské Galerii Jiřího Trnky na náměstí Republiky v Plzni.
  staré Československá Mona Lisa v Obecním domě: „Ztracený“ obraz Zrzavého vystavují 500 let po smrti Leonarda da Vinciho
  Po tři dny bude v pražském Obecním domě vystaven obraz Jana Zrzavého z roku 1926, na kterém zachytil Pavlu Osuskou, manželku tehdejšího československého velvyslance v Paříži. Obraz přezdívaný Československá Mona Lisa byl dlouho nezvěstný, nyní je v soukromé sbírce a vystavuje se u příležitosti letošního 500. výročí úmrtí malíře a všestranného renesančního umělce Leonarda da Vinci.
  staré Do čeho vstávám a s čím uléhám. Michael Rittstein vystavuje Ve vlnách
  Sedm desítek obrazů k sedmdesátým narozeninám „dostal“ malíř Michael Rittstein. Průřez svou tvorbou od sedmdesátých let shromáždil v Jízdárně Pražského hradu pod názvem Ve vlnách.
  staré Nezničitelné jídlo z McDonaldu: Na Islandu poslední cheesburger vystavují už deset let
  Neobvyklou turistickou atrakci mají v hostelu Snotra House v jižní části Islandu. Ve skleněné vitríně tu vystavují údajně... Zajímavosti
 • Zajímavosti
 • staré Kultura na severu - Rytec skla Jára Šára vystavuje ve Sklářském muzeu v Novém Boru. Hudební festival Lípa Musica jde do
  Rytec skla Jára Šára vystavuje ve Sklářském muzeu v Novém Boru. Hudební festival Lípa Musica jde do finále.
  staré V pařížské ZOO vystavují unikátního tvora. Blob je na první pohled houba, ale chová se jako zvíře
  staré Vlasaté obrazy i smetí povýšené na umění: Nová galerie vystavuje tak trochu »jiné malby«
  V dnešní době, více než kdy jindy, platí heslo, že fantazii se meze nekladou. Nejrůznější umělci neustále posouvají hranice, kam až lze z hlediska výtvarné tvorby dojít. Vinohradská Nová galerie se to snaží prezentovat výstavou Jiná malba, na které se z všedních užitkových předmětů stávají umělecká díla.
  staré Když se dívám na sebe, tak se musím pochválit. V Londýně vystavují autoportréty Luciana Freuda
  Britský malíř německého původu Lucian Freud se celý život vracel k autoportrétu. Sám sebe ztvárnil více než dvěstěkrát. Autoportrét je také v názvu výstavy, kterou tomuto výtvarníkovi přichystala britská Královská akademie umění. Obrazů, na nichž se Freud zachytil, shromáždila přes šedesát.
  staré Grafika jako koncept. Květa Pacovská vystavuje rané práce, které znali jen pamětníci
  Stejně jako Karel Malich také Květa Pacovská před půlstoletím sbírala odpad z oceláren. Díla, která vytvářela, nyní vystavuje v Praze.
  staré Richelieu nebo Extáze svaté Terezy. Vídeň vystavuje staré mistry baroka
  Některá z nejznámějších děl italského baroka od malíře Caravaggia a sochaře Berniniho nově vystavuje Uměleckohistorické muzeum ve Vídni.
  staré Vyzývavý pohled fízlů. Fotograf Birgus vystavuje snímky z doby normalizace
  Na několika snímcích Vladimíra Birguse ze 70. a 80. let vystupují muži s tvrdým, pátravým pohledem, v nichž není těžké poznat "fízly".
  staré V Biskupském dvoře vystavují málo známé sochy loutkáře Vítka
  Brno - Moravské zemské muzeum připomene 90. narozeniny scénografa a loutkáře Františka Vítka výstavou jeho soch a dalších, málo známých výtvarných prací. Expozici nazvanou Devadesát...
  staré Žhavé polibky těhotné Němcové: Bříško vystavuje v plavkách!
  Ke 40. narozeninám si topmodelka Petra Němcová nadělila svatbu s miliardářem a miminko! Nové role, jak manželky, tak maminky, si užívá a každou chvíli se podělí s veřejností o své štěstí...
  staré Kavárna - František Kříž vystavuje v rozhlase své obrazy plné barev i rekordně velkou kytaru
  Obrazy hýřící barvami a dobrou náladou, ale i malby klasického rukopisu a skutečné hudební nástroje můžete po celý říjen vidět ve výstavních prostorách Českého rozhlasu České Budějovice.
  staré Archeopark Pavlov vystavuje zřejmě nejstarší mapu světa
  Pouhých šest dní bude Archeopark Pavlov na Břeclavsku vystavovat pravděpodobně nejstarší mapu na světě, 30 000 let starý Kel z... Zajímavosti
 • Zajímavosti
 • staré Archiváři vystavují poklady rodu, jehož historie sahá do 10. století
  Brněnští archiváři a památkáři vydali na světlo několik pokladů z depozitářů věnovaných slavnému severoitalskému rodu Collalto et San Salvatore. Například vzácné obrazy a rytiny. Většinu z nich nikdo z laiků ještě nikdy nemohl vidět. Většina z nich je ve velmi špatném stavu.
  staré Archiváři vystavují poklady rodu, jehož historie sahá do 10. století
  Brněnští archiváři a památkáři vydali na světlo několik pokladů z depozitářů věnovaných slavnému severoitalskému rodu Collalto et San Salvatore. Například vzácné obrazy a rytiny. Většinu z nich nikdo z laiků ještě nikdy nemohl vidět. Ale většina z nich je i ve velmi špatném stavu.Další články k tématu:Italští Collaltové přinesli na Vysočinu kult světice Juliány i svůj archivNejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botěŽádné prášky. Na migrénu a chaos v hlavě je nejlepší světice JuliánaZámek v Brtnici zdevastoval režim i soudní tahanice. Začíná jeho obnova
 • Italští Collaltové přinesli na Vysočinu kult světice Juliány i svůj archiv
 • Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě
 • Žádné prášky. Na migrénu a chaos v hlavě je nejlepší světice Juliána
 • Zámek v Brtnici zdevastoval režim i soudní tahanice. Začíná jeho obnova
 • staré Archeopark Pavlov vystavuje zřejmě nejstarší mapu světa
  Pavlov (Břeclavsko) - Pouhých šest dní bude Archeopark Pavlov na Břeclavsku vystavovat pravděpodobně nejstarší mapu na světě, 30.000 let starý Kel z Pavlova. ČTK to dnes řekla vedoucí...
  staré Kde budeme žít zítra? Karel Malich vystavuje utopické projekty
  Brněnská Fait Gallery uspořádala výstavu k pětadevadesátinám Karla Malicha. Významný český výtvarník se proslavil především drátěnými plastikami. Galerie představuje jeho utopické projekty ze šedesátých a sedmdesátých let, které vycházely z umělcovy představy o architektuře budoucích měst. A tu formovalo mimo jiné dobývání vesmíru člověkem.
  staré Fotograf Otto Dlabola vystavuje kultovní snímky osobností z let 1968-1989 v Jablonci nad Nisou
  Fotografie slavných osobností z let 1968-1989 vystavuje od 17. října v Domě národopisců Scheybalových v Jablonci nad Nisou fotograf Otto Dlabola. Jeho výstava s názvem SVĚDECTVÍ 68 – 89 / TŘICET LET SVOBODY potrvá do 23. listopadu.
  staré Prostitutky i moderní svět na Instagramu 19. století. V Paříži vystavují Toulouse-Lautreca
  V pařížském Grand Palais připravili velkolepou výstavu Henriho de Toulouse-Lautreca. Šlechtic ze známého rodu se proslavil především obrazy lidí z okraje společnosti v okolí Montmartru. Na dvě stě jeho děl na jednom místě bylo naposledy k vidění před třiceti lety.
  staré Režisérka a výtvarnice Eva Toulová vystavuje v bechyňské lázeňské galerii
  Nejenom za kamerou, ale i nad plátnem či papírem se pohybuje Eva Toulová. Mladá filmová, televizní režisérka ale i výtvarnice nyní zahájila vernisáží výstavu svých obrazů s názvem Navždy a daleko v Galerii Záliv v prostoru bechyňských lázních.
  staré Doba, kdy se lidé nesmáli: Vladimír Birgus vystavuje v Praze schované fotografie z normalizace
  Vrcholí přípravy k oslavám výročí sametové revoluce, ale zapomíná se, jaká byla ve skutečnosti totalita a sovětská náruč, v níž půl století vězelo Československo. V Domu U Černé Matky Boží v Praze 1 začala výstava černobílých snímků uznávaného fotografa Vladimíra Birguse „Tak mnoho, tak málo“. Autor od roku 1973 do roku 1989 fotil odvrácenou stranu socialismu. Zaznamenal socialistickou šeď všech zemí východního bloku a otrávené obličeje povinných průvodů.
  staré Od S do XL. Patrik Hábl vystavuje ve Zlíně velkoformátové malby
  V Galerii Václava Chada ve zlínském zámku je od čtvrtka k vidění výstava obrazů a velkoformátových maleb Patrika Hábla pod názvem S/M/L/XL. Některá díla jsou zcela nová a vystavena poprvé. Výstava potrvá do 6. prosince.
  staré Malíř Císařovský vystavuje v Galerii města Plzně
  Cyklus zaměřený na osobnost Václava Havla vytvářel malíř Tomáš Císařovský zhruba čtyři roky, nyní si ho můžete prohlédnout v Galerii města Plzně v rámci výstavy Každý den odvahu až do 24. listopadu.
  staré Čára je začátek všeho, míní výtvarník Musa. Bývalý tatér vystavuje v Praze
  Letos uplynulo sedm let od chvíle, kdy se Lukáš Musil alias Musa, bývalý profesionální hokejista a tatér, rozhodl definitivně vyměnit lidské tělo za malířské plátno. Svůj autentický a lehce rozeznatelný rukopis si však ponechal. Důkazem je nová výstava v pražské galerii Villa Pellé.Další články k tématu:Lukáš Musil alias Musa: Z hokejisty tatérem a malířemZačínal jsem na pomerančích a svých nohou, řekl tatér Musa v Rozstřelu
 • Lukáš Musil alias Musa: Z hokejisty tatérem a malířem
 • Začínal jsem na pomerančích a svých nohou, řekl tatér Musa v Rozstřelu
 • staré Londýn vystavuje Gauguina. Po sto letech budí rozpaky malířovy vztahy s mladými Tahiťankami
  V britské National Gallery v Londýně začala dosud největší samostatná výstava francouzského malíře Paula Gauguina. Ve svých dílech světu poodhalil krásu polynéské přírody i bretaňského folkloru. Gauguin byl vůdčí osobností malířského syntetismu i enfant terrible světové kunsthistorie a oboje do současné výstavy silně promlouvá. Slavného malíře mnozí kritizují, zvláště kvůli jeho přístupu k ženám.
  staré V muzeu vystavují Kapinusovi žáci
  JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava obrazů a kreseb žáků jaroměřického pedagoga a výtvarníka Josefa Kapinuse je v těchto dnech přístupná v Muzeu Otokara Březiny.
  staré Houbaři v Žatci vystavují plody lesa. K vidění jsou i vzácné druhy hub
  /FOTO, VIDEO/ Houbařský spolek v Žatci připravil dvoudenní podzimní výstavu hub. Přijít podívat se můžete ještě v sobotu 5. října.
  staré Výtvarnice Květa Pacovská vystavuje v Praze své rané práce z 60. a 70. let
  V Colloredo-Mansfeldském paláci Galerie hlavního města Prahy bude až do 1. března příštího roku k vidění výstava Květy Pacovské nazvaná Utíkejte na konec. Před čtyřmi roky, v listopadu 2015, byla v Galerii hlavního města Prahy v Městské knihovně zahájena retrospektiva Květy Pacovské. Koncept výstavy, jehož záměrem bylo představit stěžejní díla konceptuální tvorby této umělkyně, tedy obrazy, sochy-objekty, kresby, instalace a experimentální autorské knihy, tehdy neumožnil zahrnout také rané práce z 60. a 70. let. Tyto grafiky a drobné sochy tvoří mimořádně ucelenou kolekci, ve které jsou již obsaženy výtvarné principy, které Květa Pacovská trvale sleduje a ve své další tvorbě především pomocí barvy dále rozvíjí. Soubor černobílých grafických listů se suchou jehlou, vyhraněným obsahem a vizuální jemností velmi konzistentní, vystavila autorka pouze jednou, a to společně s kovovými objekty a ilustracemi v pražském Hollaru v roce 1971. Její následný zájem o další výtvarné formy, mezi jinými především o „uzavřené“ koncepty knih-objektů, byl důvodem, proč tato kapitola z její rané tvorby zůstala stranou pozornosti a veřejnosti dodnes téměř neznáma. Proto je nyní této důležité části její práce věnována samostatná výstava v Colloredo-Mansfeldském paláci. Experimentální konceptuální tvorba Květy Pacovské zahrnuje široké spektrum výtvarných forem. V nich jsou obsaženy inspirativní výtvarné podněty, kterými v prvních desetiletích minulého století obohatila mezinárodní avantgardu tvorba Kurta Schwitterse, Paula Klee, Kazimira Maleviče a dalších stěžejních osobností historie umění. Květa Pacovská je originálními výtvarnými postupy proměňuje ve stále novou vizuální zkušenost, kterou propojuje zájem o prostor. Pacovská si jej převážně geometrickým výtvarným rukopisem definuje pomocí linií a barev. Nedílnou součástí tvorby jsou i rané grafiky, nejdříve lepty se suchou jehlou, kterými se intenzivně zabývala především v druhé půli šedesátých let, a následně pak velkoformátové litografie a sítotisky, které paralelně provázejí její tvorbu až do současnosti. Na výstavě se představují rané grafické listy, které Květa Pacovská vytvořila na počátku svého působení, mezi lety 1964–1971, a sochy-projekty ze 70. let. Grafická kolekce je úzce tematicky i formálně propojena. Grafiky mají obdobný formát, jejich prostor modeluje široká škála valérů šedi, které vytvářejí rámec pro naznačený obrazový děj. Jejich koncept, obdobně jako v dalších dílech, založila Květa Pacovská na svérázné filozofii hry s písmeny a čísly. Ta se později spolu s barvou stanou základní komponentou originálních autorských knih, které z volné tvorby přímo vycházejí a jsou dominantou její experimentální tvorby, jež je dnes nedílnou součástí mezinárodní umělecké scény. Základem celého výtvarného projevu Květy Pacovské, grafiky nevyjímaje, se stala od počátku kresba, konkrétně samotný kresebný akt. „Kreslím, kreslím všechno, kreslím čímkoliv na cokoliv,“ charakterizovala již na počátku padesátých let autorka své zaujetí spontaneitou čáry. Proto k záznamu rydlem do grafické matrice přistupovala vždy stejně jako k liniím kresby na papíru nebo k tahu štětcem v ploše obrazu, tedy s důrazem na samotný kresebný tah, který rukopis grafik vytváří. To, co v těchto grafikách Pacovskou zajímá především, je formální skladebný princip přibývání a ubírání, vrstvení, prolínání a překrývání, opakování, dělení aj. Motivy ryté přímo do grafické desky, písmo, číslo, znak dále proměňuje nebo kombinuje spojením s obrazovou nebo textovou koláží vlepovanou do hotového tisku. Prioritou není vizuální podoba, ale skrytá významová rovina, která je prostorem pro originální myšlenkovou kreativitu autorky. Plochu grafik naplňují jemné linie a obrazové fragmenty, které odkazují k aktuálním prožitkům nebo vzpomínkám na ně. Otázka, pokyn, úvaha nebo konstatování – jejich svérázný způsob komunikace vybízí k rozvíjení nekonečné řady asociací. Jejich sled skládá dohromady mozaiku zdánlivě obyčejných událostí prožitého okamžiku v časovém prostoru hodiny, dne, týdne nebo jakoby celého života. Tento dadaistický princip banality všední situace, který Květa Pacovská s lehkou nadsázkou ráda ve své práci využívá, vytváří působivou poetiku grafik, které jsou přemýšlením a rozjímáním o věcech, jež patří k běžnému životu a jeho denním rituálům. Lapidární témata v nich získávají závažnější významy, vytvářejí prostor pro fantazii diváka, který se stává jejich účastníkem a nabízí mu možnost je „přečíst“. Některé dávají pokyny: Lehněte si do trávy; Udělejte na obloze čáry a oblouky, které nepůjdou vymazat; Je sedm hodin a pět minut; jiné otevírají pomyslný dialog s divákem: S čím píšete?, Kam půjdete?; další pak komentují situaci: Postavili jsme čtyři stěny, Šli bychom. Až se postavíme doprostřed…, případně se navrací k různým zážitkům, jako například grafika Prostor pro 11 piruet, která je vzpomínkou na hodiny baletu ve škole primabaleríny Jelizavety Nikolské. Některé grafiky odkazují na jednotlivé dny v týdnu, k určitému okamžiku a konkrétnímu konání. Příkladem je autorský text Hra pro bílou barvu (Prostor limitovaný časem) z let 1968–1970, který přiřazuje každému dni určitou činnost, jež je v podstatě komentářem sledu výtvarných postupů. Na konci šedesátých let začala Květa Pacovská vytvářet také své první drobné sochy-objekty, nejdřív z plechu, pak ze dřeva a papíru, které koncipovala jako kresby v prostoru. Důraz na otevřený koncept umožňoval jejich nepřetržitou formální obměnu. Z těchto soch se později vyvinula řada velkých konceptuálních prostorových instalací, které autorka realizuje dodnes. Vytváří je z minimalistických objektů z tenkých ocelových plátů v geometrické skladbě vertikál, horizontál, diagonál a kruhu. Nazývá je „placatými“ sochami. Nedílnou součástí rané tvorby jsou také prostorové kresby, které Květa Pacovská skládala z elementárních geometrických prvků. Kromě papíru je často vytvářela subtilními liniemi drátů, občas je spojovala s provázky, které jim dodávaly rafinovanou hravost a neustálou proměnlivost. Ty ostatně provázejí v různé míře celou její experimentální tvorbu do současnosti. {loadmodule mod_tags_similar,Související} Květa Pacovská se narodila 28. července 1928 v Praze. V roce 1951 absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (prof. Emil Filla). Její knihy byly publikovány česky, slovensky, německy, anglicky, japonsky, francouzsky, italsky, španělsky, portugalsky, dánsky, finsky, holandsky, korejsky a čínsky. V letech 1992 až 1993 působila jako hostující profesorka na Hochschule der Künste v Berlíně. V letech 1995 až 1997 realizovala projekt zahrady v Chihiro Art Museu Azumino v Japonsku. Roku 1999 jí byl udělen čestný doktorát Honorary Doctor of Design na Kingston University ve Velké Británii. Žije v Praze.   Autorka je kurátorkou výstavy.
  staré Sci-fi na malířském plátně. Národní galerie vystavuje obrazy Josefa Bolfa
  "To, co je běžné a normální, se může spojovat do něčeho nového a fascinujícího,“ věří malíř Josef Bolf, který vystavuje ve Veletržním paláci.
  staré Sklář Rony Plesl vystavuje v Londýně tunu vážící skleněný les
  Možná jste někdy pili pivo ze sklenice, kterou navrhl, nebo stáli pod jeho lustrem. Jeden z nejúspěšnějších sklářských výtvarníků - Rony Plesl - se nyní obrací od designu směrem k volné, ryze umělecké tvorbě. A zjevně se mu daří.
  staré Marina Abramovićová nehnutě sedí. Performerka po 44 letech vystavuje v Bělehradě
  Poprvé od roku 1975 vystavuje Marina Abramovićová v rodném Bělehradě. Mladí Srbové tam oživují její performance.
  staré Vzácné poklady v Klementinu: Národní knihovna vystavuje rukopisy z doby Václava IV.
  Šest vzácných historických rukopisů z přelomu 14. a 15. století , tedy z doby římského a českého krále Václava IV., si mohou v pátek a v sobotu prohlédnout lidé v pražském Klementinu. Národní knihovna je uvolnila ze svých trezorů, aby tak připomněla letošní 600. výročí Václavova úmrtí. V pátek ráno umístili knihovníci a restaurátoři vzácné originály do vitrín v Zrcadlové kapli. Vstup na výstavu je zdarma, otevřeno je po oba dny od 10:00 do 18:00.
  staré Ranní interview - Klementinum otevírá okénko do středověké historie. Vystavuje rukopisy z období Václava IV.
  V pražském Klementinu budou k vidění rukopisy z období života Václava IV., tedy z přelomu 14. a 15. století. Mezi nimi bude i dílo o zemědělství Petra de Crescentiis, které je v podstatě jakousi encyklopedií zemědělství nebo breviář, tedy modlitební kniha jedné z benediktinek kláštera sv. Jiří na Pražském hradě z počátku 15. století. Generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda vysvětluje, podle čeho se vystavované rukopisy vybíraly.
  staré Bude slavná jako módní král? Andrea (23) studuje na stejné škole jako McQueen (†40), teď vystavuje v Praze
  Za naplněním svých snů neváhala Andrea Vytlačilová (23) urazit doslova světa kraj. Z malebné české krajiny v podkrkonoší se vypravila do lidnatého Londýna, kde už pátým rokem studuje na prestižní univerzitě. Díky touze, stát se módní návrhářkou, poznala kus světa i cenu prvních úspěchů. „Kolikrát spím jen dvě hodiny,“ říká.
  staré Univerzální umělec Pištěk v Brně vystavuje obrazy, přijet kvůli D1 nemohl
  Theodor Pištěk není jen autor filmových kostýmů oceněný Oscarem. Návštěvníci brněnského Domu umění ho mohou poznat také jako malíře a někdejšího automobilového závodníka.
  staré Univerzální umělec Pištěk v Brně vystavuje obrazy, přijet kvůli D1 nemohl
  Theodor Pištěk není jen autor filmových kostýmů oceněný Oscarem. Návštěvníci brněnského Domu umění ho mohou poznat také jako malíře a někdejšího automobilového závodníka.Další články k tématu:Filmový Salieri řešil, že v kostýmu nemůže máchat rukama, vzpomíná PištěkI Češi mají krvavé ruce, upozorňuje výstava ukazující vybíjení zvířatV Brně vůbec poprvé vystavují Muchův obraz z roku 1880 Trůn milosti
 • Filmový Salieri řešil, že v kostýmu nemůže máchat rukama, vzpomíná Pištěk
 • I Češi mají krvavé ruce, upozorňuje výstava ukazující vybíjení zvířat
 • V Brně vůbec poprvé vystavují Muchův obraz z roku 1880 Trůn milosti
 • staré První známku světa Black Penny vystavují v Liberci, stojí miliony
  Největší česká výstava filatelistů startuje ve středu v Liberci. Představí například úplně první známku světa Black Penny nebo černý Kapský trojúhelník.Další články k tématu:S humorem přežili někteří z mých blízkých holokaust, říká spisovatelZemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku
 • S humorem přežili někteří z mých blízkých holokaust, říká spisovatel
 • Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku
 • staré První známku světa Black Penny vystavují v Liberci, stojí miliony
  Největší česká výstava filatelistů startuje ve středu v Liberci. Představí například úplně první známku světa Black Penny nebo černý Kapský trojúhelník.
  staré Takto Apple vystavuje nové Apple Watch Series 5 v Apple Parku
  Společnost Apple si dává na svých kamenných obchodech skutečně záležet. V mnohých (převážně z těch novějších) narazíte na opravdu skvělé a promyšlené designové prvky, které jsou vlastní dané lokalitě. Návštěvnické centrum v Apple Parku je ale pro zákazníky, kteří měli možnost srovnávat s jinými Apple Story, nejzajímavějším a nejunikátnějším kamenným obchodem. Důvod je prostý. V Apple Parku naleznete totiž prezentace a designové vychytávky, které jinde na světě zkrátka neuvidíte. Je tomu pár dní, co byla […]
  staré Propadnout se do nekonečna. Theodor Pištěk vystavuje v brněnském Domě umění
  Proslul jako kostýmní výtvarník i všestranný umělec. Theodor Pištěk ve svých 86 letech vystavuje v brněnském Domě umění, návštěvníci se mohou těšit na průřez půlstoletím jeho malířské tvorby. Theodor Pištěk trávil v Brně po velkou část života skoro stejně času jako v Praze, a to coby automobilový závodník. Automobilová tematika se promítla i do jeho děl.
  actual not cached